Skip to main content

Topic: FPV experimenti (Read 245162 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Odg: FPV experimenti

Reply #585
Uzeti nešto širi i jači selotejp i zalijepiti ga uzduž ruba stakla, tako da je uzdužno gledano pola selotejpa zalijepljeno na staklo,a polovica viri slobodno. Taj slobodni dio obraditi utrljavanjem običnog talka-pudera.
Odlijepiti, zalijepiti ispod elerona, a onaj dio koji je impregniran puderom više nije ljepljiv i to je - gap covering tape !
Damir

Odg: FPV experimenti

Reply #586
Pozdrav Damire!
Dobra ideja, samo što je ovaj originalni malo poluvaljkasto uvijen prema nazad pa vjerojatno stalno klizi po eleronu tj. barem kod manjih otklona.
Ipak bojim se to staviti da ne bi pod određenim okolnostima upalo u prorez i ometalo micanje elerona.
Jučer sam započeo izradu još jednih krila za NELU, ovaj put od stirodura. Išlo me dobro pa sam zapravo odmah izrezao dva para krila  :) .Stirodur se ljepše da brusiti. Ova krila će biti ista kao i ona stara (2,1m raspona i 55 dm^2) ali mislim da će biti dosta lakša jer neću stavljati letvice za ramenjače već karbonske šipkice 10x0,5x1m i samo 7g. Sama jezgra ima oko 170g pa kad ga ostaklim,stavim servo i sve što ide, očekujem negdje do 300g (stara imaju 420g). Evo videa iz "Deksterova" laboratorija  ;D  i par slika:
http://www.youtube.com/watch?v=4J-P1hveFJo


[attach=1][attach=2][attach=3][attach=4]








Odg: FPV experimenti

Reply #587
Radim paralelno sva četiri krila pa ide sporije. Sve radim istom "tehnologijom" kao i ona predhodna krila, samo što je ovaj stirodur kompaktniji, gušći i bilo je potrebno malo povećati napon na dubilicama da se dobije malo veća struja(temperatura) kod urezivanja "kanala". Izrezao sam opet od aluminijskih kvadratnih cijevi komade od samo 10 cm koji služe kao "utičnice" krila na trup. Na njih ću zalijepiti i karbonskom trakom bandažirati  karbonske štangice koje će biti zapravo ramenjače. Sad čekam da mi stigne aramidno(kevlar) platno i te štangice.
[attach=1][attach=2][attach=3]
[attach=4][attach=5]


Odg: FPV experimenti

Reply #588
Kevlar i karbonske štangice stigle pa se radovi nastavljaju. Karbonske štangice su dimenzija 10x0,5x1000 mm i imaju samo 7,5g. Na njih sam sa PU max ljepilom nalijepio aluminijske utičnice prethodno pobrusivši malo aluminij i karbon na mjestu spoja i potom bandažirao karbonom i to je ispalo zaista čvrsto. Na taj način su utičnice dobro učvršćene u krilu s obzirom da nema više drvenih letvica. Prema savjetima kolege Flyfreakusera u krila sam urezao 10 mm duboki šlic i malo ga proširio listom brusnog papira da bi se mogle ugurati karbonske štangice. Evo slika:
[attach=1][attach=2][attach=3][attach=4]
[attach=5][attach=6][attach=7][attach=8]

Odg: FPV experimenti

Reply #589
Sad sam krenuo ojačavati krilo. Najprije sam izrezao trakicu kevlara koja će služiti kao šarka. Taj kevlar se jako teško reže ovim kružnim skalpelom ako se nema cutting mat podloga ili jako oštre škare, ali nekako sam uspio. Kevlar, kao i trake karbona na krilo sam "priheftao" posluživši se 3M77 ljepilom u spreju kao pomoćnim sredstvom da mi fiksira trake na točnim mjestima prije nanošenja smole. Potom sam nanio smolu i u vakum vreću na 24h. One karbonske štangice sam isto namazao smolom prije nego sam ih uglavio u šliceve. Na zadnjim slikama se vidi kako krila izgledaju prije konačnog ostakljuvanja staklenim platnom.
[attach=1][attach=2][attach=3][attach=4]

Odg: FPV experimenti

Reply #590
E sad sam u dilemi bi li bilo pametno, odnosno, da li bi smetalo ostakljivanju kad bi prije ofarbao krilo? Možda kolega Flyfreakuser imaš kakva iskustva s tim? Ja sam probao farbati stirodur bojom na bazi vode i odlično se prima i pokriva ali se bojim da se onda ne bi možda smola dobro primila? U svakom slučaju bi finim brusnim papirom pobrusio ovo prethodno krilo da se malo ohrapave karbonska ojačanja i zasmoljeni dijelovi pa tek onda nanio boju. Boja vjerojatno ne bi skroz prekrila crne dijelove ali bi sigurno bilo ljepše. Evo kako izgleda uzorak:
[attach=1]
Osim toga nabavio sam i vakumirku Quadro VS 200. Kao ženi za rođendan  :D , a u stvari i za svoje potrebe, potaknut načinom kako to radi kolega Flyfreakuser. Uzeo sam baš tu jer ima 32 cm široka "usta" pa ću moći vjerojatno vakumirati krila do 28 cm širine. Sad sam u fazi nabave vreće širine 32 cm. To je ipak brži i tih način vakumiranja za manja(uža) krila. Piše na kutiji da postiže podtlak od -0,7 do -0,95 bar ali sam se morao osvjedočiti pa sam stavio za probu ventil , barometar i izmjerio stvarno stanje. Postiglo je -0,85 bar što je isto kao i kod vakumpumpe. Evo video:
http://www.youtube.com/watch?v=LP5vjV1O5Ek

