Skip to main content

Topic: Pojašnjenje zakona o "dronovima" - da li ga vi poštujete? (Read 6245 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Pojašnjenje zakona o "dronovima" - da li ga vi poštujete?

Gledam ovaj nacrt zakona http://www.dronovi.hr/img/cms/zakon%20o%20dronovima/1732-nacrt-pravilnika.pdf
I zanima me da li je ovo trenutna verzija zakona? Jer tu se nabraja puno puno stvari, npr. dozvola za letenje, polica osiguranja, prijavljivanje leta DGU-u, slanje video materijala istoj agenciji na provjeru, priručnik za letenje, pomoćnik za FPV letenje, dnevnik održavanja, dokaz o psihofizičkoj sposobnosti... hrpa stvari.
Mene zanima da li se tko od forumaša pridržava ovoga svega? Jer mi se čini da bi trebao mjesec dana šećati po institucijama da napravim let od 5 minuta...

Odg: Pojašnjenje zakona o "dronovima" - da li ga vi poštujete?

Reply #1
Kratko i jasno,
Operacija snimanja aka. snimama za pare i prodajem = podlježe zakonu komplet dgu, dozvole itd. (ti kao opreator moraš položit ispit u ccaa) naručitelj radova ishodi dozvole od DGU jer je on vlasnik snimke, a ti kao operator mroaš to prijaviti na https://amc.crocontrol.hr/ itd. itd.
opcija druga:
Letim na livadi ili parku di nema žive duše i za gušt te pritom ne ugrožavam nikoga, Ne trebaju nikakve dozvole...


lp

Odg: Pojašnjenje zakona o "dronovima" - da li ga vi poštujete?

Reply #2
Mislim da svako snimanje podliježe DGU, bilo za pare ili za gušt. Sreća pa se taj zakon ne provodi.Nažalost i za livade i parkove također treba dozvola, tj. prijava CCAA i sve ono prateće..Ne znam da li se baš ovih dana nešto promijenilo po tom pitanju, toliko je komplicirano da sam prestao pratiti, samo letim i snimam.


Odg: Pojašnjenje zakona o "dronovima" - da li ga vi poštujete?

Reply #3
Da, znači kako sam i mislio, komplicirano je.Tako i ja trenutno, letim dalje od kuća i ljudi i ne prijavljujem ništa niti šaljem snimke ikome.

Odg: Pojašnjenje zakona o "dronovima" - da li ga vi poštujete?

Reply #4
Uživajte i letite dok ne radimo sranja niko nas nebude išta pitao...

Odg: Pojašnjenje zakona o "dronovima" - da li ga vi poštujete?

Reply #5
Još me nešto zanima, znači po zakonu ja ne smijem letjeti višlje od 100m. Ja živim u brdovitom predjelu, zna bit i po 300m visinska razlika između brda i doline. Što npr sad da ja letim da brda koje je već 300m iznad doline, da li bi ja trebao nekako držati visinu 100m iznad terena ili kako? U tom slučaju nema mi smisla letjeti jer bolju snimku mogu dobiti jednostavno iz ruke fotoaparatom.

Odg: Pojašnjenje zakona o "dronovima" - da li ga vi poštujete?

Reply #6
Uživajte i letite dok ne radimo sranja niko nas nebude išta pitao...
Podržavam izjavu!

Poslano sa mog WAS-LX1 koristeći Tapatalk

Sve više znan a sve manje mogu

Odg: Pojašnjenje zakona o "dronovima" - da li ga vi poštujete?

Reply #7
Sve visine su izrazene naspram nivoa terena a ne kao nadmorske visine.


Odg: Pojašnjenje zakona o "dronovima" - da li ga vi poštujete?

Reply #9
stvarno se vidi - ustvari se na videu vidi ....sve sto se ne smije!!!  :D :D
LP,  Chris
... gravity always wins ....

Odg: Pojašnjenje zakona o "dronovima" - da li ga vi poštujete?

Reply #10
Drago mi je radi prezentacije ali o sigurnosti ne želim pričat.... :D

Odg: Pojašnjenje zakona o "dronovima" - da li ga vi poštujete?

Reply #11
Centar, bez padobrana, 8 elisa.... kako je to moguce?

 

Odg: Pojašnjenje zakona o "dronovima" - da li ga vi poštujete?

Reply #12
Ajme koliko stotina daleko složenijih edukativnih radionica sam napravio do sad :DMožda je u tome kvaka, treba provoditi edukativne radionice prilikom svatova, snimanja korporativnih videa, glazbenih spotova itd.Apsolutno podržavam letenja malim dronovima tipa Phantom u centru grada, iznad ljudi i blizu objekata, ali nikako ne kao primjer edukativne radionice, barem ne zasad pošto je to i dalje debelo u ilegali.