Skip to main content

Topic: Kupnja prvog pravog RC auta (Read 12408 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Odg: Kupnja prvog pravog RC auta

Reply #15
Ja rastavio centralni, počistio sve van pa malo pomastio, i zatim napunio sve vrućim ljepilom (mast sam stavio da se ljepilo ne primi kak spada). Radi vrhunski zasad, dakle malo je mekše da se ne potrga sve a opet drži zalockan diff. Autić se ponaša četiri puta bolje i ima duplo bolji start jer se više ne dešava da se prednji kotači odignu od podloge pa sva snaga ode na njih :)


U amortizere sam stavio Trackstar 6000 ulje, malo je čak i pregusto (morat ću složiti swaybar jer mi se sa guscim uljem oce prevrnut dosta lako autic)
Može mi netko malko pobliže reći ćemu ovo? Odnosno kako zablokirati centralni diferencijal i koliko koristi/štete se time dobije?
HSP Brontosaurus Pro
Turnygy Trooper 4x4 nitro

Odg: Kupnja prvog pravog RC auta

Reply #16
Zablokirati središnji diferencijal kao što je prethodno navedeno je najlakše vrućim ljepilom ili čak u nuždi običnim moment/CA ljepilom.
Osim show efekta tj. wheelija to nema baš neke koristi. U pravilu se smanjuje stabilnost auta (stisneš gas i imaš backflip umjesto ubrzanja), lošije je upravljanje, a ako tako voziš na high grip podlozi (asfalt) jako trošiš gume i enormo povećavaš opterečenje cijelog prijenosnog mehanizma, lagera, motora itd....

Daleko je pametnije staviti u diferencijal 100.000 - 500.000cst ulje za diferencijale. To donekle omogućuje rad diferencijala, a opet je dovoljno gusto da možeš raditi wheelije na punom gasu.
Ja osobno u srednjem diffu koristim max 50.000cst ulje. To je gornji limit gdje se još ne pojavljuju wheeliji (iako su isti mogući čim imaš i najmanji skok).

Odg: Kupnja prvog pravog RC auta

Reply #17
Zanimljivo. Vidiš vidiš. Moj 4x4 nikad nije napravio wheely, do neki dan kad se bacio na leđa. I baš sam se pitao, a kako si sad to uspio napraviti!
HSP Brontosaurus Pro
Turnygy Trooper 4x4 nitro

Odg: Kupnja prvog pravog RC auta

Reply #18
Meni je autić jedno duplo brži na "stazi" otkat sam zaključao center diff...jednostavno ne gubi toliko na ubrzanju kao prije, da moraš znat dobro vozit - moraš :)
Inače se nadigne, i sva snaga ode na prednje kotače koji u tom trenutku imaju minimalan grip - dakle rezultat je skoro duplo slabije ubrzanje...

Odg: Kupnja prvog pravog RC auta

Reply #19
Centralni dif zblokaj i bok! Inače na pravim autima toga nema, mislim umjesto centralnog diferencijala inace postoji jedino reduktor, a to nije isto, niti ima istu svrhu!

Odg: Kupnja prvog pravog RC auta

Reply #20
Centralni dif zblokaj i bok! Inače na pravim autima toga nema, mislim umjesto centralnog diferencijala inace postoji jedino reduktor, a to nije isto, niti ima istu svrhu!

Lada niva ima zaključavanje srednjeg diff-a koji je ujedno i reduktor.
Poslano sa mog starog HP compakt koristeći jedva vidljivu tipkovnicu!!!

Odg: Kupnja prvog pravog RC auta

Reply #21
To i dalje nije dif, kako god gledas ima reduktor, a to nije isto!

Odg: Kupnja prvog pravog RC auta

Reply #22
To na ladi njivi je centralni diff , a možeš ga i zaljučati po potrebi, zadnja aksa  kao i prednja nema lsd ili lock  diff ali se da ugraditi...
a centralni diff ima u sebi i reduktor što naravno nije isto-
Struka mi je to, a na njima sam radio čuda nekada.
Poslano sa mog starog HP compakt koristeći jedva vidljivu tipkovnicu!!!

Odg: Kupnja prvog pravog RC auta

Reply #23
Dif nema sto regulirati izmedu prednje i straznje osovine, to obavlja reduktor, koji odreduje brzi, ili spori prijenos, zadnji pogon, ili sva cetiri!

To je slicno, ali nije isto, stavi izmedu osovina dif i gubis 4x4 pogon i dobijes prednji ili zadnji, posto dif baca snagu na osovinu s manje opterecenja!

Ovako reduktor regulira najcesce 50%, 50% posto snage na osovine i uz to dolaze na bolijim pilama sper difrencijali naprijed i nazad!

Pusti to tko se s cim bavi, i tko je sto slagao!


