Skip to main content

Topic: FPV experimenti (Read 247948 times) previous topic - next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Odg: FPV experimenti

Reply #451

@ Tomoooo-dobro je znati da ima i kod nas samo što ove nisu toliko interesantne(gravimetrijski i volumetrijski) kao ove većeg kapaciteta,
                    mislim s obzirom na upotrebu na modelima.


Dok se čeka na maiden s FOTONOM tj. bolje vremenske uvjete treba nešto raditi pa sam jučer krenuo slagati bateriju za NELU.
Iako se ti članci spajaju točkastim varenjem ja sam se odlučio za lemljenje.Potrebno je samo zagrebati nečim oštrim kontakte i lem se odlično prima. Naravno uvjet je da se ima iskustva s lemljenjem i da se ne lemi predugo, da se članci ne pregriju. Vidi se iz karakteristike pražnjenja da se mogu zagrijati i do 60-ak °C ali ne treba pretjerivati jer se kod dužeg lemljenja može lako postići i 300°C!
Uglavnom složio sam ih u konfiguraciju 4S 3P tako da dobijem 10,5 Ah.Maximalna struja pražnjenja bi bila 30A i do 2,7V/članku tj. najviše do
10,8V za cijelu batku makar bi išlo i do 10V(dno dna).
Za spajanje članaka koristio sam niklene trakice]https://www.aliexpress.com/snapshot/8472280258.html?orderId=80471475872656&productId=32605311536[
a za "oblačenje" batke termobužir]https://www.aliexpress.com/snapshot/8479578229.html?orderId=80372847692656&productId=32509180990[
Složio sam je u obliku TOBLERONE čokolade i dugačku 27 cm jer mi tako paše u trup. Evo par slika izrade, usporedbe s drugim batkama i mase.U odnosu na MULTISTAR 10Ah je ipak lakša za 200g.


[attach=1][attach=2][attach=3][attach=4]
[attach=5][attach=6][attach=7][attach=8]



Odg: FPV experimenti

Reply #452
Evo još par slika usporedbe:


[attach=1][attach=2][attach=3]

Odg: FPV experimenti

Reply #453
Danas sam i testirao novopečenu bateriju. Nakon laganog punjenja(do punog kapaciteta), strujom od svega 1A, podvrgnuo sam je pražnjenju strujom većom od 6A. To je struja potrebna NELI za krstarenje. Rezultat nakon 92 minute pražnjenja pokazuje power analizator. Napon koji pokazuje je niži od 12V zbog pada napona na žicama a na samom konektoru batke je bio točno 12V. Nisam je htio prazniti za prvi put do 2,7 V/članku tj. 10,8V ukupno. Izvukao sam iz nje 9,5Ah i sigurno bi išlo još 0,5Ah. Dala je 135,3Wh energije(ne do kraja izpražnjena) što je više od specifikacije gdje kažu da gravimetrijski ima 224 Wh/kg. Za ovih 12 članaka to bi iznosilo:


E=224Wh/kg x m(članka) x broj članaka = 224Wh x 0,048kg x 12 = 129Wh


Snaga isporučena teretu kretala se od 104W na početku do nekih 73W pred kraj. Snaga je inače mjerodavniji pokazatelj jer uzalud je držati struju oko 6A(treba je lagano povečavati) kad napon kontinuirano pada-to se osjeti na potisku.


[attach=1][attach=2][attach=3]
[attach=4][attach=5][attach=6]

