Skip to main content

Topic: Zagi od deprona ? (Read 12070 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Odg: Zagi od deprona ?

Reply #15
Wirevt a na kojem modelu si učio letjeti?

Dosad sam letio isključivo heliće i mulltije.  Avioni su mi oduvijek bili "the next big thing", ali eto nikako da krenem u tom pravcu do sada.
Vježbam u simulatoru već neko vrijeme, sada mi samo preostaje da ih probam zapravo, da uopće vidim ide li to meni zapravo.  :)


@Diogen i Faldomak
Hvala na korisnim informacijama, budem vjerovatno probao oba modela, znam da će biti lomova i svega pa ne škodi i koji rezervni avion.  :)

Odg: Zagi od deprona ?

Reply #16
Quote

Dosad sam letio isključivo heliće i mulltije.  Avioni su mi oduvijek bili "the next big thing", ali eto nikako da krenem u tom pravcu do sada.
Vježbam u simulatoru već neko vrijeme, sada mi samo preostaje da ih probam zapravo, da uopće vidim ide li to meni zapravo.  :)

Probaj iči u pravom redosledu.Več mnogoputa sam napisao da delta krila nisu za učenje zbog specifične konstrukcije.Za učenje je visokokrilac (piper,beaver,pilatus PC-6 i slični modeli sa što nižim COG-om)od 1400-1600mm ili hibrid glider (beta,bixler,domino).Dobro je da učiš na simulatoru gdje možeš dobiti osnove, naravno ako voziš trainere.Velika je razlika SIM I realno letenje modela jer u Sim su parametri uvjek isti a u realnosti nisu.
Za isti novac što trebaš za izgradnju t.i Zagi krila, napraviš i dobrog trainera!!

Toplo ti preporučujem da napraviš prve korake letenja u realnoati na livadi sa jednim od trainera a ne sa delta krilom.!!

Sretno
Extra 300,Edge 540, S-Bach 342, Beaver dhc-2, Domino, Ultron,Discovery...
          Graupner MX-12, MX-20

Odg: Zagi od deprona ?

Reply #17
Bas ti modeli poput pipera,beaver i pilatusa nisu traineri, pet puta je bolji bixler ili zagi!

Odg: Zagi od deprona ?

Reply #18
Coljo to su traineri, a i oni koji si ti napisao(osim zagi-ja) samo sa tom razlikom da su ti drugi hibridi sa mogučnostima jedrenja.
Nemoj samo da te čuje neki modelar kad kažeš da visokokrilci nisu traineri  :)
Ako po tvome misljenju to nisu šta su onda? Objasni mi kako se po tvom mišljenju onda deklariraju ovi modeli?
Extra 300,Edge 540, S-Bach 342, Beaver dhc-2, Domino, Ultron,Discovery...
          Graupner MX-12, MX-20

Odg: Zagi od deprona ?

Reply #19
Bas ce iskusni modelari znati o cemu ja pricam, s tim nisam bas mislio pipera od dva komada deprona koji skup s baterijom ima400grama , vec sam mislio na bilo koji ozbiljniji model kupljen ili napravljen kako treba!

Odg: Zagi od deprona ?

Reply #20
Ja nisam jedan od onih sakupljaca modela, vec jedan od onih koji ih leti i to zesce, tako da znam o cemu pricam!

Odg: Zagi od deprona ?

Reply #21
Samo jedno pitanje za vas, jeste li ikada napravili zagija, ali napravili kako treba, pa da mozete nesto reci za njega?

Odg: Zagi od deprona ?

Reply #22
Točno! Trajner nemoze biti 400grama sa 800mm raspona krila(može i biti samo je jako nervozan zbog kratkih krila i same težine),nego model od 1500g-3000g i rasponom krila 1200 -1800 to su modeli koji su najstabilniji za početnika, izuzetak su hibridi.
Coljo modele vozim, gradim,kupujem prodajem i neznam šta još, punih 32 godine mislim da znam šta je trainer i da početniku sigurno neču dati savjet da uči na delta krilu!
Extra 300,Edge 540, S-Bach 342, Beaver dhc-2, Domino, Ultron,Discovery...
          Graupner MX-12, MX-20

Odg: Zagi od deprona ?

Reply #23
E sad posto kuzite kako se ponasa koji model, kako zagi zastalira, a kako tipa neki piper?

Kada tako neki model se tipa zbog manje brzine i koristenja rudera se prebaci preko krila i zastalira, to je za pocetnika aj bok model!

Odg: Zagi od deprona ?

Reply #24
Coljo neču više o tome. Stvar svakog pojedinca je šta i koji model če uzeti. Ja preporučujem početnicima na osnovu svojih iskustva,iskustva modelara od kojih sam učio i na osnovi pročitanih ogromno knjiga i druge literature o letenju modelima.Žao mi je ljudi koji neznaju o čemu je riječ (početnici),i onda mu još neko savetuje sasvim kontra od svih zakonitosti modelarenja.

Extra 300,Edge 540, S-Bach 342, Beaver dhc-2, Domino, Ultron,Discovery...
          Graupner MX-12, MX-20


Odg: Zagi od deprona ?

Reply #26
Sve sam to ja prosao i dobro znam sto govorim!