Odg: FPV experimenti

Reply #591
Što se bojanja krila tiče, stvar je vrlo jednostavna.
Ne boja se stiro jezgra jer se tim načinom nanosi previše težine a i nisam siguran kako se smola prima na to.
Radi se na slijedeći način:
Folija koju si iskrojio za stakljenje se pospreja bojama kakvima želiš i kakvu god color shemu hoćeš. Moraš sačekati  da se boja dobro osuši.
Nakon toga radiš stakljenje na već uobičajen način.
Epoxy je dovoljno snažan da inkorporira boju u sebe i prenese je na jezgru krila.
Nemoj sprejati krilo nakon stakljenja jer su boje u spreju jako agresivne i progrizaju krilo jednako kako što nitro nagriza stiro materijale. Koliko god staklo izgleda homogeno ta boja prodire preko epoxyja i uništava sav tvoj trud.
E sad, ja koristim grafofoliju za stakljenje,tako da ti je najbolje probati posprejati komad folije i isprobati. (Vjerojatno koristiš mylar foliju)
Kevlar je teško rezati roler cutterom, najbolje je škarama koje si nabrusio pod određenim kutom , no to zahtijeva malo vještine i dobar brus.
Originalne škare za kevlar su malo preskupe, ali kažem i obične domaće seljačke su ok ako ih znaš nabrusiti.
https://vimeo.com/14436103
Pošalji nekoliko komada i ja ti nabrusim  :) .
Odlične su i medicinske, kirurške ako imaš kakvu vezu sa medicinskim osobljem  ;) .
Za sve ostalo tu sam!

Odg: FPV experimenti

Reply #592
Hvala Flyfreakuser na dodatnim savjetima za bojanje. Napravio sam svejedno mali pokus s bojanjem komada stirodura i rezultati su slijedeći:
[attach=1] Vidi se na slici da osušena boja otežava oko 2,5g na površini od 6,36dm^2 tj. oko 0,4g/dm^2. Kad bi obojao ova moja krila s donje i gornje strane to bi značilo 110dm^2 x 0,4g/dm^2 =44g dodatne mase (kao 2 dodatna serva)!
Napravio sam i pokus s ostakljivanjem obojanog komadića stirodura na kojem je komadić karbona i mogu reći da se dobro primilo. Prije ostakljivanja sam malo pobrusio.
[attach=2][attach=3][attach=4]
U međuvremenu je stigla i vreća za Quadro vakumirku (širine 32 cm) pa sam probao ugurati krilo i fali oko 1cm da stane. Znači oko 29 cm bi još stalo-odrezat ću 1 cm u dužini od 10 cm od korijena krila pa će stati  :D .
[attach=5]

Odg: FPV experimenti

Reply #593
Ostaklio sam ona krila od stirodura. Za desno krilo koristio sam mylar foliju a za lijevo folije za grafoskop formata A4 koje sam međusobno polijepio običnim selotepom(10 komada).
[attach=1][attach=2]
Mylar ima debljinu 0,35 a grafofolija 0,1 mm i pokazalo se da je to bitna razlika. Naime lijevo krilo je ispalo bolje-sjajnije, homogenije se zalijepila staklena tkanina(bez "podljeva"). Grafofolija je tanka pa se lijepo prilagođava podlozi, to naročito dolazi do izražaja na napadnoj i izlaznoj ivici krila.
Izlazna ivica je sad oštra kao žilet. Napadna ivica je malo problematičnija jer bi trebalo foliju skrojiti tako da se gornja i donja točno dodiruju na sredini napadne ivice ili ima neka caka kako se to elegantnije radi...Kolega Flyfreakuser pomagaj ako si od volje... :)
Inače krilo nisam dodatno farbao(foliju ili mylar) već sam samo dodao opet kap originalne žute boje u smolu. Kod smoljenja sam se malo zaigrao, nanio sam malo više smole, pa mi je lijevo krilo teže 10g ali i žutije od desnog  :) . No estetika je za sad u drugom planu a mehanički su čvrsta i još glađa od prvih krila. Jedino sam se prevario u procjeni mase i to poprilično jer već sad imaju-lijevo 374 a desno 364g a još ide ugradnja serva i zatvaranje čela...Evo par slika:
[attach=3][attach=4][attach=5][attach=6]




Odg: FPV experimenti

Reply #594
Na žalost nema drugog načina za dobijanje savršene napadne ivice.
Najviše što se može učiniti je da se što preciznije pozicionira folija sa usmoljenim staklom na napadnu ivicu i da se gornja i donja strana  poveže krep trakom.
Nije problem i ako folija malo ''pobjegne'' sa napadne ivice jer ionako si na nju stavio karbonsku traku.
Osobno koristim 100 gr UD karbon, a vidim da ti koristiš karbonsko pletivo na napadnoj ivici.

