Autor Tema: VELIKI AVIONI  (Posjeta: 123373 puta)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Pero1969

• Glavna faca
  • Heli pilot u povojima
Odg: VELIKI AVIONI
« Odgovori #840 u: Travanj 09, 2018, 06:26:52 poslijepodne »
Još jedna mala zanimljivost o tome letu, je da je naš Ninić letio baš u dvosjedu ev. broja 041 kojega su izraelci slupali
još 03.05.2005. godine kod slijetanja u avio bazi Ramat David, no usprkos teškim oštećenjima nisu ga otpisali
već su ga uspjeli potpuno popraviti i vratiti u aktivnu službu.
Inaće, samo da napomenem, trebalo im je 6 godina da ga ponovno dovedu u prvobitno stanje i tek u 6.mjesecu 2012 -te, sedam godina
nakon udesa ponovno je vraćem u službu.
Kak bi rekli u  legendarnim ''maratoncima'' : Ala je opravio, svaka mu čast !   ;D

evo u prilogu i jedan link na dobar video, gdje se vidi dosta toga kako je izgledao nakon udesa .... :o 

http://www.youtube.com/watch?time_continue=3&v=4ZrlOkGflqk
« Zadnja izmjena: Travanj 09, 2018, 10:01:43 poslijepodne od Pero1969 »

Offline balki balki

• Pravi letač
« Odgovori #841 u: Travanj 09, 2018, 06:54:05 poslijepodne »
Ma to su cekali da se pojavi neki bez papira pa prekucali brojeve ;D
Sala mala
Jel na kraju letio kao "suvozac" s njihovim pilotom il samostalno? Iz clanaka ispada da je sjedio iza a ne kazu izricito da je bio "suvozac"(?)
« Zadnja izmjena: Travanj 09, 2018, 06:58:06 poslijepodne od balki balki »

Online Remote

• Noćni let
  • Glavna faca
  • Spitfire is cool
« Odgovori #842 u: Travanj 09, 2018, 10:07:48 poslijepodne »
Hvala Pero,dobro je znati  :-[
Djeca i luđaci su iskreni u svojim kreacijama
Mes

Offline Pero1969

• Glavna faca
  • Heli pilot u povojima
« Odgovori #843 u: Travanj 09, 2018, 10:16:50 poslijepodne »

& balki balki
Naravno da je Ninić letio kao ''suvozač'' u drugoj kabini. Ko bi nekome dao da leti na jednosjedu, samostalno,
bez preobuke za taj tip??? Pa i sam Ninić kaže , citiram: ''Stoga moj let iz zadnje kabine nije bio klasičan let iz zadnje kabine

gdje u pravilu ne vidite ništa, nego, obzirom na kompleksnost opreme i integraciju svega toga, taj let je bio pravi užitak” !
Imaš u mojem prijašnjem postu slike s Izraelskim pilotom, s kojim je odletio taj let ... ;)
Svi naši HR piloti koji su do sad imali priliku letjeti u F-16 (tamo još ranih 2000-tih, ali nisu bili letjeli s Izraelcima već s pilotima iz Aviana u Italiji)
su letjeli kao drugi članovi posade u drugim kabinama.
Kao i svi tadašnji letovi  i ovaj je bio kak bi rekli praktički demonstrativni let, da se malo prikažu mogućnosti aviona,
a ne let u svrhu obuke.
« Zadnja izmjena: Travanj 09, 2018, 11:23:57 poslijepodne od Pero1969 »

Offline Pero1969

• Glavna faca
  • Heli pilot u povojima
« Odgovori #844 u: Travanj 09, 2018, 10:51:13 poslijepodne »
@ Mes

nema straha, od dva Brakeet-a koliko mi kupujemo od njih, neće oni nama dati taj ''slavni'' #041, što je bio slupan. Nema šanse.
On je svjetski poznat primjer i njima sada i vrhunska reklama, za njihove sposobnosti u održavanju, eksploataciji i modernizaciji  F-16,
jer za takav pothvat stvarno treba imati sposobne ljude i industriju.
E sad, dal se taj posao njima stvarno financijski isplatio, neznam baš.
No u svakom slućaju, sposobni su, nema kaj.

pozz u Split ;)
« Zadnja izmjena: Travanj 09, 2018, 11:16:26 poslijepodne od Pero1969 »

