Skip to main content

Topic: DLG -i (Read 26237 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

DLG -i

Zaintrigirao me svijet DLG-a, a vrlo malo znam o njima. Modela na tržištu ima jako puno pa me zanima mišljenje iskusnijih o modelima prikazanim na slikama. Neke prednosti, nedostaci, čvrstoća, opterećenje krila, mogućnost samogradnje (zahtjevnost samogradnje) itd.
1. ELF Vladimir -krilo: kombinacija karbon, balsa i folija- relativno složen za samogradnju - izuzetno mala masa
2. Kombinacija stiro jezgre presvučena karbonom i staklom - puno jednostavnija izrada od ELF-a
3. Stiro jezgra presvučena balzom i staklom - čini mi se da je prije dosta korištena ova konstrukcija no u zadnje vrijeme ju ne viđam. Jednostavna izrada s relativno jeftinim materijalima.
4. Balza presvučena folijom s karbon ojačanjem - lak za samogradnju, mala čvrstoća za bacanje, zapravo i nije pravi dlg.


(pod izrazom "lak za samogradnju" mislim na to da se nabavi gotov trup, a ostalo izradi)



Odg: DLG -i

Reply #1
Mislim da ti je elf u kategoriji 1m cukaca daleko bolji i lakši od ostalih. Ako hoćeš neki kvalitetni i trajni dlg u samogradnji ces se dosta namucit da bi dobio željeni rezultat i težinu dlg-a.Ja bi na tvojem mjestu ili uzeo elfa što sam i napravio prije godinu dana( i zadovoljan sam od prvog dana s njim) ili kontaktiraj kolegu flyfreakuser i vidi jel bi bio zainteresiran za gradnju. On radi modele tipa ovog s druge slike.
Spektrum dx7s i razni modelčeki

Odg: DLG -i

Reply #2
Kolegu Flyfreakusera i njegov kvalitetni rad poznajem. Nadam se da će i on dodati nekakav komentar s obzirom da ima iskustva u ovom području.
Samogradanja DLG-a je zej**** stvar i zbog toga mi se sviđa. Materijali skupi, a puno promašaja tako da je najjeftinije kupiti gotov model. A ja volim samogradnju. Trenutno sam krenuo s gradnjom Mimija, a cilj je napraviti nešto poput ELFa.




Odg: DLG -i

Reply #3
Dlg modeli koliko god izgledali jednostavno, kriju iza sebe izuzetno komplikovanu gradnju i mnoštvo detalja.
Upustiti se u gradnju takvih modela zahtijeva veliko predznanje, početna ulaganja (ako govorimo o kompozitnim izvedbama) i puno bačenog novca na eksperimentiranje.
Gradnja ni malo nije jednostavna jer podrazumijeva hrpu prateće opreme, vakuum pumpi,  modela za izradu, kalupa i materijala koji su poprilično skupi.
Sve nabrojano objašnjava zašto ti modeli ne mogu biti jeftini.
 Ono što se može naći jeftino na tržištu, slabe je kvalitete i puno konstrukcijskih grešaka koje su vidljive na prvu.
Da zaključimo... tko god se upušta u ovaj ''sport'', bilo za gradnju ili kupovinu gotovog modela, mora biti spreman izdvojiti solidnu svoticu novaca.
Sa druge strane ti modeli će donijeti puno zadovoljstva njegovom vlasniku,  kada jednom uspije savladati tehniku izbačaja i lov na termiku.

Odg: DLG -i

Reply #4
tak je prijatelj ,sa svime se slažem :)

Odg: DLG -i

Reply #5
DLG vidim nekako kao "najnovije i najmodernije (nemotorne) RC jedrilice".  Prvo je postojao HLG, koji se bacao kao koplje, i onda se netko sjetio - SAL (side arm launch) i nastao je DLG.

Negdje sam našao da se DLG, kao međunarodna FAI kategorija F3K leti u 70 zemalja po istim pravilima , koje priznaju nacionalni savezi i time su ispunjeni (pred)uvjeti da jednoga dana F3K bude i olimpijska disciplina. Možda.

