Skip to main content

Topic: MJX Bugs (Read 6665 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

MJX Bugs

Pozdrav svima nakon 6-7 godina.


Gledam ove quadcoptere na netu već neko vrijeme, i htio bi probati sa jednom a da nije baš nešto što se ne da servisirat, ili nešto posve nekvalitetno i što bi mi brzo dosadilo. Sviđa mi se ovaj MJX Bugs 3H sa altitude holdom, još ima kad se sa holdom naučim mogućnost micanja altitude holda i učenje dalje, čini mi se idealan entry level kak ga i reklamiraju. Baterija dugo traje, brushless, može ponijet SJ4000 koju imam. Naručio bi ga bez FPV, to bi dodao kasnije, poslije možda naručiti od njih sistem plug/play kamerice sa tx-om i monitor sa rx, ne bih one 5g wifi fore jer nemam mob sa 802.11ac wifijem.


Pitanje, gdje bi bilo najsigurnije to kupiti, naručiti, odakle, gdje ih vi nabavljate?

Odg: MJX Bugs za početnika - gdje kupiti

Reply #1
Ja sam jedno vrijeme jako zagrizao za starog Bugs 3 i stvarno sam proucio sve moguce kombinacija. Taj 3H mi nekako nije sjeo, premalo nudi u odnosu na 3, ali mi se zato 3 Pro jako svidio. Pogledaj si grupu Coupons from China na fejsu, objavljuju sve kupone i popuste i malo malo pa 3 bude za 70 dolara, a Pro je nedavno bio za 130 ili tako nesto, sve uz besplatnu postarinu. To je za kinesko skladiste, na to jos ide porez i nekih 60 kn carinskih troskova. Bio je nekad 3 s EU skladista, ali tu je oko 20 dolara dostava DHL-om.

Odg: MJX Bugs za početnika - gdje kupiti

Reply #2
Kupljen/naručen MJX Bugs 3 obični nakon preko godinu dana od prošlog posta sa "razmišljanjem o kupnji", brz sam nema šta, znam da će bit learning curve za quadcopter bez puno automatike ali zato ga i želim. Ima samo 2 moda, sporiji sa manje nagiba i brži sa više i to je to, dovoljno za početnika da mi se baš ne okrene u zraku :D Uglavnom, MJX Bugs 3 obični bez kamerica i slično, povoljna cijena sada na banggood ispadne oko 370kn, EU priority shipping iz kine je, nisam nikad do sad koristio tu metodu shippinga, navodno ima šanse da dođe bez dodatnih troškova, a i ako bude dodatnih, početnih 370kn je ionako malo za bugsa pa nešto mogu i sam dodati.. Zna li netko za taj EU priority, navodno će GLS to dostaviti? Da li moram pripremiti eori broj unaprijed da ne gubim vrijeme ili neće biti potreban? neki kažu da ispod 1000kn ne traže eori broj?

Odg: MJX Bugs

Reply #3
Meni je tako 2/2 doslo bez ikakvih davanja, a eori izvadis za 5 minuta besplatno tako da bolje to napravi

Odg: MJX Bugs

Reply #4
Meni je tako 2/2 doslo bez ikakvih davanja, a eori izvadis za 5 minuta besplatno tako da bolje to napravi


Ako dođe za ukupno 370kn  8)   Ali dobro, vidjet ćemo kroz 2-3 tjedna, prekjučer je tek poslan. Vidim da ovaj forum baš i nije aktivan kako je prije bio nažalost..

Odg: MJX Bugs

Reply #5
Bugs ili "mušica" kak ga nećak zove je došao bez pdv/carine/poštarine ičega preko GLS-a.
Baterija traje 15tak minuta uz namontirane nogice i štitnike elisa.


Gdje kupit još jednu bateriju, original ili neku koja bi pasala? Gearbest/banggood ne šalju u HR samo bateriju.


