Skip to main content

Topic: Spektrum receiver ne radi (Read 12331 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Odg: Spektrum receiver ne radi

Reply #45
ajde .. neka si Ti otkrio u čemu je kvaka....
sad se fino baci na nekakvu zanimljivu i nekompliciranu samogradnju...


a prijemnike si uzimao polovne od nekoga sa foruma ili ?

Odg: Spektrum receiver ne radi

Reply #46
@šišmiš te Spektrum kopije sam kupovao sa GiantSharka UK.
Nakon prečestih gubitaka signala sam se malo raspitivao po forumima i nadošao da su to kopije i to loše (mada su imale sve Spektrum oznake).
Kasnije su ih i oni povukli iz prodaje.
Mene i dalje zanima da li je kolega imao probleme s originalnim prijemnicima i odakle ih je nabavio.
Ovdje treba ići potpis - no ja sam nepismen.

Odg: Spektrum receiver ne radi

Reply #47
inace iz dmt a su 110 posto originali jer sam osobno kontaktirao spektrum i rekli su da je dmt njihov posrednik i stvano sam usporedjivao kopije po netu i mogu samo pohvaliti dmt  na originalnosti  8)

Odg: Spektrum receiver ne radi

Reply #48
Danas bio sa Federom (bas je blenatovo ljude zvati po nickovima) na livadi. Receiveri su original - bez sumnje. Esc je testiran i ispravan je. Naprogramirali smo model na stanici sa Orange i sve radi. Ostaje misterij zasto su dva receivera krepala.


Moje je misljenje ( sa ponesto, malo, iskustva sa Spektrumom) slijedece - Spektrum voli "izostaviti" neke dobre inzinjerske "dizajnerske" prakse - ako je recimo uobicajeno ugraditi kondenzator na izlazu, oni ga ne ugrade (usteda od 0,01$) - pa recimo sveka anomalija spali izlazni stupanj. Ili tako nekako.
I sam Andy Kuntz (Spek dizajner jako aktivan na RCG - u dobrom dijelu postova obican troll) povremeno prizna takav "design feature".


Vjerojatno prilikom spajanja baterije postoje neke prijelazne pojave dok se bec ne stabilizira, koje svi normalno dizajnirani prijemnici prezive bez problema a Spek podlegne.


Sve skupa je u nekom "granicnom" podrucju.


Opcenito mislim da jedino sto kod Speka stvarno funkcionira je marketing a sve ostalo je ispodprosjecno.


Relativno nedavno smo imali prepucavanje na RCG u vezi TM1000 i vario senzora gdje smo ih na koncu natjerali da priznaju kako to skoro uopce ne radi i napravili su "dizajne change" koji je vrlo brzo nakon toga nestao i opet tjeraju po svome. A support se na koncu javljao sa potpunom ignorancijom, vrijedjanjem i prijetnjama.


Ukratko - Spek treba uzeti sa ozbiljnom rezervom.

if ($znanje == NULL) {read FAQ; use SEARCH; use GOOGLE; } else { use mozak; make post; }

Odg: Spektrum receiver ne radi

Reply #49
Nemoj mi to raditi.. bas se veselim novoj dx8  ;)
Lemon je na putu..

Odg: Spektrum receiver ne radi

Reply #50
Imao sam nekoliko Spektruma, u ruci imao skoro svaki, i dok je recimo Futaba ipak koplje iznad, Spektrumu po funkcionalnosti ništa ne fali. FASST recimo (puno) bolje radi u kombinaciji s FPV-om (bar u usporedbi s DSM2, ne znam za DSMX) i kvaliteta izrade je nešto bolja (switchevi na Futabi su uvjerljiviji npr. ). Ali Spektrumi su jednostavni za programirati i ima user friendly interface, DSMX radi do jaja (ja nisam imal problema s original prijemnicima a navodno i Orange radi jako dobro), vibracija na =<DX8 je super feature, možeš letit fora stvari tipa 180 CFX heli i ostale Horizonove BNF modele. Nova DX6 G2 je čudo, iako ima samo 6 kanala (kaj je realno dovoljno za 90% modelara u Hrvatskoj) s izvrsnim opcijama za jedrilice i stvarno je ozbiljna stanica za OK cijenu. Ali za bilo kakav ozbiljniji model (pod tim mislim na stvari tipa 1:4 modeli, ogromni multi rigovi itd.) bih izabral Futaba ili JR-a.

