Skip to main content

Topic: Molim pomoć oko power expandera i većeg modela do 2m raspona. (Read 3778 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Molim pomoć oko power expandera i većeg modela do 2m raspona.

Pozz.
Htio bih se upustiti u gradnju većeg RC modela recimo Extra300 raspona 2m.
E sad vidio sam da neki ugrađuju power expandere.
Da li je to potrebno za veća serva do 10 ili više kg? ili već koja idu na takav model.
Ima li tko šemu kako se spajaju veća i jača serva na prijemnik?
Nisam baš previše guglao pa neznam točno o kojim servoima se radi, power expanderima itd.
Ako je netko o tome pisao molio bih link.
Hvala.
Pozz.

Odg: Molim pomoć oko power expandera i većeg modela do 2m raspona.

Reply #1
Ja na oba dvometarska aviona imam serva spojena izravno na prijemnik što ne znači da je to idealno riješenje ali mi je tada bilo jadnostavnije, jeftinije i puno brže. Kad su poletili i sve je ok više ne razmišljam o tome ali bi isto volio sam složiti vrlo jednostavnu stvar a to je barem jednu tiskanu pločicu na koju bi doveo napajanje i signale. Tako bi rasteretio sabirnicu od prijemnika. Znači na tiskanu pločicu polemio bi konektore za serva, doveo napajanje i polemio konektore od pločice do prijemnika. Ovo je vrlo jednostavno i jeftino. Riješenja poput PowerBox kutijica su preskupa pogotovo u današnje vrijeme a nekakvu logiku za preklapanje dviju baterija se lako napravi ili kupi na ebay-u ili slično.
Jebo struju, samo nitro i benzin.

Odg: Molim pomoć oko power expandera i većeg modela do 2m raspona.

Reply #2
pozdrav, čovik,

ja sam se upustil u gradnju većeg RC modela (2.2 m) i mogu ti reći da sam pročital već sve i svašta o tim power expanderima, power boxovima i opto isolatrioma. Svima njima je namjena i cilj (uz ostalo) da rasterete reciever na kojeg je spojeno 8+ servoa od 10 kg i da odvoje napajanje receivera i servača. Još jedna zgodna stvarčica je da se na neke boxove mogu spojiti dvije baterije za napajanje receivera. I uz to se nudi i pregršt drugih opcija od kojih ti oči postanu velike ko lubenice (naravno, za 200+ $; ok, nije sve tak skupo ;) )

Ali, ali, ali...

Recimo, ekipa (UK, D, USA) s kojom sam razgovaral, manje više izbjegava takve boxove jer im u sistem unosi dodatnu mogućnost da nekaj ode k vragu.
Zapravo, opterećenost recievera ovisi samo o tvojem načinu letenja i vrsti servača koje imaš gore. Nije ista opterećenost (čitaj struja koju vuku servači) receivera pri "normalnom" letenju uz par roll-ova, koji hammerhead i koji low pass, ili pri akrobatskom ili 3D letenju. I još imaš razliku između analognih i digitalnih servača.

Ako te zanima, imam ti ja neke sheme za odvajanje napajanja. I to možeš odvojiti napajanje za samo jedan kanal ili ako baš hoćeš možeš si odvojiti i napajanje za sve kanale, a dosta ti je jedan Y kabel za odvajanje napajanja jednog kanala. ;)

pozdrav
Ideš, ovo leti... :D

na stolu: BT 1/6 F4U Corsair
build log: http://www.flyfreak.net/samogradnja/bt-f4u-corsair-u-16-skali/
u zraku: Skyartec 182 Cessna

Odg: Molim pomoć oko power expandera i većeg modela do 2m raspona.

Reply #3
Hvala na odgovorima.
Zar ne bi bilo dosta odvojiti crvenu žicu odnosno napajanje.
Posebno prijemnik preko svjeg regulatora napajanja i baterije i posebno servoi preko druge baterije i svojeg regulatora napajanja.
Bijela i crna za signal spojene na prijemnik direktno.
Sve više mi se čini da u power expanderu nema nikakve elektronike i pojačala signala ili se varam?
Pozz.

