Skip to main content

Topic: Pravilnik o sustavima bespilotnih zrakoplova (Read 80516 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Odg: Pravilnik o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #60
Jedva čekam da vidim novu dji pilu, stvarno su naj-jači u tom svijetu....ako je istina što se priča po forumima za očekivati je drastičnu promjenu pravca u najavljenoj EU regulativi što je u konačnici dobro i za korisnike pa i za one koji su ispod multija.....

 

Odg: Pravilnik o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #61
Robi, koliko je to naglaseno oupce? Ovako sticem dojam da je Hrvatska puna "toy dronova" i da je bilo masu nekakvih incidenata kad je trebalo da se donese prailnik! Ovako u juznoj Dalmaciji jedva mozes vidjet koju RC letjelicu.

Ovdje u Osijeku ima nas par na 100 000 stanovnika i to je to. Još mi se nikad nije dogodilo da sam prolazio kroz grad i vidio ikoga da leti. Pretpostavljam da se u Zg u svakom trenutku može vidjeti barem 10 dronova u zraku pa ti zakoni možda i imaju nekog smisla.

Odg: Pravilnik o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #62
Robi, koliko je to naglaseno oupce? Ovako sticem dojam da je Hrvatska puna "toy dronova" i da je bilo masu nekakvih incidenata kad je trebalo da se donese prailnik! Ovako u juznoj Dalmaciji jedva mozes vidjet koju RC letjelicu.

Ovdje u Osijeku ima nas par na 100 000 stanovnika i to je to. Još mi se nikad nije dogodilo da sam prolazio kroz grad i vidio ikoga da leti. Pretpostavljam da se u Zg u svakom trenutku može vidjeti barem 10 dronova u zraku pa ti zakoni možda i imaju nekog smisla.

....imaju smisla za Zagreb ??? ?? Vjerojatno!  ;D
3 x rc helikopter :P


Odg: Pravilnik o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #64
Na YouTubu  sam gledao video gdje sigurno sleće sa samo dva motora.Ista fora u algoritmu sav se rotira ali sigurno sleti.bilo bi stvarno cool da ga ugrade u Phantom 4.
Inaće Dji je počeo prodavati osiguranje koje pokriva sve padove .
'Tko vrijedi leti, tko leti vrijedi, tko ne leti ne vrijedi''

Odg: Pravilnik o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #65
Koga je žuljao P2, pa onda još više P3 bojim se da će s onim što dolazi 1. 3. imati grdih problema.

http://www.youtube.com/watch?v=uTrgoedkyqc

New Shell, air-vents, positioning, and battery confirmed!

DJI unveils what it has in store for 2016 on March 1st (US Time). A lot of the rumor's about the new shell are confirmed with this video. The round openings on the Aircraft body, aswell as new Aircraft vents with metal mesh ( which looks like its made of very high quality ).

Also there is a new battery which can be seen below. This battery seems to have nearly double the capacity as the previous Phantom 3's battery! - This also as been a rumor for a while now after some of the first leaked images poped up last year. The cost of this Model will probably be positioned at 1700$ to go along with the recently announced Typhoon H.

Something to note is that the front facing sensors probably include the technology introduced in the matrice. That combined with the new DJI Care would be awesome, giving you quite the peace of mind when flying in the forest or harsh conditions.

We are defionately excited! and cant wait to see what DJI is going to reveal on the 1st of March. Whatever comes, we will stay glued to the screen to inform you guys asap!
Druže Toni moj,
ovo je stvarno bolesno u kojem smjeru ta tehnologija ide ali slozit ces se samnom da i najskuplji mercedes ili bmw sa hrpom zracnih vanjkuseka i elektronike treba vozaca koji zna voziti auto i ima valjanu dozvolu.Tako da napredak tehnologije kod bespilotnih sustava (kakve mi obicni smrtnici koristimo)nece utjecati na regulativu koja ce nas uskoro ssve obuhvatiti na europskom nivou.

Odg: Pravilnik o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #66
Da al taj vozac onda moze vozit i BMW-a i Smarta pod istim uvjetima. Kad bi doveli u koleraciju kolicinu nezgoda s autima i njihove posljedice, sa zahtjevima koje moras imat da bi sjeo u auto i poceo vozit, dobili bi daleko manju "koeficijent" nego ako usporedimo kolicinu nezgoda s multijima i njihove posljedice sa zahtjevima koje moras zadovoljit da bi nesto snimio iz zraka.

