Skip to main content

Topic: Akrobatske figure sa zagijem ? (Read 12536 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Odg: Akrobatske figure sa zagijem ?

Reply #15
Moze zagi i rolling circle (krug na valjke), rolling loop (luping na valjke), rolling cuban 8 (kubanska osmica na valjke), 4 step valjke, 8 step valjke, zvono...

Samo treba imati jak motor i dovoljno velike otklone.

Sve to moze potvrdit kolega Plavi s cijim sam zagi-jem isprobavao navedene akrobacije bez rudder-a... :D

Odg: Akrobatske figure sa zagijem ?

Reply #16
Sa Zagijem se mogu izvesti sve akrobacije i one će po potrebi završiti na nosu modela.
Zato se za Zagi koji je izveo puno akrobacija kaže da ima 'Hloverka nos'.
Ja već imam cijeli harem Hloverka-nosatih-Zagija.
D.

Odg: Akrobatske figure sa zagijem ?

Reply #17
Sa Zagijem se mogu izvesti sve akrobacije i one će po potrebi završiti na nosu modela.
Zato se za Zagi koji je izveo puno akrobacija kaže da ima 'Hloverka nos'.
Ja već imam cijeli harem Hloverka-nosatih-Zagija.
D.


a ja sam već usavršio kirurški-estetski zahvat otklanjanja "hloverka noseva" primjenom metode: "odreži-zamjeni" :D :D :D

Odg: Akrobatske figure sa zagijem ?

Reply #18
Moze zagi i rolling circle (krug na valjke), rolling loop (luping na valjke), rolling cuban 8 (kubanska osmica na valjke), 4 step valjke, 8 step valjke, zvono...

Samo treba imati jak motor i dovoljno velike otklone.

Sve to moze potvrdit kolega Plavi s cijim sam zagi-jem isprobavao navedene akrobacije bez rudder-a... :D

TRUE TRUE  :D   ( naravno, u rukama majstora )

Pozz ekipi


Odg: Akrobatske figure sa zagijem ?

Reply #20
Neka daju meni jedan taj zagi, i neciju zenu, pa da vidis stete... :)


Salu na stranu..vidio sam to, i pitam se dvije stvari... kako leti tako dobro bez stabilizatora i od cega je napravljen, majku mu :)


Odg: Akrobatske figure sa zagijem ?

Reply #22
Kako zarezati.

Odg: Akrobatske figure sa zagijem ?

Reply #23
Cekajte, i to zarezano mu daje stabilnost kao i stabilizatori ??

Odg: Akrobatske figure sa zagijem ?

Reply #24
Nemogu vjerovat kako ga zakucavaju i nije mu nista :D
Stvarno koji je to materijal?

Odg: Akrobatske figure sa zagijem ?

Reply #25
Uzmimo u obzir i to da je taj x puta sporiji i laksi od nasih klasicnih.. a i manji, pa ima vecu cvrstocu, i manju snagu pri udarcu u odnosu na nase koji su brzi i tezi...

Odg: Akrobatske figure sa zagijem ?

Reply #26
Cekajte, i to zarezano mu daje stabilnost kao i stabilizatori ??
Ono ti nisu stabilizatori nego 'winglets' i smanjuju tzv. 'inducirani otpor'. Ovo sa zarezivanjem je pak drugačiji način kontrole induciranog otpora i zove se 'raked wingtip'.
Inducirani otpor nastaje na krajevima krila zbog razlike tlakova iznad i ispod krila.
Dakle oni vertikalni krajevi krila na Zagijima nemaju nikakve veze sa kormilom smjera ili vertikalnim stabilizatorom, jer je poluga vrlo mala i efekat skretanja slabašan.
Sa druge strane inducirani otpor kod Zagija može biti vrlo značajan jer leti pri raznim brzinama i ima tzv. 'refleksed airfoil'. Nestabilnosti se mogu vidjeti u leti bez wingleca kao sitna podrhtavanja lijevo-desno oko vertiklane osi, približno koja prolazi kroz težište.
Nešto više o krajevima krila, raked i winglets ima ovdje (jako dobar članak  ;) !): http://en.wikipedia.org/wiki/Wingtip_device
Damir


Odg: Akrobatske figure sa zagijem ?

Reply #28
@Diogen

Znaci, kada bi na zagiju izrezao taj "cosak", dobio bi jednaki ucinak kao i sa wingletsima ? ondosno, eliminirao bih taj inducirani otpor, i zagi mi nebi plesao lijevo-desno pri letu, kao sto se to desavalo kada sam ga probao bez wingleta ?

Odg: Akrobatske figure sa zagijem ?

Reply #29
Odgovor bi dao samo zračni tunel i mjerenje. No, mislim da je bolje ići sa wingletsima, ako ništa drugo - oboji ih sa jarkom bojom i bolje ćeš vidjeti Zagija u letu !
Damir