Skip to main content

Topic: ''OBJAŠNJATOR'' (Read 44569 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

''OBJAŠNJATOR''

Dobra Večer svim članovima foruma i onima koji to namjeravaju a i onima koji to nisu.Slobodan sam predložiti novu temu-rubriku (ne znam kako da je nazovem ali ljubezni moderatori će pomoći)Spadam u klasične  i ''staromodne '' modelare ,pa mi mnogi izrazi iz nove modelarske elektronike nisu jasni.Prije dvije godine sam u privatnom razgovoru zamolio Pongru da mi pojasni ''našim jezikom'' što je to FPV , BEC,UBEC itd ,te mi je On ''ispričao'' funkciju tih uređaja.Osobno nisam za nove hrvatske riječi koje bi zamjenile već postojeće u engleskom jeziku,jer je to i  nemoguće...nego tek nekoliko rečenica o elektroničkom uređaju,koji mi je npr. preporučen ili ga moram naručiti..itd.Znači ne RIJEČNIK nego ''OBJAŠNJATOR'' pojedinih nepoznatih ili nejasnih izraza.Naravno da bi svi učestvovali a Moderatori bi uređivali i sortirali i ne znam što već.Hvala Vam na Vašem vremenu...ispričavam se svima kojima sam bio dosadan..i naglašavam ovo je samo jedan PRIJEDLOG .Veliki pozdrav
p.s.Naravno da je OBJAŠNJATOR  radni naslov...lol
Djeca i luđaci su iskreni u svojim kreacijama
Mes

Odg: ''OBJAŠNJATOR''

Reply #1
FPV eng. First Person View je pogled sa modela iz prvog lica.. e sad kako će se taj pogled odvijati, dali u realnom vremenu ili snimkom to ovisi o modelaru. Danas u svjetu Rc modelarstva je "IN" letjeti modelima na način da vidite pomoću kamere koja je ugrađena na model, gdje model leti te tako upravljate uživo, dok sliku vi vidite pomoću specijalnih naučala ili LCD ekrana spojeno bežičnim prjenosom.

eto to je ujedno i moje područje i ja spadam u te nove moderne Rc pilote! I gušt je zajamčen!!

Odg: ''OBJAŠNJATOR''

Reply #2
Stipe ,znam jer mi je to Pongra objasnio,ali Ti si idealan jer si upravo dao primjer..netko pita Ti odgovoriš ako ne Ti, onda netko tko zna i prije se uključio ...a Moderator kontrolira...etc..... ;) I naravno posložiti po abecednom redu ...npr
FPV = i ide Stipino objašnjenje....
BEC = ............      HVALA STIPE IMAŠ PIĆE KAD SE VIDIMO. 8) = STIPE...lol
Djeca i luđaci su iskreni u svojim kreacijama
Mes

Odg: ''OBJAŠNJATOR''

Reply #3
Dobra tema Mes ;)
Zagi, Mini Titan 325, F5J-N 400 by Beli, MPX Easy Star II
MPX Funjet, Cessna 177 GP-10,MPX FunCub, Robbe Charter, Combat & Slope Soaring Wing, Mini Dex DLG, SpaceWalker, Cirus.
Futaba 7C

Odg: ''OBJAŠNJATOR''

Reply #4
a BEC bi bio pretvarač sa XX volti na X volti e sad razlikuju se u snazi tj. amperima  ::)  ::)  ::)

npr. imaš model sa standardnim setupom i sad želiš da ti serva imaju bolju struju.. spojiš BEC na bateriju i na serva i to je to, e sad imaš ugrađene BEC u reglerima pa reciver od stanice vuče struju... sta ja znan.. meni BEC služi da mi pretvori 12v (3s) na 6 gdje sam spoio serva, a može se koristit i za FPV kameru na modelu ako ona radi na 5-6v..

e valjda ima jos toga pa nek me netko ispravi ili nadoda...