Inače, superzadovoljan sa dronom. Prilično je tih, stabilan, domet na nogometnom igralištu pune veličine od gola do gola, nisam imao pad u prvom letu tako da najs. Dao sam nećaku da proba par puta pa je bilo par padova što je izdržao bez oštećenja. Sve u svemu jako lijep početnički paket za 380kn sa svim davanjima (poštarina za eu priority)



Re: MJX Bugs

Reply #8
Mali update.

http://www.youtube.com/watch?v=7gvr62PYqqo

Ipak je kupljen MJX monitor, D43, TX03 AIO namontiran umjesto LED žaruljice koju Bugs 3 ima naprijed. Stara SJ4000 je sada u konfiguraciji kamerica bez baterije na dronu, externa baterija ispod drona, radi ravnoteže, sa baterijom isto gore na njemu znao je ponekad krivo odreagirat, zabaci ga težina valjda, ovako je sve ok. Domet TX03 na 200mW, a zapravo i Bugs 3 samog je oko 300m LOS sa tvorničkim antenama za sve. Ovako bez nogica i nosača kamerice baterija tvornička traje cca 10min, turnigy linkan iznad traje oko 13min. Zasad sam zadovoljan sa svim i nadam se da za iduću zimu bude neka prava stanica, simulator i sklapanje racing drona. (btw ovo je negdje možda već i 20i FPV let)

Re: MJX Bugs

Reply #9
Čisto da dokumentiram i ovo kao jedan period u životu Bugsa iliti Mušice, jedan težak period :D

Znači.. Na prvom Bugsu koji je odradio hrpetinu letova i padova, na 2 motora su ležajevi pri kraju, a i baterije obje, originalna i turnigy nano, i kad sam gledao cijene rezervnih dijelova, i vidio flash sale kompleta, ispalo jeftinije kupit komplet.. opet..
Ali to nije sve.. premda me u nekom finalnom planu ipak najviše zanimaju freestyle/racing quadovi, rekoh zašto ne sada kad bar na kratko imam 2, probat ga "presložit". Da, nisam napomenuo da sam u međuvremenu kupio i Flysky i6x i igrao se u Liftoffu pa je ta želja za air modom porasla. Uglavnom, kako se ne želim učit na kompletu od 150€, naručio sam OMNIBUS F4 SD sa betaflight 4.1 sa 20tak dolara sa banggoda, a rx je bio u kompletu sa flysky i6x. Uz to stari AIO VTX TX03 počeo malo zezat sa signalom tako da je tu već bio i TX805 + runcam nano2, uglavnom, u odnosu na ono što sam već imao doma dodao sam $20 u želji za air modom :) .

I onda je krenulo.. skužit kak šta gdje spojit, prilično nespretno spajanje za probu, pa lemljenje na tu sitnu pločicu, nikad nisam lemio ništa manje. Najgore od svega montaža tih dijelova na nešto što za to nije predviđeno, vidi se na slici.. VTX drži 1 šaraf, isto i za FC, RX je na poklopcu čisto na vrućem ljepilu. Totalni nered..
I u tom kompletnom neredu spojim to sve, začudo ne ispusti dim kod spajanja baterije, pazio sam bar da se spojevi i žice nigdje ne dodiruju, i spojim na betaflight configurator, ibus..
motori/esc na DSHOT150 najjednostavnije i proradilo, jer ionak neznam kakvi su i na čemu bi trebali radit, stock MJX bugs,  na PWM sam imao nekakve smetnje, nije bilo moguće kontrolirati ga.
Onda je trzao na sve strane brutalno, nisam mogao hover držat duže od 2-3 sekunde prije disarminga, pa ušao u PIDove, čisto onako logikom nekom htio ga smirit povećanjem x2 na D, i sad mogu hoverat stabilno koliko dugo hoću u air modeu, i u angle isto naravno. Ali problem ostaje još riješit 2 stvari, pitch i roll osciliraju na krajnjem zadanom položaju, tako da iduće ide manje P i još više D da probam to eliminirati, i kad zapnem za travu sam si doda "gas" nakratko, za to ću isključiti sve dodatne opcije tvornički uključene u betaflightu pa probat ponovno. Ako uspijem to sve onda možda još filtere pojačat jer je nikakva montaža u plastičnom frameu i gyro mi ide +/- 20 u idle gledajući na betaflightu. Tako da.. praktički.. Bugs je postao acro/air mode quad, makar još daleko od kako treba biti. A plan je koristiti ga isključivo kao vježbu sklapanja quada i betaflighta prije kupnje normalnog framea ESCova i motora, dok će FC, VTX, CAM, RX, TX poslužit i za prvu "pravu" probu.




