Skip to main content

Topic: Savjet oko kuteva (Read 3160 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Savjet oko kuteva

Imam pitanje za možda iskusnije graditelje.


Zanima me konstrukcijsko pitanje u vezi kuta motora. Kada je riječ o modelu sa dva motora koji se vrte u istu stranu, zanima me zna li netko kako bi se trebali postaviti kutevi motora da se ponište odnosno ublaže nepovoljni momenti zbog vrtnje oba motora u istu stranu.


Hvala  :)

Odg: Savjet oko kuteva

Reply #1
Živio , nisi dao dovoljno podataka(elektro ili IC etc) ali teme je široka,pa ako poznaješ Engleski ovo će ti pomoći.Naravno da sam možeš dalje guglati.Želim ti zabavu i LP.

https://www.google.hr/search?q=angle+of+two+engine+same+direction&dcr=0&tbm=isch&source=iu&ictx=1&fir=73eU3Mrl0-NjrM%253A%252COSbB8XGUnVUVFM%252C_&usg=__9zg0krF2A0IOiFNmOmw-uV3bEgs%3D&sa=X&ved=0ahUKEwjjtOrS8NLXAhXEtxoKHYPABokQ9QEIMzAC#imgrc=73eU3Mrl0-NjrM:
Djeca i luđaci su iskreni u svojim kreacijama
Mes

Odg: Savjet oko kuteva

Reply #2
Radi se o benzinskom modelu douglasa DC3, raspona 3,6m.


Zanima me samo ima li netko iskustva sa konstrukcijskim kutevima motora, pošto se ne poništavaju vrteći u kontra smjerovima, nego vrte u istim smjerovima i tako moment postaje jos veci.






Odg: Savjet oko kuteva

Reply #3
Duško ,otvori mail hvala  :)
Djeca i luđaci su iskreni u svojim kreacijama
Mes

Odg: Savjet oko kuteva

Reply #4
Ako se oba motora vrte u istu stranu potpuna kompenzacija nije moguća.

Radi se jedna "odokativna" kompenzacija na način da oba motora ne vuku po istom pravcu, tj. na slici pravci X i Y nisu paralelni nego su prema napred rašireni.

Time se djelomično kompenzira i situacija kada se jedan motor ugasi, a drugi radi, pa se na ovakav način lakše postiže pravocrtno gibanja sa manje zakretanja oko vertikalne osi.
Damir

Odg: Savjet oko kuteva

Reply #5
Ekipa hvala  :)