Odg: ''OBJAŠNJATOR''

Reply #5
Bravo za temu, već sam ja dao pa primjera o tome.  ;)
Bilo bi dobro da uz kratce se napiše i što ona na eng. znači pa onda na hr

Odg: ''OBJAŠNJATOR''

Reply #6
Jutro,ne želim nikako biti zamoran..ali čini se da je krenulo,samo bez Moderatora neće ići.
Primjer je poslao Stipe i trebao bi izgledati ovako :
BEC =Pretvarač sa XX na X ..itd naravno što kraće i jezgrovitije ..
slati Moderatoru a onda on uz kontrolu, dozvoljava ili ne, da to ide na forum.
Ako nekom treba šire objašnjenje(za neki pojam) lako je poslati PM Stipi ,Marjanu,Robiju 1,Pongri.Romanu ,Hrvoju itd.
Neću više ''piliti''..... sada se treba oglasiti moderator,ako može i ako odobrava i ako želi.
Veki pozdrav is Splita  :)
Djeca i luđaci su iskreni u svojim kreacijama
Mes

Odg: ''OBJAŠNJATOR''

Reply #7
Mozemo sloziti neki sticky u pocetnicima :)
Ajmo sloziti pojmovnik prvo.

Raspisite se ovdje pa cu ja nadodati sve u jedan post.
Posljednji model:
Sin V1: tezina: 7500 g, raspon: 70 cm, gorivo:mlijeko, kapacitet rezervoara: sve veci, izdrzljivost: 0-24

Odg: ''OBJAŠNJATOR''

Reply #8
evo ubacim davno postavljen text, možda nekom pojasni nešto.
 Orionrider, Belgija, na Wattflyer forumu u diskusiji o elektrici napisao je interesantan članak o pitanjima koja po pročitanom na forumima u Hrvatskoj muče mnoge naše modelare.
 Evo i pokušaja prijevoda njegovog članka.
 Magični brojevi za modelare...
 Školarci znaju za watt, om i amper, dok modelari pričaju o propelerima, lipo, BSC…
Nemojmo zaboraviti ni misteriozni «KV» ili famozni «C», koji u našem slučaju nije brzina svjetlosti.
Što se krije iza svega toga odnosno kako isti utječu na naš svakodnevni modelarski život?
 Pratimo magične brojeve
 Danas piloti shvaćaju da više možeš dobiti od dobrog električnog setupa nego od
 Prosječnog sus motorića. Jeftini izvori opreme su dramatično promijenili cijene brushlessa, reglera i baterija. Jedino tapkanje u mraku je to kako odabrati određeni setup te sastaviti pogon koji nam odgovara za dobar let. Najbolji put do uspjeha je pratiti tajne recepte gurua modelarstva baziranih na kilometrima spaljene žice te namotaja motora, provjeravanja temperature motora dodirivanjem prstom, mjerenja vremena leta prema potrošenim amperima itd…..
 Tko brine za nauku toliko dugo dok možemo zapunjavati rupu na nebu
 Kupuj svoje watte po kilogramu
 Prvi magični broj nam govori koliko wata trebamo da bi podigli avion.
Primjer je GWS parkflyer koji neće letjeti sa 300gr motorom koliko god on bio močan
 Foamie, motor glider, Piper Cub:  100 wata po kilogramu
 Trainer: 150 wata po kilogramu
 Warbird, 'sport' aerobatics:  200 wata po kilogramu
 Racer, 3D: 300 wata po kilogramu
 EDF Jet: 400 wata po kilogramu
 Primjer: 3kg, 150cm Hurricane će letjeti na 600 wata.  2.5kg Calmato zahtijeva 375 wata
 
 Što je potisak?
 Drugi magićni broj nam govori koliko statičnog potiska možemo očekivati od određenog setupa.
 Još jednom ovo važi samo za propulzije koje su približno standardne i daje nam samo indikaciju što je moguće, a što ne.
 
