Skip to main content

Topic: Početnik traži pomoć (Read 25143 times) previous topic - next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

Početnik traži pomoć

Pozdrav svima!

evo jednog "novaka" koji već dugo želi ući u svijet aviomodelarstva, i napokon je krenuo raditi nešto po tom pitanju :)

Svaka čast varaderu na njegovom fenomenalnom postu za početnike, koji mi je puno pomogao da mi se slože početničke kockice!

Uglavnom, odlučio sam napraviti F16 depronca kao prvi što jednostavniji model prema uputama sa foruma, malo da se uhodam.

Imam 2 pitanja za početak:

1. Htio bih si kupiti "malo" bolju stanicu odmah, i vidim da je turnigy 9x strašno hvaljena u tom najosnovnijem segmentu. Jedino je problem što je nema nigdje za kupiti osim direktno u kini na hobykingu. Da li možda netko ovdje zainteresiran za prodaju te stanice (v2 mode2) ili neku drugu jeftiniju početničku? Ili prijedlog za kupiti nešto sa manje kanala npr. sa hobbykinga za sami početak?

2. S obzirom da sam iz Rijeke, tražim ekipu koja se zabavlja na ovom području :) Znam da ima nešto ljudi što znaju letit po grobniku, ali niti znam tko niti kada, pa svaka informacija je dobrodošla!
"Ko leti, vrijedi, ko vrijedi, leti, ko ne leti, ne vrijedi."

Odg: Početnik traži pomoć

Reply #1
Ako hoćeš malo bolju stanicu...pa moraš navesti s kojom lovom raspolažeš i koliko si zagrijan za ovaj hobi.
Malo bolja stanica znači od nekih 200€ pa sve do 3000€
Ove jeftinije jaaako brzo planu, baš zbog cijene, evo recimo, ova je planula u par dana, ta bi ti za početak i učenje bila sasvim dosta, no problem je to što čim se pojavi na skladištu, plane u nekoliko dana.
Kao i još neke stvari.


http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__65911__Turnigy_TGY_i6_AFHDS_Transmitter_and_6CH_Receiver_Mode_2_EU_Warehouse_.html

isto tako i Taranis, koja slovi za bolju stanicu, ok, nije u rangu cijene Turnigy9x i sličnih, no stanica je po iskustvima drugih, odlična.






Pronjuškaj malo po forumu, često se nađe u oglasima povoljno neka stanica.
Ovdje treba ići potpis - no ja sam nepismen.

Odg: Početnik traži pomoć

Reply #2
Iskreno, jako sam zagrijan, već jaaako dugo, stalno se spremam da krenem u to a nikako da odlučim uložiti nešto novaca :)
Problem što ne znam koliko će me to "povući" sve skupa.


Vidim da je ta taranis triput skuplja od turnigy-a, pa isplati mi se uzeti turnigy sa international onda? doci ce za 2-3 tjedna.
Nažalost u oglasima nema trenutno niš za mene :) bila je jedna turnigy 9x za 500 kn al je prodana - naravno.


Skinuo sam nacrte za f16, pa kako se bude radio sigurno ću imati još puuuuno pitanja :)
"Ko leti, vrijedi, ko vrijedi, leti, ko ne leti, ne vrijedi."

Odg: Početnik traži pomoć

Reply #3
Kolega u Osijeku će prodavati svoju DX6i, stara svega par mjeseci. S tim sam ja počeo,isto s polovnom, samo je to onda bilo jaaaako skupo, i poslužila me stanica dobre 3 godine, dok se nisam poželio više kanala. Prodao sam ju dalje. Prati forum, sigurno će tu objaviti, ili ti pošaljem njegiv mail na PM, pa se dogovorite.
Ovdje treba ići potpis - no ja sam nepismen.

Odg: Početnik traži pomoć

Reply #4
Evo stigla preporučena stanica, Spektrum DX6i :) Kratko pitanje: Kako da je jeftino i brzo spojim na komp/simulator?

Usput, idem danas po depron, može li mi netko reći u čemu je razlika između zelenog i bijelog? Tnx!
"Ko leti, vrijedi, ko vrijedi, leti, ko ne leti, ne vrijedi."

Odg: Početnik traži pomoć

Reply #5
Evo još pitanja :)


U pevecu sam našao izolaciju za laminat od 6mm (zelena), al povrsina nije ravna, ima neku valovitu teksturu... i košta cca 100kn za paket.


Evo slike:



tražio sam i uhu por, nema ga tamo, di kupujete to inače?
"Ko leti, vrijedi, ko vrijedi, leti, ko ne leti, ne vrijedi."

Odg: Početnik traži pomoć

Reply #6
I iz toga deprona se isto rade dobri modeli ;) ,ovdje u ZG-Pevecu je paket  oko 70-75KN i nemože se raspakiravati i kupiti samo jedna ploča nego cijeli paket oko 10 komada.Najbolji je "Climapor" ako ga uspiješ naći,bijele je boje i izdržljiviji od deprona iliti arbitron ploča.

Odg: Početnik traži pomoć

Reply #7
Zeleni,crni i slični deproni su ti se teže režu,zapinje ti oštrija dok ga režeš i sl dok kroz bijeli
samo klizi te su rezovi čišći te je izdržljiviji. Pogledaj si rubriku tehnike i materijali ili u samogradnji, ima jedna tema gdje je shimpa ili neko naveo sve mane i prednosti.
Spektrum dx7s i razni modelčeki

Odg: Početnik traži pomoć

Reply #8
Depron je Depron a Climapor je Climapor.


