Skip to main content

Poll

Podržavate li donošenje zakona o sustavima bespilotnih zrakoplova?

  • Za
    52 (55.3%)
  • Protiv
    42 (44.7%)

Total Members Voted: 89

Voting closed: February 27, 2015, 07:40:44 pm

Topic: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova (Read 249807 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #781
Su odustali od osam elisa za C kategoriju? Nisam nigdje vidio u nacrtu pravilnika spomena o tome...
EDIT: sad sam vidio da su u pozivu za dostavu komentara odustali od toga i od padobrana.
Multirotor FTW!

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #782
DJI je preveliki igrač da bi ga samo tako maknuli iz zraka sa nebulaznama.... a opet samogradnja je pristutna ali ne u toliko velikom broju...

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #783
Koliko vidim više nema definicije o broju potrebnih motora za određene vrste letačkih operacija i općenito dosta stvari je pojednostavljeno.
Pod pretpostavkom da većina ljudi spada u hobi letače sa strojčekima do mase 5kg (kategorija B2) po ovome može se letiti danju i noću u naseljenom ili nenaseljenom području do visine max. 120m.Znači izbacuje se ona prethodna opća zabrana letenja u CTR zonama po kojoj je npr. većina Zagreba bila zabranjena za letenje.
Od operatera se traži da ne leti na horizontalnoj udaljenosti manjoj od 30m od skupine ljudi ili iznad ljudi.
Operateru se daje u osobnu odgovornost da poštiva slijedeće stvari:
"...da se letačke operacije izvode na siguran način, da ne predstavljaju opasnost po život, zdravlje
ili imovinu na tlu i u zraku i da se ne narušava javni red i mir,...
"
...to bi značilo da ga se može kroz nečiju prijavu i sankcionirati ako to ne poštuje.
To policiji pojednostavljuje posao jer bi po logici stvari trebali doći na teren po nečijoj prijavi, a ne po defaultu ganjati letače po terenu.
Uglavnom ovak na brzak nacrt novog pravilnika izgleda dosta dobro. :)
[attach=2]


Novi pravilnik o sustavima bespilotnih zrakoplova ! U upotrebi od 15.12.2018.

Reply #785
Pozdrav članovi,
Zanima me jel ste vidjeli novi zakon o bespilotnim zrakoplovima i pravilnik o izmjenama i dopunama pravilnika o upravljanju zračnim prostorom ?
Link 1: Pravilnik o sustavima bespilotnim zrakoplovima
https://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/2018_11_104_2040.html?fbclid=IwAR2ilpjBKNkXm4A-5JC7VXhMrCsq_lEeYInpaXzR_9ued11FJvUhH55J9z0

Link 2: Pravilnik o upravljanju zračnim prostorom
https://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/2018_11_104_2041.html?fbclid=IwAR1lGz1YkPM9fX4nNMQNMYQ0-PSrn2zIqFju1UkU6piLEHmzqTgL-FOW08w

Kako vam se čini ? Ja mislim da će biti super s obzirom da će biti dozvoljeno snimanje po noći i svi tipovi bespilotnih zrakoplova(dronovi) su podjeljeni na kategorije. ;D
Zašto jednostavno,kad može komplicirano hehe.

Odg: Novi pravilnik o sustavima bespilotnih zrakoplova ! U upotrebi od 15.12.2018.

Reply #786
Jel moze netko u kratko objasnit laicki  ;D ?
Gdje sve smijemo letit s racing kvadovima?
Gdje smijemo s fantomima i mavicima?

Odg: Novi pravilnik o sustavima bespilotnih zrakoplova ! U upotrebi od 15.12.2018.

Reply #787
Pozdrav,ispričavam se što nisam mogao ranije odgovoriti.


Što se tiče letenja sa Phantomom,Mavicom i ostalim dronovima sve je postavljeno u Zakonu o bespilotnim zrakoplovima- u Tablici 1. Najbolje je da svatko pročita zakon i malo ga prouči  ;)
Danas sam kontaktirao DGU i čekam odgovor o Uredbi o snimanju iz zraka.

Zašto jednostavno,kad može komplicirano hehe.

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #788
Pozdrav svima,
Otvorio sam novu koja se tiče novog pravilnika koji stupa na snagu 15.12.2018. - U temi Multikopteri ga možete pronaći.
Lijep pozdrav  :)
Zašto jednostavno,kad može komplicirano hehe.

Odg: Novi pravilnik o sustavima bespilotnih zrakoplova ! U upotrebi od 15.12.2018.

Reply #789
Super,hvala na trudu kolega!
Spektrum DX8
Predator 650,Robocat 270,Dji Mavic air,Omei2000EP,Flamingo,Cyclone-E,Curare 40,Nemesis 60,MPX funracer,Mustang,WotXL,Meridian

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #790
Hvala nisi trebo tu se prati tematika od pocetka ;)

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #791
Moze link ovdje (da mi malo lijeni, ne trazimo  ;)  )?


