Skip to main content

Poll

Podržavate li donošenje zakona o sustavima bespilotnih zrakoplova?

  • Za
    52 (55.3%)
  • Protiv
    42 (44.7%)

Total Members Voted: 89

Voting closed: February 27, 2015, 07:40:44 pm

Topic: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova (Read 251295 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #750
... danas me murjak haltao na mjestu gdje letim onak vec god dana, i kaze da su dobili pred mjesec dana novi pravilnik,
Nažalost ovo se poklapa sa zadnja dva medijska istupa g.Bezika na ovu temu koje sam dokumentirao prije koji mjesec. ::)
05.12.2016.
Quote
Sa druge strane g.Bezik ističe nedovoljnu ekipiranost agencije da kontrolira stvari na terenu te kaže da ulažu napore za suradnju sa policijom koja je osposobljena i dovoljno ekipirana da na terenu sakuplja relevatne podatke na osnovu kojih oni u agenciji mogu procijeniti dali mogu pokrenuti ili ne postupak protiv nekoga evidentiranoga.
23.12.2016.
Quote
Ističu se djelovanja policije i prijave građana za nelegalno letenje.
Policajci će vrlo lako moguće pressingom hijerarhije odozgora biti na neki način natjerani da dokumentiraju slučajeve na koje naiđu (...i proslijede CCAA) kako bi se stvorio privid da pravna država funkcionira. :(

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #751
Besposlen pop i jariće krsti.
Hvala svima koji su nam ovo "omogućili"
Smrt multirotorima  :D
MAK Zapad

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #752
Koji je to novi pravilnik? U NN je objavljen samo jedan iz 2015 koji u clanku 1 stavak 5 kaze da za sve ispod 79J taj pravilnik ne vrijedi.
Evo: http://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/2015_05_49_974.html
A ovo su izmjene gdje taj clanak nije dirnut sto znaci da i dalje vrijedi: http://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/2015_07_77_1469.html

Ja ne nalazim nista novije!?

Sto znaci da imamo klasicnu situaciju - netko je nesto i nekako shvatio, a posto je to policija, nemas ti sto misliti nego postupiti kako ti je receno... bez obzira sto vjerojatnio nije u pravu - jer sto god da su donijeli izmedju sebe, ako nije objavljeno u NN ne vrijedi (pretpostavljam - jer kako bi znali sto je vazece stanje ako nije objavljeno u mediju koji sluzi za informiranja tog tipa!?)... ali, naravno, ne mozes se s rogatima bosti... Dakle, ni ja sa svojim E010 od 22g s kamerom i baterijom (upravo izvagao) koji, da bi postigao kineticku energiju od 79J mora letjeti 302km/h (a siguran sam da ne moze toliko  :D ) moram ili ilegalno gdje nema nikog ili opet u svoja 4 zida (jer i dvoriste je potencijalni problem) zato jer postoji neki novi komad papira s nekim zabranama za koje nitko ne zna... 'Rvacka - moja domovina...

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #753
Bitno je da podređeni organ dokumentira stanje na terenu po instrukcijama nadređenog organa te da dokument uputi na procesuiranje uskostručno nadležnom organu da procjeni dali tu ima elemenata za postupanje prema subjektu obrade ili ne. :D
Cijela ta procedura je zahtjevna i kompleksna, pa dotičnim organima nitko valjda neće prigovarati da nisu zaradili plaću. ::)

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #754
I sad - sto je rjesenje? Isprintati pravilnik iz NN i nositi sa sobom pa pokazati ako pocnu problemi? Jer mislim da ce tek onda poceti problemi (opiranje represivnom aparatu i preispitivanje njegovih prosudbi itd.  ::) )
Ili praviti se lud da ne znam nista pa letjeti dok te ne upozore pa otici na drugo mjesto pa kad te opet uhvate, onda platiti globu ili sto god?
Ili zaboraviti ikakvo letenje izvan kuce (jer i vlastito privatno dvoriste potpada pod otvoreni prostor na koji se pravilnik odnosi)? Ili ici totalno u ilegalu (maskiranje, voznja s laznim tablicama do tajne lokacije...) ?
 :(

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #755
Rjesenje ti je siva zona pogotovo s takvim malim quadom, vec smo rekli leti u tom parku nemoj raditi sranja ometati druge i neces imati problema, policija ako i dodje nece ti raditi probleme.

