Skip to main content

Topic: "Pilotsko" pitanje (Read 6149 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

"Pilotsko" pitanje

Imam jedno pitanjce za mrvicu iskusnije letače, poprilično je jednostavno ustvari.

Recimo idem pun gas i držim avion ravno (level flight) - znači moram na palici elevatora držati poprilično dosta (2-3mm) down elevatora kako bi održavao ravninu.
Odlučim napraviti roll, i tu nastaje problem. Znači u rollu (svaki drugi ili treći put) ne uspijem dovoljno brzo "maknuti" down elevator kako bi roll bio čist u smislu da ne radim snap, tj. da se ostanem vrtiti po pravoj osi.

Ima li neka fora? Recimo otići malo u dive, vratiti palicu u sredinu pa onda zavrtiti roll ili kako?


Unaprijed hvala!


Odg: "Pilotsko" pitanje

Reply #2
Imam jedno pitanjce za mrvicu iskusnije letače, poprilično je jednostavno ustvari.

Recimo idem pun gas i držim avion ravno (level flight) - znači moram na palici elevatora držati poprilično dosta (2-3mm) down elevatora kako bi održavao ravninu.
Odlučim napraviti roll, i tu nastaje problem. Znači u rollu (svaki drugi ili treći put) ne uspijem dovoljno brzo "maknuti" down elevator kako bi roll bio čist u smislu da ne radim snap, tj. da se ostanem vrtiti po pravoj osi.

Ima li neka fora? Recimo otići malo u dive, vratiti palicu u sredinu pa onda zavrtiti roll ili kako?


Unaprijed hvala!

Spusti vucu Motora jos malenkost na DOLE
i neces morati na Predajniku nista drzati

Odg: "Pilotsko" pitanje

Reply #3
Vježbam vježbam :)
Samo sam mislio da ima neki shortcut, ali već sam naučio da nema ništ bez rada.

Nije tolko do punog gasa kolko do brzine letala, isto je i u diveu bržem naravno :)
Niš, idem čitat!

'fala


Odg: "Pilotsko" pitanje

Reply #5
Vježbam vježbam :)
Samo sam mislio da ima neki shortcut, ali već sam naučio da nema ništ bez rada.

Nije tolko do punog gasa kolko do brzine letala, isto je i u diveu bržem naravno :)
Niš, idem čitat!

'fala


Da bi imao ciste figure u akrobacijama treba imati samo malo strpljenja,

da bi ti model sa tri cetvrtine gasa letio pravolinijski trebas staviti sva kormila u neutralu i mijenjanjem pravca vuce motora ici da dobijes pravoliniski let sa tri cetvrtine gasa,
kod potpuno simetricnih Profila vuca Motora po dubini je u principu u Nuli
za pravac se polazi sa 2% desno,

za ubacivanje u Rolu-Valjak se komanduje lagano Nos gore i skoro isotvremeno Palica do kraja u desno,
i ako mi je poznato da ti sve znas bolje ipak cu napisati ovo iz moga iskustva i iskustva drugih.


Odg: "Pilotsko" pitanje

Reply #7
Mnogo figura sam ovdje vidio na snimcima,
konkretno Valjak gdje Model okrecuci se oko uzduzne Ose lagano ide na dole,
da bi imao cist pravoliniski let treba raditi sa obadvije Ruke,Elerone drzis u otklonu dok Kormilo dubine lagano cimnes na gore u momentu kratko prije postavljanja modela u horizontali i to ponavljas tokom cijeloga leta u figuri,
rezervu snage treba imati i za to su figure u principu naj cistije ako se izvode sa 3/4 Gasa

Odg: "Pilotsko" pitanje

Reply #8
Graupner "Caravelle"
WiK "Commander"
su prekrasni Akrobatski Modeli, jos uvijek se grade i ako ih vec jako dugo nema za kupiti u Kompletu,
Motori 10ccm
imao sam obadva,na Slici "Caravelle" se dobije kod Graupnera po zelji i Elktro verzija

Odg: "Pilotsko" pitanje

Reply #9
možeš umiksati down elevator sa gasom.

što više gasa daješ to više down elevatora.

Odg: "Pilotsko" pitanje

Reply #10
možeš umiksati down elevator sa gasom.

što više gasa daješ to više down elevatora.

to ide do izvjesne brzine ali ce mu kvariti figure,
on zeli da leti akrobacije a tu treba Model da bude natrimovan da u pravolinijskom letu ne reaguje na promjenu gasa,
pokusajte pa vidite

Odg: "Pilotsko" pitanje

Reply #11
Nema nikakvog miksanja, pitanje je cisto pilotske prirode :)
Nije to avion za to, sad ce novi pa cemo dalje pricat :)
Hvala na trudu!

Odg: "Pilotsko" pitanje

Reply #12
to prvenstveno ovisi o profilu krila, što asimetričnije bilo, to veći utjecaj gas ima na putanju a ovdje se koliko se sjećam radi o bixleru koji ima prilično asimetrični profil. Daleko je jednostavnije umiksati down elevator nego sad ići raditi preinake na motor mountu, pogotovo na bixleru. Još da je to neki scratchbuild onda ajde ali ovako..

Odg: "Pilotsko" pitanje

Reply #13
to prvenstveno ovisi o profilu krila, što asimetričnije bilo, to veći utjecaj gas ima na putanju a ovdje se koliko se sjećam radi o bixleru koji ima prilično asimetrični profil. Daleko je jednostavnije umiksati down elevator nego sad ići raditi preinake na motor mountu, pogotovo na bixleru. Još da je to neki scratchbuild onda ajde ali ovako..

Shimpa ja i ti se nismo razumjeli a moji odgovori su na pitanje ZED-a sto bi kada bi,

Akrobatski Model treba da ima potpuno simetricni Profil ili polusimetricno ali i taj vec nije pogodan za akrobatsko letenje,
znaci vol simetricni a tu ne dolazi nikakvo miksanje,
preduvjet da bi imao ciste akrobacije jeste,
sve u neutrali i vucom motora dobiti pravolinijski let, to je zakon kod akrobatskoga modela i letenja,

Bihler nije za takvo letenje,nesto se moze izvoditi ali to je dalekooooo  od ovoga gore

Odg: "Pilotsko" pitanje

Reply #14
Prelijen sam za sve pročitat, ali da bi ti model radio roll oko osi, bez ekscentriranja, moraš složit diferencijale na aileronima. Penjanje na full gasu je druga stvar, ali konkretno što se tiče rollova, diferencijali su bitni. I pravilni roll se ne izvodi samo potezanjem palice u jednu stranu, već se mora dodati i elevatora i ruddera po potrebi
MAK Zapad

 

  Quick Reply

Warning: this topic has not been posted in for at least 120 days.
Unless you're sure you want to reply, please consider starting a new topic.

Note: this post will not display until it's been approved by a moderator.