Skip to main content

Topic: Moj novi Solo Pro V2 sa "njub" pilotom  (Read 31435 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Odg: Pomoć za početnika

Reply #15
Kaj slupas moras i popraviti :)
Posljednji model:
Sin V1: tezina: 7500 g, raspon: 70 cm, gorivo:mlijeko, kapacitet rezervoara: sve veci, izdrzljivost: 0-24

Odg: Pomoć za početnika

Reply #16
neces pogrijesit sa solom
JR XP9303
Raptor 50 o.s. max 50sx-h
Raptor 30/50
No limit boat 54cc
U dolasku ostatak flote

Odg: Pomoć za početnika

Reply #17
Nekako sam se odlučio za Solo-a, pošto imam dobru ponudu. Namjeravam kupiti danas popodne.  :D
Svakako se javim čim ga krenem isprobavati. Nadam se da neću ništa slupati...  ;D

Uzivaj, model je jako zabavan,
snimi ako nije problem.

Odg: Pomoć za početnika

Reply #18
Budem probao. Zaposlil bum kćer da snima. Valjda bu ulovila nekaj. Iako ne planiram niš više od laganog hooveringa na parkingu.  :)

Odg: Pomoć za početnika

Reply #19
Stigao je solo. Krasan žuti, sve pet za sada. Punim baterije, pa ću probat lagano jel zanosi kamo (klizi) i istrimati.
Ono što me sad muči jest da li treba nešto posebno setupirati na Solo-u? Taj dio ne kužim. Dok ćekam odgovor, potražiti ću nešto po netu.

Jedna sitnica mi ne štima, to je lijevi nosač kabine, koji fali. Imam rezervu, ali nisam baš za rastavljanje, ukoliko nije nužno. Mislio sam malo trakom improvizirati dok ne ustanovim razinu smetnje koje bi eventualno mogao uzrokovati.
Inače, imam uz njega i rezervnih dijelova, pa nije frka.

Svakako milom kakav savijet da ga ne slupam prije vremena, Wesp kaže da ga je probal danas i da leti super(Hvala Wesp  ;) )  pa vjerujem da neće smetati, ali to vidim kao priliku da se malo upoznam sa konstrukcijom i eventualnim načinom zamjene dijelova i tak to.  ;D

Odg: Pomoć za početnika

Reply #20
Eto mene sa prvim... ajmo ga nazvat... "flight reportom".  ::)

Niš polomljeno, par lakših udaraca. Izdržljiv je. Prvo sam probao dodati gasa da se malkice kakti odigne od tla u stanu, kad počne kliziti ulijevo i nikak da ga strimam. Valjda je bio ground effect...jest dok nisam skužio da je desna skija malkice niže. E sad nakon 1-2 minute kliženja okolo sam ga probal dići na barem 30 cm koliko mi je to skromni prostor dopuštao. i nakon što se odigne od tla je ok. Naravno osjetljiv je za moj ukus čak i na half rate...  :D Nema veze, moram se naviknuti pretpostavljam. Kućište ne prestavlja nikakav problem i sve komande se čine ok. repni rotor malo zanosi rep u desno i zahtjeva dosta lijevog trima ž, al izgleda kad ga maknem dalje od tla da se to izgubi, pa sam morao malo vratiti trim.  :-\

Sve u svemu tada je prva batka odlučila reći dosta za sad.. ;D Pa sad punim opet one u daljincu je pokazuje samo donju crticu (činilo mi se da bi to moglo značiti da moram puniti). Fala bogu pa sam ikopal stari Trustov punjač za AA ćelije. Usput Wesp, jel su to nutra Nicd ili NiMh ćelije...nije bilo oznaka?

Svakako ide natrag u podrum po nove AA alkalne koje sam ...mulac...odneso skupa sa starim daljincem u podrum.  ::)
Tak da mogu tokom sutra napuniti sve ćelije koje imam pa da budu spremne za fino letenje popodne. Imam vremena na poslu da ih punim.

Ona letvica ne stvara probleme, a American duct tape i lipica kad je ukljhučim lijepo drže masku. To nem diral. Možda se s vremenom odlučim za bolju glavu (to bi se čini mi se zvao swash plate..cijeli set) kako bih mogao biti precizniji.

Tu bih sada molio par tipsa oko hooveringa sa Solom (vjerujem da i ostali FP helići imaju slične mušice). Kakve pojave uzrokuje groundeffect, što treba setupirati kod njega (možda sam tu kaj zaboravil) i sl.

Eh da. Što preporučujete Alkalne batke ili ove punjive ćelije kaj su nutra sada?
Nekako mi e čini da daljinac bolje radi sa alkalnim batkama.

P.S: Ne zamjerite na promjeni naslova, al mi se čini da će mi ovak manje ljudi zaobilaziti temu koji imaju heliće.  :'(

Odg: Moj novi Solo Pro V2 sa "njub" pilotom

Reply #21
Slobodno stavi punjive u stanicu, jer punjenje preko stanice ubija baterije brzo, ja sam nosio po dva seta na vozikanje.