Kod nas je Depron najcesce zelen ili crn, a Climapor najcesce bijel. Znaci ako kupujes nesto bijelo 99% da je Climapor, a ako zeleno ili crno 99% da je depron :D

Odg: Početnik traži pomoć

Reply #9
Ma deprona kod nas ni nema, najblize ima u Sloveniji. Uzmi climapor u bauhausu i miran si duze vrijeme
JR9303,AlphaJet,J3,Blaze,SkyClimber,GreenSleeve,
EasyStar,Polaris,Diablo3D,TheRegal,Stiry,Crossbow36, Drongo,Pluma,Zagi, Extra Nac,Nelly E , Micro DLG, F1A,F1Q

Odg: Početnik traži pomoć

Reply #10
Evo još pitanja :)


U pevecu sam našao izolaciju za laminat od 6mm (zelena), al povrsina nije ravna, ima neku valovitu teksturu... i košta cca 100kn za paket.


Evo slike:



tražio sam i uhu por, nema ga tamo, di kupujete to inače?


Ja sam svojih prvih 4-5 modela radio s tim rebrastim. Isto nisam našao glatki, ne smeta to ništa ako praviš F16 ili bilo šta drugo, samo udri.
Climapor imaš u Bauhausu, i on je duplo skuplji, ali meni je stvarno i bolji, najbliže je pravom depronu, pogotovo ako praviš modele na kojima neke dijelove treba savijati (grijanjem s fenom) jer je Climapor elastičniji.
Nešto kao ovo:





UHU Por, e to je već bila zezancija. Kod nas u Osijeku ga je bilo jedino u Baumaxxu, no poslije ni tamo. No nađe se u trgovinama sa onim hobby stvarčicama (boje, perle ukrasi od stiropora). Ili direktno od distributera za HR (najjeftinije ako imaš nekoga u ZG, ali rade i dostavu). Guglaj malo.
Zadnju turu uzeo sam od Prominga:
http://www.proming-hch.hr/hr/katalog/detaljan_prikaz_proizvoda/ljepilo_za_stiropor_40g_uhu-6357/prikaz_artikala-101-2

Ovdje treba ići potpis - no ja sam nepismen.

Odg: Početnik traži pomoć

Reply #11
Evo da javim ako nekome još treba, kupio sam i Climapor i UHU por u bauhausu u Rijeci, skupi su ko vrag, al sto ces. Climapor 249,90 kn paket i uhu por 37,90 kn tubica.
"Ko leti, vrijedi, ko vrijedi, leti, ko ne leti, ne vrijedi."

Odg: Početnik traži pomoć

Reply #12
S tim paketom Climapora možeš napraviti jedno 7 aviona :D

Ovdje treba ići potpis - no ja sam nepismen.

Odg: Početnik traži pomoć

Reply #13
Da :) al vjerovatno ću sve potrošit na popravke i učenje slaganja hehe
"Ko leti, vrijedi, ko vrijedi, leti, ko ne leti, ne vrijedi."

Odg: Početnik traži pomoć

Reply #14
Evo fino napreduje model:


https://q3q0qq-bn1306.files.1drv.com/y2pqMvJJdb0K-DBPzT2c1x0nP5yym828ml8hsK0QaSA98jShaikL8PJkiRZN7W4-hj7EtUobMWg1wTfE7vWXdhYd9h20xxNz1rTWmEwWSqk1HMYf6WZoc3sL4U8u9SS6YvkUvGtv0kwadk9IRGHCCoscA/WP_20150131_003.jpg?psid=1

https://q3qzqq-bn1306.files.1drv.com/y2pT06h6yWd-LuUwrd7h-7tXOBZuds0p8IWh4IAUsW0GqfqmKQHOOpK9htLC3BE9XQuWTOIwks8VaYr5ekkBYY2KwPqqqkFidNBxqsZ4iBCYqt0jV6lUWzXB_lvxZkFETLWlFh_QQEvYv_rDfHLyL4Q-w/WP_20150131_004.jpg?psid=1

Slijedeće što me muči je ta karbonska ili slična šipkica za pojačanje krila. Šta da kupim? Vidim da je u onom početničkom postu prijedlog plastična strijela za lov i ribolov. Može malo detalja oko toga što da kupim? Kojeg je promjera, dužine, nešto, da ne banem u dućan i "gledam" se sa prodavačem :)


Također, može preporuka koju boju kupiti za farbanje, u dućanima stila pevec, bauhau i sl. tako da je mogu naći i u rijeci. Hvala!


U međuvremenu dok čekam dijelove sa ebaya i hobbykinga, odlučio sam napravit si tray za stanicu, koji isto tako fino napreduje :)


https://t0y9yq-bn1306.files.1drv.com/y2pxfpNgqJZ-a-2bxH02VHqenLJhNwv52CH-OQW_i_TjeeqeWX15zaC8Jl9rA0dGXiWoXMES-azM_Y05zhqYPZBJVq7wXuQH9mEJCd5PuNwZ3R-ozkJMOuhJAS2-SS-GL48Oky6r46zJrUZPjPvOAvp0w/WP_20150202_002.jpg?psid=1


https://t0y9yq-bn1306.files.1drv.com/y2peyOttAFREW2-pVUxbO4K_7SJZViZ8fx0ICjroTfFHtY58SGkWXQCwW536swJMjpCanCH2E5xbp_H0rHkc7lb3lZoA4M-y_q9QomNUXYpJ_TjVkIzUkBN86wexvr6qct0ArP4YWQsDZH9ejILuA-KEg/WP_20150203_002.jpg?psid=1



"Ko leti, vrijedi, ko vrijedi, leti, ko ne leti, ne vrijedi."

 

  Quick Reply

Warning: this topic has not been posted in for at least 120 days.
Unless you're sure you want to reply, please consider starting a new topic.

Note: this post will not display until it's been approved by a moderator.