 Brushless outrunner:  4gr po watu
 EDF: 2gr po watu
 Brushless 'inline': 2gr po watu
 Brushless 'inline' with gearbox: 5gr po watu
 Primjer:  Warbird sa 1000 wata brushless outrunnerom  imat će 4kg statičkog potiska, a EDF jet ima 600 wata system i daje 1200gr potiska na zemlji.
 Močni konji...
 Treći magični broj bazira se na moćnoj formuli, one koju mnogi od nas zaborave odmah nakon škole...
 Wati = Volti x Amperi
 Volti = Wati / Amperi
 Amperi = Wati / Volti
 Kako pretvoriti u konje? Jednostavno, možeš pretvoriti wate u konje pomoću slijedećeg pravila: 1000 wata = 1.34 KS or 1KS = 750 wata.
 Primjer: Trainer avion sa 12 voltnom batteriom i dostavljanjem 40Amps daje 480 wata (or 0.65KS). Upamti da taj avion ima te performanse sa motorom koji daje izlaznu snagu  1KS, što je 750 watta... To je zato što struja ima bolju bolju iskoristivost, sa manje snage i nižim okretajima. Slična usporedba su benzinci vs. diesel. Dizelaš je učinkovitiji iako je iste snage kao benzinac.
 Jedna vruća minuta
 E=Mc2 i planeta je vruća u trenutku, to svi znaju. Elektromotori se također zagrijavaju. Da bi znali koliko topline namotaji mogu izdržati evo jednog pravila kojeg se nije loše sjetiti ponekad
 Avion sa propelerom: težina motora u gramima x 3 = maksimalni wati
 EDF: težina motora u gramima x 5 = maksimalni wati
 Primjer: 235gr brushless može izdržati minutu 705w bez kraha
 200gr EDF neće uginuti na 1000w
 Naravno podrazumijeva se da su motori pravilno spojeni te da je osiguran potreban protok zraka za hlađenje. Ovo važi za brushless motore, dok motori starog kova kao npr Speed 600 teško da će preživjeti više od svoje težine u watima.
 Otpor…
 Zlato je fantastičan metal kada govorimo o struji i ženama. Na našu žalost i teško je i skupo. To je i glavni razlog zašto se koristi bakar. Ali i bakar pretvara određenu količinu struje u toplinsku energiju što reducira naše mogućnosti letenja, a to je katastrofa. Da bi izbjegli tu dramatičnu pojavu moramo koristiti odgovarajući presjek vodiča.
 Do 25A: 1.5mm² presjek (15 AWG)
 Do 60A: 2.5mm² presjek (13 AWG)
 Do 100A: 4mm² presjek (11AWG)
 Ne samo žice nego i konektori moraju biti sposobni da izdrže struju. Kao i negdje drugdje u životu i ovdje važi što veće to bolje….
 Vrtim, vrtim…..
 Mnogi su sve pretražili da saznaju što je taj famozni «KV». On je indikator broja po volti napona predviđen za pojedini motor. Daje nam nominalni broj okretaja motora aviona.
 Broj okretaja = KV x volti baterije X 3/4
 Primjer: 1200KV brushless outrunner connectspojen na 10 volts bateriju vrtit će 9000 o/min. a 4200KV inrunner na 10 volts vrtit će 31500 o/min.
 Pun ili prazan, pitanje je sad..
 Napon nimh baterije je 1,2V ,a lipo 3,7V. Ove vrijednosti zbunjuju i nisu uvijek takve kakve nam se prikazuju. Baterija se ponaša prema trenutku u kojem se nalazi pa se tako i mjerenja razlikuju. Tako da bi saznali snagu sistema moramo ući u kalkulaciju sa naponom koji baterija prikazuje na punom gasu. Naponi koji su niže prikazani prikazuju nam ideju stvarnog života čelije baterije.
 Lipo u letu (motor full): 3,3 V
 Lipo potpuno napunjena (prosjek): 4.1 V
 Lipo prazna (prosjek): 3.7 V
 NiMh u letu (motor full): 1.1 V
 NiMh potpuno napunjena (prosjek): 1.4 V
 NiMh prazna (prosjek): 1.2 V
 Need for speed? Uzmi neki ozbiljan propeler…
 Izabrati propeler nije jednostavno. Većina modelara uzima preporučeni promjer pa tako izbjegava prekomjerno srkanje struje. Preporučeni propeler je uglavnom degradiran baš iz navedenog razloga. U ovom slučaju ništa ne može zamijeniti testni let, ali evo nekih magičnih brojeva koji mogu biti ideja vodilja kod izbora propelera za određenu letjelicu
 brzina u km/h = korak (inch ) x o/min / 800
 brzina u km/h = korak (cm ) x o/min / 2000
