Skip to main content

Topic: esm Beaver (Read 2362 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

esm Beaver

Zanima me da li je tko u RH uzeo ESM beaver?
Razmišljao helić, pa mustang ESM, na kraju uzeo domino pichler i s njim okolo letuckam, ali bi nešto s benz. motorom i GFK trupom.
Kako sam blizu jaruna nekako mi visokokrilac koji bi mogao i na vodu nebi bio loša opcija. (premda avion nalazim na netu, plovke nemogu naći)


http://www.youtube.com/watch?v=-s0TyA4DqRg


Imate kakvu drugu preoporuku ?
Obavezno GFK trup, balsa i folije osim za krila me ne zanimaju.
Kolika je razlika recimo letjeti s beaverom i mustangom?
ESM je prestao proizvoditi i još nešto sitno ima po zalihama pa bi to uzeo i nek stoji za drugo ljeto.


Jer imate za preporučiti neke GFK modele?
Iskreno mislim da je stiropor prokletstvo i izgubila se ona neka srednja klasa modela ili je jet za par k€ ili mali stiroporac.




Odg: esm Beaver

Reply #1
Poštovani kolega,
pilotirati mustanga ili beavera isto je kao usporediti vožnju uzmeđu Audia quatro i Mercedesa 123-ce 200d. Jedan je agilan u okretima treba biti brz da ne stalira dok  beaver poljeće i slijeće u 2m. dobar za šlepu.
Što se tiće modela od balse,  volim ih i radim ih i guštam, ali isto tako ne bih nikad rekao da je stiro neka vrsta prokletstva već dobar materijal za modele koji mogu vrhunski izgledati kao i od balse.
Pogledaj malo izradu krila kombinacija jezgra od stiropora obložen balsom od 1mm dosta lagana i izdržljiva.
Mislim da treba njegovati "stari" način izrade modela ali isto tako učiti i prihvaćati nove tehnike. evo recimo zadnji moj model balsa - nitro (rc limbo dancer sa OS max 46) još nije poletija ali nadam se uskoro i standarni stiro modeli (twin boom pusher i zagi) isključivo stiro i elektro modeli. uvik prisutni u mom voznom parku.

LP
Nino

Poslano sa mog WAS-LX1 koristeći Tapatalk

Sve više znan a sve manje mogu

Odg: esm Beaver

Reply #2
Nino imao sam Telemastera s krilima od stiropora obloženim tankom plahtom balse.
Kako ja sa svojim skromnim iskustvom gledam na to sve:
Gadi mi se kad nakon 4 puta što pališ nitro model folija sklizne s nosa i onda se skine s cijele strane balsa se umasti i onda je to  :'( (ima ona fora s trenutnim na početku da se rub namaže)
Nitro motori nula bodova hrpa pimplanja brutalno masno, skupo gorivo, starter, baterija itd...(kad uzmeš sve u obzir kao benzinac)


Međutim dok sam bio klinac i išao na Lučko(cca 15-20 god) bio je čovjek(mislim da se Tucman prezivao) s žutim modelom big lift mislim da je izrada bila drvo, ali preko toga stakloplastika i onda fino polakirano, benzinski motor.
To je bila divota gledati - kako je letjelo i kako je izgledalo.
 


Drugim riječima ciljam na benzinca, s trupom GFK, malo veći kotaći da za sve ne zapinje, prednji tricikl ili klasični tricikl ukoliko se brzo može dignuti(ovo što si napisao 2 m),ne da ga lovim okolo na poljetanju.
Želim nešto ono baš penzionerski po mogućnosti kopija pravog aviona, da ga mogu dofurati npr na kanal i guštati.
Naravno vremena nemam :D

Odg: esm Beaver

Reply #3
Ok beaver, super cub ili big lift ti odgovaraju po opisima želja,a ako ne želiš puno muke i pimplanja nabavi si jedan elektro model tipa easy glidera mpx v4. Lagan modelić za nedjeljno letuckanje,,[emoji3].

Poslano sa mog WAS-LX1 koristeći Tapatalk

Sve više znan a sve manje mogu