Skip to main content

Topic: pitanje za ZG modelare (Read 24589 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

pitanje za ZG modelare

Postavio sam pitanje na brodomodelarstvu i sporo teku odgovori pa cu tu ponoviti, jer ipak sam pocetnik pa komotno ulazim u ovu kategoriju.

Smije li se bez najave upravi jarunskog jezera doci na Jarun i na velikom jezeru ploviti modelima brodova, po livadama letjeti modelima helija i avija, itd?

Zmajario sam nasitno i naveliko bez problema, ali ovo je ipak nesto drugo.

Fala  :)

Odg: pitanje za ZG modelare

Reply #1
ja mislim da možeš samo te svi ljudi gledaju zato što to nisu puno puta u životu vidjeli.
Ali u vožnji aviona helija i toga isto se smije voziti ali ja ti nebi preporučio da odeš na trg ili slično gdje je hrpa ljudi u trenutku nešto može poči po zlu pa da pogodiš nekoga  :D

Odg: pitanje za ZG modelare

Reply #2
nama )mom sinu i meni) je čuvar došao na bundeku kada mi je sin vozio svoj gliser (lijepi veliki gliser ali ne može se baš reći da je opasan - igračka).

tražio je dozvolu, ja sam ostao zbunjen.

pitao sam ga kakvu dozvolu?

Kaže ne znam, tu dolazi neki modelar i pušta brodove, taj ima neku dozvolu, ne znam od koga ali kao ima je.

Nije nas poterao, pola sata je negdje sin vozikao brodić i otišli smo doma.

Cijela ta epizoda mi govori da bi stvarno možda i trebali imati dozvole za modele. Naš je brodić bio očita igračka, no gdje povući liniju između opasnih i bazopasnih modela?

Odg: pitanje za ZG modelare

Reply #3
Kaže ne znam, tu dolazi neki modelar i pušta brodove, taj ima neku dozvolu, ne znam od koga ali kao ima je.

Meni to zvuci kao da ocito ni sam ne zna sto bi pitao, ali osjeca covjek da u svrhu svoje sluzbe mora nesto pitati pa makar bilo i tako besmisleno. No tu ima dosta modelara s iskustvom pa neka sami kazu kakve dozvole imaju za plovidbu, let i voznju?



Odg: pitanje za ZG modelare

Reply #4
da, ne znaju ni oni točno, ali znaju da postoji nekakva dozvola

tko što i kako ne znam

Odg: pitanje za ZG modelare

Reply #5
da, ne znaju ni oni točno, ali znaju da postoji nekakva dozvola

Mozda covjek samo trazi "dozvolu" za pivicu u hladovini nakon smjene  :D
Mislim da jedino uprava jezera moze traziti i dati dopustenje za takvo sto, ukoliko treba, a da mi ne bi sad ulazili u neznana podrucja nek nas prosvijetli netko od iskusnijih...

Ja sam vozio camac i na Bundeku i na Jarunu i vidio sam da netko plovi jedrilicu od 1,5 visine, i nitko nas nije uznemiravao osim sto su prolaznici ispunjavali svoju znatizelju.
Bilo bi korisno znati jesam li to radio nacrno ili legalno... da znam za ubuduce.

Odg: pitanje za ZG modelare

Reply #6
Znam otici na jarun,bivsi vojni poligon,i tamo letjeti s modelima.onak,za svoj gust.i gust nebrojene djece kao i svih ostalih generacija koji nahrane gladnu znatizelju ali se i raspitaju kako sto i gdje u svezi modelarstva.a i uzivaju u letovima i nitko se ne zgraza..iako cujem da ima kretena kojima to nije drago.
Vjerujem dok god ce to biti pristojno i bez extremnih ekscessa ili preseravanja nece se nitko buniti. To je voda zemlja zrak za.sve dobre volje i na korisnicima je da tako i ostane  ;)
Stoga uzivaj u svom hobiju a zle jezike steraj u qrac.barem ja jesam  >:(
Hangar: Avanti V2 80mmEDF, Viper 90mmEDF, Stream Glider V2 EDF, Marlin 64mmEDF, UltraStick 35ccm, Carbon Cub Saito4T, EDGE 540 33ccm, Husky SE, Pichler ARROW, MPX Extra 330 SC, EFX Racer, Waco, Hurricane, FunCub, ZOHD Dart XL, Timber Evo, Fokker DR1, Futaba 7C/14SG & Spektrum NX8. Buggy 30.5ccm.

Odg: pitanje za ZG modelare

Reply #7
O ovim pitanjima već je više puta raspravljano na ovom Forumu, pa se izvolite informirati ovdje:

http://www.flyfreak.net/nasforum/pravilnik-o-letenju-zrakoplova/msg65758/#msg65758

http://www.flyfreak.net/pocetnici/dozvola-za-letenje/msg70782/#msg70782

Ukratko, letenjem modela zrakoplova ne smiju se ugrožavati ljudi, životinje ili imovina i modelar je odgovoran za moguće posljedice, a može se i uplatiti osiguranje; sportska dozvola se može pribaviti preko klubova . Takodjer se preporuća da model nije teži od 5 kg, da je letjelište modela uređeno i udaljeno 1,5 km od naselja, odnosno 5 km od aerodroma, a ukoliko se leti u blizini aerodroma, mora se dobiti dozvola od kontrole leta - primjer je Lučko !

Damir

Odg: pitanje za ZG modelare

Reply #8
O ovim pitanjima već je više puta raspravljano na ovom Forumu, pa se izvolite informirati ovdje:
Damir

E, to se trazi. Hvala!