 Primjer: Veliki trener ,veliki 14x4 prop, vrti na 8000 daje 40 km/h što je marginalno dok 11x8 na 11000 okretaja daje 110km/h što u ovom slučaju ne trebamo. Najbolji izbor je vjerojatno 13x6 na 9600 okretaja što nam po ovom računu daje 72 km/h. Ovo važi za sve avione, ne samo za elektro.
 Gospodar «C»
 Na naljepnici svoje nove lipo čitaš 15-20 C, ali i također 1C na nekom drugom mjestu. Što sad? Ovaj mali C nam govori o maksimalnoj struji punjenja baterije ( 1 kapacitet čelije). U prosjeku sve lipo baterije se pune sa nazivnim kapacitetom. 15-20 C nam govori koliko struje možemo srknuti iz baterije bez da je oštetimo. Istina u ovom je da su proizvođači malo preoptimistični pa zaboravimo drugi broj i zadržimo pražnjenje unutar prvog broja. Realno pražnjenje se može izračunati pomoću slijedeće formule:
 Max pražnjenje na zemlji = prvi broj ( c) x kapacitet / 1250
 Max pražnjenje u 1 minuti = prvi broj ( c) x kapacitet / 1500
 Max kontinuirano pražnjenje = prvi broj ( c) x kapacitet / 2000
 Bez obzira na C nemojmo zaboraviti bateriji dati dovoljan protok zraka za hlađenje
 Toplina je tu…
 Ohladiti metanolca nije problem jer cilindar viri i to je sve, dok kod elektro modela moramo misliti na hlađenje motora, reglera i baterije. Topli zrak će standardno naći put prema rupi na repu, ali koliku rupu treba napraviti?
 Ulaz zraka (cm2) = wati / 40
 Izlaz zraka (cm2) = wati / 30
 Izlaz mora biti veći od ulaza kako bi se izbjeglo stagniranje protoka što je gore nego da ga nema.
 Provjerite unutarnji otpor….
 Moderne baterije posjeduju svoje mogućnosti zahvaljujući veoma malom unutarnjem otporu. Ali sve baterije nisu jednake. Da bi usporedili dvije vrste ili saznali da li su naše stare baterije još uvijek sposobne dati daha moramo im izmjeriti unutarnji otpor. Sve što trebamo je voltmetar i ampermetar
 1 mjerimo napon V1 tijekom pražnjenja A1 koje odgovara ± 1C (kapacitet baterije)
 2 mjerimo napon V2 tijekom pražnjenja A2 koje odgovara ± 10 C (kapacitet baterije)
 Unutarnji otpor Ri = (V1 - V2) / (A2 - A1)
 Primjer :na novoj lipo 3S 2200mAh mjerimo 11,4V na 2.2A pražnjenja, a 10,5V na 22 A pražnjenja. Unutarnji otpor paketa je (11.4 - 10.5) / (22 - 2.2) = 0.045Ω. To znači da je pojedinačan otpor čelije 0.015Ω. Nekoliko mjeseci kasnije mjerimo 11,2V na 2.2A pražnjenja, a 9,5V na 22 A što daje 0,086Ω. Ovo znači da je baterija izgubila pola svoje performanse. Da bi sve bilo vjerodostojno mjeriti moramo u standardnim uvjetima (sobna temperatura te svježe napunjena baterija na sobnoj temperaturi)
 Sve što ide gore…
 …. mora doći dolje. Ali kada? Prati ove magične formule da ustanoviš koliko dugo možeš letjeti koristeći određenu bateriju
 puni gas : sekunde = kapacitet (mAh) x 4.2 / max struja na zemlji
 Akro: sekunde = kapacitet (mAh) x 7 / max struja na zemlji
 Letenje bez stresa = kapacitet (mAh) x 11 / max struja na zemlji
 Primjeri:
 FunJet race koristi 2.400mAh batt pražnjenje sa 42A Max: 2400 x 4.2 / 42 = 240 sec ili 4 min.
 F3A aerobatics koristi 4.100mAh batt pražnjenje sa 52A Max: 4100 x 7 / 52 = 552 sec, ili 9 min.
 Piper Cub koristi 3.000mAh batt pražnjenje 34A Max: 3000 x 11 / 34 = 970 sec, ili 16 min.
 Leti duže, dodaj čeliju…
 Zadnji magični broj daje ti uvid u to koliko energije baterije pohranjuju
 E = kapacitet (u Ah) x napon
 Za primjer: da li znaš da možeš letjeti duže sa 3S 1000 mAh nego sa 2S 1300mAh?
 Uostalom za letjeti istim stilom 2S na 7,4V treba dati 13,5A za 100W snage, a 3S treba dati samo 9A za istu snagu. Koristeći ovu formulu i letenje bez stresa 3S nam daje 20 minuta igranja, dok 2S svega 18 s tim da smanjenim pražnjenjem produžujemo radni vijek baterije.
 Energija u 2S: 1.3 x 7.4 = 9.62
 Energija u  3S: 1 x 11.1 = 11.1
 Neki kažu da niži napon obično donosi i veći propeler te bolju učinkovitost. Istina, ali više pražnjenja i viša struja na motoru uzrokuju gubitke koji poništavaju očekivane dobitke na većem propeleru.
 Zahvala Orionrideru na ovakvom članku
Karlo. 098-711-540, Sisak