Odg: Kupnja prvog pravog RC auta

Reply #24
ajmo ovako:
Opet griješiš ali si na pravom putu.
Srednji dif se nalazi naravno u sredini vozila koji putem kardana dolazi prijenos snage na prednje i zadnje kotaće.
Sredni diff regulira snagu pogona i najmanje opterečeni kotač proklizava nezavisno jel na prednjoj ili zadnjoj osovini.
Npr: Prokliže zadnji desni kotać a ostali miruju, onda uključiš srednji diff lock pa počinju se okretati i jedan od prednjih kotača zavisno opet koji je na mekšoj ili tvrdoj podlozi.
Dobivaš situaciju npr. da vrte prednji ljevi i zadnji desni a ostali miruju a ti stojiš na mjestu.
A ako je srednji diff unlock vrti samo jedan kotač koji je na mekanoj podlozi.
Zato postoje Zaključavanje zadnjeg diffa, da povuku oba zadnja kotaća bez obzira na podlogu.
U nekim modelima Postoje i zaključavanje i prednjeg difa ali to su extremne situacije.
 Ako sve zaključaš na tvrdoj podlozi onda dolazi do velikih oštečenja i nemogučnosti skretanja vozila.
 
A reduktor isključivo služi želiš li brzohodne ili sporohodne brzine, opet zavisno od terena. Blato, asvalt velika brda itd.
Znači imaš u vozilu 5 brzina, sad želiš ih koristiti u brzom ili sporom modu.
Valjda ti sad jasnije...
Poslano sa mog starog HP compakt koristeći jedva vidljivu tipkovnicu!!!

Odg: Kupnja prvog pravog RC auta

Reply #25
Dečki ovo je RC forum :D Uništili ste čovjeku temu.

Odg: Kupnja prvog pravog RC auta

Reply #26
reduktor ne regulira s sva cetiri pogona, regulira samo prednjom i zadnjom osovinom, dok prednji i zadnji difrecijal odreduje lijevi ili desni kotac!

I da uvijek je stalnih 4x4, osim sto reduktor na boljim pilama moze odrediti jaci ,ili slabiji omjer na osovinama!

Prica ti netko tko svakodnevno slaze par automackih mijenjaca i ostalih gluposti!

Odg: Kupnja prvog pravog RC auta

Reply #27
Eto drago mi je da si shvatio.
Na ladi nivi ti je konstantno (tvornički) uključen reduktor a ti ga možeš jedino i isključivo samo zaključati.(diff lock)
Ima uvijek konstantni pogon na sva 4 kotača.
Na drugim terencima isključivo je zadnji pogon konstantno uključen a prednji prema potrebi, tu je razlika. Imaš modela terenaca kaj zaključavaš osovinu na prednjim kotačima svaki kotač zasebno.
A automatski mjenjači nemaju nikakve veze sa difom i diff lockom...
Poslano sa mog starog HP compakt koristeći jedva vidljivu tipkovnicu!!!

Odg: Kupnja prvog pravog RC auta

Reply #28
Ova ti je dobra da ti je drago da sam shvatio :D :D


Vidis da si slozio koju automatsku getribu, mozda bi shvatio na kojem principu radi vecina reduktora i sper difrencijala!

Kao sto sam vec rekao, reduktor odreduje zelis zadnji pogon, ili sva cetiri, i na vecini boljih reduktora kada je na 4x4 pogonu odreduje omjer straznje i prednje osovine, znaci tipa 90% snage na zadnje kotace, a 10% snage na prednje kotace, s tim da po potrebi pojacaju snagu na prednje kotace, ako proklize!

Da je centralni dif kako ti tvrdis, desavalo bi se to da ako bude meksa podloga na prednjim kotacima, on bi iskljucio pogon na zadnje kotace i ti vise nebi imao 4x4 pogon, vec jedno ne vozljivo smece!

Tako da ako si na stalnih 4x4 pogonu onda reduktor uvijek prenosi snagu ki na prednje i na zadnje kotace, osim sto zna rasporedit snagu vise na zadnje kotace, ovisi o modelu i podlozi!

A onda imas prednji difrencijal i zadnji koji prenose sa difa snagu na kotace, malo bolji imaju i speru, tako da tipa oba zadnja kotaca vuku s istom snagom, ali to opet ovisi o omjeru spere!

A to zakljucavanje osovina su imale stare pile iz 50 i 60godina i to je sluzilo za ukljucivanje pogona, dok nije napravljeno da to reduktor odreduje i kada se tako pali 4x4 onda je to vise predvideno za iskopati se iz blata, ali isto tako trgaju osovine i dif ako se navazas tako i skreces!

U prncipu je to vise za ravno, naravno ovisi dali ima speru, ili ne!

I ne brini, kao sto sam rekao da rasturam automatske mjenjace, isto tako sam se naslagao difova,  reduktora i
 preko 100 generalki motora!

Odg: Kupnja prvog pravog RC auta

Reply #29
Dosadni ste u tri picke materine....di su moderatori na ovom forumu!?!?!? :D :D :D