Skip to main content

Topic: QUAD BY CD BOX (Read 19554 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

QUAD BY CD BOX

Pozdrav,
kao zakleti impeleraš prvo sam podlegao jednoj krasnoj jedralki TOPMODEL SWEET,  a sada me Tomislav oduševio i za ovo čudnovato krakato letalo. Nakon dileme tri ili quad krenulo se u nabavu materijala.
 
S obzirom da je ovo prvi na kojemu ću se učiti letjeti idem za izdržljivošću koja će morati podnijeti dosta padova i udaraca sa svih strana. Stoga sam se odlučio za malo teže rješenje. Osnov kostura tako čine dvije kvadrataste alu cijevi 10x10 mm. Bile su duge 1 m, a prepilio sam ih na 4 komada svaki dužine 40 cm. Donja baza je 5 mm šper, a gornja nešto tanji šper koji ulazi u donji dio CD boxa što se vidi na fotkama (slikano s mobitelom tako da nisu neke kvalitete ali se ipak nešto vidi).
 
Dužina preko svega je 81 cm, a razmak između motora bit će između 70 i 74 cm. To je nešto veći razmak nego inače a trebalo bi ga učiniti stabilnijim u zraku i za početnika pogodnijim za letenje. No, vidjet ćemo.
 
Motori su s RC Timera 2830 750 kV i idu do 4S koje u nešto kasnijoj fazi i planiram koristiti. Za elektroniku će se pobrinuti DavorVž. Reglere sam uzeo od 30 A. Jesu malo veći al je cijena bila tako mala između 18 i 30A da nisam odolio. No, za 4S će dobro doći.
 
Kućište u kojem će biti smještena elektronika je standardni CD Box vrlo praktičan i po dimenzijama odgovarajući. Tražio sam nešto što bi stavio gore da smanjim otpor. Rješenje sam našao među igračkama svojih klinaca koje više ne koriste. I čuda gle savršeno odgovara.
 
Kada se sve složi na Quad idu plave i zelene ledice s HK-a koje su u dolasku. Kaže ekipa da su najsjajnije tako da će pomoći kod orijentacije u letu. Na slikama koje slijede šarafi su samo provizorno stavljeni i još ništa nije stegnuto pa ako kutovi ne izgledaju ok to je zbog toga. Na airferame još samo idu nogice. Još se nisam odlučio kakve ću staviti. Neke gotove od helića ili ću samo izrezati četiri trokuta od špera ili nekog laganog pleksija. No, mogli bi poslužiti i ostaci od 1m alu cjevi. Ostala su, naime, 4 komada po 10 cm dužine pa možda i njih samo zašarafim. Cijeli airframe će na kraju vjerojatno biti crne boje.  
 
 
 
   
 
 

Odg: QUAD BY CD BOX

Reply #1
super to izgleda, siguran sam da će biti JAKO miran u zraku i imat ćeš puno vremena za korekcije,
što je potrebno dok se učiš letiti, da ti ne bude preveliki stres  ;D

kasnije kada pohvataš komande, ili skratiš na ovome krakove na pola ili (poznavajući te, vjerojatnije) napraviš novoga,
di buš pazio još više na estetiku  ;D  :D

Quote
Tražio sam nešto što bi stavio gore da smanjim otpor. Rješenje sam našao među igračkama svojih klinaca

otpor neka te ne brine puno, samo gledaj težinu, da bude što manja,
a i šteta da razbiješ predivan žuti poklopac dok se učiš letit, ako padne naopako na tlo. model je jako otporan, a taj poklopac bi prvi otišao :)
pa bi klinci rekli, evo tata razbija igračke, kupi sada 2 nove LOL

a i u živo vidio mog quada sa cd kutijom kako ide u vertikalu,
ne treba on špic na nosu kao avion, nije to ni tolika brzina jasno :)

Odg: QUAD BY CD BOX

Reply #2
bravo kolega toni, mozda bi mogao kasnije i edf quad probati sklepat, bilo bi zanimljivo  ;D

Odg: QUAD BY CD BOX

Reply #3
Hvala obojici. Tomislave ako poklopac ostane na njemu zvat ćemo ga od milja ŽUĆO  :D , ali svakako nakon prvih letova i cresheva. Da, morao sam se skulirati jer sam odmah htio graditi od heli tailboomova i karbona. No, to će ipak pričekati umirovljenje ŽUĆE. Bit će potrebna samo dva tailbooma od Trexa 600 za pristojni frame. Pa onda karbonske ili pleksi nogice, a i baza će biti od laganog pleksija. Onako tansparentna. Da to sve na kraju bude i oku ugodno.
 
Davore, edf quad mi je i bila prva zamisao. No, do danas nitko u našoj globalnoj modelarskoj zajednici nije to uspješno izveo (ima samo jedan mali model koji zuji okolo). Naime, problem je protoka zraka u raznim režimima leta, a poseban problem je tranzicija iz mirovanja u horizontalni let i obrnuto. Veliki proizvođač jet modela Skymaster već nekoliko godina razvija scalu Hariera. Pri tome koristi nekoliko snažnih turbina, ali još uvijek su u fazi testiranja, što dovoljno govori samo za sebe. Jedno od mogućih rješenja bilo bi koristiti outrunere s manjim brojem okretaja i većim elisama i jednostavno ih smjestiti u obruč. Tehnički to je impeler, ali ipak ne onakav kakve koristimo na jet modelima. No, zamisli samo buku koju bi stvarale 4, 6 ili 8 turbina. To bi bilo  8) .
 