Odg: FPV experimenti

Reply #454
Pogledajte ovaj užas na kraju leta koji je inače bio moj najdalji ikad.Odletio sam opet u pravcu Žumberka-točno prema zapadu i stigo na oko
33,5 km. Letio sam s NELOM i novom LiIo batkom.Let je završio tako jer sam zaboravio na ESCu podesiti  CUT-OFF THRESHOLD na LOW (
2,85x4=11,4V).Ostao je na MEDIUM koji dozvoljava 3,15V/članku(12,6V za 4S batku) tako da je LOW VOLTAGE PROTECTION MODE krenuo štititi batku na nekih 15 km do baze(a bila je dala tek 5,8Ah). Struja je postajala sve slabija da bi na kraju pala na 0A. Imao sam dovoljno visine da prejedrim Samobor i dokopam se čistine između Sv.Nedjelje i Samobora. Tu mi je visina bila samo 180m tako da sam pao u sjenu Svetonedjeljskog brijega i izgubio video link.Ugasio sam stanicu...
NELA je u RTH modu letjela točno prema bazi ali kako nije imala struje-potrebne visine zabila se u bor na brdu. Samo ja to nisam znao-mislio sam da je aterirala u ravnicu jer je bila oko 1,5 km od brda kad sam izgubio video, pa koliko je mogla odjedriti s 180m visine?!Uglavnom danas od 6 do 12h trajalo je spašavanje vojnika Ryana.Mislio sam da će mi pomoći zadnji podaci s SD kartice videorekordera međutim, ko za inat, nije se snimilo ništa.Najviše mi je pomogao dalekozor(12xpovećanje)-najprije sam otišao na Svetonedjeljski brijeg i s jedne dobre pozicije skenirao cijelu poljanu.Mislio sam, s obzirom da je žuta, da bih je trebao uočiti u vegetaciji koja još nije prebujna i zelena-međutim ništa.Onda sam se spustio u polje koje ima sigurno 2km2 i to je kao neko lovište(ima na par mjesta čeke koje su mi dobro došle za osmatranje).Skenirao sam i šumu na brdu ali ništa kao da tražiš iglu u plastu sijena.Kad sam već htio odustati,negdje oko podneva još jednom sam se zagledao u šumu skenirajući skoro pa svako stablo i u jednom trenutku ugledam kao lagano žučkastu bananu na pola visine nekog bora na nekih 50ak m iznad vikendica u podnožju(vjerojatno je sad pomoglo i podnevno sunce).Vlasnik vikendice pustio me kroz svoje dvorište do šume iznad i eto nje na jedno 4m visine praktično neoštećena.Skinuo sam je uz pomoć neke grane,pala je dolje i slomio se prop i rasklimao boom.Ja sam očito veća nevolja za nju.I tako nahodao sam se i nadržao tog dalekozora ko nikad al ko mi je kriv kad ne stavljam na modele barem kakvu jaču zujalicu.
Inače video link je bio cijelo vrijeme leta predobar(500mW TX )-prava šteta što se nije snimio OSD(stisnuo sam tipku a nisam provjerio dal je zaista počeo snimati).I tako nemam telemetrijskih dokaza, jedino snimku s MOBIUSA koja traje kolko mu je izdržala batka(preko 2h).Snimio je čak i kako se polako mrači u šumi  :) .Probat ću to editirati pa stavim video.Ovaj put vjetar mi nije išao na ruku-gurao me u odlasku(na momente sam jurio 80km/h) i dosta kočio u povratku.
Evo videa ateriranja u bor:
http://www.youtube.com/watch?v=zZ9gsakaWBs

Odg: FPV experimenti

Reply #455
Predobro :) pokusao je izvuci iz batke sve :) da je preletio ovo brdo ti si bio s druge strane?

Odg: FPV experimenti

Reply #456
Užas stvarno! I nevjerojatna sreca da si ju nasao! Medutim, po meni, s obzirom na tvoj range, fakat bi dobro dosao gps lokator. Znam da je on tezina koju si ne zelis ali mene je nekoliko puta izvuko...

Odg: FPV experimenti

Reply #457
Jao kako se zapikirala, ali ako je konstrukcija dobro i elektronika onda je ovo jos samo jedno iskustvo.Kolko je falilo da se uspije vratiti do vas?

Odg: FPV experimenti

Reply #458
Pozdrav dečki!
@Tomoooo-   radi se o tome da ESC baš nije pokušao izvući sve iz batke jer je zaštita batke proradila na 12,6V kad je batka imala još barem                          4Ah.LiIo batke se mogu prazniti čak do 2,5V/članku(ali sigurno do 2,7V/članku).Da sam postavio zaštitu (Cut-Off Threshold) na LOW  onda bi mogao prazniti batku do 2,85V/članku tj. za 4S do 11,4V i onda bih imao njezin puni kapacitet na raspolaganju a                to je sigurno 10Ah (izmjereno u predposljednjem postu).
                   
