Skip to main content

Topic: Regulacija položaja težišta pomicanjem motora u sredinu (Read 27512 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Odg: Regulacija položaja težišta pomicanjem motora u sredinu

Reply #15

Evo ja otvaram novo pitanje: da li model zrakoplova koji je lakši od zraka ima težište ?

Damir

naravno da ima, iduče pitanje je kako ga pronači?

Odg: Regulacija položaja težišta pomicanjem motora u sredinu

Reply #16
Pa valjda micanjem baterije 4s 2200mah :D :D :D


Odg: Regulacija položaja težišta pomicanjem motora u sredinu

Reply #18


Ooo, itekako ima, pa to je omiljeni sport, ne moraš niti poletiti neki model, a da postaneš stručnjak.

Evo ja otvaram novo pitanje: da li model zrakoplova koji je lakši od zraka ima težište ?

Damir

mislim da je bolje pitanje, da li se ono mijenja ovisno o boji krila?

:)

Odg: Regulacija položaja težišta pomicanjem motora u sredinu

Reply #19
naravno da ima, iduče pitanje je kako ga pronači?
Ja mislim da ga se može pronači jedino u vakuumu !
D.

ja bi probao tako da stavim prst sa gornje strane u težište, pa vidim odma da li mi penje nos ili rit, sad neznam kam mora visit kad je lakši od zraka?
 
i kaj kad mi krepa baterija, ko bu donesel lojtru da ju zamjenim gore?
 

Odg: Regulacija položaja težišta pomicanjem motora u sredinu

Reply #20
Danas sam ponovo letio (bez proreza za prop, s olovom).
Otkrio sam jednu zanimljivu stvar: zagi mi ne može otići u stall ako polagano smanjujem brzinu usput isto tako polagano podižući elevone. Jako mu se smanji brzina, slabo sluša komande za roll, ali u stall ne ide.
Znači li to da mu je težište previše naprijed?

Odg: Regulacija položaja težišta pomicanjem motora u sredinu

Reply #21
Danas sam ponovo letio (bez proreza za prop, s olovom).
Otkrio sam jednu zanimljivu stvar: zagi mi ne može otići u stall ako polagano smanjujem brzinu usput isto tako polagano podižući elevone. Jako mu se smanji brzina, slabo sluša komande za roll, ali u stall ne ide.
Znači li to da mu je težište previše naprijed?

što tebe muči sine....  :-\ ti bi stall baš htio onako svako malo.
pa zagi praktički spada u jedrilice, jer leti i bez motora bez problema,
nije to neki jet na mlazni pogon koji pada ako mu motori ne rade cca50% i kod slijetanja  :D

ti si znači smanjivao brzinu i lijepo sletio? drugog izlaza nema ako smanjuješ brzinu.
a rekao si da je stall nemoguć na tvom zagiju, dakle smanjio si brzinu do kraja i eto.... nije se 'dogodio'.  ;)

to je ok. tako mi i slijećemo inače,
ne zabijamo se baš svaki puta u zemlju sa 100 na sat, tu i tamo jasno se i to dogodi,
ali u biti pokušavamo ovako kako si ti opisao, smanjivati brzinu, izbjeći stall i sletiti :)
jer svaki model stallira, samo je pitanje na kojoj brzini.


ne bi bilo ok da je ostao u zraku i s brzinom od 0 m/s??? to već nadilazi moje znanje o modelima, tu bi trebali uskočiti Diogen, Denis13 i rcLija  ;)
ili ti to tvrdiš u biti ?  ???

Odg: Regulacija položaja težišta pomicanjem motora u sredinu

Reply #22
To bi moglo značiti da mu je težište previše naprijed, zaista .
Težište previše naprijed može se i procjeniti kada model naglo okreneš ujači vjetar: digne nos iako nis dao komandu prema gore.
 No, svaki model ide  u stal kada se brzina smanji ispod neke, za njega minimalne, ako se to ne desi, onda je aerostat, tj. letjelica lakša od zraka (zeppelin, balon).
Probaj težište malo unazad, izbaci malo olova, pa vidi reakciju.

Damir

Odg: Regulacija položaja težišta pomicanjem motora u sredinu

Reply #23
Danas sam ponovo letio (bez proreza za prop, s olovom).
Otkrio sam jednu zanimljivu stvar: zagi mi ne može otići u stall ako polagano smanjujem brzinu usput isto tako polagano podižući elevone. Jako mu se smanji brzina, slabo sluša komande za roll, ali u stall ne ide.
Znači li to da mu je težište previše naprijed?

ti si znači smanjivao brzinu i sletio?

to je ok.  :)


ne bi bilo ok da je ostao u zraku  ???