Sada nestrpljivom čekam sve djelove pa da to složim. Tomislave tu računam na tvoju pomoć.
 
lp
 
Toni
          

Odg: QUAD BY CD BOX

Reply #4
Ovako situacija je slijedeća.

Stigla mi obavijest o dolasku vrijedonosne pošiljke iz Hong Konga. Ja presretan jer konačno počinjem dovršavati quad. Odem na poštu kad ono tamo nema moje pošiljke. Žena mi uredno pokaže kako uz moje ime stoji potpis i kako je paket izdan. Dakle, netko je krivotvorio moj potpis i podigao umjesto mene pošiljku. Preplašena kontrolerka kaže kako će mi se sutra ujutro javiti poštar te da ćemo se dogovoriti. Ja je pitam što dogovoriti, pa je li svjesna da je to kazneno djelo i pita me hoću li ga tužiti.
 
Ovo mi se prvi put događa pa molim sve one koji su imali takvo iskustvo da kažu kako i što dalje.  :'( >:( :'(
 
lp
 
Toni  

Odg: QUAD BY CD BOX

Reply #5
Ovako situacija je slijedeća.

Stigla mi obavijest o dolasku vrijedonosne pošiljke iz Hong Konga. Ja presretan jer konačno počinjem dovršavati quad. Odem na poštu kad ono tamo nema moje pošiljke. Žena mi uredno pokaže kako uz moje ime stoji potpis i kako je paket izdan. Dakle, netko je krivotvorio moj potpis i podigao umjesto mene pošiljku. Preplašena kontrolerka kaže kako će mi se sutra ujutro javiti poštar te da ćemo se dogovoriti. Ja je pitam što dogovoriti, pa je li svjesna da je to kazneno djelo i pita me hoću li ga tužiti.
 
Ovo mi se prvi put događa pa molim sve one koji su imali takvo iskustvo da kažu kako i što dalje.  :'( >:( :'(
 
lp
 
Toni

po nekoj logici poštar po meni nema veze s tim, u pravilu te pakete ne nose sa sobom jer im je to volumenski previše za šetat okolo, meni se jedan ispričavao što sam morao ići na poštu po paket. Mislim da je kontrolorka fulala broj kod izdavanja paketa  a taj netko je potpisao pobrao paket i ošo doma. Ćuj kad dođe doma i vidi što je, bude ziher vratio u poštu...

Odg: QUAD BY CD BOX

Reply #6
nevjerojatno!  ??? pa danas smo se čuli i već dogovarali kada idemo sa 2 novo složena quada na livadu sve podesti i probat kako lete :)
jer ti je samo to falilo :(

pa meni nikada ne daju paket u ruke bez osobne, tj. prepišu broj sa nje u svoju bilježnicu, i jasno moj potpis.

jel imaju zapisan broj osobne? (ako da, jel tvoje ili neki bezveze?, jer ako je tvoj, to ne može znati baš svatko)
jel paket preuzet u pošti(kamere?) ili na tvojoj adresi(onda poštar zna kome je dao, zna ga opisati)?

ovo sa zamjenom ne znam... jer skeniraju sve laserski (bar code) pa ne znam kako može fulati kod izdavanja...
no kod nas je očito sve moguće upakirati pod 'zamijenilo se slučajno' a netko u biti krade  :'(

Odg: QUAD BY CD BOX

Reply #7
mali update...
 
jučer su bili prvi probni letovi, tj. pokušaji lebdenja u punicinom dvorištu..sve je bilo ok dok nisam jednom elisom krknuo ljuljačku od klinaca...to je bilo prvi put u mojoj modelarskoj karijeri da sam poletio vertikalno i sletio i osjećaj je moram priznati sjajan...quad je toliko trom tako da je to za mene bio pravi šok u odnosu na impelere....jedino mi se zamjerilo lemljenje quada, ima more žica...veliko hvala Tomislav_zg koji je sve pregledao i poštelao jer to ne bi mogao sam.....
 
kada odem na neku veću livadu bit će i kakva snimka....
 
Toni  

Odg: QUAD BY CD BOX

Reply #8
multirotori u ekspanziji :)

samo naprijed!

kako je prošlo sa poštom?


Odg: QUAD BY CD BOX

Reply #9
što se tiče pošte čuo sam se s poštarom koji se pravdao na razne načine i nakon toga sam odmah dobio paket, no danas ga sretnem i kaže mi da mi je ostavio neki dan novu obavijest (to bi trebali biti propovi) koju ja naravno nisam primio..dakle, imam ponovo zanimaciju s njim...
 
lp
 
Toni

Odg: QUAD BY CD BOX

Reply #10
vidiš kako ga je ipak našao :)

kakav lik... išao je na a.p.p.

Odg: QUAD BY CD BOX

Reply #11
quad lijepo i mirno leti, osjeti se taj malo veći razmak među motorima i 750KVa.
prvih par letova je bilo u dnevnom boravku, no lako ga meni letit kada već imam prakse.  ;D

a kriv sam što sam tonija nagovorio da ga uzme kod punice i proba u malom dvorištu dok ide po klince(iako ga nije trebalo puno nagovarati :) )
umjesto da se strpio pa na veliku livadu u srijedu, no ajde, imam propova pa nema trajne štete, quad bu spreman do srijede  ;D
na livadi bi trebao i pretrpiti pokoju pogrešku, tu je baš lupio propom u okomiti metal, na travi bu to druga priča... i uz mnogo više prostora jasno

a ovo za poštara je strašno, pa OPET izvodi gluposti s paketima  ???

Odg: QUAD BY CD BOX

Reply #12
evo par loših fotkica
 
 


Odg: QUAD BY CD BOX

Reply #14
noćni režim rada  ;)