Skip to main content

Topic: RCWings Zagi XL (Read 93998 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Odg: Zagi XL

Reply #30
Servaci, bili dobri na EPP FPV pa sam ih ponovo nabavio.
RED Brick 70A s becom isto bio isti na EPP FPV.

Jedino se break glupo podesava ide off on od starog stanja pa sam ocito obrnio.


Zagi XL

Reply #31
Ti si imao Epp Fpv?




Odg: Zagi XL

Reply #35
Quote
Ovo ljuljanje u Zraku se desava kada je Model PRE stabilan,
ja bih mu skratio ove vertikalce na krajevima ili ih uklonio,
Leteca Krila ne trebaju "V" oblik niti ovo sto imas na krajevima, kroz "Strela" Formu su stabilni
to je samo primjedba !
Pozz, i mnogo dobrih letova.
Quote
Quote

"V" nagib nije potreban ali se nebih složio za vinglete koji itekako stabiliziraju let.
Malo puno testova je rađeno da bi se došlo do tog zaključka "believe me".

Kako je zagi univerzalni model koji podjednako mora odraditi zahtjeve brzog leta ali i sporog jedrenja vingleti su mu itekako potrebni ( možda ne u tom obliku koji koristi Srepfler ).

Bez vingleta zagi ima osjetnije ljuljanje ( zanošenje ) oko vertikalne osi, može se reći da mu vingleti služe kao vertikalac na klasičnim modelima.

Postoji nekoliko načina za stabilizaciju zagija bez korištenja vingleta ali to komplicira izradu koja u slučaju zagija mora biti jednostavna.

BTW, za winglete se može koristiti i 3mm depron bez ikakvih problema, kad pukne usljed grubljeg sljetanja naljepiš novi sa uhuporom.

Odg: Zagi XL

Reply #36
Super si ga ustimao,
iznenadjujuce je lagan za letjeti kad je ustiman.

Tvoj sam subscriber no nisam odmah povezao Daglas i naziv kanala.

Jedva cekam nastavak kad obradis.

Zagi XL

Reply #37
Joj znas kak sam ponosan, danas je sve radilo prvi put, jedva cekam da se vrijeme stabilizira da malo ozbiljnije krenem letit! Citamo se!

Odg: Zagi XL

Reply #38
Quote
Ovo ljuljanje u Zraku se desava kada je Model PRE stabilan,
ja bih mu skratio ove vertikalce na krajevima ili ih uklonio,
Leteca Krila ne trebaju "V" oblik niti ovo sto imas na krajevima, kroz "Strela" Formu su stabilni
to je samo primjedba !
Pozz, i mnogo dobrih letova.
Quote
Quote

"V" nagib nije potreban ali se nebih složio za vinglete koji itekako stabiliziraju let.
Malo puno testova je rađeno da bi se došlo do tog zaključka "believe me".

Kako je zagi univerzalni model koji podjednako mora odraditi zahtjeve brzog leta ali i sporog jedrenja vingleti su mu itekako potrebni ( možda ne u tom obliku koji koristi Srepfler ).

Bez vingleta zagi ima osjetnije ljuljanje ( zanošenje ) oko vertikalne osi, može se reći da mu vingleti služe kao vertikalac na klasičnim modelima.

Postoji nekoliko načina za stabilizaciju zagija bez korištenja vingleta ali to komplicira izradu koja u slučaju zagija mora biti jednostavna.

BTW, za winglete se može koristiti i 3mm depron bez ikakvih problema, kad pukne usljed grubljeg sljetanja naljepiš novi sa uhuporom.

Imao sam balze od 10 cm s kojom sam pravio elevone i na prijasnjem zagiju je bila jedna velicina pa sam proporcionalno uvecao a kako je 10 cm steta je bilo sada kratiti pa je ostalo max,
 i elevoni su 6 do 4 cm tako da je komad max iskoristen a htjeo sam probati mogu li staviti vece pa imati manje otklone pogotovo onaj osnovni koji drzi da ide ravno, 10% je bio na obicnom zagiju a na XL je jedva 5%.
Ne znam da li to doprinosi povrsini krila ali kad je sve XL zasto ne i elevoni pa cak i wingleti.
Moze se staviti puna velicina naljepnice HR ili GOPRO ( moze i RCTestHR kad dobijem) tako da se vidi iz daleka.

Odg: Zagi XL

Reply #39
Joj znas kak sam ponosan, danas je sve radilo prvi put, jedva cekam da se vrijeme stabilizira da malo ozbiljnije krenem letit! Citamo se!

