Skip to main content

Topic: Pilatus PC-9 M "Krila Oluje" (Read 99852 times) previous topic - next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Odg: Modelarska akro grupa "Krila Oluje"

Reply #15
I to sta kazes , poslje sam  razmisljao to je ipak avion sa dosta dugim trupom u odnosu na raspon krila ... Bit ce zanimljivo ako bude nesto od toga.

Odg: Modelarska akro grupa "Krila Oluje"

Reply #16
raspon krila i duljina trupa su gotovo 1:1 (mislim u originalu 10.19m : 10.12m)...malo koji model to ima.
MX-16S/Aurora9, Giles202, ASW28, PC9, Quad, Canary40
Building: ME-109, ExtraLeki 300, Mig-7

Odg: Modelarska akro grupa "Krila Oluje"

Reply #17
Slazem se sa time da bi dugorocno gledano motor trebao biti benzinac jedino sto onda zvuk nije ono  :-X . Osobno razmisljam o motoru RCGF 20-26ccm jer volim kad modeli nisu premotorizirani i da bi letio koliko toliko SCALE.

Odg: Modelarska akro grupa "Krila Oluje"

Reply #18
Najbolji zvuk bi imao 4t nitro  :)
MAK Zapad

Odg: Modelarska akro grupa "Krila Oluje"

Reply #19
Turbina bi bila idealna zbog zvuka. PC-9 ima turboprop.
U nedostatku turbine bi elektro bio više scale zvuk. 4 kraka elisa?
Outrage Fusion 50
Futaba T14SG

Odg: Modelarska akro grupa "Krila Oluje"

Reply #20
I decki u mojem maticnom klubu Ak Fizir Ludbreg vise zu zagrijani za elektro pogon  ;) u prilog tome ide da se RCGF nije pokazao kao najsretnije rjesenje posto ga je dosta trebalo stelati. Pojavila se i ideja da bi trup i vertikalac radili u kalupu... sutra imamo brainstorming na tu temu  :D

Odg: Modelarska akro grupa "Krila Oluje"

Reply #21
Ak je elektro, ja odustajem  :)
MAK Zapad


Odg: Modelarska akro grupa "Krila Oluje"

Reply #23
Ja sam odmah u startu i mislio raditi trup i vertikalac u kalupu, dakle ovako nešto:

http://www.composite-arf.co.uk/Other/Brochures/Tucano%20Flyer%20FINAL.pdf

cowl i cockpit izvući u kalupu, i formirati ih iz plastike.

Što se tiče pogona, nek' svatko stavlja što želi i kako želi što se mene tiče. Ja stavljam samo benzin ili nitro.

Tehniku za izradu krila još nisam odabrao, više je mogućnosti u igri - čisto kompozitno krilo, pa kompozitni sendvič (stiro-balsa-GFK), ili klasična (balsa-folija)...

Evo, zanimljivog filma za pogledati - 175MB - izrada BVM jetova...pa možda i kopirati metodu izrade....

https://rapidshare.com/files/327961423/S15E05_-_Worcestershire_Sauce_-_Lawn_Bowls_-_Radio-Controlled_Model_Jets.avi
MX-16S/Aurora9, Giles202, ASW28, PC9, Quad, Canary40
Building: ME-109, ExtraLeki 300, Mig-7


Odg: Modelarska akro grupa "Krila Oluje"

Reply #25
Dobra je to skica ali ni na njoj nema dovoljno presjeka trupa za izradu preciznijeg nacrta. Nikako da nađem nesto konkretnije  :'(

Jucer smo u klubu razgovarali da idemo u izradu pozitiva za trup pa bi za pocetak trebali kvalitetan nacrt sa presjecima stoga me zanima Tomislave u kakvoj je fazi tvoj nacrt? Dali bi bilo moguce dobiti kakve fajlove?
 


Odg: Modelarska akro grupa "Krila Oluje"

Reply #27
Ak je elektro, ja odustajem  :)

daj brate pa bilo bi steta takav scale model izbusit ko kantu napred zbog nitro ili benz motora a i ni jedan od tih motora ne mogu dati zvuk koji bi prilicio tom modelu a jos i masno sve...katastrofa..nisi ti cuo kako tuli APC-E 16×12 na 6 ili 8S, imas osjecaj da je turbo prop

Odg: Modelarska akro grupa "Krila Oluje"

Reply #28
Nije mi gušt jednostavno, pa onda kupovat još dodatni punjač, baterije... Ovak uzmeš RCGF ili neki bolji motor, natočiš benge i po plinu. Razrađivanje, štelanje, brisanje masnoće i ostale fore su gušt (nekome, npr. meni)
Ako se dobro napravi kapotaž i motor okrene recimo prema dolje ili na stranu (ovisi gdje ima mjesta), nijedan model ne izgleda kao kanta i nije ništa "izbušen". Elektro mi nema dušu i moš ga j...
MAK Zapad

Odg: Modelarska akro grupa "Krila Oluje"

Reply #29
Na PP sam dobio sliku akro grupe "Four Stars"... Također lete na PC-9M u mjerilu 1:6  ;)




Sto se pak tice sudjelovanja u projektu zelim napomenuti, da je ovaj nas hobby stvar vlastite zabave jer je svaki "prilog" dobrovoljan i ako zelimo u necemu uspjeti onda prije svega to svakako moramo jako zeljeti, u protivnom vec smo na pocetku osuđeni na neuspjeh.  :-*