Skip to main content

Topic: Vibracije na protosu  (Read 5041 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Vibracije na protosu

Heli se trese na spool up-u i kad razvije okretaje se umiri, a isto radi i na slijetanju dok padaju okretaji, najvise trese na oko 50% gasa. Promjenio sam i main shaft i spindle shaft i na glavnom i na repnom rotoru. Sablje su balansirane i repne isto. Probao sam sa drugim gripovima i stvar je i dalje ista, i dok se vrti na stolu (bez sablji) , ne primjecujem nikakvu tresnju. Jel ima netko ideju sta bi jos moglo uzrokovat te vibracije?

Odg: Vibracije na protosu

Reply #1
Dali si provjerio dali obje sablje imaju isti CG i dali se trakaju? Također nemoj ih pretegnuti (trzajem cijelog helića prema dolje sa osovinom u horizontalnom položaju moraju se malo pomaknuti).
COME IN PEACE & GO IN ONE PIECE
Jeti DS16 Carbon Line & Electric Helis

 

Odg: Vibracije na protosu

Reply #2
Imaju isti cg i tracking je dobar, a sablje se mogu lagano micat u gripovima   Nedavno sam stavio tvrðe dampere u glavu rotora da bude precizniji u voznji. Jeli moguce da to uzrokuje vibracije?

Odg: Vibracije na protosu

Reply #3
Tako je to na Protosu, na odredjenom broju okretaja ima rezonanciju i sav se trese.
Dok god to nisu okretaji na kojima letis i ako se ne trese u letu... samo rokaj!!!
Posljednji model:
Sin V1: tezina: 7500 g, raspon: 70 cm, gorivo:mlijeko, kapacitet rezervoara: sve veci, izdrzljivost: 0-24

Odg: Vibracije na protosu

Reply #4
Pa da, u letu je sve ok. Danas mi stizu lynx damperi pa cu probat hoce li s njima bit bolje

Odg: Vibracije na protosu

Reply #5
Tako je to na Protosu, na odredjenom broju okretaja ima rezonanciju i sav se trese.
Dok god to nisu okretaji na kojima letis i ako se ne trese u letu... samo rokaj!!!


Sa pretvrdim damperima ćeš definitivno imati trešnje na nižim obrtajima, ali ako je do toga i ti problematični okretaji su dosta niže od letnih ja bi ostavio tvrđe, bit će respontniji i malo precizniji. Druga stvar je budući da ti se to dešava na zemlji dok još nije ni poletio a to je da on nije ni dizajniran da radi na zemlji tako da su razne pojave drugačijih formi vibracija moguće na zemlji i pa je i FBL malo zbunjen u tim situacijama, ali čim se digne u zrak sve je ok. Na zemlji je bitno jedino da u tim trenucima trešnje nema tandenciju da radi gluposti tipa da se želi okrenit u neku stranu i sl.
COME IN PEACE & GO IN ONE PIECE
Jeti DS16 Carbon Line & Electric Helis

Odg: Vibracije na protosu

Reply #6
Probao sam danas sa lynx damperima, i jos uvijek trese na zemlji. Zanimljivo da jako malo trese dok ubrzava vrtnju, a puno vise kad gubi okretaje. Nisam jos probao sletit autorotacijom, da vidim oce li bit bolje dok je opterecenje na sabljama.
Neznam vise sta bi mogao napravit da radi glatko ko moj drugi protos pa cu ga letit ovako do sljedeceg kreša  ;)

Odg: Vibracije na protosu

Reply #7
Da ok je ako ne radi ništa funky  :D
Možda će ta trešnja s vremenom postajati manja kad preload na damperima malo popusti. Ja jedno vrijeme nisam mogao dokućiti zašto mi trex500 nekad woobla a nekad ne ili ne toliko izražajno, sve živo promjenio i opet isto, s time da je kod mene wooblao i u zraku i posebno u hoveru. Na kraju sam otkrio da su servači izgubili linearnost i preciznost (rezolzciju) zato što su postrugali grafit sa potenciometara i to sasvim slučajno na stolu dok sam mozgao jedan servo je počeo tresti gore-dolje a ostali pod opterečenjem ne mogu zalokat poziciju nego isto traže gore-dolje.
COME IN PEACE & GO IN ONE PIECE
Jeti DS16 Carbon Line & Electric Helis

Odg: Vibracije na protosu

Reply #8
Tako je, zna bit frustrirajuce tražit uzrok problema na heliju, mjenjat djelove,  pa proba, pa opet i tako dok god ne bude sve tip-top. Ali zato je zadovoljstvo kad uštelaš da sve radi kako treba ;D




Odg: Vibracije na protosu

Reply #9
Meni to zapravo nije frustrirajuće zato što nema žurbe, jedan po jedan korak, kod helija je strpljenje vrlina, ali kad se desi tvrdi orah barem se usput nauče i otkriju neke nove stvari iz ponekad misterioznog heli svijeta, helići su po prirodi takvi, nisu za svakoga i nisu samo pare problem, nije ni čudo da gube na popularnosti (barem kod nas - zainteresiranost je minimalna ali ipak postoji). Ali u svakom slučaju je zadovoljstvo kad sve radi onako kako je pilot zamislio  :)
COME IN PEACE & GO IN ONE PIECE
Jeti DS16 Carbon Line & Electric Helis