Kaj se tiče sprženih receivera, šteta kaj ne znaš kaj se točno dogodilo, teško da su oba crkla sama od sebe spojeni na full ispravan ESC i ostatak elektronike. Tak da sumnjam da je problem u njima

Edit: autocorrect me malo prca,  pišem na mobu...
MAK Zapad

Odg: Spektrum receiver ne radi

Reply #51
Ja sam najviše sumnjao na ESC; no svi testovi su OK, 'razgovara' sa karticom, može se programirati, BEC je OK, tjerao sam da vrti razne motore, preopterećivao ga na oba izlaza i nije pokazao nikakvu grešku ili sumnju.
Evo, bio i Šišmiš kod mene, vidio da radi... čak sam radio i onaj test sa Am prijemnikom i nema nikakvih pojačanih smetnji.


Što se tiće Spektruma, prošao je dug razvojni put... ako netko baš želi, prodaje se jedan  5E i dva prijemnika - dogovoriti ćemo se  ;)
Damir

Odg: Spektrum receiver ne radi

Reply #52
Čudno, tko će ga znati...
MAK Zapad

Odg: Spektrum receiver ne radi

Reply #53
Robi potpuno se slažem s tobom. Spek ima dobru gamu (politiku) modela, uskočio je u pravo vrijeme i na pametan način zavladao tržištem. Ono što sam želio reči je - ne možeš slijepo vjerovati svemu što Spek nudi/radi.

Zašto to mislim - ne bi išao puno u povijest (sve se može lako naći na internetu) ali par stvari moram spomenuti - kad je HH krenuo sa Spektrumom (doslovno prevarivši JR) i izbacio prvi DSM (pravo vrijeme, začetak 2,4) radili su na samo jednom kanalu (od 80ak mogućih) - prilikom paljenja se selektira kanal i ne mijenja do gašenja. To je ubrzo izazvalo veće smetnje i padove nego Mhz u to doba. Nastalo je "natezanje" i nakon nekog vremena (ne baš jako brzo) su izbacli DSM2 - i vidi čuda sada su koristili 2 kanala od 80 ali isto tako odabranih prilikom paljenja. Kao stvar je popravljena i nema više frke jer je statistika da se poklope bla bla bla- statistika je možda OK kad je na livadi par letača ali na prvom Joe Nall te godine (a Spektrum se potrudio da svi viđeniji piloti imaju njihove TX - marketing) se padalo u svakom slotu - Joe Nall ima po 50ak modela u zraku. Inerferencije samo takve - i tu je krenulo pi.....nje.  I trajalo je godinama i Spektrum uporano nije priznavao ništa. Čak je za dokazivanje svoje "istine" složio na stolu 50 TXa koji su svi radili u isto vrijeme i "dokazivali" da interferencije ne postoje - imate Yubitu o tome.

OK onda su nakon dosta godina izdali DSMX - sad bi to trebao biti pravi hopping spread itd itd protokol - prema njihovim vlastitim riječima "on top of DSM2" - slijedeća muljaža. Je protokol je stabilan, bolji itd -ali nije to što tvrde. Manje važno - radi - samo ne podnosim te marketing gluparije.

Isto kao i gluparije u softwareu - jednostavan (možda za amere) - npr. krilo sa dva serva za elerone - jedan servo štekaš u Aileron port i ima svoje setinge u SW (subtrim, travel, itd.) drugi štekaš u Aux ali u SW se zove Flap i od setinga ima center a endpoint je preko aileronMix sa Eleronom (onim drugim) - ma nemojte me.

