Skip to main content

Topic: Kontrola DC motora sa Arduinom i absolute encoderom (Read 4043 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Kontrola DC motora sa Arduinom i absolute encoderom

Pozdrav svima,
ima li tko pomoći u rješavanju problema iz naslova? Imam DC motor sa svojim ESC-om, koji se kreće linearno, te mu  trebam mu odrediti krajnje točke A i B, preko kojih "ne smije ići", uz pomoć absolute encodera koji je spojen na jednu od osovina kotača koja nije pogonska.


Motorom se upravlja pomoću RC stanice, čiji prijamnik je spojen na ESC od DC motora. Pretpostavljam da bi trebalo "ubaciti" arduino sklop koji čita podatke sa encodera, izmedju RC prijamnika i ESC-a? Zatim naravno programirati RC stanicu kako bi se preko nje određivale te dvije točke.


Potpuni sam laik i nemam iskustva u svemu tome, ali ako ima  netko voljan za pomoći (čitaj: odraditi), već bi se našao način za iskompezirati trud ;)


Specifikacije motora, ESC-a i encodera šaljem po dogovoru na pp.

Odg: Kontrola DC motora sa Arduinom i absolute encoderom

Reply #1
Samo idea- Mozda uzet neki servo motor pa raskopati i upotrijebiti od njega elektroniku i senzor polozaja (?)

Odg: Kontrola DC motora sa Arduinom i absolute encoderom

Reply #2
Hvala ti na odgovoru,
mozda nisam bio dovoljno jasan, sto i nije tako rijedak slucaj kad nesto objasnjavam  :-[ [size=78%]...[/size]


Dakle, ja sve komponente imam, trebam "samo" upogoniti stvar. Isprogramirati Arduino da očita podatke sa enkodera i "naredi" ESC-u da zaustavi pokret DC motora kad dodje do tocke A, odnosno tocke B. Sto nemam blaaaage veze kako. Al ono...bas  :-[ [/size][size=78%].[/size]

Odg: Kontrola DC motora sa Arduinom i absolute encoderom

Reply #3
Pozdrav svima,
ima li tko pomoći u rješavanju problema iz naslova? Imam DC motor sa svojim ESC-om, koji se kreće linearno, te mu  trebam mu odrediti krajnje točke A i B, preko kojih "ne smije ići", uz pomoć absolute encodera koji je spojen na jednu od osovina kotača koja nije pogonska.

Dakle, staviti encoder na nepogonsku osovinu nije pametno jer ce ti kod starta pogonski malo proklizati, dok prateci nece pa ces imati gresku.
Idealno bi bilo da je encoder vec na motoru ili bar na pogonskoj osovini.
Druga bitna stvar je da DC motor s escom nije bas sretno rjesenje za ovakve stvari. Ja bih koristio ili servo ili stepper.
Trece, tocke A i B su kao kut zakreta ili su to tocke gdje vozilo starta i zaustavlja se?

Odg: Kontrola DC motora sa Arduinom i absolute encoderom

Reply #4
Meni to tvoje ne zvuci uopce kao "samo jos moram..." ;)
Izgooglati mozda kakvo rjesenje u stilu arduino+servo+cnc (?)

Odg: Kontrola DC motora sa Arduinom i absolute encoderom

Reply #5
Pozdrav i hvala sto si se ukljucio u rjesavanje problema.

Dakle, s namjerom sam stavio enkoder na nepogonsku osovinu jer sam htio izbjeci eventualno ocitavanje proklizavanja kod starta. To bi za posljedicu imalo netocno ocitovanje puta koje je cijeli sklop presao a s obzirom da bi to bile neke "siguronosne tocke". Ako se cijeli sklop linearno giba/putuje po nekoj sini/tračnici/konopu, moze doci do ispadanja sa iste. Bitno mi je imati tocan podatak gdje se sklop trenutno nalazi na svom putovanju, a ne koliko se motor okrece. DC motor je samo pogon cijelog sklopa, znaci on se nalazi na sklopu i putuje zajedno s njim. Kao pogon elekticnog vlakica a ne kao fiksni dio koji pokrece .... rampu za prolazak vlakica recimo...

Tocke A i B su zaustavne točke. kad dodje do tocke B, ne ide preko nje, ali moze natrag do tocke A. I obratno.

Vec sve radi, imam pokret naprijed-natrag sa potenciometrom brzine pomocu RC komandi. Samo trebam napraviti "siguronosne" tocke preko kojih nece otici. Zato sam mislio dodati enkoder na nepogonsku osovinu kako bi imao stvarni prijedjeni put "vlakica" (jer nema proklizavanja) koji je spojen na Arduino, koji "javi" driveru da zaustavi vlakic kad dodje do jedne od tocaka.


Zakomplicirao sam malo,a?
Meni kao laiku se cini kako se treba isprogramirati Arduino.
Ili?

Odg: Kontrola DC motora sa Arduinom i absolute encoderom

Reply #6
Slika je tisuću riječi i zato fotografiraj svoj uradak, docrtaj točke i oznake, pa ćemo ti moći pomoći puno prije.
Ovako nas sve dovodiš u situaciju da nagađamo što bi ti zapravo htio riješiti i je li ono što ti predlažemo prava stvar.
Nitko ne voli pomagati, ili raditi bilo što drugo, uzalud, za ne?
Nešto je u zraku...
Multiplex Profi mc3030 - 22 years of excelence and counting...
Siniša

Odg: Kontrola DC motora sa Arduinom i absolute encoderom

Reply #7
Meni ovo lici na nekakav camera dolly... pogadjam doduse. Prije jedno 10ak godina sam to radio sa stepperom, sa ogromnom redukcijom i microsteppanjem pa je bilo glatko da ne moze gladje i opticki sam rjesavao "kraj puta". Ne sjecam se vise jel tada bio PIC ili arduino. Znam da je 1.0 verzija imala optiku od misa i da je radilo tako tako... onda sam si uzeo pravi senzor u chipoteci mislim... nije jos bilo sparkfunova, digikeyeva i ostalog. :)

 

Odg: Kontrola DC motora sa Arduinom i absolute encoderom

Reply #8
Iz opisanoga bi tebi bilo ok i jednostavno rjesenje- na te tocke stavis mikroprekidace sa diodom. Dodje do kraja, okine mikroprekidac i stane, a preko diode je omoguceno da krene nazad.
https://goo.gl/images/E3TB4Y