Skip to main content

Topic: Blanja za balzu (Read 2485 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Blanja za balzu

Koristi li netko ovakvu (ili sličnu) blanju?
Kakva su iskustva?
[attachimg=2]

Odg: Blanja za balzu

Reply #1
Imam blanju nalik ovoj na fotografiji. Kuplio sam ju prije petnaestak godina u Tower Hobbiesu. Proizvođač je Master Airscrew. Podesiš li nož kako treba, ta blanja može tako fino blanjat da ti neće trebati brusni papir.
Nešto je u zraku...
Multiplex Profi mc3030 - 22 years of excelence and counting...
Siniša

Odg: Blanja za balzu

Reply #2
Istu kupio na HKu prije dvije godine. Takodjer, kada dobro podesis dubinu noza (da nije preplitko) radi super. Cak sam uspio blanjat smrekovu letvicu ali sam nakon toga morao ipak mijenjat noz ;D
Bitno je da nakon svakog prolaza skines ostatak strugotine s noza jel inace nece uhvatit ili kenjka.
Futaba 6EX 2,4 , Taranis X9D Plus
SkyWalker 1.68 DIY, Zagi 1,6m, SkyVan SC7 DIY, Mini 250

Odg: Blanja za balzu

Reply #3
Hvala ekipa!
I ja sam ju naručio s HK danas.
Bitno je da ima dobar kut i da je dovoljno oštra da "hvata" balzu. A takva se lako uništi na tvrdom drvetu. A najbitnije ne praši kao čisto brušenje napadnog ruba krila ili elerona.


 

Odg: Blanja za balzu

Reply #5
Obratite pažnju na jednu stvar.
Često puta će vam se desiti da se prilikom blanjanja drvo zakida. Ako se to desi odmah promijeniti smjer blanjanja. Svaka vrsta drveta, pa tako i balza ima svoju lijevu i desnu stranu.
Isto tako nije preporučljivo blanjati uz strukturna vlakna drveta nego niz vlakna. Tako se dobija lijep obradak.
Postoje dijelovi drveta koji su tzv''okružljivi'' pa tu ne pomaže ni jedan pravi smjer blanjanja.
Takvo drvo je bolje izbjegavati za obradu i više pažnje posvetiti prilikom kupovine balze.

 

  Quick Reply

Warning: this topic has not been posted in for at least 120 days.
Unless you're sure you want to reply, please consider starting a new topic.

Note: this post will not display until it's been approved by a moderator.