Pravi sport+modelarija, tko voli ovakav izazov, to je No1 izbor.  Nedavno sam na izlet ponio krilo, ali ne i trup, srećom u gepeku je bio i Stari Mimi te stvar nije propala, cijeli dan sam 'čukao' do iznemoglosti.

Ali, ova vrsta modela ima i drawback: mora biti jako lagan da može pošteno letiti i istovremeno i jako čvrst da preživi start i sve one vratolomije.
Kako su to suprotni zahtjevi (lagan-čvrst) rješenje treba potražiti među najkvalitetnijim materijalima, naprednim dizajnom konstrukcije a to sve nažalost nije jeftino.
HK se nešto uzj***o da ima najveći izbor takvih jeftinih modela, no već na prvi pogled na slike proizvoda otkrivaju početničke konstruktivne greške koje onda treba ispravljati po poznatom sustavu: 10 % vremena da posložiš model i 90% da korigiraš sve nedostake.
Imam negdje snimak startanja mog prvog DLG: to nije za one slabih živaca  :D :D  , iako sam već tada imao iza sebe iskustvo gradnje i letenja troznamekastog broja pretežno jedrilica., taj prvi DLG mi je otkrio koliko sam se upustio u nešto vrlo zahtjevno i bez opraštanja greške.

Eto, toliko od mene Tomislave, pa ti sam odluči što izabrati i kako dalje.

Damir

Odg: DLG -i

Reply #6
Trazim trazim gdje da na forumu objavim da su i meni narasla krila pa mi se ova tema cini dovoljno opcenita...

Uglavnom, vidi se po stilu, ovo mi je tipa peto bacanje.

DLG od majstora Flyfreakusera!

https://www.youtube.com/watch?v=UvLyypMzQ4w

Odg: DLG -i

Reply #7
Odlično se ti snalaziš s tim. No... da bi model letio pitomije moraš staviti dosta expa na kormilo dubine (horzić)!!!!!
Ručice na servoima su morale biti duže (zbog konstrukcijske izvedbe) i expo je obavezan!!!!
Za ruder je čak poželjno da je malo oštriji jer tako možeš dobiti ''ringišpil'' malog promjera  :)
Uživaj jer vrijeme termike tek dolazi.

Odg: DLG -i

Reply #8
Eh eh ima tu jedan maaaaali problem... Kak sam ja inace u FPVu, imam stanicu TBS Tango. A ona ima tooooliko malo opcija za ovako nesto... zapravo nije za to opce zamisljena. Tako da se expo definira u flight controleru a ne u stanici... ali gle, budem na prstima aktiviral expo pa bu to vec ljepse izgledalo. Samo da se model i ja malo upoznamo... [emoji1360]



Odg: DLG -i

Reply #11
Ma super ti to ide, ja bas ovih dana razmisljam kako je vrime da izadjem nevdi raditi piruete sa svojim.
Starenje je neizbježno ali zato odrastanje nije

Odg: DLG -i

Reply #12
Bravo!
Jedna stvar, kad ides bacit dlg na izlazu ga netrebas toliko prema gore bacit,
probaj ga bacit malo ravnije pa budeš vidio da ce sam se dignut :) 
Meni se s Elfom znalo dogodit da mi kad bacam u malo jači vjetar, zna odpuhat iza glave.

Spektrum dx7s i razni modelčeki

Odg: DLG -i

Reply #13
He svjestan sam te greške. Zed mi je to ranije objasnil. Ali ko i u tenisu, na pocetku loptice idu posvuda... ciljam ja horizont buraz... [emoji23]

Super mi je kak se fićukne okomito gore i kad izgubi na brzini sam izravna. Jedan let sam čak brijem i malo jedrio na vjetru a ne samo se spuštao. Skužio sam da se par puta popeo po dva metra... nojs!

Odg: DLG -i

Reply #14
Mali zez danas je bio kaj je vjetar puhal od smjera sunca pa sam ga zapravo u sunce bacal i cekal da izade da bi opce vidio di je. Da se sam ne levelira bio bi pokojni...