Skip to main content

Topic: FPV experimenti (Read 245268 times) previous topic - next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Odg: FPV experimenti

Reply #556
Nakon antena krenuo sam u izradu novih krila za NELU- većeg raspona i površine-jer će trebati nositi sve veći teret. Vjerojatno će trebati ponijeti 28Ah liion baterija a nisam odustao ni od solarnog pogona pa će zato dužina jednog krila biti 132-cm(raspon zajedno sa središnjim dijelom-274 cm). Naime jedan FNP ima odprilike s sabirnicom 13cm pa je zato krilo tako dugačko da bi stalo 10 FNPa u nizu tj. 15 komada na svako krilo. Ovaj put ću nastojati krila napraviti što kvalitetnije(čvrstoća i glatkoća).Evo par slika prvih zahvata i usporedba s starim krilima koja su već pomalo dala svoje.
[attach=1][attach=2][attach=3]
Ovi stari akumulatori odlično služe kao naprava za tlocrtno rezanje stiropora(nalijepljeni kutnici) i kao utezi da se ploča ne miče  :) .
[attach=4][attach=5][attach=6]
[attach=7][attach=8][attach=9]
Profil će i opet biti CLARK-Y 11,7% stanjen na 90% originalnog. Aspect ratio tih krila bit će veći od 9:1 u odnosu na stara krila(7:1).

Odg: FPV experimenti

Reply #557
Sretan Božić i Nova godina također s zakašnjenjem ekipo. Vidim da se modeli updataju za proljeće, opet će neki rekordi padat.  :)

Odg: FPV experimenti

Reply #558

Hvala MavIP i ja se nadam barem malo većem osobnom rekordu . :)
U tom cilju se i rade ova veća krila ali ide polako jer se nema previše slobodnog vremena ali eto napokon sam ih izrezao, pobrusio i označio mjesta gdje će se ukopati ramenjače. U stvari kod ovih krila, za sad, ne trebam puno toga izmišljati već samo kopiram sa prethodnih jer bi se moglo reći da su "standardizirana" (razmak ramenjača, način smještaja serva, profili...) . Na vrhove šablona (profila) ubušio sam mala svrdla (0,8 mm) umjesto špenadli-bolje i čvršće se drže a poslije ih skinem.  ;)
Evo i slika:
[attach=1][attach=2][attach=3][attach=4]
[attach=5][attach=6][attach=7][attach=8]
[attach=9][attach=10]




Odg: FPV experimenti

Reply #559

Ovaj put sam sačuvao i oblijepio "kalup" jer će mi vjerojatno trebati kod kasnije obrade.


[attach=1][attach=2][attach=3][attach=4]

Odg: FPV experimenti

Reply #560
Sad je na redu dubljenje kanala za ramenjače, servo i kabel do serva. Za tu namjenu morao sam konstruirati i isprobati nove "dubilice" jer su ramenjače malo šire nego na prethodnim krilima. Posao ne može ići brže kad moraš u hodu proizvoditi i alat  :)  Ramenjače su od letvica balze 15x15 i 10x10 mm uglavljenih u alu cijevi koje su konekcija prema trupu. Ramenjače zajedno s alu završecima ću prije lijepljenja u krilo ojačati karbonom.
Evo kratki video isprobavanja "dubilica":
https://www.youtube.com/watch?v=ykSyuDBjZvc
[attach=1][attach=2][attach=3][attach=4]
[attach=5][attach=6][attach=7]

Odg: FPV experimenti

Reply #561
Stvarno odlična tema i samogradnja.
Čekam proljeće da vidim rezultate sa novom Nelom, antenom i ostalom opremom.
9XR + FrSky, Bixler 2, Phazer KX EDF, ELF DLG, Quanum Nova QuadCopter, DEX mini quad, Q-BOT micro quad, 2 x Buggy HSP XSTR PRO 1:10, Monster Truck 4WD 1/8 Nitro Circus, Relentless Racing Boat ...

Odg: FPV experimenti

Reply #562
Hvala Boha, nadam se da ću uspjeti napraviti ova krila prema zamisli. Za sad sve ide po planu, izrezao sam kanale za ramenjače i stavio "glazure" za serva i sad čekam da mi stigne karbon i sve ostalo za ojačanje ramenjača i cijelog krila.
[attach=1][attach=2][attach=3][attach=4]
[attach=5][attach=6][attach=7]

Odg: FPV experimenti

Reply #563
Dok čekam materijal i pribor za vakumiranje i stakljenje završavam još neke sitnice na krilima.


