Skip to main content

Topic: Alternativa za PVA (Read 16539 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Alternativa za PVA

Upravo se završava jedan amaterski kalup za izradu gondole jedrilice.
Laminacija bi bila u kombinaciji karbon-kevlar varijanti. Naravno sa epoxy smolom.
Ono što me zanima je: Postoji li kakva dostojna zamjena za PVA (poli-vinil alkohol).
Spominje se  vosak, parafin i sl. no zanima me savjet iskusnih modelara koji su se bavili ovim radom.
Ovdje kod nas  ni u daljoj okolini ne postoji radnja koja drži bilo što vezano za modeliranje.
LP

Odg: Alternativa za PVA

Reply #1
Nemoj olako izostaviti PVA iz procesa. Vosak najčešće nije zamjena za PVA (tj. PVA se stavlja na već navošteni kalup).

Ima naravno cijela hrpa voskova koji rade OK i bez PVA.

Isprobavanje je put k uspjehu.

Ovdje imaš sve što ti srce želi.

http://shop1.r-g.de/cat/Trennmittel---Loesemittel

Na siteu je i vrlo dobra brošura - što,kako,kada

U Zagrebu imaš fimu s dosta velikim programom (istina za brodogradnju - ali to su sve iste smole i release agenti)

http://www.yachtcenter.hr/

U svakom slučaju ako radiš samo sa voskom - voskanje,poliranje - voskanje,poliranje - voskanje,poliranje - i tako dok ti ne dojadi - najmanje 3 sloja voska.

Dobra strana voska je (to sada jako ovisi kakav kalup imaš - pa možda pričam gluposti) što se može rastopiti kipućom vodom - ako ti se odljevak "zaglavi" - uliješ kipuću vodu i vosak se otopi tj. otpusti.

Nedavno sam radio karbonske cijevi - baza je aluminijslka cijev na to par slojeva voska (poliranje), karbonska čarapa (+ još poneki sloj raznih materijala) - kada se stvrdne jednostavno kroz cijev naliješ vruću vodu i karbonka sklizne skoro sama od sebe.
if ($znanje == NULL) {read FAQ; use SEARCH; use GOOGLE; } else { use mozak; make post; }

Odg: Alternativa za PVA

Reply #2
Najljepša hvala Faldomak!
I mislio sam da bez PVA neće ići, no ljudi imaju razna iskustva.
Pomislio sam da je neko u svom radu koristio surogat koji je odradio posao i da će svoje iskustvo iznijeti ovdje.
Inače kalup je izrađen od stakla i poliesterske smole. Model za gondolu je obrađen od drveta na tokarskom stroju.

Odg: Alternativa za PVA

Reply #3
Možeš koristiti i semi-permanent mould release, ali ti je ta opcija dosta skuplja od voska i pva! Ne kužim dal nemožeš nabaviti pva ili bi iz nekog drugog razloga koristio nešto drugo?

Odg: Alternativa za PVA

Reply #4
Vrlo rado bih kupio PVA, no napomenuo sam da u ovom našem ''sretnom'' gradu a i daljoj okolici ne postoji prodavnica gdje bi se to moglo kupiti.
Bilo bi zgodno kada bi mi neko od kolega s foruma učinio uslugu i nabavio manje pakovanje PVA.
Naravno, sve bi bilo uredno plaćeno.
Inače sam iz Vukovara.

Odg: Alternativa za PVA

Reply #5
Budem potražio u garaži,trebao bih imati pva samo kaj sam imao doma radove pa mi je sve zatrpano,kad nađem javim se pa pošaljem kamo treba!

Odg: Alternativa za PVA

Reply #6
Unaprijed se zahvaljujem.
Radi se jedan novi dlg, pa bih želio ovaj put uraditi sve kako treba.