Skip to main content

Topic: Katana Xlite (Read 75724 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Odg: Katana Xlite

Reply #45
 8)

Zvezda


Odg: Katana Xlite

Reply #47
Bravo majstore  8)
Djeca i luđaci su iskreni u svojim kreacijama
Mes

Odg: Katana Xlite

Reply #48
Nikola nas nekoliko navukao na ovaj model :)
Nije mi stala ploča na motor pa sam ju na koljeno.smanjio.
Printanje doma na A4, ljepljenje, rezanje sablona, pilicom do finale. Pomalo....


Hvala Nikoli na planovima i inputu!



Jet model  www.tinyurl.com/turbojet01         Balza Jet  www.tinyurl.com/BalzaJetModel
FockeWulf 190 www.tinyurl.com/FockeWulf190noisemaker      Benzinski šleper 2.5m  www.tinyurl.com/BiduleSleper

Odg: Katana Xlite

Reply #49
Op op... lijepo za vidit  ;) ;)
Usput, evo ja danas napravio drugi maiden nakon krpanja  8)


A bio je i "emergency landing" jer mi je ispao kotač u zraku  ::)
i da, ima video i toga  ;) :D

Zvezda



Odg: Katana Xlite

Reply #52
bravo na slijetanju  8)
jesi ga našao :)


meni je isto jednom na nitraču odletio u zraku...
 ali slijetanje bilo na travu pa se trap zapikne ko sidro a ne stuze kao po betonu, no bitno da se leti :)


http://www.youtube.com/watch?v=BjhNBmECCYo
Jet model  www.tinyurl.com/turbojet01         Balza Jet  www.tinyurl.com/BalzaJetModel
FockeWulf 190 www.tinyurl.com/FockeWulf190noisemaker      Benzinski šleper 2.5m  www.tinyurl.com/BiduleSleper

Odg: Katana Xlite

Reply #53
našo našo, pao je blizu nas....
Je, struže, samo mi je bio cilj da ga što više usporim da što manje struže karbon po asfaltu  ;)

Zvezda

Odg: Katana Xlite

Reply #54
Uglavnom, da podjelim neke imformacije za sve koji su zainteresirani i odluče se na izgradnju modela....
Kaj se tiće drva, koristio sam 3mm balzu za rebra u krilima i bočne stranice trupa..
Balzu 2mm sam koristio za plankiranje krila i kupole na trupu iza kabine...
Svi špernati djelovi su od topolovoe šper ploče 3mm, jedino postolje za podvozje 3mm aviošper i 3mm topolin šper...
Rep je od balze 10mm...
Balzu 8mm sam koristio za napadnu i kod spoja elerona sa krilom..
Remenjače u krilu su smrekove letvice 10x5mm (gore i dole, 10mm po širini, 5mm po visini)
Na trupu sam koristio smrekove letvice 10x5 sa gornje strane trupa (po visini 10mm, 5mm po širini, a donje letvice su 5x5mm smerka također.. preporučljivo da nosi spajana nego da su u komadu...
Također po donjoj strani trupa predviđene su letvice od balze 6x6... zajebi to i stavite smreku 5x5 jer će balza puknut kad prviput podignete trup sa donje strane...
Iskreno nisam računao koliko sam čega potrošio, ali prilično sam siguran da cijena svog drva ne iznosi više od 300kn...
Podvozje kabonsko, prejeftino da bi se čovjek doma zajebavao: https://hobbyking.com/en_us/carbon-fiber-landing-gear-for-extra-260-35cc.html (btw, stiglo bez problema sa Global housea unutar 10 dana)
Kaj se tiće bajonete (vrlo bitan dio) na R&G stranici sam kupio karbonsku cijev fi 28.5mm sa 1mm sjetnkom (28.5 promjer isključivo jer je u tom trenu bila 50% jeftinija), vodilice za bajonetu su domaće izrade od 2 sloja ili 2 namotaja 80g stakla....
Stražnji trap je sa aliexpressa Carbon Fiber Tail Wheel Set For 20cc Gas Rc Airplane


Malo je igranje da se rebra prilagode ovim letvicama koje sam ja koristio, pogotovo rebra od trupa, al jbga... ja sam si dao truda...
Ima video sa svim fotkama tokom gradnje, pa vam može pomoći...
http://www.youtube.com/watch?v=bJVQIT0cloE&t=


Kaj god da nekog još zanima, tu sam  ;)


Zvezda

Odg: Katana Xlite

Reply #55
Može nacrt? Ako ne nađem u neko vrijeme model za svoj mvvs 50 da si složim malo vecu katanu, ionako necu prije ljeta u zrak kako god.  ;)
FrSky Horus X10
Extreme Flight Extra 300 88",2x SebArt Angel S50e,SebArt Katana S30e,NPM Yak 54,Piper PA 38,Cessna 747,Protech Alpha 180,Align T-Rex 450 V2

Odg: Katana Xlite

Reply #56
Poslao u inbox  ;)
Lp.

Zvezda

Odg: Katana Xlite

Reply #57
Lajk (i respect) i za izradu i za video. Pilotiranje da i ne spominjem, svaka cast!

Jedno laicko pitanje: moze li se nacrt skalirati?

Nemam mjesta za tako veliki avion (wingspan 207cm). Moze li se nacrt u omjeru smanjiti pa dobiti/izraditi manji avion?

Ja bih rado koristio elektro motor, jeste li mozda racunali thrust to weight ratio?

Hvala i pozdrav,
Darko

Odg: Katana Xlite

Reply #58
Hvala za komentare...
Kaj se tiće skaliranja, ima na netu raznih veličina kaj su ljudi radili koristeći baš taj nacrt... od 1.4m, 1.5m, 1.8m, 2m, 2.2m....
evo primjer 1.4m: https://www.rcclub.eu/viewtopic.php?f=69&t=315
tu je primjer 1.6m: https://www.rcportal.sk/katana-x-lite-am1834-1
samo upiši u Google Katana X-lite  ;)


Ne vidim razlog zkj elektro opcija nebi valjala, iako se ne kužim previše u struju... Pogotovo ako bi se odlučio za raspon oko 1.5m...
I da, imam čak nacrt u DXFu za Funtanu S40 koja je točno 1.5m raspona, pa ti mogu to ponudit kao opciju da se ne zajebavaš sa skaliranjem...
Težina nebi smijela premašit 3kg, tako da bi to sa dobrim motorom moralo letit bez problema na 5S bateriju...
Imao sam Sebartovu Funtanu S40 nekad davno, sa Weston 8cc motorom, to je valjda još uvjek jedan od mojih najdražih, ali pokojnih aviona  :(


Na tebi je da razmisliš, odlučiš i napraviš avion  ;)

Zvezda

Odg: Katana Xlite

Reply #59
U tom slucaju bih molio nacrte. Ako moze, oba...
Hvala!