[attach=1][attach=2][attach=3][attach=4]

Odg: FPV experimenti

Reply #564
Neke stvari su mi zapravo već i stigle. Vakuum vreća, ventil, crijevo, vosak za glancanje mylar folije i kružni skalpel. To sam naručio s Modellbau Lindinger:  https://www.lindinger.at/en/


[attach=1][attach=2][attach=3][attach=4]
[attach=5][attach=6][attach=7]


Ovaj zatvarač za vreću ("ciferšlus") nisam našao originalni pa sam ga složio od nekakvog plastičnog U profila i plastične cijevi -ako ne bude dobro tu je uvijek i selotep za pakete koji isto može dobro zabrtviti vakuum vreću.
Glavnina stvari mi treba stići s R&G Faserverbundwerkstoffe composite technology: https://www.r-g.de/en/home.html

Odg: FPV experimenti

Reply #565
Pošiljka je napokon stigla, proizvodnja je već počela trpjeti... :) . U zadnjih tjedan dana sam samo ubacio kablove za serva u krila i napravio postolja za iste. Ali sad je stiglo sve potrebno pa mogu početi kemijati, međutim za tu tehnologiju sam potpuno nekompetentan-to je za mene terra incognita  ::) . Istina pregledao sam puno youtoube filmića kako to ljudi rade pa ću probati i ja. Vrlo poučan mi je bio neki stari američki video, valjda još iz 90ih
http://www.youtube.com/watch?v=sjT61wKrA-E ali i serija filmića od onog njemačkog modelara Jana Henninga npr. http://www.youtube.com/watch?v=emUMB8bLcr0 kao i informacije s ovog foruma.
[attach=1][attach=2][attach=3][attach=4]
[attach=5][attach=6]

Odg: FPV experimenti

Reply #566
Najprije sam krenuo s lakšim zadatkom-laminiranje karbonom letvica od balze koje će služiti kao ramenjače. Za taj zahvat napravio sam usku i dugačku vakum vreću u koju stane aluminijski kutni profil koji služi kao oslonac-ravnalo balza ramenjačama za vrijeme "stiska". Isprobao sam "na suho" kako to funkcionira tj. nepropusnost vreće i funkcioniranje pumpe. Ta mala(duplo je manja nego sam mislio) membranska pumpa ima mogućnost razrijeđenja-isisavanja zraka iz vreće uslijed čega se stvara max. podtlak od 850 mbar tj. 85000 Pa ili 0,85 kg/cm^2 što je zaista odličan pritisak i to iz svih smjerova na predmet u vreći. Ako bi koristio max. pritisak na krilo koje će imati površinu od 37 dm^2 (pola krila) to bi značilo kao da sam ga opteretio s 3145 kg!
U vreću sam stavio filc od materijala koji dobro "diše" i na taj način omogućava ravnomjerno isisavanje zraka i uspio postići oko 600 mbar jer mi negdje malo pušta-vjerojatno kod ventila ili nisam dobro oblijepio vreću ali i to će biti dovoljno jer je pumpa namijenjena za dugotrajan, kontinuiran rad. Poslije sam izrezao trakice karbona i peel ply folije. Više o pumpi i materijalima na donjim slikama sa stranica proizvođača:
[attach=1][attach=2][attach=3][attach=4]
[attach=5][attach=6][attach=7]


Odg: FPV experimenti

Reply #567

Danas sam nabavio potrebne alate (valjke od velura,kistove,respirator,rukavice,nitro razrjeđivač,dozirnu posudu i kadicu) i krenuo "packati". Prema kalkulatoru sam odredio koliko mi treba smole i učvršćivača-količina i omjer(stavio sam ipak duplo više da mi ne zafali za prvi put dok još nemam iskustva), promućkao to s štapićem pa dodao i kap žute boje i opet dobro promiješao. Ovu originalnu boju sam kupio da mi krila ispadnu žuta kao i prijašnja i zapravo ju nisam trebao koristiti za laminiranje letvica koje idu u krilo i ne vide se ali reko stavit ću je za prvo packanje da bolje vidim dal sam sve dobro prekrio. Dobro sam nasaftao karbon i letvice, pokupio višak smole papirnatim ručnicima, uglavnom sve je išlo dobro do trenutka kad je trebalo karbonom obući letvice. E tu je bilo zajebancije jer ovo što sam kupio nije karbonsko platno već niz paralelnih karbonskih vlati koje su povezane poprijeko(diagonalno)nekakvim koncem i to se pomalo razdvajalo kad sam oblačio letvice tako da sam izgubio puno vremena i uspio napraviti samo dvije deblje ramenjače u 90 min. dok smola ne počne želirati. Bilo je,doduše za kupiti i karbonskih "čarapa" koje bi se samo navukle na letvice i onda se natopi smolom ali bile su skupe ko vrag. Uglavnom nekako sam to posložio pa još zamotao s peel ply folijom i stavio vakumirati. Vakum vreću sam stavio u kutiju u kojoj održavam odprilike sobnu temperaturu(23-25°C). Nakon 24h ćemo vidjeti što je ispalo .
Evo i nešto slika:
[attach=1][attach=2][attach=3][attach=4]
[attach=5][attach=6][attach=7][attach=8]
[attach=9][attach=10]

Odg: FPV experimenti

Reply #568
I još par slika kutije s rupama za termometar i mali kalorifer  :) :