Skip to main content

Topic: Pomoć, kako da prepoznam termalni stup? (Read 21124 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Odg: Pomoć, kako da prepoznam termalni stup?

Reply #30
Milane, ja sam skužio da sve priče oko svjetlijeg-tamnijeg, ovog-onog i slično (promatranje terena) nema baš previše smisla. U zraku je takav kaos da na kraju jedrilica ispriča sve priče.
Naravno, analizom terena ćeš vjerojatno prije pronaći termiku, ali to je sve relativno!

Da! Iako je djelovalo suludo i beznadežno, danas sam probao jedno ovršeno polje. Prije toga sam vidio u suprotnom pravcu nekoliko ptica kako kruži. Pored tog polja su me dočekale dvije rode blizu kanala (valjda su tu tražile žabe). Bacao sam model uzaludno, sve do jednom. Ona sam primijetio da su južnije dvije ptice (ne znam koje, bio sam zauzet svojim letenjem) počele kružiti. A onda zapadno nekoliko ogromnih ptičurina i to na jako velikoj visini.

A onda sam imao najduže letove, udare 'vjetra', iako sam u tom trenutku letio niz vjetar. Iste te ptice su se polako premještale prema sjeveru (vjetar je bio južni). Onog momenta kad su ptice otišle, zapuhao je hladan vjetar sa zapada, a moj model je svakim novim izbačajem počeo sve više neobjašnjivo tonuti. U međuvremenu se kamera napunila, pa sam sada došao napraviti stanku, prebaciti fileove na komp, pa idem opet promatrati.

Izgleda je danas dan za termalne stupove. Pregršt onih malih grudvastih oblaka, neki su bili savinuti kao kifla - baš onako kako bi ih vjetar savio. Snimke ću pregledavati kasnije, da ne gubim sad vrijeme. Ali mislim da ću se premjestiti do ruba te šume, iako je s druge strane kukuruz i dalekovod (ako upadne među kukuruze, mogu se pozdraviti sa modelom - sve do vršidbe (isto vrijedi i za šumu).  :-\

Quote
Imam ja jednu RE jedraljku od 1440mm, treba na krila navući foliju i ubaciti servače i ESC (motor ima). Ako imaš načina to nekako prebaciti iz Zagreba do Slavonije, tvoja je.

Imam, moja djevojka radi u Zagrebu. Dali se barem krilo može odvojiti od trupa? Mislim, ova moja je malkice smotana, pa da nešto ne pokida. A i ja bi mogao pokidati kad idem vlakom, ako je gužva.

Bio bi više nego sretan, presretan, da imam dobar glider. BTW, da odmah unaprijed planiram foliju. Koja je bolja? Leo modeli? Oracover ili? Koji servo? Imam jedan od 5 grama i tri od 6 grama relativno slobodne (ugrađeni u nešto što ne leti, a izlgleda i neće više letjeti) I još dva od 9 grama u onom nikad završenom Zagiju, dvokrilcu. Imam jedan ESC od 15A i jedan od 35A. Obadva zauzeta, no mogao bi ih žrtvovati... jer silno želim klizač, još ako je na pogon... Praznici u utorak (ovi njeni su spojili praznike i ponedjeljak, tako da je u ZG tek u srijedu). Mirovina za 7 dana, tako da ću si moći kupiti foliju, koju god treba. Peglu nemam, ali mogu posuditi. Što mi još treba da to dovršim?!

LP i unaprijed hvala,
milan
---

Odg: Pomoć, kako da prepoznam termalni stup?

Reply #31
Krilo se skida, na šarafe je. Jedrilica nije u najboljem stanju (kupljena tu na forumu), ja sam skinuo foliju i reparirao balzu što se bolje dalo. Naravno, leti odlično :)
Ima pogon, sklopivi prop, mislim da je regler od jedno 20A uvrh glave. Treba ti batka oko 1300mAh 2S (budem provjerio jel imam i jel radi). Servači su bili jedno 6gr, isto moram sve provjeriti pa javim.


Ako ima dobrih ljudi sa viškom folije, javite se da složimo čovjeku avion! Folija što lakša to bolja, naravno :)


Odg: Pomoć, kako da prepoznam termalni stup?