Odg: Molim pomoć oko power expandera i većeg modela do 2m raspona.

Reply #4
E, to ti je u nekom osnovnom pogledu to. Nikakva teška kemija.  ;)

Ti power expanderi, kolko vidim, imaju ugrađeni RF filter koji skida smetnje koje se mogu javiti zbog dugih žica između servača i recivera koje se mogu ponašati kao antene i "puniti" receiver s interferencijama.

Imaju oni svoju primjenu, ali nisu obavezni na tak "malim" modelima.

pozdrav
Ideš, ovo leti... :D

na stolu: BT 1/6 F4U Corsair
build log: http://www.flyfreak.net/samogradnja/bt-f4u-corsair-u-16-skali/
u zraku: Skyartec 182 Cessna

Odg: Molim pomoć oko power expandera i većeg modela do 2m raspona.

Reply #5
aj manite se čorava posla sa koje kakvim expanderima i power škatulama, prvo se jako,jako dobro naucite letjet onda ce biti vremena za razbijanje glave o napajanjima ogromnih modela, tako i onako nemate gdje ili ne smijete letjet tolike modele kojima treba agregat za napajanje

Odg: Molim pomoć oko power expandera i većeg modela do 2m raspona.

Reply #6
Sad ćeš vidit kad stavim kosilicu na Extru i bateriju od auta i trofazne osigurače od 250A i alternator od kamijona i agregat od broda i ic cu izronit na Titanik parni stroj za SmokePumP!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Šta ti znaš kako ja znam letjet?
Kum koji je vojni pilot 100 puta mi je rekao nakon nekih akrobacija: "Kako si uspio procjenit a da ne skršiš model"
"Ovo ni da si htio", "Eee ma di ceš, uff za malo".
Nije da se hvalim ali ne volim nikoga podcjenjivat i nepoštivat,  isto tako ne želim da netko to meni radi.
Ovaj forum je za nešto drugo a ne za "muha bez glave" uletavanja.
Ako možeš pomoć ili nešto znaš, podijeli sa ostalima.
Ako Ne želiš dijelit otvori dućan i probaj prodat svoje znanje.
Nakon godinu i pol imam iza sebe 1 kupljeni model i 4 uradi sam što stiro što depron ca.100x80cm i jako dobro letim.
Nikad nisam uletio nekome na forum da se mani ćorava posla.
Ovo nije ćorav posao već hobi i strast.
Ako želim model od 2m raspona napravit ću ga i poslije se "...určit" do mile volje da takvi kao ti imaju šta slinit kad ga vide u zraku.
Pozdrav Svim Modelarima!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


Odg: Molim pomoć oko power expandera i većeg modela do 2m raspona.

Reply #7
Trebao bi proguglati i pročitati što ljudi pišu. Mislim da ovo nije pravo mjesto gdje bi se netko upustio u objašnjavanje tehničkih detalja koje ionako večina ne razumije.
MX16s+Assan, AURORA 9, T8FG
SF47, Ventus 2AX, Shadow, Elektra,
Optima PRO, Discus CS, Escape Jarro Miler
Eagle Tree PRO

Odg: Molim pomoć oko power expandera i većeg modela do 2m raspona.

Reply #8
Samo naprijed. Treba napraviti i neki veći model. Može li neka fotka u fazi izrade. Koje servaće stavljaš? 

Ja radim neki model raspona cca 3,3 m. I baš ćemi biti gušt ako i dobro poleti.  
Puno sam se raspitivao o napajanju servača i zsključio da ću ih napajati izravno sa prijemnika. Prema mojoj procjeni za neki normalni let trebalo funkcionirati. Kad poletim javiti ću rezultat (ma kakav on bio).

Očekujemo snimku prvog leta i javi kako funkcioniraju servaći.

Pozdrav!

Miris benzina je zakon!
J...... let bez jeze

Odg: Molim pomoć oko power expandera i većeg modela do 2m raspona.

Reply #9
prije puno godina vozio sam trke s 1-5 auticima,servaci 25 kg.opterecenje servaca maksimalno,kocnica pogotovo,isve to spojeno direkno na prijemnik.