Samo naprijed, meni je bila fora kad EPP sastavim pa ga drzim u rukama a ono mrcina od aviona, pogotovo meni kao pocetniku izgledao mi je kao da ce i mene ponijeti.

Odg: Zagi XL

Reply #40
Quote
Ovo ljuljanje u Zraku se desava kada je Model PRE stabilan,
ja bih mu skratio ove vertikalce na krajevima ili ih uklonio,
Leteca Krila ne trebaju "V" oblik niti ovo sto imas na krajevima, kroz "Strela" Formu su stabilni
to je samo primjedba !
Pozz, i mnogo dobrih letova.
Quote
Quote

"V" nagib nije potreban ali se nebih složio za vinglete koji itekako stabiliziraju let.
Malo puno testova je rađeno da bi se došlo do tog zaključka "believe me".

Kako je zagi univerzalni model koji podjednako mora odraditi zahtjeve brzog leta ali i sporog jedrenja vingleti su mu itekako potrebni ( možda ne u tom obliku koji koristi Srepfler ).

Bez vingleta zagi ima osjetnije ljuljanje ( zanošenje ) oko vertikalne osi, može se reći da mu vingleti služe kao vertikalac na klasičnim modelima.

Postoji nekoliko načina za stabilizaciju zagija bez korištenja vingleta ali to komplicira izradu koja u slučaju zagija mora biti jednostavna.

BTW, za winglete se može koristiti i 3mm depron bez ikakvih problema, kad pukne usljed grubljeg sljetanja naljepiš novi sa uhuporom.

Imao sam balze od 10 cm s kojom sam pravio elevone i na prijasnjem zagiju je bila jedna velicina pa sam proporcionalno uvecao a kako je 10 cm steta je bilo sada kratiti pa je ostalo max,
 i elevoni su 6 do 4 cm tako da je komad max iskoristen a htjeo sam probati mogu li staviti vece pa imati manje otklone pogotovo onaj osnovni koji drzi da ide ravno, 10% je bio na obicnom zagiju a na XL je jedva 5%.
Ne znam da li to doprinosi povrsini krila ali kad je sve XL zasto ne i elevoni pa cak i wingleti.
Moze se staviti puna velicina naljepnice HR ili GOPRO ( moze i RCTestHR kad dobijem) tako da se vidi iz daleka.

Naravno da mogu biti veći ( bolja upravljivost kod manjih brzina ). Za velike brzine nema smisla jer povečavaju otpor.
Pisao sam o vingletima ne elevonima.

Evo tu se lijepo vidi oblik wingleta


Odg: Zagi XL

Reply #41
Ja sam krivo naveo, trebalo je pisati balze od koje sam pravio winglete i elevone, jedno mislim drugo pisem.
Letilo bi to i s kockastim wingletima, sto se tice stabilnosti XL bi i trebao biti stabilniji od obicnog zagija ipak je veci i danas sutra FPV ili kamera, manje se ljulja ako ima malo vise brzine ovo je ljuljanje je samo pri jako sporom letu s polako podizucim elevonima da se jos uspori a i pirio je vjetar, inace nemam dojam da se ljulja previse u letu.

Na kraj vinglete je cas posla naljepiti druge i iako su potrebni nisu bas obaveznog izgleda, malo maste i osobnog potpisa.
Da sam imao malo vise volje trebao sam zaobliti kao na gee bee repu, no i to jos stignem.

Odg: Zagi XL

Reply #42
Quote
Ovo ljuljanje u Zraku se desava kada je Model PRE stabilan,
ja bih mu skratio ove vertikalce na krajevima ili ih uklonio,
Leteca Krila ne trebaju "V" oblik niti ovo sto imas na krajevima, kroz "Strela" Formu su stabilni
to je samo primjedba !
Pozz, i mnogo dobrih letova.
Quote
Quote

"V" nagib nije potreban ali se nebih složio za vinglete koji itekako stabiliziraju let.
Malo puno testova je rađeno da bi se došlo do tog zaključka "believe me".

Kako je zagi univerzalni model koji podjednako mora odraditi zahtjeve brzog leta ali i sporog jedrenja vingleti su mu itekako potrebni ( možda ne u tom obliku koji koristi Srepfler ).

Bez vingleta zagi ima osjetnije ljuljanje ( zanošenje ) oko vertikalne osi, može se reći da mu vingleti služe kao vertikalac na klasičnim modelima.

Postoji nekoliko načina za stabilizaciju zagija bez korištenja vingleta ali to komplicira izradu koja u slučaju zagija mora biti jednostavna.