Za letejelice je vise-manje jasno. No ipak, tu se ne spominju gradska jezera pod nadzorom. Smije li se Jarunom i Bundekom ploviti s modelima ili treba dozvola/odobrenje uprave jezera, grada, zastitara...?

Pretpostavljam ako netko izglisira model na stazi za veslace da ce isti biti zamoljen da se skloni, ali na velikom jezeru ne vidim prepreke za taj hobi, pogotovo izvan kupalisne sezone.
Na Bundeku recimo nisam vozio po plivackom dijelu jezera nego na neuredjenom jezercu gdje se patke mrijeste  :)

Odg: pitanje za ZG modelare

Reply #9
Nije mi poznato za brodomodelare jer se time ne bavim; no u Zakonu (sada se ne sjećam točno kojem, potraži na nn.hr) zabranjeno je uznemiravati divlje životinje .  Dapače, ako te uhvate da u Nacionalnim parkovima, Parkovima prirode ili Strogim rezervatima prirode razvališ jedan obični mravinjak, slijedi prijava, a prekršani sudac sa užitkom će na tvoj računa napuniti Dp sa 5000 kn kazne+ sudski troškovi. Nema više načina da se izvučeš ako ti zašiju prijavu, jer po novom zakonu teško da će ti prijava otići u zastaru: Prekršajni sudovi su jedini dio sudske vlasti koji je profitabilan, tj. više napuni Dp nego li dobije iz njega, pa te sada mogu lijepo oderati ako pokušavaš neke frajerske fore.
Vjeruj mi da znam što govorim, nekada sam tamo radio...

Damir

Odg: pitanje za ZG modelare

Reply #10
ja sa brodicima na struju nisam nikad imao problema, ni na bundeku ni na jarunu

da li je potrebna neka dozvola ne znam...

na jarunu smo pred dvije godine napumpali gumenjak i veslali na velikom jezeru

isto nije bilo problema

imali smo ideju to ponoviti na bundeku i pitali spasioce, oni su rekli da moze...

e, sad, moram priznati da nisam primjetio nekog "nadzornika tamo"

ali na jarunu svaki put prodjem pored bar  dvojixe zastitara sa gliserom u ruci i niti jedan mi nije nista prigovarao

Odg: pitanje za ZG modelare

Reply #11
zasiguran sam da letom iznad jaruna paraglajder krši sve moguće i nemoguće propise..no ne vidim da se itko zamara zbog njih.

slažem se da treba biti pažljiv, letjeti dalje od ljudi, poštivati regule sigurnosti no stvarati bauk oko toga ili to dizati na neki općeopasni nivo je pomalo smiješno.

No sve mi to zvuči kao korist i zavist nekih ljudi koji nemaju kaj raditi nego traže dlaku u jajetu...ako padne avion u velikoj gorici hoće li premjestiti pleso drugdje? a da zabranimo mjesecu da leti iznad naših glava jer eto, ima u nekoj logici šanse da padne na nas ljude?? dajte uživajte u hobiju,pliz  ::)

zavirite tu http://djh.hrt.hr/propustili-ste-pogledajte/5298-avanturistiki-festival-jarun i kako rekoh, uživajte  :)
Hangar: Avanti V2 80mmEDF, Viper 90mmEDF, Stream Glider V2 EDF, Marlin 64mmEDF, UltraStick 35ccm, Carbon Cub Saito4T, EDGE 540 33ccm, Husky SE, Pichler ARROW, MPX Extra 330 SC, EFX Racer, Waco, Hurricane, FunCub, ZOHD Dart XL, Timber Evo, Fokker DR1, Futaba 7C/14SG & Spektrum NX8. Buggy 30.5ccm.

Odg: pitanje za ZG modelare

Reply #12
Jasno da normalna i odgovorna osoba nece uznemiravati divljac ni unistavati prirodna stanista zivotinja.  No ona bara na Bundeku je daleko od zasticenog rezervata, a moja voznja je trajala petnaestak minuta i nije joj za cilj bio rastjerivati patke ni rusiti mravinjake  :-\ nego isprobati model.

Uzevsi sve navedeno u obzir vidimo se s brodicima na ZG jezerima! Uz maksimalnu odgovornost i paznju spram zivog svijeta i publike  ;)

Odg: pitanje za ZG modelare

Reply #13
Jasno da normalna i odgovorna osoba nece uznemiravati divljac ni unistavati prirodna stanista zivotinja.  No ona bara na Bundeku je daleko od zasticenog rezervata, a moja voznja je trajala petnaestak minuta i nije joj za cilj bio rastjerivati patke ni rusiti mravinjake  :-\ nego isprobati model.

Uzevsi sve navedeno u obzir vidimo se s brodicima na ZG jezerima! Uz maksimalnu odgovornost i paznju spram zivog svijeta i publike  ;)

potpisujem :)

i bilo bi dobro da nas je vise, a ne kad negdje dodjem sa brodicem da me gledaju ko cudnovatof kljunasa :)

Re: pitanje za ZG modelare

Reply #14
Ak vam smeta znatizeljni pogledi ima par lokacija gdje skoro nitko ne prolazi, npr jezera kod motela plitvica.vozis do mile volje bez pitanja: kolko to kosta, gdje nabavit...


Sent from my HTC Wildfire S A510e using Tapatalk

 

  Quick Reply

Warning: this topic has not been posted in for at least 120 days.
Unless you're sure you want to reply, please consider starting a new topic.

Note: this post will not display until it's been approved by a moderator.