Skip to main content

Topic: Kompozitna jedrilica W 01 (Read 42824 times) previous topic - next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Kompozitna jedrilica W 01

Još prije više mjeseci počela su dva projekta koja su se radila gotovo paralelno.
Isto tako su i završena u razmaku od dva tjedna. Maideni su obavljeni više nego uspješno, pa ću u par sličica pokazati kako to izgleda.
Prvi projekt je kompozitna elektro jedrilica ''W 01'', a drugi je FPV avion, bolje reći jedrilica pod radnim nazivom ''Dunavska golubica'' koja je također rađena sa kompozitnim materijalima, no o njoj u drugoj temi.

Izrada jedrilice je počela izradom modela - pozitiva na osnovu kojeg je izrađen kalup.

Odg: Kompozitna jedrilica W 01

Reply #1
Nakon završenog kalupa izrađen je pokusni odlivak od staklenog platna, čisto da se provjeri korektnost kalupa. Karbonsko platno je isuviše dragocjeno da bi se trošilo na pokuse.
Stakleni odlivak se pokazao dosta dobar, pa je napravljen pravi odlivak u kombinaciji karbon-kevlar, tako da je moguće bez problema ubaciti i 2,4 prijemnik.

Odg: Kompozitna jedrilica W 01

Reply #2
wow...ti si se ozbiljno primio posla...


svaka cast!

Odg: Kompozitna jedrilica W 01

Reply #3
Nakon obrade viška epoxy smole, pristupilo se prilagođavanju i ugradnji motora u trup. Firewall je uglavljen uz pomoć avio špera 2 mm, no korištena su dva sloja tako da konačna debljina nosača motora iznosi 4mm.
Napravljen je tzv ''falc'' koji je upao u trup. Kasnije je taj kompletan dio omotan sa malo kevlara.

 

Odg: Kompozitna jedrilica W 01

Reply #5
Vert. i horz. su izrađeni od balze koja je vakumirana 48 gr staklenim platnom.
Horz,je zamišljen kao full flying, tj cijeli je pokretan.
Izrađen je homemade V mount, koji savršeno odrađuje posao.
Za spajanje sa ostatkom trupa izrađena je jedna karbonska cjevčica u koju su ukomponovani i vert. i horz.
To je urađeno iz razloga da se može puno lakše ugoditi kut u odnosu na glavno krilo, tj pod 90°.


Odg: Kompozitna jedrilica W 01

Reply #7
Servo horzića je ugrađen u zadnji dio gondole trupa. Upasovan je u klupicu od avio špera i ulijepljen u trup.
Povezan je sa horz. uz pomoć čelične žice promjera 0,8 mm koja prolazi kroz bužir.

Odg: Kompozitna jedrilica W 01

Reply #8
Jezgre za krilo je izrezao naš Dr. Stiroporijus ''King''. Nisam spomenuo da je jedrilica dva metra raspona krila, .
Jezgre su odlično obrađene tako da ja nisam imao previše posla oko detaljnije obrade.
 Izlazne ivice su debljine žileta.
U jezgre su ugrađene ramenjače od karbonskih letvica 5x0,5 x1000mm i balze. Omotane naravno kevlarskim koncem.
Sve skupa je izvakumirano 48 gr staklom. Krajevi krila su ojačani karbonskim platnom.

Odg: Kompozitna jedrilica W 01

Reply #9
Nadam se da je prop. montiran samo za  slikanje, taj debeli kinez samo trosi struju a ne vuce niš...


Inace ljepa gradnja  ;)

Odg: Kompozitna jedrilica W 01

Reply #10
Nije za slikanje.
''Kinez'' je 8x4,5 i fantastično vuče. Nema nikakvih vibracija i nije bilo potrebno nikakvo balansiranje.
Dakako da bi bio bolji karbonski prop, ali budžet mi nije prevelik, pa sam koristio maksimalno ono s čime sam raspolagao.

Odg: Kompozitna jedrilica W 01

Reply #11
ma vuce vuce i ampere i avion, sve pet samo hocu reci ima i boljih za iste pare pa imas manje ampera i vise iskoristivosti na propu a ovo zasluzuje takav prop pa kad nabavljas pripazi  ;) , samo nastavi ..


Zoran

Odg: Kompozitna jedrilica W 01

Reply #12
Željo majstore , pravi  profesionalni rad sa kompozitima .. samo nastavi tako i još će boljih"tica" poletjeti  ;)
vedro nebo i miran zrak želi vam vukovar

Odg: Kompozitna jedrilica W 01

Reply #13
Kada vidim ovu gradnju, vrijeme je za ponovo razmisliti: planira se sljedeće godine zajedno sa kolegama i SLO osim F5J-N uvesti novu klasu za naše područje F5J FAI, pa tko je zainteresiran ?
Damir

Odg: Kompozitna jedrilica W 01

Reply #14
Imao sam čast pratiti neke od faza izrade i mogu reči 5+ majstore.....stroj leti  dugo i pitomo milina gledat...