Reply #33
Evo jučer isprobavao i pokušavao dobiti bar malo na visini pomoću termike. Ne znam dali sam uspio produžiti let zbog vrlo slabe termike, ili sam vježbom naučio malo bolji izbačaj klizača, pa je i dužina leta povećana.


http://www.youtube.com/watch?v=zHQ0N1m7lRU


LP,
milan
---

Odg: Pomoć, kako da prepoznam termalni stup?

Reply #34
..opet ja sa jednim Jubito loše kvalitete slike i tona.. :( ... ali sadržaj je najbolja modelarska akademija o termici.

Skoro sat i pol uživancije sa legendarnim Joe Wurtzom (vele da taj novozelanđanin nađe termiku i kada je nema)

D.


http://www.youtube.com/watch?v=0w_87NRe2fk

Odg: Pomoć, kako da prepoznam termalni stup?

Reply #35
vidim to se letjelo taman prije one oluje.
Jedrenje ispred olujnog fronta
[/size]Obično su to olujne fronte za vrijeme sparnih i vrlo toplih dana. Takav jedan olujni front se kreće brzinom od 60 km/h. Zračna masa u njemu je mnogo hladnija od one izvan njega što uvjetuje veliki termički gradijent. Upravo se ta uspona čeona strujanja koriste za jedrenje. Treba ocjeniti da li će ta olujna fronta prervaliti veće rastojanje ili će se pak brzo raspasti. Idealno bi bi bilo dobiti podatke od meteorološke stanice, ali ako ih nemamo onda moramo sami ocjeniti. Što je olujna fronta tamnija i popraćena većom grmljavom to je situacija povoljnija za izvođenje preleta. Treba pričekati trenutak da se oluja sasvim približi i da prođe period karakteristične tišine, jer nakon toga dolazi nalet čeonog vjetra. Drugi način je da se poleti dok je olujna fronta još uvijek dovoljno daleko i da avion jedrilicu došlepa ispred olujnog oblaka.
[/size]Nije preporučljivo ulaziti u olujni oblak mada tamo postoje daleko jača dizanja od onih ispred njega, ali zbog pojave tuče i velike turbulencije jedrilica nikad nije sigurna.


Odg: Pomoć, kako da prepoznam termalni stup?

Reply #37
i da probaj lansirati model ovako.


http://www.youtube.com/watch?v=FGvllx83zAw&list=UU9zTuyWffK9ckEz1216noAw


**************************
WOW, napokon sam skužio kako da koristim citat: potrebno je kliknuti na onu strelicu "brzi odgovor", tako da se taj prozor zatvori - tek onda je moguće koristiti citat.
**************************


Da, probao bi, samo što je ovo moje od stiropora, ojačano tek na prednjoj (LE) i zadnjoj (TE) strani. Nema remenjače i bojim se da mi rub stiropora ne ostane u ruci dok izbacujem. Zato izbacujem lakše i sporije nego bi to trebalo.


Isto tako sam primjetio (odnosno tek kad sam se snimio sa tronošca) da savijam ruku, a ponekad pre kasno otpustim - pa letjelica ode uzduž krila i napravi nekontrolirane pokrete (često lupi nosom o tlo).


Definitivno moram poraditi na tehnici izbačaja. Pomaže snimanje sa strane, a ne samo sa kacige ili kape.


BTW, sinoć sam nadogradio firmware na novi mobius i požalio, jako požalio.


LP,
milan
---




Odg: Pomoć, kako da prepoznam termalni stup?

Reply #38
vidim to se letjelo taman prije one oluje.
Jedrenje ispred olujnog fronta

To se obično zove 'klin' i koristi se za prave jedrilice sa posadom. Za modele je vrlo opasno jer ga u nekoliko trenutaka odnese nekoliko stotina metara dalje i uvis. Spašavanje je vrlo teško jer vertikalne struje u momentu narastu i preko 20/msec. vrijeme reakcije kratko + nemogućnost jedrilice da se 'probije' natrag čak i po motorom ako je motorna = siguran gubitak modela.
Nekoliko sam ih spašavao kolegama, imao sam sreće , neki nisu.


Oh, vertikalne struje od 20 m/s ... uh, to je malo previše. Jednom sam pokušao slope soaring po vjetru od 7 m/s, na udare i do 10 m/s, pa sam vidio što to znači. Ali to je bilo horizontalno, a model relativno blizu tla. Ipak ga je bacalo kao da teži 0.1 gram.