Ako te toliko frka leti u svom dvoristu, tu ti nitko nema pravo prigovarati, mi smo ko klinci vozili neregistrirane cross motore po frendovom zemljistu - oranici daleko od svih ljudi pa je dosla policija i htjela nas kazniti :) frendov tata ih je ispratio s oranice uz rijeci da nisu dobrodosli.

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #756
Nema sive zone - prije par postova je receno da je zabrana SVIH letenja...
Znaci, nelegalno je sve.

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #757
Ukoliko nemaš DVR tj. snimalicu FPV-a onda ti ostaje još samo jedan problem.
Let svojim 20g quadom moraš najaviti HKZP. Pregledaovao sam obrazac i u njemu ima upit da li ti model im Ek veću od 79 kJ ili manju.
Dakle, obrazac se mora ispuniti iako se radi i malom dronu.
Ukoli imaš i snimalicu i kaniš na tjub staviti svoj let kao što svi mi stavljamo, od produkcijskih kadrova, preko jurcanja s racign quadovima, do tih malih micro quadova koji voze po nekom parkiću, moraš prijaviti geodetskoj, uplatiti 70kn biljega, slati materijal na odobrenje itd. itd., a da bi to mogao, moraš imati firmu ili obrt.
Nešto se možda promijenilo u međuvremenu, prestao sam pratiti tu tematiku.

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #758
Hm, pa nema policija nikakav novi pravilnik sigurno bez obzira što dotični rekoše IronicGti-iju.
Oni su eventualno dobili sam tekst važećeg pravilnika i neke smjernice iz CCAA kako postupati prema letačima kada ih zateknu bilo u patroli bilo po nekoj prijavi i zapisnik proslijede u CCAA na daljnju proceduru.
Također za ovaj slučaj gdje je letio pokraj stadiona sa policijom ne bih se začudio da je nekom njihovom nadležnom na mjestu zasmetalo nekakvo zujanje, pa je poslao podređenoga da čovjeka potjera.
Također ne bih isključio uvođenje nekih sigurnosnih mjera s obzirom da zadnjih mjeseci svjedočimo pravim bombarderskim operacijama multirotora između IS glavosijeka i Iračke vojske u borbama za Mosul. ::)

Glede HKZP po ovom dokumentu njima letenje unutar CTR zone u visini lokalnih objekata nije problem.
Quote
U stvarnosti, čak i unutar CTR letenje u visini okolnih prepreka, a minimalno 3km od granica AD ne predstavlja opasnost za ostali kontrolirani zračni promet.

Pak po ovom dokumentu čak se predlaže da do visine 150m ne bude problem iako prethodni dokument tvrdi da to može biti sigurnosni problem.

To su stvari stare godinu dana, ali nema nikakvih novih promjena pravilnika koliko sam vidio.

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #759
DVR imam, ali ne snimam i nemam namjeri objavljivati online. Samo "cisti" FPV bez videa.

Nego, jedini pravilnik koji nalazim objavljen na stranicama Narodnih novina kaze da se sva ta pravila ne primjenjuju na letjelice ispod 79 J (ne kJ nego J).

Dakle, to vise ne stoji i sad treba za bilo kakvu igracku popunjavati obrazac i najavljivati let bez obzira gdje se vrsio?

Gdje se moze naci taj novi pravilnik? Moze link? I na taj obrazac isto molim te link ako imas.

I da li se to sad odnosi dakle i na privatno, vlastito dvoriste, bascu, vocnjak...? Pretpostavljam da da, sto znaci da nema vise privatnog tj. privatno je vjerojatno do nekoliko centimetara od tla, a sve iznad xx cm., a sto nije zatvoreni prostor, drzavno je (tako je cini mi se u USA).

Hm, pa nema policija nikakav novi pravilnik sigurno bez obzira što dotični rekoše IronicGti-iju.
Oni su eventualno dobili sam tekst važećeg pravilnika i neke smjernice iz CCAA kako postupati prema letačima kada ih zateknu bilo u patroli bilo po nekoj prijavi i zapisnik proslijede u CCAA na daljnju proceduru.
Također za ovaj slučaj gdje je letio pokraj stadiona sa policijom ne bih se začudio da je nekom njihovom nadležnom na mjestu zasmetalo nekakvo zujanje, pa je poslao podređenoga da čovjeka potjera.

To sam i ja pretpostavio - ako je bilo blizu policije, reagirali su. Ali ako policajac spominje totalnu zabranu onda sluzbena osoba laze... ja jednostavno ne nalazim u ni jednom dijelu pravilnika iz NN  nigdje ni zabranu ni potrebu da se popunjavaju ikakvi papiri za bilo sto ispod 79J!