Recimo to ovako.. Na 100 vozaca dogodi se barem 60-70 nesreca tokom vozacke karijere. Od ogrebotine na autu do ne daj Boze smrtne posljedice. Na 100 multija koliki je taj broj ? Ne govorim o potencijalnim nesrecama jer su onda auti 100/100..govorim o stvarnim slucajevima.
Onda pogledas sta moras napravit da bi vozio auto..polozit vozacki i to je to. Kupi i vozi. Ne moras prijavljivat nikom nista kad izlazis iz dvorista. A kaj sad sve moras radit za snimkicu iz zraka ?
I dodaj jos stopu napretka tehnologije... Strasno.
Ja ne znam... Gledam s analitickog stajalista i puno tog fakat nema smisla... Ima, ako se povladjuje interesnim skupinama... Al to je drugi par rukava


Sent from LG-G4


Odg: Pravilnik o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #67
Robi, sve ti je to relativno. U SAD-u se odobrava robotima status vozača kao uvertira u potpuno autonomna vozila bez ljudskog vozača. U Japanu roboti počinju sami eksperimentalno taksirati. Ja sam klasičar pa više volim biti sam za volanom, ili za palicama kada letim. No, ovo gornje se više ne može ignorirati jer je već među nama.  A s obzirom na to da sve više profića prelazi na četiri motorne letjelice, ponajprije Inspire i Fant 2, 3, uskoro 4 također - jer su jeftiniji, lakši, manje opasni i nude što je potrebno u većini slučajeva, onda me nije strah ni za njih ni za letjelice koje koliko vidimo svakom novom serijom postaju mala tehnološka "čuda". Regulativa je svakako potrebna kao i u svemu drugome u životu. Pozdravljam svaki napor u tome smjeru pogotovo ako postoji dijalog,  tj. dvosmjerna komunikacija. S obzirom na već nekoliko radionica u nizu i podložnost promjenama pisane regulative to se koliko vidim i događa. Mene kao hobista i dalje veseli vidjeti tehnološki napredak. Prije nekoliko desetljeća samo su rijetki imali privilegiju koristiti se radio stanicom, a danas svi imamo mobitele koji u sebi objedinjuju više vrhunske tehnologije nego što smo nekada mogli zamisliti. S vremenom se promijenila i regulativa glede posjedovanja i korištenja takvih uređaja i to u korist krajnjeg korisnika. Takav proces se sada događa i s dronovima. Na tome putu dosta je izazova, no ja u budućnost gledam s optimizmom.

lp
Toni

Odg: Pravilnik o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #68
Potpisujem Toni... Nadam se da ce bit dovoljno pametnih ljudi koji donose odluke...
Pritom mislim da se nadam da ce pratit razvoj i vidjet u kojem smjeru tehnologija ide jer mijenjat pravilnik svakih 6 mj je nepotrebno i puno kosta i drzavu i nas..


Sent from LG-G4

Odg: Pravilnik o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #69
Toni miim da te nisam vidio na radionici a vi gospon backspin posto se ne poznajemo isto  neznam da li ste bili.
Bilo kako bilo oni koji su bili vjerujem da su mogli uvidjeti da ne postoje interesne skupine odnosno postoje ali u ovom slucaju interesna skupina je bila puna dvorana nas korisnika (osim recimo gospođe i DGU-a)Popis operatera je bio javno izvjesen sa okvirno najavljenim datumima audita od strane agencije(vec su 2 audita odrađena)
Sto se tice izmjena u zakonu,sami su priznali da su mozda u nekim segmentima  prve verzije zakona krenuli prestrogo.Isto tako su nabrojali moguce izmjene kao sto je odobrenje nocnog letenja i smanjenje broja motora za C kategoriju sa 8 na 6.
Isto tako su se dotakli modelarske scene i tamo su najavljene pozitivne promjene u smislu da ce modelarski klubovi biti ti koji ce izdavati nekakve certifikate.
Sve u svemu mislim da je ova druga radionica bila puno konstruktivnija od prve.

Odg: Pravilnik o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #70
Posao je jedini razlog zašto nisam bio. Termin nije najsretniji. Vjerujem da bi još više ljudi sudjelovalo da nije u koliziji s radnim vremenom. Ako nismo bili tamo to ne znači da nismo interesna skupina. Dapače. Što se tiče interesnih sfera i skupina ne moram posebno ni komentirati. To je ionako opće poznata i javna stvar još od prve radionice.       

Robi, kakvi bi to trebali biti certifikati koje će klubovi izdavati?

Odg: Pravilnik o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #71
A nisam bio kad šljakam pa nemrem doć.. puno nas je takvih.
Uspjeh priznam kad se broj rotora smanji na 4 za A i B kategoriju ;) Ovo sve sada ima jako malo smisla i stojim pri tome.
Al ok... samo tak nek se nastavi...pa možda dođemo jednog dana na svima prihvatljivo.

Odg: Pravilnik o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #72
Nemojmo se zavaravati, svima je interes dobiti apsolutno dozvolu za let bilogdje bilokad, odnosno ultimate category D.
A i B  nikad nisu bili od nekog interesa niti pod opaskom.
C je siva zona.
D je ono što se svi prave da smiju raditi.

Ajde budite iskreni recite da, letim bilogdje kad me volja, a istovremeno kritiziram druge i zakon :) To radim jer to se traži i tu je lova.

Da li je bilo riječi o tome da se D kategoriji skinu famozni padobran (jednom viđeno na jednoj letjelici u RH, nikad demonstrirano) i opaki dupli autopilot za koji nitko na svijetu ne stavlja u komercijalne multirotor letjelice?


Odg: Pravilnik o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #74
Kao sto je na radionici objavljeno, forum s naglaskom na besposadne/bespilotne teme
se nalazi na :
http://crouav.freeforums.net/