Da odmah odgovorim SparroW12 oko olujne fronte; dok sam redovito išao na pecanje, to zatišje pred oluju nam je uvijek bio znak da što brže spakiramo pribor u auto i bježimo. Prije toga vjetar gotovo uvijek puše prema olujnom oblaku, zatim zatišje, a onda vjetar iz pravca oblaka.

Quote
I kada se približava grmljavina, bolje se spakirati i otići (pogotovo oni sa antenama za 35/40  :D :D ).


Da, u pravu si, bolje se skloniti na sigurno.


No, evo daj mi metalno koplje od 6 metara i na vrh stavi najoštriju metalnu iglicu. Ja ću je cijelo vrijeme držati okomito za vrijeme grmljavine na otvorenom polju (i to sa jednom rukom dodirujući tlo), gdje nema nikakvog drveta/dalekovoda/stupa na kilometre.


Jedini uvjet je da se ne mrdam sa mjesta, pogotovo sa gumiranim ili sintetičkim cipelama/čizmama. Ok, još jedan uvjet; da su sve sintetičke površine (polietileni, najloni, PVC-i i ostale lako naelektrizirajuće površine) što dalje od mene.


Quote
Damir

Odg: Pomoć, kako da prepoznam termalni stup?

Reply #39
Termiku mozete naci jedino na livadi, nikako za tipkovnicom!


Nisam znao da se bas toliko moze propametovat o temici, ili je ima, ili je nema!


Mars na livadu :D

Odg: Pomoć, kako da prepoznam termalni stup?

Reply #40
Termiku mozete naci jedino na livadi, nikako za tipkovnicom!


Nisam znao da se bas toliko moze propametovat o temici, ili je ima, ili je nema!


Mars na livadu :D


Razumijem, druže kapetane!  :D


LP,
milan
---

Odg: Pomoć, kako da prepoznam termalni stup?

Reply #41
Danas pokušavao letjeti (popodne), čak stavio dva štapa sa trakom - da se vijori (kao na ovom videu oko termalnih stupova)... Ništa od toga. Avion kao da je pravljen od olova, jednostavno ne želi ostati u zraku.


Jučer bila kišurina, valjda je previše vlage u zraku. Za sutra popodne prognoziraju jači vjetar, ali i kišu (opet?!). Ne znam dali da očekujem i termal, ali barem da zapuše sa one strme strane da napokon probam slope soaring.


LP,
milan
---

Odg: Pomoć, kako da prepoznam termalni stup?

Reply #42
Milane...
Previse se trudis upravljati modelom i oduzmes mu i ono malo uzgona koji bi dobio. Ja nisam neki strucnjak i sa sakupljenih 30tak sati DLGa nisam bas mjerodavan, no i u danu bez termike ostajem duze od minute u zraku. Danas smo Shimpa i ja imali odlicno termicarenje. Nije da je termika vukla modele u visinu ali smo se trudili i vecinu letova imali oko 3min. Snimio sam nekoliko videa i sad ih montiram pa ce na jubitu uskoro. Vidjet ces koliko pomicem kontrolne povrsine...vrlo malo i rijetko...napominjem ja sam tek pocetnik.
BTW...stavi expo na kontrole.
Futaba T14SG & T10CP / MXS EXP 64" / Xperience 132" / Spirit V2 80" / DLG Vortex 60" / NAN Nelly 72" / FPV Quad 500 & 290 &250 & 190 size / FS Dominator / MXS hybrid 49" / Hummer EPP 40"
https://sites.google.com/site/trenutakuvremenu / https://sites.google.com/site/deepskyhunters

Odg: Pomoć, kako da prepoznam termalni stup?

Reply #43
Milane...
Previse se trudis upravljati modelom i oduzmes mu i ono malo uzgona koji bi dobio. Ja nisam neki strucnjak i sa sakupljenih 30tak sati DLGa nisam bas mjerodavan, no i u danu bez termike ostajem duze od minute u zraku. Danas smo Shimpa i ja imali odlicno termicarenje. Nije da je termika vukla modele u visinu ali smo se trudili i vecinu letova imali oko 3min. Snimio sam nekoliko videa i sad ih montiram pa ce na jubitu uskoro. Vidjet ces koliko pomicem kontrolne povrsine...vrlo malo i rijetko...napominjem ja sam tek pocetnik.
BTW...stavi expo na kontrole.


