Skip to main content

Topic: VELIKI AVIONI (Read 268251 times) previous topic - next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Odg: VELIKI AVIONI

Reply #840
Ma to su cekali da se pojavi neki bez papira pa prekucali brojeve ;D
Sala mala
Jel na kraju letio kao "suvozac" s njihovim pilotom il samostalno? Iz clanaka ispada da je sjedio iza a ne kazu izricito da je bio "suvozac"(?)

Odg: VELIKI AVIONI

Reply #841
Hvala Pero,dobro je znati  :-[
Djeca i luđaci su iskreni u svojim kreacijama
Mes

Odg: VELIKI AVIONI

Reply #842

& balki balki
Naravno da je Ninić letio kao ''suvozač'' u drugoj kabini. Ko bi nekome dao da leti na jednosjedu, samostalno,
bez preobuke za taj tip??? Pa i sam Ninić kaže , citiram: ''Stoga moj let iz zadnje kabine nije bio klasičan let iz zadnje kabine

gdje u pravilu ne vidite ništa, nego, obzirom na kompleksnost opreme i integraciju svega toga, taj let je bio pravi užitak” !
Imaš u mojem prijašnjem postu slike s Izraelskim pilotom, s kojim je odletio taj let ... ;)
Svi naši HR piloti koji su do sad imali priliku letjeti u F-16 (tamo još ranih 2000-tih, ali nisu bili letjeli s Izraelcima već s pilotima iz Aviana u Italiji)
su letjeli kao drugi članovi posade u drugim kabinama.
Kao i svi tadašnji letovi  i ovaj je bio kak bi rekli praktički demonstrativni let, da se malo prikažu mogućnosti aviona,
a ne let u svrhu obuke.

Odg: VELIKI AVIONI

Reply #843
@ Mes

nema straha, od dva Brakeet-a koliko mi kupujemo od njih, neće oni nama dati taj ''slavni'' #041, što je bio slupan. Nema šanse.
On je svjetski poznat primjer i njima sada i vrhunska reklama, za njihove sposobnosti u održavanju, eksploataciji i modernizaciji  F-16,
jer za takav pothvat stvarno treba imati sposobne ljude i industriju.
E sad, dal se taj posao njima stvarno financijski isplatio, neznam baš.
No u svakom slućaju, sposobni su, nema kaj.

pozz u Split ;)

Odg: VELIKI AVIONI

Reply #844
Imao sam priliku raditi na Airbusu MSN071 iz 1989. godine. Avion još uredno leti. Obzirom da je svake druge godine dolazio kod nas, znam i ponešto njegove povijesti održavanja. Svaki pregled je donosio nove inspekcije, i uglavnom smo po tim inspekcijama i imali nalaze. Neki nalazi su bili tipa hoćemo li avion u scrap ili da ga popravljamo. Znači može se letjeti još s tim avionom, ali količina potrebnih inspekcija, pa time i popravaka i dijelova nije ekonomski opravdana. Avion kao takav ima predviđeni resurs, ali kada do toga resursa dođe uvijek se traži proizvođača produženje, pa onda oni naprave računalnu analizu i iz toga plan održavanja. A vlasniku to odgovara ili ne odgovara.
Tako će biti i s ovim F16, može se s njim još letjeti, ali obim održavanja će rasti a to će nas koštati. A produženje resursa nismo dobili od proizvođača ... Pa kad proizvođač detaljno pregleda avion (to je ako sam dobro shvatio predviđeno ugovorom), onda ćemo tek dobiti plan održavanja i vidjeti koliko će nas to koštati.
Ovo nije post protiv kupovine tih aviona, samo razmatram moguće posljedice, obzirom na iskustvo sa civilnim avionima. A ljudi koji odlučuju nisu neznalice i svjesni su da održavanje starog aviona (s tim bar imamo iskustva) košta više.
Outrage Fusion 50
Futaba T14SG