Offline davor

• Glavna faca
« Odgovori #845 u: Travanj 10, 2018, 08:55:59 prijepodne »
Imao sam priliku raditi na Airbusu MSN071 iz 1989. godine. Avion još uredno leti. Obzirom da je svake druge godine dolazio kod nas, znam i ponešto njegove povijesti održavanja. Svaki pregled je donosio nove inspekcije, i uglavnom smo po tim inspekcijama i imali nalaze. Neki nalazi su bili tipa hoćemo li avion u scrap ili da ga popravljamo. Znači može se letjeti još s tim avionom, ali količina potrebnih inspekcija, pa time i popravaka i dijelova nije ekonomski opravdana. Avion kao takav ima predviđeni resurs, ali kada do toga resursa dođe uvijek se traži proizvođača produženje, pa onda oni naprave računalnu analizu i iz toga plan održavanja. A vlasniku to odgovara ili ne odgovara.
Tako će biti i s ovim F16, može se s njim još letjeti, ali obim održavanja će rasti a to će nas koštati. A produženje resursa nismo dobili od proizvođača ... Pa kad proizvođač detaljno pregleda avion (to je ako sam dobro shvatio predviđeno ugovorom), onda ćemo tek dobiti plan održavanja i vidjeti koliko će nas to koštati.
Ovo nije post protiv kupovine tih aviona, samo razmatram moguće posljedice, obzirom na iskustvo sa civilnim avionima. A ljudi koji odlučuju nisu neznalice i svjesni su da održavanje starog aviona (s tim bar imamo iskustva) košta više.
Outrage Fusion 50
Futaba T14SG

Offline balki balki

• Pravi letač
« Odgovori #846 u: Travanj 10, 2018, 09:29:28 prijepodne »
Nepisani dio ugovora koji određuje tko će uzimati pinku od održavanja sljedećih 20-30g je garant već "dogovoren" i tu su ugrađeni ti "nepredviđeno predviđeni troškovi".
Kada se bilo što kupuje (kompjuter, auto, mobitel, avion..) proces može ići u dva smjera.
1.
- kupiš rabljeno i 50% iskorišteno u "pola cijene"
- koristiš dok se ne raspadne i pri tome imaš visoke troškove exploatacije i održavanja
- na kraju ekološki zbrineš
Poanta: Koštalo te "pola iznosa" i služio si se cijelo vrijeme zastarjelom stvari a pred kraj exploatacije muzejskim exponatom uz rizik i potencijalnu nepouzdanost

2.
- kupiš novu "best buy" stvar po punoj cijeni
- koristiš do 50% iskorištenosti uz predvidivo redovno održavanje
- prodaš dalje "u pola cijene"
Poanta: Koštalo te također "pola iznosa", služio si se naprednim i pouzdanim uređajem uz smanjene i predvidive troškove exploatacije.

...znači ovakav deal može dogovoriti samo politika a nikako ne ekonomska i vojno-letačka struka >:(

Online Remote

• Noćni let
  • Glavna faca
  • Spitfire is cool
« Odgovori #847 u: Travanj 14, 2018, 12:22:08 poslijepodne »
A ovako restauriraju ''odlikaši'' :

Mes

Offline davor

• Glavna faca
« Odgovori #848 u: Travanj 18, 2018, 08:27:09 poslijepodne »
Sigurno ste vidjeli ovo:

Prema privremenom izvješću njihove agencije došlo je do zamora materijala diska koji drži fenske lopatice.
Taj disk je izveden tako da lopatice drži lastin rep, a sve to zajedno je labavo i po malo klapara dok se fen slobodno vrti (na vjetru) - to je normalno.
Postoji ultrazvučna inspekcija kojom se mogu naći pukotine zbog zamora materijala (fatigue cracks) koristeći ne baš previše skupu niti sofisticiranu opremu (20K €).
Dok sam radio na MIG-ovima radili smo tu istu inspekciju na prvom stupnju kompresora, SVAKIH 25h eksploatacije motora. I nalazili smo puknute diskove.
Sada radim na Airbus floti i mogu posvjedočiti da se ta inspekcija NE RADI UOPĆE, već se na svakom većem pregledu lopatice vade a disk se pregleda vizualno, a te se pukotine ne mogu vidjeti vizualno. Radi se o istom motoru kao i na Boing 737. Koji ima povijest izletavanja fenske lopatice - dogodilo se nekoliko puta.
Ne znam da li rade tu inspekciju u radionici kad je motor na većem pregledu (nadam se da!).
Imam osjećaj da proizvođači (civilnih) motora, a i aviona, idu predaleko u smanjivanju troškova održavanja. Pa onda nemamo tu ultrazvučnu inspekciju.
Ali imamo lopaticu koja je odletjela...
A na Wikipedii su već stavili ovaj incident pod "CFM 56 Fan blade incident".

Outrage Fusion 50
Futaba T14SG

Online Remote

• Noćni let
  • Glavna faca
  • Spitfire is cool
« Odgovori #849 u: Travanj 19, 2018, 07:39:32 poslijepodne »
Hvala Davore,ovo je bilo stručno...drago mi je da imamo na forumu i eksperte takvog profila  8) 8) 8)
Mes

Online Remote

• Noćni let
  • Glavna faca
  • Spitfire is cool
« Odgovori #850 u: Travanj 21, 2018, 10:17:07 prijepodne »
Mladi Deano Coxton pokazuje kako treba letjeti 3D :

Mes