Druga stvar koja me smeta je politika modela i "pumpanje" vlastitih korisnika. Novi DX6 (2014) i DX7 (V2) su krasni TX za zanimljive novce. Ali DX6 preklapa sve (i skoro uključivo) do DX8, DX7 i više. Sada svi imaju isti SW AirWare - funkcionalniji, bolji (i pametna odluka raditi jedan SW za sve stanice) ali i dalje blentav i funkcionalno manjkav (opet za amere).
A glavni argumenti prodaje su: 250 memorija (ma to svima treba), telemetrija i voice (telemetrija im je uvjerljivo najgluplja na tržištu), izvrstan gumeni "grip" (prvi dojam u rukama - bar za palac letače) a zapravo kvaliteta je sve lošija i kod samog dizajna elektronike i kod izrade - i opet marketing diktira razvoj. I sad svi DX8 korisnici hrpimice kupuju DX6/7 (oni pametniji kupuju DX8 jer je na rasprodaji) pa će se onda pojaviti novi DX8 koji će sje... kupce DX9 i tako ukrug.
Ili DX10/DX18 - HH se potrudio i napravio pult radio za EU tržište (pult je nepoznata stvar u americi) - uzeo hrpu iskusnih natjecatelja (marketing) i uspio napraviti radio kojem se palice sudaraju (toliko su blizu) - toliko o kvalitet idizajna i promišljenosti.
Ili DX18 - u koliko modela se prodaje? DX18, DX18QQ (ajde više nema jer im je QQ dao nogu) DX18Mk2, DX18Stealth Edition - taj mi je najdraži stisneš gumb i Spek nestane.
Ili recimo DX8 - dvije godine ga prodaju pa onda na velika zvona izađe novi "sailplane software" - a nemreš isprogramirat 4 klapne i snap flap da se na glavu postaviš.
Telemetrija - za vrištat od smijeha - receiver + TM1000 - oba moraš bindat + ako imaš satelit receiver onda još i njega. Očajno limitiran bandwith - loši senzori (za dobar dio stvari ni ne postoje).
I ta priča sa satelit receiverima - savršena marketing akcija za prodat još jedan receiver -a sve zbog toga jer onaj prvi nema diversity ni u primisli.
Pa priča sa rebootanjem receivera (trebalo im je jedva 5 godina da to priznaju / promijene) - svi Spek receiveri do nedavno su ispod 4V išli u reboot - a reboot je trajao i do 10 sekundi - zašto - loš dizajn elektronike - ona prije spomenuta dobra elektroničarska praksa.

Evo to su neki moji argumenti zašto ne volim Spektrum.

Ne kažem da je loš - sigurno nije i vjerojatno vrijedi svoje novce - i sigurno ima jako puno korisnika koji vole Spektrum i dobar im je i sve OK.

Ja jednostavno ne volim takve firme.
if ($znanje == NULL) {read FAQ; use SEARCH; use GOOGLE; } else { use mozak; make post; }

Odg: Spektrum receiver ne radi

Reply #54
Čovjek lijepo sve objasnio,  svaka čast faldomak!
Ja gledam iz perspektive svojih jednostavnih potreba, dosta flight modova za čukce i svim potrebnim mixevima, dosta kanala za heliće i mogu letit sve kaj mi je u hangaru. Ai 180 CFX mi se sviđa. Kasnije bu svakako Futaba jedna opet došla do mene jer prijemnika ima preko nekoliko u ladici :)
MAK Zapad

Odg: Spektrum receiver ne radi

Reply #55
Meni je spektrum cist ok, koristim staru dx6i i na njoj imam sve kaj mi treba, ne koristim apsolutno ništa od navedenog kaj je Faldomak nabrojao pa mi je zato i dobra dx6.
U kombinaciji s orangima je super za jednostavne letače ko ja.
Toliko od mene
Spektrum dx7s i razni modelčeki

Odg: Spektrum receiver ne radi

Reply #56
Evo da završim priču u dobrom tonu.
Dobio sam odgovor od dobavljača da je prijemnik koji sam poslao neispravan i da su mi poslali novi.
 :)
Hvala svima na savjetima i pomoći.


Odg: Spektrum receiver ne radi

Reply #57
Znam da je spek imao problema do prije nekoliko godina, slazem se da nije brend koji izbacuje vrhunske stvari, ali kada se stavis u moju poziciju da letim vec deset godina, prva stanica je jamara 4, druga futaba fx 18 sluzila punih 8 god, zasto spek zato sto je bila na akciji, zato sto poznanici lete na njemu i nemaju problema, zato sto za te pare nije bio nekakav izbor, svida mi se dizajn i nisam prezahtjevan korisnik, nadam se da ce sluziti  a sto se tice ostalog slazem se, postoje i puno bolji  ;)

 

  Quick Reply

Warning: this topic has not been posted in for at least 120 days.
Unless you're sure you want to reply, please consider starting a new topic.

Note: this post will not display until it's been approved by a moderator.