Skip to main content

Topic: Regulacija položaja težišta pomicanjem motora u sredinu (Read 27516 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Regulacija položaja težišta pomicanjem motora u sredinu

Imam Zagija kojem je težište bez dodatnog balasta jako "unazađeno", odnosno na kljun sam mu morao montirati gomilu olova da bi ga pomaknuo dovoljno naprijed. Da bi uklonio to olovo i olakšao model, moguće riješenje je pomicanje motora naprijed. Ne bih ga želio staviti skroz naprijed, kao kod klasičnih aviona jer bi postao preosjetljiv na padove, nego razmišljam da ga stavim negdje u sredinu.
Napravio bi prorez za propeler, a dio koji bi bio iza propelera aerodinamički profilirao tako da poništi kružno gibanje zraka uzrokovano propelerom (i time doprinese propulziji).
Pretpostavljam da bi se mogle pojaviti jake vibracije ako ne profiliram i dio krila ispred propelera.

Ima li tko iskustva s takvim dizajnom, makar neki link na webu ili sl.?

Hvala

Odg: Regulacija položaja težišta pomicanjem motora u sredinu

Reply #1
Zasto ne pokusas sa montiranjem baterije skroz na nos pa ces tako pomaknut cg.... meni je baterija na samom vrhu. Istina da je onda izlozena udarcima ali nekak mi se to cini najboljim rjesenjem...

Odg: Regulacija položaja težišta pomicanjem motora u sredinu

Reply #2
he he ,

moj zagi i potjece sa martinbrega.... lija i denis u kompi...

Odg: Regulacija položaja težišta pomicanjem motora u sredinu

Reply #3
Imam Zagija kojem je težište bez dodatnog balasta jako "unazađeno", odnosno na kljun sam mu morao montirati gomilu olova da bi ga pomaknuo dovoljno naprijed. Da bi uklonio to olovo i olakšao model, moguće riješenje je pomicanje motora naprijed. Ne bih ga želio staviti skroz naprijed, kao kod klasičnih aviona jer bi postao preosjetljiv na padove, nego razmišljam da ga stavim negdje u sredinu.
Napravio bi prorez za propeler, a dio koji bi bio iza propelera aerodinamički profilirao tako da poništi kružno gibanje zraka uzrokovano propelerom (i time doprinese propulziji).
Pretpostavljam da bi se mogle pojaviti jake vibracije ako ne profiliram i dio krila ispred propelera.

Ima li tko iskustva s takvim dizajnom, makar neki link na webu ili sl.?

Hvala


Ne znam što i kako si radio jer nema fotke.
Zagi je profilirano ( Tsagi, Zagi, USA45 i sl.) krilo raspona od 60cm ...... 120cm a može biti i veći.
Osnovna značajka tj. prepoznatljivost je u jednostavnosti izrade i tipičnom obliku što rezultira odličnim letnim karakteristikama.
Samim tim se svako veliko odstupanje smatra novim modelom ( tj. nije zagi ) osim u slučaju Dugoselaca ( Denis13, Lija, Kano ) jer oni su prića koja se tek treba ispričati.
Na linku dolje imaš puuuno zanimljivih informacija samo treba čitati:

[url=http://rcwings.webs.com/projekti.htm]http://rcwings.webs.com/projekti.htm
[/url]

Potraži i CG kalkulator pa prije nego bilo što fiksiraš ili režeš odradi težište.

Pozz

Odg: Regulacija položaja težišta pomicanjem motora u sredinu

Reply #4
Imam Zagija kojem je težište bez dodatnog balasta jako "unazađeno", odnosno na kljun sam mu morao montirati gomilu olova da bi ga pomaknuo dovoljno naprijed. Da bi uklonio to olovo i olakšao model, moguće riješenje je pomicanje motora naprijed. Ne bih ga želio staviti skroz naprijed, kao kod klasičnih aviona jer bi postao preosjetljiv na padove, nego razmišljam da ga stavim negdje u sredinu.
Napravio bi prorez za propeler, a dio koji bi bio iza propelera aerodinamički profilirao tako da poništi kružno gibanje zraka uzrokovano propelerom (i time doprinese propulziji).
Pretpostavljam da bi se mogle pojaviti jake vibracije ako ne profiliram i dio krila ispred propelera.

Ima li tko iskustva s takvim dizajnom, makar neki link na webu ili sl.?

