Skip to main content

Topic: FPV experimenti (Read 245264 times) previous topic - next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Odg: FPV experimenti

Reply #690

Uh, uh a ja se zaigrao bez njih ali nisam puno dirao po smoli-samo sam tu i tamo pridržao malo vršcima prstiju da mi ne bježi...
Uglavnom izrada je prošla bez problema jer ovo stakljenje ravnih površina balze nije teško i preporučio bih svakom tko se prvi put upušta u to. Ja prvo valjkom nanesem smolu na površinu balze pa onda stavim stakleno platno i onda opet valjkom prevaljam preko platna da smola probije. Za to bi bio možda bolji valjak od čvrstog materijala...Poslije toga može se predložak prekriti s nekoliko slojeva papirnatog ručnika i opet prevaljati krutim valjkom da papir upije višak smole...ali ja to nisam radio jer mi koji gram viška u ovom slučaju ne znači ništa(ionako će cijeli model i bez onih repnih FNP-a imati sigurno 5,5 kg). Poslije toga stavio sam grafo foliju(pazeći da stavim pravu stranu prema dolje) i preokrenuo predložak na drugu stranu pa ponovio postupak. Poslije toga obrezao sam uokolo škarama cijeli taj "sendvić" na nekih 1cm od ruba(da vakuum vreća bolje stisne-pripije se i uz rubove predloška) i stavio u vakuum vreću(obićna vakumirka za hranu i pripadajuće vrećice-role). To s vakumirkom je isto savjet kolege Flyfreakusera i super uspijeva i jednostavno je za većinu namjena. Jedino za šira krila(više od 28-29 cm) morao sam prije koristiti vakuum pumpu jer mislim da nema širih vakumirki od 32 cm i pripadajućih vrećica. Vakumirane predloške opteretio sam akumulatorima da se ne izvitopere i to je to...treba tako ostati slijedećih 24 h pri temperaturi 23°C.
[attach=1][attach=2][attach=3][attach=4]
[attach=5][attach=6][attach=7][attach=8]

Odg: FPV experimenti

Reply #691
Gledam malo videa i ovo je predobro[emoji846].mene zanima sta zakon kaze o ovakvim letovima na tolke udaljenosti?jer kolko vidim i sa dronom je problem letit na vise od par sto metara.hvala

Poslano sa mog SM-N950F koristeći Tapatalk


 

Odg: FPV experimenti

Reply #692
Gdje pise da je to zakon samo o dronovima? Zakon je o bespilotnim letjelicama
JR9303,AlphaJet,J3,Blaze,SkyClimber,GreenSleeve,
EasyStar,Polaris,Diablo3D,TheRegal,Stiry,Crossbow36, Drongo,Pluma,Zagi, Extra Nac,Nelly E , Micro DLG, F1A,F1Q

Odg: FPV experimenti

Reply #693
Pa zato i pitam

Poslano sa mog SM-N950F koristeći Tapatalk


Odg: FPV experimenti

Reply #694

A što će reći zakon...zakon i daleki FPV letovi su dvije obrnuto proporcionalne varijable. To bi značilo što je više zakona (propisa) to manje FPV letova (naročito dalekih). No ljudski zakoni nisu srećom i prirodni zakoni pa vrijedi i obrat... :)
Ali vratimo se temi...horizontalac i vertikalci su izvađeni iz vreće, grafofolije su skinute (vrlo lagano se odlijepe) a onih 1 cm ruba obrezano škarama i glatko pobrušeno do rubova. Sad treba "razgibati" pokretne površine. S gornje strane gdje je kevlarska traka tj. točno po spoju lagano sam pobrusio smolu pomoću nekakve hrapave šajbice iz seta za graviranje. S donje strane gdje je utor pošmirglao sam brusnim papirom nalijepljenim na letvicu (tako da paše u utor). Na kraju sam u utore zalijepio onu blendern tape...ta traka osim što dodatno učvršćuje malo i oteža gibanje-da nije prelabavo.
[attach=1][attach=2]