Prvo ga odignes na metar ( barem pola) i onda stimas blizu zemlje ne valja, i to malo naglije poletis.

Nemoj ga previse trimati, on je uvijek malo nemiran.

Najbolje leti vani kad nema vjetra iznad trave, u stanu uvijek nesto pogodi :) .

Odg: Moj novi Solo Pro V2 sa "njub" pilotom

Reply #22
Fala. Tako nešto sam i pretpostavio. Imam jedan set za punjenje i drugi za vožnju, te 4 punjive u pripremi. Baš punim treću batku za helija. Danas sam išao na vožnju biciklom, pa ću sura svakako probati letjeti malo. Probal bum staviti fotić sa strane , možda nekaj ulovi.

Odg: Moj novi Solo Pro V2 sa "njub" pilotom

Reply #23
Sad sam tek vidio ovaj thread.

Uglavnom SoloPro je odlican mali helikopter. Mozda je malo nervozan, ali na kraju se na to sve naviknes. Za po vani ti je bolje letjeti sa ukljucenim Dualrateom jer je puno brzi i moze se boriti i protiv vjetra (do odredjene granice), za po stanu/sobi ugodnije je sa "tromijim" komandama, no sa malo prakse moze i sa "brzima". Ono sto zna biti boljka je ako letis vani sa dualrateom da kod nagle promjene smjera naprijed-natrag zapne flybar za repni boom. U toj situaciji SoloPro najcesce pada, sto opet i nije neki problem s obzirom na njegovu izdrzljivost. Kada malo steknes osjecaj taj problem takodjer nestaje, a mozes se odluciti i za skracivanje flybara (imas na youtubeu mnogo filmica koji se bave SoloPro modifikacijama)

Sto se rezervnih djelova tice nogice su mu jako lose i znaju puknuti i kod malo jaceg slijetanja. Tu se mozes onda igrati sa ljepilom, lemilicom, zicom... uglavnom improvizacije su dobrodosle jer nema potrebe stalno kupovati nove i mijenjati, a kasnije ga mozes polijetati i slijetati u ruku. Takodjer sto god da na heliju radis uzmi u obzir da je izuzetno lagan i  da mu nekim preinakama i modifikacijama (popravcima) mozes znacajno promijeniti teziste i letne karakteristike. Od drugih djelova koji su se meni pokazali kao potrebni su oni plasticni linkovi koji povezuju glavni rotor i flybar. Oni s vremenom vole iskakati u letu tada ih prvo zarotiraj za 180, a ako to ne pomogne onda ih mijenjaj.

Mislim da si odabirom SoloProa odabrao dobar nacin za uci u svijet helica. Malen je, zivcan, brz i moras stalno nesto cackati dok letis, a sa druge strane mozes letjeti bez pritiska i straha da ce se nesto slomiti i unistiti jer po tom pitanju je prilicno dobar.

Zelim ti puno dobrih letova sa tvojim novim helijem.

p.s. dobra investicija ovdje ti je odvojeni punjac i bar jedno 7-8 baterija da mozes dulje letjeti u komadu, da ne moras cekati dok se pune.

Odg: Moj novi Solo Pro V2 sa "njub" pilotom

Reply #24
Evo i flight reporta 2.  :)

Bio sam prije 1 sat tu na sajmištu kod mene. Sve šoder ali ima jedan solidan komad sa travom. Tu sam se smjestio.
(usput umam jedno 6-7 batki) Potrošio sam dvije. Nakon nekoliko pokušaja trimanja repnog rotora sam popi...o kad sam skužil da gledam rep a ne glavu.  :D Tada je prošljakao. Malo voli gubiti sner kod uzlijetanja , vjerojatno zbog slabog motora na repu. Ukupno sam imao dva dulja leta od cca 2 min ukupno, koji su više nalikovali na borbu sa povjetarcem nego hoover, no pozitivno je da sam malo stekao osjećaj što helić može podnijeti. Brzo sam shvatio da mi treba dual rate vani jer inače nemre skontrirati tom povjetarcu. Sve u svemu super.
Taman sam se uhodao, al me đavolski pirpeklo pa sam se pobrao doma. Dobro je da imam još 4 batke spremne za let. To s nogicama sam skuzio, i za sada zalijepio Loctite power gelom. Ak zatreba, pojačat ću komadićem plastike i malkice dodati ljepljive trake za protuuteg.
Sve u svemu sam jako zadovoljan. Skužil sam da je najbolje dići ga na cca 5m, zatim ga uspijem stabilizirati na visini od 4m. Imam dovoljnu visinu da ispravim greške i da lakše letim.
Uglavnom, trenutno mi se čini vjetar kao najveći problem.