Re: MJX Bugs

Reply #10
Pozdrav!!
Evo, chitam ovo sve i nikako ne mogu shvatiti logiku 🙂
Kupio si dva bugsa, Josh dijelova, muka Isusova da se to nekako pospaja i na kraju imash neupotrebljivu stvar.. za toliko kolko si potroshio na to sve, mogo si kupit sve dijelove i slozhit pravi fpv dron pa letit los dok ne skupish lovu za neke cvike..
NHF 🙂🙂

Re: MJX Bugs

Reply #11
Pozdrav!!
Evo, chitam ovo sve i nikako ne mogu shvatiti logiku 🙂
Kupio si dva bugsa, Josh dijelova, muka Isusova da se to nekako pospaja i na kraju imash neupotrebljivu stvar.. za toliko kolko si potroshio na to sve, mogo si kupit sve dijelove i slozhit pravi fpv dron pa letit los dok ne skupish lovu za neke cvike..
NHF 🙂🙂
 
 



Čudi me da uopće itko ovo čita, više pišem jer je onako lijep slijed događaja :)

Da, u pravu si, za novce koje sam dao za drugi Bugs i FC, mogao sam biti donekle blizu kupnje "prave stvari", ali ideja je da jedan Bugs ostane u funkciji, tako da ovaj presloženi ako (kad) postane neupotrebljiv, pukne frame ili slično, njegovi ESC, motori, baterije, njegov izvađeni FC, daljinski... sve ostaje u rezervi za onaj prvi za mijenjat stvari po potrebi jer je cijena pojedinačnih komponenti nekad i veća nego što sam platio cijeli drugi Bugs. Kod prerađenog Bugsa tx, kamera, vtx, rx idu i na idući "donekle pravi" dron, tako da to nadam se nije trošak bezveze.

Trenutno je prerađeni Bugs u funkciji kao air mode trainer, svrha mu je bila da pokušam sam složit dron, podesit betaflight i zaokružit cijelu priču na nečem što je jeftino i čiji dijelovi mi ionako trebaju za nešto drugo (za stari Bugs, ali ne baš odmah), i kad to uspijem, da sa više samopouzdanja da neću sj***t stvar naručim skuplje bolje dijelove za "pravi" build.

Zašto sam danas baš došao na forum, zato jer je nakon.. malo je reći 20tak.. probnih podizanja s poda, modificirani Bugs napokon u funkciji gdje se može normalno kontrolirati u air i level modu, pa je vrijeme za zadnje poglavlje ove priče. Danas sam otišao na livadu prvi put s njim, probao par minuta da je stvarno sve ok, pa da je sve ok i kad nosi kamericu, i onda je snimljen ostatak te baterije na videu ispod. Na 00:15 i 00:16 se vidi da nije još posve 100% dobro što se PIDova tiče, ali je dovoljno dobro za mene i svrhu drona. Kako se na videu može vidjeti, stabilnost je veća nego kod originalnog, praktički da netreba na kamerici paliti EIS (ni ova snimka nije stabilizirana). PID-ove sam doveo kako sam rekao do razine koja mi je trenutno ok, pojačao sam malo filtere, a sve dodatne funkcije u betaflightu kao anti gravity i slično pogašeno. Na 02:48 je jedan (prvi ikad) nespretan pokušaj barrel rolla, jedan sličan i kasnije na 04:36. Nakon tog leta motori su bili jedva primjetno topli, uglavnom nikako problematično vrući, a nosio je action cam. Uglavnom zadovoljan sam sa postignutim, koristit ću ga za vježbu air modea dok funkcionira ok, kad ne, ide u dijelove za Bugsa i dijelove za idući dron.

http://www.youtube.com/watch?v=l9_MH8BtWoQ

Svi koji čitaju ovo i misle krenuti sličnim putem, trebaju dobro razmisliti postoje li bolje opcije. Impulsnom odlukom sam umjesto kupnje 2 motora i jedne baterije, kupio cijeli drugi Bugs jer je tako bilo jeftinije i bio je flash sale sa EU skladišta, a onda su krenule ideje.. Vjerojatno bi bilo bolje da sam pustio da se stari Bugs umirovi, a kupio za nešto više novca, Tyro109 ili slično. Ovako sam naučio nešto više o svemu skupa, ali vjerojatno na nepotrebno dugotrajan i teži način.