Ako netko zna gdje ima nesto novo za procitati, neka da link! Pa ne mogu vise unutar 4 zida  :'( ... dolaze topliji dani ...  :(

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #760
J, ne kJ, pardon

Jednom je u FB grupi netko tko radi u HKZP stavio link na zahtjev, ali ne mogu sada nikako pronaći :(
Ugl. sjećam se da je postojala opcija koja se zaokruži, da li model ima Ek veću ili manju od 79J.
Msilim (nisam siguran) da je taj čovjek također rekao da sve što je na visini i 1m spada pod CTR (osim ako pordučje nije u CTR) i usporedio letenje microquada u parku s vožnjom auta u jednosmjernoj ulici u kontra smjeru. Šokantna usporedba, ali vjerujem da si na taj način neki ljudi možda opravdavaju određeno uhljebničko radno mjesto koje zapravo ne služi više manje ničemu.



Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #762
Čak mislim da sam ja vidio neki zahtjev koji je drugačije izgledao :D
Toliko je tih zahtjeva i papira da se više ne mogu snaći...pregledavao sam zahtjeve CCAA, DGU, HKZP, neka čuda oko C i D kategorije, procijene, rizike, vođenje dnevnika...užas
Ali da, apsolutno svatko je u nekom prekršaju cijelo vrijeme, baš kao i kad imaš obrt, firmu ili kad voziš automobil.
Oni koji misle da sve rade po PS-u i koji podržavaju takvo zakonodavlje jednostavno nisu dovoljno informirani i nemaju dovoljno znanja, niti su svjesni da su u većim ili manjim prekršajima cijelo vrijeme.

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #763
OK. Stanje je dakle ovako.

1. Pravilnik koji je objavljen u NN i na snazi je, jasno kaze u clanku 1, stavak 5 da sve ispod 79J ne podlijeze tom istom pravilniku.
2. Postoji zahtjev za letenje koji se (kako vidim iz PDFa koji je attachiran u pretproslom postu) kosi s pravilnikom i uz to odnosi samo na clanove klubova - mi koji nismo clanovi znaci ne mozemo ga popuniti i automatski otpadamo. Usput, zahtjev sadrzi i nekakvo "trajanje vatrometa" - ??!! Koji je to xxxx??!
3. Policija postupa po nekom drugom pravilniku jer tvrdi da se ne smije letjeti uopce nigdje (znaci, pravilnik iz tocke 1 im ne znaci nista, a bogme ni papiri iz tocke 2)

Znaci, ne da smo u prekrsaju, nego smo u stanju totalnog nereda - a poanta ovoga je bila da se uvede red, valjda... Ili sam ja mozda krivo shvatio namjere svih tih velikih strucnjaka iz vlade, agencija i drugih dzidzabaja?

Msilim (nisam siguran) da je taj čovjek također rekao da sve što je na visini i 1m spada pod CTR (osim ako pordučje nije u CTR) i usporedio letenje microquada u parku s vožnjom auta u jednosmjernoj ulici u kontra smjeru.

Onaj koji je tako nesto izjavio (usporedba quad-auto u suprotnom smjeru), zreo je pregled... Ovakvo generaliziranje i trabunjanje slicno je ocito samo nasim strucnjacima (pardon "strucnjacima")...

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #764
Pravilnik je samo jedan, a to je onaj od Agencije..koliko sam skontao. I ovjde se spominje 79J.
DGU i HKZP nemaju neke veze s pravilnikom, valjda. DGU se orijentira na pregled snimljenog materijala zbog špijunaže i otkrivanja mnogih tajnih vojnih baza u lijepo našoj koje se na Google Earthu ne vide :D
HKZP služi kao prometni policajac ili znak koji te upozorava da voziš jednosmjernom i riskriaš veliku materijalnu štetu ili čak smrt. Tako je isto i RC modelima (dron, jotica, dlg, depronac). Kao što je gust promet na cestama, tako i naše nebo puno aviona na 50-100m visine, gužva je, dronovi na sve strane, kolone dronova, aviona, ne vidiš nebo od zračnog prometa, tad svu tu gužvu regulira HKZP.
Tako da je sasvim logično platiti 1000kn osiguranje za drona, kao što je i za automobil, od 1kg kada je to isto kao i kad autom voziš u kontra smjeru :)