Skip to main content

Topic: Balzamirani zagi (Read 10656 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Odg: Balzamirani zagi

Reply #16
naznam bas koliko balza od 1mm povecava tezinu..tih par grama nebi trebalo osnovnom setupu smetat jer ce dobiti na tezini ali bi trebao i na brzini zbog krutosti pa si opet na istom..a mozda i trkeljam..bas ko pocetnik pravi  :D

a onda umjesto selotejpa balzu obojas flomasterima   :)
Hangar: Avanti V2 80mmEDF, Viper 90mmEDF, Stream Glider V2 EDF, Marlin 64mmEDF, UltraStick 35ccm, Carbon Cub Saito4T, EDGE 540 33ccm, Husky SE, Pichler ARROW, MPX Extra 330 SC, EFX Racer, Waco, Hurricane, FunCub, ZOHD Dart XL, Timber Evo, Fokker DR1, Futaba 7C/14SG & Spektrum NX8. Buggy 30.5ccm.

Odg: Balzamirani zagi

Reply #17
Hm, ovaj od Pongre ima masu skoro kao stiroporac sa setupom  :)
MAK Zapad

Odg: Balzamirani zagi

Reply #18
Jobescu,  PU se nanosi na balsu, jer ako naneseš na stiro, voli se 'najesti ljepila i otežati'. Obzirom da PU veže sa vodom (npr. vlaga iz zraka) uvijek dodaješ više težine nego li što je sama težina korištenog ljepila !

Dakle, komade balse spojiš ljepljivom trakom, sa druge strane u spoj ubaciš malo ljepila: kada se osuši, stranu koju ćeš lijepiti lagano premažeš sa razrjeđenim nitrolakom (da balsa isto ne popije previše ljepila).

Kada se nitro osuši, naneseš PU koji je boje meda: kada PU nabubri i postane neproziran i svjetlo-žut (kao ona masa u kremšnitama  :D ) odstraniš lopaticom višak i slijedi lijepljenje na stiro u preši od kalupa koji je ostao izrezivanjem jezgri, sve je lijepo opisano na ovim slikama:  http://www.jensn.de/baubericht,4,styroportragflaechen_im_eigenbau.html

Kada se krilo dovrši i obrusi, može se i izvana premazati razrjeđenim nitrolakom pa nakon toga preprskati akrilnim bojama u spreju.

Moguće je i bez lakiranja presvuči folijama koje se peglaju, ali za razliku od konstruktivnog krila, ovdje se pegla iz sredine prema van.

Stiro-balsa krilo je kao tenk, nisu ti potrebne letvice kao ramenjače za učvršćenje, osim ako ne pobijaš zvučni zid  ;) !

Damir


Odg: Balzamirani zagi

Reply #20
slijedi lijepljenje na stiro u preši od kalupa koji je ostao izrezivanjem jezgri, sve je lijepo opisano na ovim slikama:  http://www.jensn.de/baubericht,4,styroportragflaechen_im_eigenbau.html


ovo metodom sam u početku planirao, ali sam shvatio da kad ga jednom stavim u kalup nemam više nadzor nad njime, npr. nemogu korigirati u slučaju pomicanja balze ili brisati višak ljepila, pa mi je draži ovaj način s gumicama. jedino koristim donju polovicu kalupa za fiksiranje krila na aparaturu. nedostatak ove metode je sporost


Odg: Balzamirani zagi

Reply #22
Mogu ga sutra izvagati pa napišem, zaboravio sam točno koliko je. Ali mislim da je iznad 500 g
MAK Zapad


Odg: Balzamirani zagi

Reply #24
radovi se nastavljaju, zagi je balzamiran, trenutačno radim napadnu i izlaznu ivicu, pa evo kako to izgleda




Odg: Balzamirani zagi

Reply #28
steta bi bila staviti struju bez uvlacivog trapa na to.  ;)
struja zakon, nitro USTAV