Tko god je ucio s zagijem i takvim modelima, taj ubrzo leti ko lud, a oni sto krenu s tipa piperom na kraju postanu kolekcionari!


Odg: Zagi od deprona ?

Reply #28
Ako pročita prije malo aerodinamike,mehanike i ako ima nekog koji mu DA ISKREN I DOBAR SAVJET,vrlo teško da ga sruši.
Coljo nije letenje.. Kupim model i sada ču ja letjeti, daleko od toga. I kod tog hobija kao i kod svake druge stvari potrebne su pripreme.
Extra 300,Edge 540, S-Bach 342, Beaver dhc-2, Domino, Ultron,Discovery...
          Graupner MX-12, MX-20

Odg: Zagi od deprona ?

Reply #29
iMan potpuno si u krivu, to o čemu pričaš je prošlo svršeno vrijeme (a i kad je bilo aktualno nije baš bilo od neke koristi - osim za modelarsku industriju). Nikakav skala model (iako su to samo look alike a ne prave skale) nije podesan za početnika pa bio on visokokrilac ili nešto drugo (iz iskustva - učio sam letiti na Beaveru - full skala - gradio godinu dana a prvi let je trajao 12 sekundi). Imam ga i danas, ne leti, za uspomenu.
[attach=2] [attach=4]


Cijela ta izmišljotina o trener "klasičnim" modelima je plod lošeg razmišljanja i marketinga iz vremena kada je metanol bio jedini pogon a modeli su bili teški kao tanker - tipično raspon 70te do 2tisućite.

Ti modeli od 1,5m raspona 2kg težine i sa 0,40 metanolcem su apsolutna glupost i svaki početnik je potrošio 3-5 modela za osnovne korake i mjesece popravaka - nažalost to je bilo opće prihvaćeno pravilo kao jedini "pravi" put u modelarstvo.

Jedini efikasan način učenja letenja je u tandemu s dvije spojene stanice. Kako to početnicima nije dostupno iz raznoraznih razloga (ili ne pitaju ili nemaju koga pitati ili se "letačima" neda potrošiti nešto vremena ili nema klubova i sl.) osuđeni su na samostalno učenje od početka. U tandem letenju dovoljno je 15 minuta zajedničkog letenja da početnik usvoji osnove "ponašanja" (lijevo/desno - prema sebi, ispravak "pumpanja" na vrijeme, lagano sa palicama ) i ostale bazne stvari - za svaku od tih grešaka "klasični trener" završi u crnoj vreči.

Za samostalno učenje najefikasnija je motorna jedrilica (najbolje tipa Easystar, Bixler i sl.)  i to sa umjerenim pogonom.
Easystar sa speed400 je i dalje apsoltuni šampion - spor, predvidiv, izdržljiv, jeftin do boli - ali nažalost to više nije u modi čak ni početnicima - svi žele snagu, brzinu, okomito penjanje - ne znaju a tržište i forumski stručnjaci ih "navuku".

Zagi niti jednog početnika neće naučiti puno - ali naučiti će ga osnove a to je i smisao i može učiti sam. I prosječno dobro složen Zagi je nemoguće stalirati - što se desi treneru kada ga stoliraš?

Zagi ima jednu fantastičnu osobinu - gotovo je neuništiv i gotovo svaki crash se može popraviti na livadi s malo ljepila i trake - početnik zvekne 5 puta za redom i leti cijeli dan - klasični trener (pa čak i pjenasti) - zvek i put pod noge prema doma - i dani popravka.

I u doba klasičnih trenera u klubovima (da bilo je klubova) koji su radili s početnicima prvi koraci su se učili na jedrilicama (i to najčešće "vintage" tipa) npr.

[attach=1] [attach=3]

polihedralne, autostabilne, bez pogona ili s pogonom od 1 ili 2 ccm. S tim su se radili prvi koraci - bez prevelikog rizika i skoro potpunim uspjehom, a usput se naučilo graditi modele. Tek nakon toga se išlo na klasični trener, pa niskokrilca itd.

Danas? - nepotrebno - današnji početnički modeli su puno lakši (puno manji wing load), sporiji, upravljiviji i izdržljiviji.

Ono što početnici nikada ne slušaju (bez obzira na tip modela) - provjeri CG 10 puta, stavi razuman pogon, postavi MALE otklone, programiraj ESC, sve dobro učvrsti, potrudi se i nauči nešto o baterijama, malo uštedi i kupi stanicu bolju od 49$ kineskog govna - e tu je rad i edukacija - a koji model će kresnuti u zemlju (a svaki će kresnuti) je pitanje hoće li trošiti više vremena za ljepljenje ili letenje.  I zato je Zagi dobar.

Kompletno modelarstvo se promjenilo danas možeš sa 3D modelom naučiti početnika letjeti. Ne, neće moći sam ali ako mu složiš model (otklone, trim, CG) uz malu pomoć sa strane može naučiti - 3D modeli su ekstremno lagani, spori i sa malim otklonima vrlo pitomi - može se - isprobano.
if ($znanje == NULL) {read FAQ; use SEARCH; use GOOGLE; } else { use mozak; make post; }

 

  Quick Reply

Warning: this topic has not been posted in for at least 120 days.
Unless you're sure you want to reply, please consider starting a new topic.

Note: this post will not display until it's been approved by a moderator.