Skip to main content

Topic: Što znači "E" u dimenzijama propelera? (Read 2459 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Što znači "E" u dimenzijama propelera?

npr 7x6E ili 7x6.

Propeleri sa oznakom "E" koliko vidim imaju veću površinu krilaca i djeluju mi kvalitetniji, no ne znam na koji način to utječe na njihove performanse.

Zna li tko?

Odg: Što znači "E" u dimenzijama propelera?

Reply #1
ja smislim da su ti to elektro elise
strong, light and cheap - choose two



Odg: Što znači "E" u dimenzijama propelera?

Reply #4
E = elektro tj. namijenjen elektro pogonu.

Kad gledaš dva jednako velika "glow" i "elektro" propeleara (kod APCa se to jako dobro vidi) onda je glow dosta deblji (naročito prema osovini), teži i profil je više simetričan. Elektro je značajno tanji profil, više koveksan (undercamber), laganiji.

To ne znači da je automatski jedan bolji od drugoga.

Razlog koji navode proizvođači je da glow propeleri trpe više vibracija i moraju biti jači.

Mislim ta je to obično preser..... jer nastoje uvaliti što je moguće više raznih proizvoda. Isto tako mislim da večina proizvođača radi propove od oka bez ikakvog značajnijeg testiranja ili nedaj bože nauke.

npr. APC 12x6 glow je beskonačno bolji prop od APC 12x6 elektro - istina puno teži. To ne znači da su svi glow bolji od elektro - ovisi doslovno o svakoj dimenziji - 14 x7 elektro je bolji od 14x7 glow - testirano samo na elektro pogonu.

Ono što moraš paziti je maksimalna dozvoljena rotacija.

Za APC elektro ona je 190000/promjer u inčima, za APC SlowFly 65000/promjer.

Primjer:

max rotacija za 10" prop =  190000/10 = 19000okr/min
max rotacija za 12" prop =  190000/12 = 15833okr/min

max rotacija za 10" SlowFly prop = 65000/10 = 6500okr/min


Dakle elektro motore možeš voziti i sa glow i sa elektro propom. Glow motore je bolje voziti sa glow propom - zbog sigurnosti.

Ako montiraš glow prop na elektromotor - prop MORA biti savršeno balansiran (zapravo prop uvijek mora biti balansiran) - u krajnjoj situaciji masa propelera je dovoljna da potrga osovinu motora ako padne u rezonanciju.

if ($znanje == NULL) {read FAQ; use SEARCH; use GOOGLE; } else { use mozak; make post; }

Odg: Što znači "E" u dimenzijama propelera?

Reply #5
hvala svima na pojašnjenjima, sjelo mi je.

Kad smo već tu - imam još jedno pitanje.

Priča se o balansiranju propelera. Međutim ja kad jedan takav recimo 7x3E TGS propeler stavim na svoj 2200-6 outrunner, sa priloženim prop adapterom koji ima 5mm osovinu, i stavim centrirajući reduktor prsten u propeler, imam zračnost od cca 0,1-0,2mm između osovine prop adaptera i samog propelera tj. centrirajućeg prstena. Dakle uzalud balansiranje propa kad on nije savršeno montiran na osovinu?

kako vi to rješavate?

 

Odg: Što znači "E" u dimenzijama propelera?

Reply #6
hvala svima na pojašnjenjima, sjelo mi je.

Kad smo već tu - imam još jedno pitanje.

Priča se o balansiranju propelera. Međutim ja kad jedan takav recimo 7x3E TGS propeler stavim na svoj 2200-6 outrunner, sa priloženim prop adapterom koji ima 5mm osovinu, i stavim centrirajući reduktor prsten u propeler, imam zračnost od cca 0,1-0,2mm između osovine prop adaptera i samog propelera tj. centrirajućeg prstena. Dakle uzalud balansiranje propa kad on nije savršeno montiran na osovinu?

kako vi to rješavate?

Istina je da se proizvođači baš i ne pridržavaju svi točnih mjera kod tih prstena
(pogotovo ne kod onih propelera na "kile")



- ako imaš  "prop. raiber " uzmi prsten sa manjum rupom i proširiš na odgovarajući    
   promjer (prvo vidi dali je metrični ili colni )
ili
- dodavanjem prstena od tankog aluminija (meni se pokazala idealna debljina od one alu posudice  malih kandela ).

 

  Quick Reply

Warning: this topic has not been posted in for at least 120 days.
Unless you're sure you want to reply, please consider starting a new topic.

Note: this post will not display until it's been approved by a moderator.