Nisam slijetao tako jer je nestabilan oko uzdižne osi, a bilo je dosta drveća, ali očekivao sam da će se ili obrušiti oštro na kljun kad mu se slomi uzgon, ili da će krenuti unatrag, kao list sa stabla. :)
I da, zaboravih spomenuti - to se događalo za jedrenja.

EasyStar bi se u takvom slučaju nosom odjednom obrušio prema zemlji, a Zagi nije mogao dovoljno usporiti.

Odg: Regulacija položaja težišta pomicanjem motora u sredinu

Reply #24
Nisam slijetao tako jer je nestabilan oko uzdižne osi, a bilo je dosta drveća,
ali očekivao sam da će se ili obrušiti oštro na kljun kad mu se slomi uzgon, ili da će krenuti unatrag, kao list sa stabla. :)
I da, zaboravih spomenuti - to se događalo za jedrenja.

EasyStar bi se u takvom slučaju nosom odjednom obrušio prema zemlji, a Zagi nije mogao dovoljno usporiti.



znači nisi usporio do kraja?   ???

pa kako onda znaš da tvoj zagi NE MOŽE stallirati?  jer to tvrdiš naime:


Otkrio sam jednu zanimljivu stvar: zagi mi ne može otići u stall ako polagano smanjujem brzinu.
Jako mu se smanji brzina, ali u stall ne ide. ...


upravo zato nisi usporio jer si primjetio da ne reagira na komande i čudno se ponaša, mijenja prethodni smjer leta, pa si brže bolje dao gasa i smirio stvar.
a stall je što ono...?

p.s. pojačaj si otklone elerona, ili skini to olovo s nosa kao što ti Diogen veli
ovako vjerojatno ni luping ne možeš napraviti zbog premalih komandi, pa tako ni zaustaviti zagija u zraku,
i to te onda muči pa imaš razne ideje  ;D
ali hej, dobro je da si poletio, bar smo otklonili dileme oko turbulencija i propulzija koje si imao : stvar leti i ovako  ;D

Odg: Regulacija položaja težišta pomicanjem motora u sredinu

Reply #25
Danas sam ponovo letio (bez proreza za prop, s olovom).
Otkrio sam jednu zanimljivu stvar: zagi mi ne može otići u stall ako polagano smanjujem brzinu usput isto tako polagano podižući elevone. Jako mu se smanji brzina, slabo sluša komande za roll, ali u stall ne ide.
Znači li to da mu je težište previše naprijed?

Ja inače vozim zagija s malo cg prema naprijed i točno se to dešava ne ide u stall s podignutim elevonima nego
lagano tone prema dole i ide napred(ili stoji u vijetar i ide dole) po mom imaš cg  prema naprijed cca 19,5cm od nosa(120cm raspom zagi)
Želiš li stall ili list kako pada stavi na 23,5cm ili više.

lp lija

Odg: Regulacija položaja težišta pomicanjem motora u sredinu

Reply #26
Zagi za jedrenje treba CG oko 235-240mm,
A za probijanje brzine 185-205mm.

Sve izmedju je ovisno o stillu voznje vlasnika/ pilota.
Elevon treba imati hod od min 15mm gore I dole. Ukupno min 30,

Odg: Regulacija položaja težišta pomicanjem motora u sredinu

Reply #27
Zagi za jedrenje treba CG oko 235-240mm,
A za probijanje brzine 185-205mm.

Sve izmedju je ovisno o stillu voznje vlasnika/ pilota.
Elevon treba imati hod od min 15mm gore I dole. Ukupno min 30,




Zato sam ga ja skuco danas filmski...jer elevon ima hoda ohohoho

Odg: Regulacija položaja težišta pomicanjem motora u sredinu

Reply #28
A jesi razmišljao da ti je Zagi drugog formata ili različitog sweepa.
Spektrum dx7s i razni modelčeki

Odg: Regulacija položaja težišta pomicanjem motora u sredinu

Reply #29
Kog pitas?  :)


Moj zagi je drito po nacrtu i profil Tsagi ...  težište na 215 mm od nosa, sve po ps-u,   osim otklona :D  Lijepo je krenuo ali mi je malčice bio živčan,  u svakom slučaju preživčan za moju dosadašnju naviku. Skužio sam da nisam ni expo stavio .. tak... skuplja se iskustvo...  :D :D :D