BTW, za winglete se može koristiti i 3mm depron bez ikakvih problema, kad pukne usljed grubljeg sljetanja naljepiš novi sa uhuporom.

Imao sam balze od 10 cm s kojom sam pravio elevone i na prijasnjem zagiju je bila jedna velicina pa sam proporcionalno uvecao a kako je 10 cm steta je bilo sada kratiti pa je ostalo max,
 i elevoni su 6 do 4 cm tako da je komad max iskoristen a htjeo sam probati mogu li staviti vece pa imati manje otklone pogotovo onaj osnovni koji drzi da ide ravno, 10% je bio na obicnom zagiju a na XL je jedva 5%.
Ne znam da li to doprinosi povrsini krila ali kad je sve XL zasto ne i elevoni pa cak i wingleti.
Moze se staviti puna velicina naljepnice HR ili GOPRO ( moze i RCTestHR kad dobijem) tako da se vidi iz daleka.

Naravno da mogu biti veći ( bolja upravljivost kod manjih brzina ). Za velike brzine nema smisla jer povečavaju otpor.
Pisao sam o vingletima ne elevonima.

Evo tu se lijepo vidi oblik wingleta



Dobro ako si vrsio eksperimente inace sam od uvijek mislio da su Vinglets za to na Krilu da bi smanjili INDUKOVANI OTPOR
dok Vertikalac inace stoji na drugom mjestu a ne na kraju krila,
uradio sam do sada 7 Modela Letecih Krila svi sa nosivim-zakrivljenim Profilom,
ljuljanje nisam ni kod jednoga imao,
u Modelarskom zargonu se kaze,
krajevi krila mora da budu sto je moguce laganiji dok kod vecine danasnjih Modela su Servoi u krilu sto uvecava takozvane "Razbacane Mase" sto je u velikom broju slucajeva uzrok ovoga o cemu komentarisemo, Valjanja u letu,
ako bi netko uradio Zagija sa Rebrima i od Balze,Servoi u centroplanu vjerovatno bi se ljuljanje izgubilo.
javit cu se kada moje letece Krilo prohoda.

Odg: Zagi XL

Reply #43
Nebih pisao da nisam ispitao  ;) .
Kao što sam napisao kod većih brzina od jedrenja to se i ne primjeti pogotovo ne okom.

Uostalom nije problem napraviti test:

Srep skidaj vinglece  :D , ponesi par izrezanih od deprona pa ispitaj ( winglete lijepi sa uhuporom a podlogu prije toga pređi sa epoksi smolom )

Odg: Zagi XL

Reply #44
Nebih pisao da nisam ispitao  ;) .
Kao što sam napisao kod većih brzina od jedrenja to se i ne primjeti pogotovo ne okom.

Uostalom nije problem napraviti test:

Srep skidaj vinglece  :D , ponesi par izrezanih od deprona pa ispitaj ( winglete lijepi sa uhuporom a podlogu prije toga pređi sa epoksi smolom )

 :D :D

Na Zagi v3 sam imao duplo vece i trenuno duplo manje, letne karakteristike budu gotovo iste ali je bocna silueta manja, meni je puno vaznije da vidim model,
na preko 100 m kada okrenete zagija i ide ravno bez wingleta je 10x manja vidna povrsina.
Ja sam kratkovid i sto se mene tice ne bi skodilo i da trepce i ima svjetlece povrsine.

Evo i puni let, 3 dana mu treba da se uploada.
Tu se vidi da je ipak vise pirilo, i da ne ljulja kada ide normalnom brzinom.

http://www.youtube.com/watch?v=OAzj1-6DThc

ujedno se i vidi kako stane cijela gopro naljepnica, te u daljini jedino to se i vidi, te to sto je otvoreno drvo ima malu draz i vraca u vremena kada se sve od balze pravilo,
ovako se ne moze reci da nije od balze, i motor maunt je dijelom ojacan balzom, a nosac je od sperploce, a ima i sarafa ( kakav je avion bez sarafa).
Trebao sam jos drvenu elisu ali nemam ispod 10".

evo i tipa koji je testirao
http://www.youtube.com/watch?v=yqQcnYl3GvE

Ima teorije o wingletima i vertical stabilizerima na sve strane
http://www.mh-aerotools.de/airfoils/winglets.htm
http://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?t=1735641

no ja ne ganjam takmicarske vrijednosti, nego model koji je uzivancija letjeti i podnosi moje torture.


ja sam planirao prvo kao i njegova prva verzija jos da ide i s donje strane ali bi mi puklo, tako da sam isao verziju br 2.