Hvala

može se napraviti varijanta sa prorezom, ili još lakše, izreži još stiropora tako da se motor "primakne" nosu

prvu varijantu sam vidio i letila je na kanalu, drugu sam sam radio


Odg: Regulacija položaja težišta pomicanjem motora u sredinu

Reply #5
Quote
na kljun sam mu morao montirati gomilu olova da bi ga pomaknuo dovoljno naprijed. Da bi uklonio to olovo i olakšao model, moguće riješenje je pomicanje motora naprijed. Ne bih ga želio staviti skroz naprijed, kao kod klasičnih aviona jer bi postao preosjetljiv na padove


rosoviću, opet kompliciraš,

pa daj odreži 5 cm straga na zagiju, ujedno buš dobio i mesnatiji dio stiropora za montažu motora, a ne nešto tanko kao za elevone
batku malo naprijed pomakneš i to je to,

Quote
razmišljam da ga stavim negdje u sredinu.
Napravio bi prorez za propeler, a dio koji bi bio iza propelera aerodinamički profilirao tako da poništi kružno gibanje zraka uzrokovano propelerom (i time doprinese propulziji).
Pretpostavljam da bi se mogle pojaviti jake vibracije ako ne profiliram i dio krila ispred propelera.

nikakvo rezanje samo za propeler, profiliranje, igranje s turbulencijama, kružnim gibanjima, propulzijama....   ;)

pogledaj malo po zagi podforumu, ako ih nema 100 napravljenih, onda ne znam... a svi lete (čak i mali Perica od jednog člana)

Odg: Regulacija položaja težišta pomicanjem motora u sredinu

Reply #6


 :D Dal je ovo FlyFreak podforum Zagi ili sam ja zalutao na FSB :D

Odg: Regulacija položaja težišta pomicanjem motora u sredinu

Reply #7


 :D Dal je ovo FlyFreak podforum Zagi ili sam ja zalutao na FSB :D

e to je pravo pitanje, a ne kud s motorom na zagija :D
 
i nismo mi ništa puno mijenjali ni dodavali, samo smo nastavljali letit kad bi nešto otpalo... to je tajna uspjeha.
primjer je to da neki sa foruma nemaju motor na zagiju a lete mnogo bolje i duže nego mi s motorom... :)
 
slike:
motor naprijed
motor iza
 
 
 
 
 

Odg: Regulacija položaja težišta pomicanjem motora u sredinu

Reply #8
Ma kakvo težište, bitna JE VELIČINA !  Evo, danas popodne izašlo na magleno svjetlo dana iz moje radione !
D.


Odg: Regulacija položaja težišta pomicanjem motora u sredinu

Reply #10
Ma kakvo težište, bitna JE VELIČINA !  Evo, danas popodne izašlo na magleno svjetlo dana iz moje radione !
D.

Uuuu...kakav monstrum!
Pa To jede malu djecu!
Daj molim te neki snimak tog pteranodona u akciji! Npr. brišući let iznad mase u panici   >:(
Nego, jesi bio šta u zadnje vrijeme u Argentini?:)

Odg: Regulacija položaja težišta pomicanjem motora u sredinu

Reply #11
Quote
na kljun sam mu morao montirati gomilu olova da bi ga pomaknuo dovoljno naprijed. Da bi uklonio to olovo i olakšao model, moguće riješenje je pomicanje motora naprijed. Ne bih ga želio staviti skroz naprijed, kao kod klasičnih aviona jer bi postao preosjetljiv na padove


rosoviću, opet kompliciraš,

pa daj odreži 5 cm straga na zagiju, ujedno buš dobio i mesnatiji dio stiropora za montažu motora, a ne nešto tanko kao za elevone
batku malo naprijed pomakneš i to je to,

Neće li izgubiti previše na čvrstoći zbog tako dubokog utora?


Odg: Regulacija položaja težišta pomicanjem motora u sredinu

Reply #13
Neće li izgubiti previše na čvrstoći zbog tako dubokog utora?

neće. a letit će bolje nego da na nos nakalemiš olova za protutežu( u slučaju da ne režež i ne pomičeš motor prema naprijed, onako kako si sada napravio)

btw, ove slike što ti je Plavi dao su s malim motorima od 50-60gr, a već to te brine.  ::)

trebaš vidjeti kako je bio izrezan moj zagi sa 3536 motorom od preko 110gr, oko 10 cm, pa ne da je letio, nosio je i fotoaparat od 180 gr u zrak i nije pukao,
http://www.flyfreak.net/zagi/kamo-namontiat-kameru-na-zagia/?msg=23251




manje brige, više letenja želim  ;)  složi jednoga pa kada vidiš kako lete, nebuš razbijao glavu sa 1000 pitanja,
lako kasnije kada te nešto određeno bude mučilo pitaš, pa bože moj, ako budemo znali, dobit ćeš i odgovor...
ali ovako dok ne probaš ni kako leti neki osnovni, sastavljen po DETALJNIM uputama Plavoga... mislim da nema smisla polemizirati o integritetu, turbulencijama itd...


Odg: Regulacija položaja težišta pomicanjem motora u sredinu

Reply #14
Nego, jesi bio šta u zadnje vrijeme u Argentini? :)

Nisam bio u Argentini. Slike su fotošopirane, kako moja, tako i ova iz Argentine_; snimio je valjda komarca u blizini objektiva, pa je mutan i izgleda kao neko leteće čudovište.

... mislim da nema smisla polemizirati o integritetu, turbulencijama itd...

Ooo, itekako ima, pa to je omiljeni sport, ne moraš niti poletiti neki model, a da postaneš stručnjak.

Evo ja otvaram novo pitanje: da li model zrakoplova koji je lakši od zraka ima težište ?

Damir