Odg: FPV experimenti

Reply #595
Možda jedino da se krene od napadne ivice pa se folije spoje na izlaznoj. Onda bi trebalo folije na napadnoj ivici spojiti s nekakvim najlonom širine barem 1cm tako da on preuzme ulogu folije na najispupčenijem dijelu. Samo bi trebalo jako paziti da se ne stvore kakvi nabori. Unatoč karbonu na napadnoj ivici ja bi htio da staklena tkanina fino prekrije i taj dio i da bude fino, sjajno i glatko. Mislim da je to zapravo vrlo važno zbog postizanja laminarnog strujanja zraka od napadne pa do izlazne ivice krila. Naravno i cijela ostala površina krila bi trebala biti bez ikakvih anomalija, makar i malih izbočina ili udubljenja, utora itd. jer sve može uzrokovati turbulencije tj. povećani otpor.
Do sad nikad nisam imao tako glatka krila(pa ni tako mehanički čvrsta na uvijanja) pa me baš zanima koliko će ova pridonijeti efikasnosti leta tj. za koliko će se smanjiti potrošnja energije za isti let. :)

Odg: FPV experimenti

Reply #596
Bliži se polako sezona FPV letova, pa dok čekam da mi stignu serva za ova zadnja krila složio sam još jednu bateriju od 14Ah. Sad imam dvije takve i jednu od 7Ah tako da mogu kombinirati tj. po potrebi povećavati kapacitet od 7, 14, 21, 28 ili čak 35 Ah. U jednom postu, ranije u ovoj temi, sam već opisao izradu jedne takve baterije (one od 10,5 Ah-"toblerone" izgleda). Sad sam prikazao izradu malo detaljnije. Članci su povezani lemljenjem, što nije baš najispravniji način ali spojevi su dobri i električki ne zaostaju za točkastim varenjem. Ne smije se samo pretjerivati s zagrijavanjem prilikom lemljenja. Članci su isti kao i prije Sanyo NRC 18650 GA kapaciteta oko 3,5 Ah,dozvoljene struje pražnjenja 3C, litij-ionski s NKONa. Gotova baterija je lakša za 16g od 10Ah, 10C litij polimerne tj. s 40% više kapaciteta ima čak i nešto manju masu. Mana je jedino dozvoljeno pražnjenje od 3C što kod ove baterije (4S,4P) znači 14x3=42A ali za NELU je to sasvim dovoljno jer kod polijetanja ionako ne povuče više od 20ak A. Na slikama se vidi redoslijed izrade. Limići zalemljeni na "plus" polove su izolirani s donje strane makar nije neophodno jer su članci dobro "obučeni"-izolirani. Treba samo pripaziti kod lemljenja pomoćnih žica i orijentacije konektora da ne bi bilo iznenađenja kod prvog spajanja na punjač! :o
[attach=1][attach=2][attach=3][attach=4]
[attach=5][attach=6][attach=7][attach=8]
[attach=9][attach=10][attach=11][attach=12]


Odg: FPV experimenti

Reply #597
I još par slika usporedbe:
[attach=1][attach=2][attach=3][attach=4]

Odg: FPV experimenti

Reply #598
Dare ti si fakat genijalac. To tak lepo i uredno izgleda...

 

Odg: FPV experimenti

Reply #599


Hvala Daglas na komplimentima ali da se to sve napraviti još puno bolje...
Stavio sam novi(istog tipa) motor(SK3-3858-840 GliderDrive), propeler i adapter. Probušio sam mu kučište na dva mjesta da ga učvrstim u cijev. To sigurno nije uobičajen način  ali ova konstrukcija motora to omogućava bez smetnji u funkcioniranju. Ovaj novi prop adapter ima 5g manje i da se dublje nataknuti na osovinu motora. Inače umjesto sanitarne cijevi mislio sam staviti aluminijsku koja bi istovremeno služila i kao hladnjak motora ali teško je naći približno 39 mm unutarnji promjer. Motor ima promjer nešto veći od 38mm pa bi ga eventualno zamotao alufolijom i namazao termalnom pastom za bolji odvod topline...Inače motor se kod struja do 10ak A i ne grije previše i strujanje zraka kroz njega i cijev je dovoljno a na koncu ovaj komadić sanitarne cijevi je čak i lakši (43g) u odnosu na isti takav aluminijski...
[attach=1][attach=2][attach=3]
[attach=4][attach=5][attach=6]