Odg: ''OBJAŠNJATOR''

Reply #9
ESC je kratica za Electronic Speed Controller
To je elektronični motorni kotroler koji kontrolira brzinu, smjer i eventualno kočenje motora. Ovaj termin se najčešće koristi u RC svijetu.

BEC je kratica za Battery Eliminator Circuit.
BEC se koristi za reguliranje električne energije iz baterija koja će se koristiti za električne predmete kao što su serva,prijemnici svjetla. Najčešće se koristi u kombinaciji s ESC i već je intregriran u sklop i omogučuje napajanje iz iste baterije za pogon motora i serva, drugim riječima motor i serva dijele istu bateriju.

UBEC je kratica za  Ultimate Battery Eliminator Circuit
UBEC je poboljšana verzija BEC. ESC s UBECOM je sklop koji je učinkovitiji od sklopa ESC s BECOM jer štedi energiju iz baterije, Također ESC s UBECOM imaju tendenciju da imaju hladnjak na sebi kao sklopu.

SBEC je kratica za Switching Battery Eliminator Circuit
SBEC je poboljšana verzija BECa kao sklop koristi baterije učikovitije od BECa daje više snage. Mnogi SBEC se također mogu koristiti s puno večim ulaznim naponima od BEC

OPTO u RC kontekstu znači Opto-coupler
Na ESC snaga koja se koristi za pogon motora električki je izolirana od snage koja se koristi za kontrolu serva. To bi trebalo smanjiti smetnje između motora i prijemnika. Kao rezultat toga ESC zahtijeva odvojene baterije jedna od motora a druga od prijemnika. Uz sve vec receno postoje i OPTO kill switchevi kod benz. motora , koji se koriste za paljenje/gasenje paljenja(eng.ignition)  motora, koji su povezani optickim kabelom sa receiverom, i sprijecava interferenciju sa signalom stanice i eventualni proboj struje paljenja na receiver, sto je dodatni rizik kod benz.motora

Nadam se da sam Vam pomogao bar malo
lp
Zagi, Mini Titan 325, F5J-N 400 by Beli, MPX Easy Star II
MPX Funjet, Cessna 177 GP-10,MPX FunCub, Robbe Charter, Combat & Slope Soaring Wing, Mini Dex DLG, SpaceWalker, Cirus.
Futaba 7C