Imam samo jedno pitanje: Jel swash-plate treba malo plesati? onak na dodir ima malo lufta, ali leti ok.
I da..čini mi se da nije osobito brz kada leti ravno naprijed...   :)

Odg: Moj novi Solo Pro V2 sa "njub" pilotom

Reply #25
Kod polijetanja ti je gubljenje smjera rekao bih normalno pogotovo ako ga pokusavas polagano poletjeti. Heli je izuzetno lagan i turbulencije koje stvara bacaju ga na sve strane dok se malo vise ne odvoji od zemlje. Hover mu je na nekih 50% snage kad je baterija puna - primis ga za canopy sa donje strane das gas do 50+ % i pustis lagano od sebe i leti :) ili kod polijetanja malo jace gas da se brze odvoji od zemlje.

Bez dual ratea, makar bio i povjetarac, mozes zaboraviti na letenje - nositi ce ga na sve strane a snage za kontrirati nece biti. Sa dual rateom je situacija puno bolja no takodjer ne treba ni tu ocekivati cuda, ipak je to heli od 20 grama :). Dobro je sto ga uz malo prakse bez problema mozes letjeti po kuci. Meni je bilo fora sa njim doletjeti ispod klime i boriti se sa "elementarnim nepogodama" koje je stvarala :).

Mislim da te ovo sa swash-plateom ne treba brinuti, ako se dobro sjecam i kod mene je tako bilo. Uglavnom ako heli dobro leti ne diraj nista :).

Moj glavni savjet ti je leti sto vise i vidjeti ces da ce sve poceti sjedati na svoje mjesto.

Odg: Moj novi Solo Pro V2 sa "njub" pilotom

Reply #26
Evo, letio ga opet maločas. Vjetar se kakti malo smirio. (Fala na zalihi batki). Sada je ovo već nalikovalo na polu kontrolirano vrludanje okolo. Trajanje pojedinog leta je uglavnom bilo oko 1 min. Naravno vjetar je opet puhnuo pa sam imal pune ruke posla. Koliko sam vidio, nos lako gubi pravac. Nakon uzlijetanja sam se već navikao da moram korigirati "heading"...manje više.  ::)  :D

Sve u svemu osječam se sigurniji na livadi , imao sam podosta grubljih "slijetanja" čak i na šoder jednom no sve je ok.
Sad mi je stalno na dual rate jer tako uz lagani gas naprijed, mogu kontrirati vjetru. Bed je kaj dosta lako vjetar odnese nos u stranu, pa mi pomota komande hehe. No zabavno. Čak sam uspio neko vrijeme koliko-toliko kontrolirati sve komande odjednom. Stvar prakse pretpostavljam.  Sad ceć vidim prednosti većeg helića. On bi sa lakoćom podnio ovaj lagani vjetrić vjerujem, no vjerojatno bi i dostga dijelova otišlo.

Uspio sam i nekoliko puta vrlo lijepo sletjeti iako mi je vjetar na kraju oborio helija, no sve u svemu vidim ovo vrludanje kao odličnu praksu na stvarnom vjetru i laganim udarima koje treba korigirati. Uglavnom sam ga spuštao u travu kad ga je počelo nositi daleko. Dobro je i to da me vjetar natjerao da vježbam i "nose-in" orjetaciju i letenje hihi. Ima li malih "head-lock gyrosa" ? koje bi mogao prištekati na ovo? Mislim da bi mi olakšalo u startu.

Odg: Moj novi Solo Pro V2 sa "njub" pilotom

Reply #27
Vjezba, vjezba i samo vjezba, a kada se sa njim dobro ispraksiras onda ces vec znati u kojem smjeru dalje :)

Odg: Moj novi Solo Pro V2 sa "njub" pilotom

Reply #28
Gledam cijene i onaj Tarot 450 mi se čini povoljan...

Odg: Moj novi Solo Pro V2 sa "njub" pilotom

Reply #29
Imam par pitanja:

1) Jel Solo voli počet rotirati kada se baterija blizi kraju?

2) Obično zamjenim batku kada vidi da mi treba cca 75% za hoover. TO je ok?

3) Nekako mi se čini da najbolje uzlijeće sa ravne površine i to kad odma dodam 50% gasa?

4) Poslal bum sutra par slika, pa bih molio znalce da pogledaju jel, bi šta trebalo popravit i tak to ak bu pomoglo.

5) Jel moguće da se batke slabije napune ako su baterije u stanici slabije? I kaj mu dođe onaj pisakkoji svako malo ispusti? Slaba baterija?

Danas sam probal letjeti unutak par kvadrata dnevne sobe. Ajme je prilično dobar opis. Pa to je recept za slupati ga u sekundi. Imal sam par gadnih udaraca, ali je izdržljiv za nevjerovati! (Dobro da nisam odma išo na veći)  :D
Mislim da ću ga radije mučiti po vani , pa makar i na laganom povjetarcu.