Odg: VELIKI AVIONI

Reply #845
Nepisani dio ugovora koji određuje tko će uzimati pinku od održavanja sljedećih 20-30g je garant već "dogovoren" i tu su ugrađeni ti "nepredviđeno predviđeni troškovi".
Kada se bilo što kupuje (kompjuter, auto, mobitel, avion..) proces može ići u dva smjera.
1.
- kupiš rabljeno i 50% iskorišteno u "pola cijene"
- koristiš dok se ne raspadne i pri tome imaš visoke troškove exploatacije i održavanja
- na kraju ekološki zbrineš
Poanta: Koštalo te "pola iznosa" i služio si se cijelo vrijeme zastarjelom stvari a pred kraj exploatacije muzejskim exponatom uz rizik i potencijalnu nepouzdanost


2.
- kupiš novu "best buy" stvar po punoj cijeni
- koristiš do 50% iskorištenosti uz predvidivo redovno održavanje
- prodaš dalje "u pola cijene"
Poanta: Koštalo te također "pola iznosa", služio si se naprednim i pouzdanim uređajem uz smanjene i predvidive troškove exploatacije.


...znači ovakav deal može dogovoriti samo politika a nikako ne ekonomska i vojno-letačka struka >:(


Odg: VELIKI AVIONI

Reply #847
Sigurno ste vidjeli ovo:


http://www.youtube.com/watch?v=Iq9ejFpOpvY


Prema privremenom izvješću njihove agencije došlo je do zamora materijala diska koji drži fenske lopatice.
Taj disk je izveden tako da lopatice drži lastin rep, a sve to zajedno je labavo i po malo klapara dok se fen slobodno vrti (na vjetru) - to je normalno.
Postoji ultrazvučna inspekcija kojom se mogu naći pukotine zbog zamora materijala (fatigue cracks) koristeći ne baš previše skupu niti sofisticiranu opremu (20K €).
Dok sam radio na MIG-ovima radili smo tu istu inspekciju na prvom stupnju kompresora, SVAKIH 25h eksploatacije motora. I nalazili smo puknute diskove.
Sada radim na Airbus floti i mogu posvjedočiti da se ta inspekcija NE RADI UOPĆE, već se na svakom većem pregledu lopatice vade a disk se pregleda vizualno, a te se pukotine ne mogu vidjeti vizualno. Radi se o istom motoru kao i na Boing 737. Koji ima povijest izletavanja fenske lopatice - dogodilo se nekoliko puta.
Ne znam da li rade tu inspekciju u radionici kad je motor na većem pregledu (nadam se da!).
Imam osjećaj da proizvođači (civilnih) motora, a i aviona, idu predaleko u smanjivanju troškova održavanja. Pa onda nemamo tu ultrazvučnu inspekciju.
Ali imamo lopaticu koja je odletjela...
A na Wikipedii su već stavili ovaj incident pod "CFM 56 Fan blade incident".



Outrage Fusion 50
Futaba T14SG

Odg: VELIKI AVIONI

Reply #848
Hvala Davore,ovo je bilo stručno...drago mi je da imamo na forumu i eksperte takvog profila  8) 8) 8)
Djeca i luđaci su iskreni u svojim kreacijama
Mes




 

Odg: VELIKI AVIONI

Reply #852
CIAV 2018.
Bio sam u subotu.
U svakom slučaju mi je bio bolji nego predhodni... Nadam se da će sljedeći biti još bolji.  :)

Zvijezda mitinga bez imalo sumnje Španjolac u F-18 !! Kapa dolje. Rasturio je program.
Majstorski odrađen program na samim granicama mogućnosti aviona. Stvarno ne znam jel može bolje.
Bio sam na puno mitinga vani i već par puta vidio 18-icu i njen display, no, ovo kaj je prikazao Španjolac,
mogu reći da mi je i najbolji solo display 18-ice kojeg sam uživo vidio dosad.
Vidi se da je čovjek u full trenaži i da je pravi utrenirani display pilot.

Mogu samo reći BRAVO Pablo !!! Zbog tebe ću pamtiti ovaj CIAV 2018 !!

Evo jedan snimak od fire2hr cijelog programa, no vjerujte, teško je iz ovakvog snimka potpuno doživjeti i vidjeti
šta je u nekim manevrima radio španjolac ...


http://www.youtube.com/watch?time_continue=2&v=oZma3hHM_YY




Odg: VELIKI AVIONI

Reply #853
Hvala Pero , Pablo je senzacionalan  8) 8) 8)
Djeca i luđaci su iskreni u svojim kreacijama
Mes