Jeste na expo, ne vrijedi. Ipak je to leteća daska, a upravo tako se i ponaša.


Mislim da je pogrešna geometrija modela. Ipak je ovo napravljeno za uvjete gdje ima pregršt energije, a to je slope (ili DS) soaring. Dakle, gdje jedrimo na uzlaznom vjetru (suprotna sila od tog vjetra je gravitacija), ili na razlici ima vjetra/zavjetrina (često to pogrešno nazovem 'sjena' na videu). Kod DS-a (dinamičkog jedrenja), inercija ima i te kakvu ulogu - model mora nastaviti juriti ako to želimo. Ovo moje sklepano ne, ako se ne dogodi čudo - samo koči. 


Ovaj rep mi više pravi probleme nego koristi; model je stabilan, možda i previše. Recimo želim skrenuti lijevo: elevoni malo pomaknuti - ništa. Malo više - ništa. Tek do kraja, tek onda letjelica počne reagirati. Drugo je sa elevatorom (odnosno ta komponenta elevona). Dosta osjetljivo, a tako je i napravljen mix na stanici. Aileroni su morali ići do kraja, dok elevator na nekih 60-70% (nekad je previše, nekad premalo).


Kod klasičnih letjelica, repni stabilizator je manji, ali zato ima veliku polugu. Ova daska nema tu polugu toliko izraženu (u odnosu na CG), ali zato ima predugačke elevone (nisu preširoki, tek malo manje od 3 cm, u odnosu na sredinu krila, koje je 29 cm). No problem je što je 29 cm na sredini, a tek 15 cm na vrhovima krila. Raspon krila 90 cm.


Ovaj dizajn je relativno lagano za sklepati, ali je mana što ima relativno loše letne karakteristike (flying envelope). Još gore se ponašao onaj Swifter - to ne bi nikome preporučio da pokuša letjeti. To je najneposlušnija daska za letenje.


Vidio sam još jednu varijantu letećih dasaka, a to je aileroni + elevator. Navodno teško za upravljanje, ali upravo smanjena površina ailerona i dodan elevator čine daleko bolje letne karakteristike. No dosta o daskama, mislim da tu nema kruha ako nema dobre padine i jakog vjetra.


Mislim da je Zed u pravu: taj Elf, jest da mi je to skupo (158 eura), ali ta jedrilica je lagana (95 grama), a ima odlična letna svojstva.


Ove leteće daske... koliko sam vidio na youtube... uglavnom slope soaring, ništa hvatanje termike u ravnici - takav video tražim danima, nisam našao.


LP,
milan
---

Odg: Pomoć, kako da prepoznam termalni stup?

Reply #44
Ja se ispričavam ako je ovo sada malo OT, ali moram predočiti neke podatke da bi bilo jasnije s čim ja pokušavam ostvariti neostvarivo.


Evo nacrta Wiesel-a, onako kako sam ja to dobio. To su dvije stranice (prva je skalirana dolje [smanjena], druga je u mjerilu 1:1). Dakle profil krila je upravo takav kakav je (nije skupljen, nije izdužen):


[attach=1]


Oblik krila (daska je daska...)


I sada glavni šok, bar sam ga ja tako doživio (ovo je nacrt po kojem sam ja radio moju dasku):


[attach=2]


Sada usporedimo oblik krila (airfoil) sa Elf-ovim (AG-12):


[attach=3]


Mislim da će svima sada biti jasno sa kakvom skalamerijom ja pokušavam letjeti.


LP,
milan
---


EDIT: moram dodati još dva profila krila od Elf-a (u dokumentu se spominju AG12, AG13 i AG14 airfoil):


[attach=4]


[attach=5]


Ne mora čovjek biti ekspert da bi vidio da su ova krila toliko tanka da u 'svijetu otpora zraka' skoro da i ne postoje (barem u odnosu na ovu moju dasku).

 

  Quick Reply

Warning: this topic has not been posted in for at least 120 days.
Unless you're sure you want to reply, please consider starting a new topic.

Note: this post will not display until it's been approved by a moderator.