Odg: Novi pravilnik o sustavima bespilotnih zrakoplova ! U upotrebi od 15.12.2018.

Reply #793

Hm. Znaci, mini i mikro quadovi bi spadali u kategorije A i B1. Ono sto ja vozam, spada samo u A. E sad odmah nejasnoca - u tablici 1 u clanku 6 i za A i za B1 stoji brzina <19m/s (sto je oko 68km/h) -  a sto ako imam quad od 250g (AUW prema zakonu) koji je brzi od 19m/s? Te kategorizacije nema... OK - ja nemam ni jedan takav - ali jasno je da mini quadovi mogu postici daleko vece brzine (cak malo frizirani mikro kao Lizard95 vec moze ici brze od 70 na sat i laksi je od 300g s 2S baterijom) - kud takvi quadovi spadaju i koji su uvjeti koristenja za tako nesto?

Zatim - isto vezano uz <19ms - clanak 6 kaze "prema tehnickim specifikacijama proizvodjaca" - a sto s custom buildanim quadovima (koje uglavnom svi i vozimo)? Tu nema proizvodjaca osim nas - dakle, kako mi kazemo?  :-\

Onda: clanak 16 kaze: "(1) Izjava operatora sustava bespilotnog zrakoplova operativne mase manje od 5 kg za izvođenje letačkih operacija kategorije A i B1 podnesena u skladu s Pravilnikom o sustavima bespilotnih zrakoplova (»Narodne novine«, broj 49/15 i 77/15) priznaje se u postupku evidencije operatora sustava bespilotnog zrakoplova koji nakon stupanja na snagu ovoga Pravilnika namjerava izvoditi letačke operacije kategorije B2."

Pretpostavljam da to znaci - oni koji su ishodovali papire za trenutni zakon za letenje po trenutnim kategorijama A i B1, to im sad vrijedi za novu kategoriju B2, a ako sad po novom lete s A i B1, ne treba im nista od nikakvih papira?

I da li onda znaci da ne treba vise ni dozvola za radijsku frekvenciju, nema ni limita postizanja kineticke enregije?

I zasto u clanku 4 pise da je generalno dozvoljeno letjeti samo danju, a u tablici u clanku 6 za kategoriju A da je dozvoljeno i danju i nocu? Iako mi se cini da u clanku 7 tekst pod (1) ponistava nemogucnost nocnog letanja za kategoriju A... I clanak 4 ima jos nejasnoca - pise ovo:
 
"(2) Kada se bespilotni zrakoplov koristi za potrebe rekreacije i sporta dopušteno je:
a) izvođenje leta koristeći prikaz pogleda iz bespilotnog zrakoplova (FPV – first person view),
b) letenje samo u nenaseljenom području, i"...

Sto to tocno znaci? FPV moze samo u nenaseljenom podrucju (iako u clanku 6 pise da kategorija A moze i jedno i drugo podrucje, a ne vidim da neki drugi clanak to ponistava - a ovdje u clanku 4 je generalizirano da ne moze nitko)? A super im je i definicija nenaseljenog podrucja koja ne ukljucuje sportske terene i parkove - sto znaci da se ne moze letjeti FPV s nicim (ni plasticnim tiny whoopom - jer nema precizne klasifikacije za FPV) ni na stadionu, a ni u parku, a bogme ni u vlastitom dvoristu...

Ili opet nesto fulam i ne kuzim... Mislim, smatram se iznimno glupim kad se radi o tumacenjima zakona i slicnim pravnim zavrzlamama i tesko mi je bas skuziti ovako pravno "formatirane" dokumente (iako je ovaj jos i citljiviji nego stari zakon :) )... mozda sam skroz krivo shvatio i pitam bezvezarije... :(


P.S. ovo mi je posebno genijalno:
"...e) na način da horizontalna udaljenost bespilotnog zrakoplova od skupine ljudi nije manja od 50 m, osim kada se bespilotnim zrakoplovom sudjeluje na zrakoplovnoj priredbi," - znaci, na priredbi je dozvoljeno ici na rizik i zabiti se u ljude? ???     Ili je za ta dogadjanja neki drugi limit udaljenosti (jos manje - 30m?)?


P.S.2 Zasto link na thread sa zakonom vise ne radi?!

 

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #794
Što se tiče,race dronova tu nemam iskustva i teško mi je komentirati,ali mislim da je najbolje race drona gledat prema kategoriji kilaže. Iako će biti teško race drona ograničiti prema zakonu jer svaki race dron je priča za sebe i uradi sam stvar.


Razlog zbog koje link nevalja je taj što su moju novu temu na pravilnik prebacili na ovu temu koja je bila vezana uz stari Zakon o dronovima(bespilotnim letjelicama).



Zašto jednostavno,kad može komplicirano hehe.