Odg: FPV experimenti

Reply #695
Sad ide ugradnja serva na već viđeni način kod ovakve "aproksimacijske" gradnje. Lagano sam pobrusio smolu na mjestima ugradnje serva i drvenih L profila (služe za prihvat boomova). Na tako ohrapavljenu površinu uz pomoć PU MAX ljepila sve se odlično prima. Servo za horizontalac ukomponiran je u komadić balze, kojoj sam malo zaoblio napadnu i izlaznu ivicu (kao aerodinamika  :) ) i sve zalijepio (24 h pod opterećenjem).
[attach=1][attach=2][attach=3][attach=4]
[attach=5][attach=6][attach=7][attach=8]




Odg: FPV experimenti

Reply #696
U međuvremenu stigao nisko propusni filter VLF-490+ za LRS (Dragonlink) tako da je nova stanica sada kompletna i spremna za FOTONA. Taj filter propušta frekvencije od 0-490 MHz a više prigušuje tako da više harmoničke frekvencije ne smetaju VRx-u koji može sad biti bliže stanici. Filter je naročito bitan sad kad sam stavio LNA na VRx jer je sad njegov ulaz osjetljiviji za oko 22 dB (158 puta). S obzirom da jakost elektromagnetskog polja opada prema izrazu 1/d^2, gdje je d=udaljenost između Tx i Rx to znači da bi Tx mogao biti oko 12 puta dalje za jednaki prijem kao  bez LNA! To moram svakako provjeriti u praksi...Više podataka o filteru možete naći na https://ww2.minicircuits.com/pdfs/VLF-490+.pdf


Odg: FPV experimenti

Reply #697
Sad su na identičan način ugrađeni servači u vertikalce i svi su spojeni s kontrolnim površinama. Od parica UTP kabla (licnate žice), uz dodatak još jedne žice, složio sam troplete za spajanje servača. Te žice od UTP kabla imaju dovoljan promjer bakra tako da je pad napona na njima svega 0,2 V kod struje 0,5 A i duljine 2 m (napon za serva 5,5 V). Izolacija im je prilično tanka i nije silikonska kao kod originalnih tropleta za serva ali su zato lagani (10ak g). Na krajevima, blizu serva, namotao sam 10 zavoja na torusne feritne prstene da smanjim smetnje koje po žicama mogu doći do serva. Žice i feritni prsteni bit će uvučeni u boomove pa se neće vidjeti i smetati...Sad je na redu ljepljenje boomova i horizontalca na drvene L profile.
[attach=1][attach=2][attach=3]
[attach=4][attach=5]

Odg: FPV experimenti

Reply #698

Opet sa zakašnjenjem, čestitam svima Božić i želim vam uspješnu cijelu novu godinu!
Nisam baš ovih dana imao puno vremena za hobi ali sam ipak završio repni dio za FOTONA. Sad su vertikalci i horizontalac slijepljeni s boomovima. PU MAX je to fino slijepio i mislim da nema šanse da će se odlijepiti tako lako...
[attach=1][attach=2][attach=3][attach=4]
[attach=5][attach=6][attach=7]

Odg: FPV experimenti

Reply #699
I mi čitatelji tvog bloga tebi čestitamo na uspješnoj godini i želimo uspješnu novu! Želim ti da odletiš do Krka i nazad! Samo hrabro naprijed!