Odg: ''OBJAŠNJATOR''

Reply #10
AC = eng.alternating current-izmjenična struja
DC = eng.direct current-istosmjerna struja
AM = eng.amplitute modulation-amplitudna modulacija
EP  = eng. electric powered-električni pogon
FM = eng.frequency modulation-frekvencijska modulacija

Za komplicirane nove izraze imamo,na forumu, pametnije od mene.
Mr.Wespen ..Hvala
Djeca i luđaci su iskreni u svojim kreacijama
Mes

Odg: ''OBJAŠNJATOR''

Reply #11
ESC je kratica za Electronic Speed Controller
To je elektronični motorni kotroler koji kontrolira brzinu, smjer i eventualno kočenje motora. Ovaj termin se najčešće koristi u RC svijetu.

BEC je kratica za Battery Eliminator Circuit.
BEC se koristi za reguliranje električne energije iz baterija koja će se koristiti za električne predmete kao što su serva,prijemnici svjetla. Najčešće se koristi u kombinaciji s ESC i već je intregriran u sklop i omogučuje napajanje iz iste baterije za pogon motora i serva, drugim riječima motor i serva dijele istu bateriju.

UBEC je kratica za  Ultimate Battery Eliminator Circuit
UBEC je poboljšana verzija BEC. ESC s UBECOM je sklop koji je učinkovitiji od sklopa ESC s BECOM jer štedi energiju iz baterije, Također ESC s UBECOM imaju tendenciju da imaju hladnjak na sebi kao sklopu.

SBEC je kratica za Switching Battery Eliminator Circuit
SBEC je poboljšana verzija BECa kao sklop koristi baterije učikovitije od BECa daje više snage. Mnogi SBEC se također mogu koristiti s puno večim ulaznim naponima od BEC

OPTO u RC kontekstu znači Opto-coupler
Na ESC snaga koja se koristi za pogon motora električki je izolirana od snage koja se koristi za kontrolu serva. To bi trebalo smanjiti smetnje između motora i prijemnika. Kao rezultat toga ESC zahtijeva odvojene baterije jedna od motora a druga od prijemnika.

Nadam se da sam Vam pomogao bar malo
lp


mala nadopuna u svezi OPTO:

uz sve vec receno postoje i OPTO kill switchevi kod benz. motora , koji se koriste za paljenje/gasenje paljenja(eng.ignition)  motora, koji su povezani optickim kabelom sa receiverom, i sprijecava interferenciju sa signalom stanice i eventualni proboj struje paljenja na receiver, sto je dodatni rizik kod benz.motora

pozdrav

romano
mos mislit

Odg: ''OBJAŠNJATOR''

Reply #12
Tema je predobra... Htio sam pohvaliti temu pa napisah post sad vidjeh da komentaru nije mjesto ovdje, molim moderatora da obrise ovo

Odg: ''OBJAŠNJATOR''

Reply #13
Evo maloprije čitam kolegu Jazavca i kad tamo :
FIRMWARE = ???? ,molim Vas da netko da kratko pojašnjenje.Hvala. ???
Djeca i luđaci su iskreni u svojim kreacijama
Mes

Odg: ''OBJAŠNJATOR''

Reply #14
hm.. dobro pitanje.... FIRMWARE....
pa ovako laički gledano firmware bi za stanicu ( i ostalu elektroniku) bio ono što su windows za kompjuter... znači osnovni program koji tumači hardveru ( očvrsju) tj našem kontroleru, esc-u, stanici, ili čemu već.... što da radi tj kako da tumači podatke koje mu mi dajemo... znači stanica nezna što znači otklon palice gasa dok u njenoj memoriji ne postoji program koji kaže da vrijednost otpora na dotičnom potenciometru znači da ona u signal koji šalje ukomponira vrijednost koju će prijemnik pročitati kao neku vrijednost signala za esc.
ili recimo.. kako da stanica tumači vrijednosti koje mi unesemo u elevon-mix itd......