Odg: FPV experimenti

Reply #700

Hvala Daglas na lijepim željama. Odletjeti do Krka i nazad bi stvarno bio podvig...to bi bilo 120 km do tamo i još toliko nazad i visina leta barem 2 km. Bio bih sretan ako ikada dosegnem do Bosiljeva (oko 65 km) ili možda do linije Vrbovsko-Ogulin (oko 75 km).
Možda me iznenadi ovaj preuređeni FOTON s novim repom ako sve bude u redu i poleti barem kao prije, kad je imao 60 FNP-a. Ako bi mu stavio batku od 35 Ah (toliko imam ukupno litij-ionskih) i ako bi FNP-i davali 5 A uz ukupnu potrošnju koja je prije iznosila oko 15 A to bi trebalo omogućiti možda 3 h leta s tim da bi bateriju crpio do 30 Ah. Uz nekakvu prosječnu brzinu od 50 km/h za 3 h bi bilo moguće preletjeti 150 km ukupno uz uvjet da je cijelo vrijeme sunčano...ili se potruditi da sunce bude osigurano većim dijelom leta... 8)
Evo kako sad izgleda kramp s novim repom.

Odg: FPV experimenti

Reply #701

Hvala Daglas na lijepim željama. Odletjeti do Krka i nazad bi stvarno bio podvig...to bi bilo 120 km do tamo i još toliko nazad i visina leta barem 2 km. Bio bih sretan ako ikada dosegnem do Bosiljeva (oko 65 km) ili možda do linije Vrbovsko-Ogulin (oko 75 km).
Možda me iznenadi ovaj preuređeni FOTON s novim repom ako sve bude u redu i poleti barem kao prije, kad je imao 60 FNP-a. Ako bi mu stavio batku od 35 Ah (toliko imam ukupno litij-ionskih) i ako bi FNP-i davali 5 A uz ukupnu potrošnju koja je prije iznosila oko 15 A to bi trebalo omogućiti možda 3 h leta s tim da bi bateriju crpio do 30 Ah. Uz nekakvu prosječnu brzinu od 50 km/h za 3 h bi bilo moguće preletjeti 150 km ukupno uz uvjet da je cijelo vrijeme sunčano...ili se potruditi da sunce bude osigurano većim dijelom leta... 8)
Evo kako sad izgleda kramp s novim repom.


Ma samo trebaš okrenut prema glideanju sa beeperom za termike i RC i VTX preko gsma i rijesis ti to sam tak. :)

Odg: FPV experimenti

Reply #702

Možda jednog dana bude i tako nešto...
Sad sam prepravio onaj paralelni spoj FNPa u serijski. Na donjim slikama su sheme kako je to izgledalo prije i sada. Da izbjegnem žice koristio sam bakrene trakice dimenzije 0,05 x 6 mm koje sam dodatno presvukao tinolom da dobijem veći presjek. Trakice su samoljepive i ne kvare aerodinamiku, samo se ne smiju predugo grijati prilikom nanošenja lema.
[attach=1][attach=2][attach=3][attach=4]
[attach=5][attach=6][attach=7]

Odg: FPV experimenti

Reply #703
Stigao mi instrument za mjerenje električnih parametara  koji ću staviti na FOTONA . Zamijenit će onaj kulonmetar na čijem se displeju nije baš dobro vidjelo koliko FNP-i daju. Ovaj ima OLED prikaz i prikazuje više električkih veličina pa čak i temperaturu. Usporedio sam ga s laboratorijskim izvorom i prilično je točan i kod malih i kod većih struja...Displej mu je istina duplo manji ali ima vrlo bistar prikaz koji bi kamerica morala dobro "vidjeti" pod bilo kakvim uvjetima osvijetljenosti.
[attach=1][attach=2][attach=3]
[attach=4][attach=5][attach=6]

Odg: FPV experimenti

Reply #704
Možda sam već naporan s iznošenjem takvih detalja ali smještaj(razmaknutost) VTx-a i RCRx-a na modelu su vrlo važni pa sam napravio malo teoretsko razmatranje(zadnja slika). Složio sam kod lijevog vertikalca platformu za VTx tako da mogu smjestiti onog od 800 mW ili onog od 500 mW s pojačalom koje diže snagu preko 4 W. Evo par slika smještaja s upotrebom pravog i koaksialnog dipola...
[attach=1][attach=2][attach=3]
[attach=4][attach=5][attach=6]