@Daglas    -To je bilo ko da tražiš iglu u plastu sijena,doslovno. Sasvim si u pravu da treba gps lokator i ne bi je puno otežao a neizmjerno bi
                   olakšao traganje. Mislim da sam jednom pročitao tvoj post kad si imao potragu.Samo pitanje je što ako avion padne tako da gps
                   antena "gleda" u zemlju?
@Experthr  -Da, ušla je ravno u bor i onda se spustila niže i to u isti položaj kako je i uletila.Elektronika je dobro samo se ova mala batka LiPo
                    koja napaja elektroniku(3S,1Ah) izpraznila do 2V/članku tako da više nije upotrebljiva za ozbiljnije namjene. Pogonska LiIo je
                    imala oko 12V-ona se trošila samo na bipkanje ESCa kroz 16ak sati dok sam ju pronašao.
                    Ja sam bio na Preljevnici na oko 10 km od tog mjesta-iza brda u smjeru istoka.


Evo odprilike ruta leta:

Odg: FPV experimenti

Reply #459
Vecina gps lokatora se da namjestit da salje lokaciju u zadanim intervalima. Dok je letjelica u zraku imat ce signala i imat ces rutu skroz do crasha. To ce ti povecat sanse za pronalazak drasticno. Ja sam dva put nasao sa gpsom stvar a jednom u kanjonu nisam imao gps signala ali sam dok je bio u rth dobio lokaciju i s time smanjio potragu na parsto metara krug. I nasao!

Narocito sa tvoji solarcem, gdje ak izgubis rc i nekaj podivlja autopilot bude avion otisao u Pitomacu, gps lokator je kljucan!

Odg: FPV experimenti

Reply #460
Slazem se da je gps lokator nuzan, ovakav se znao spominjati tu na forumu.

LINK

Odg: FPV experimenti

Reply #461
Tog sam ja imal. Iako je radio, znao je i stekat. Predlazem da malo pronjuškaš kaj ima smisla uzet. Proslo je 3-4 godine od kad sam ja ovog kupio...


Odg: FPV experimenti

Reply #463
Evo cijele videosnimke zadnjeg leta s prisilnim slijetanjem na nekih 10ak km od baze.Mobius je snimio više od 2h videa od čega trećina na kraju otpada na prikaz zamračivanja u šumi  :) .
Poletio sam nešto prije 18h pa je sunce nisko na zapadu i snimka u odlazu je prilično tamna osim u trenucima kad se okrećem radi provjere brzine vjetra.Iako nemam OSD snimke može se iz MOBIUSOVE snimke
razaznati da je mjesto okreta na nekih 3km zapadno od linije Osredek Žumberački -Budinjak (možda mrvicu na slovenskoj strani).Inače snimka s OSD kamerice je bila odlična, dovoljno svijetla da sam prilično dobro
vidio detalje a video link je ovaj put bio fantastičan sve do mjesta prisilnog slijetanja.



http://www.youtube.com/watch?v=H8jToBkJoDI&t=2245s

Odg: FPV experimenti

Reply #464
Da se vratim još malo na prethodni("poluuspješni")let. Tim letom sam htio testirati dvije stvari. Prvo novu bateriju-koja se pokazala odlična ali je zeznuo ESC i drugo videolink. Htio sam vidjeti kako se ponaša relativno
slab VTX od 500mW(frekvencija 1,01GHz) tj. kakva je kvaliteta videolinka na već prilično velikoj udaljenosti. Pritom sam strogo pazio da mi Fresnelova zona bude čista(bez prepreka) pa sam prije leta pomno izplanirao
smjer i visinu leta. Smjer je bio 270° +/- koji stupanj (prema zapadu) a visina je rasla linearno s udaljenošću. Početna visina na Preljevnici je 117m a u krajnjoj točki je bila 1000m nadmorske visine tj.  0-900 m prema
onome što mjeri STORM. Prije leta nacrtao sam dijagram-poprečni presjek Žumberačkog gorja za zadani smjer(270° zapadno) i nacrtao prema formuli Fresnelovu zonu tj. njene polumjere odnosno promjere s obzirom
na udaljenosti od baze.Tako sam dobio aproksimirani elipsoid koji cijelim volumenom "lebdi" iznad terena pazeći da ga ne dotakne ni u jednoj točki tj. čistu prvu Fresnelovu zonu.Prema formuli polumjer Fresnelove zone upravo proporcionalno ovisi o valnoj duljini (vala) korištene frekvencije linka i udaljenosti od "startne" točke.
Na diagramu je na x osi daljina u km a na y osi je visina(m) uvećana za 10 puta u odnosu na daljinu da bi se bolje vidjela razvedenost reljefa na ruti. Frekvencija "uzorkovanja" reljefa je 0,5km. Prva "kvrga" lijevo od baze(0km) predstavlja Svetonedjeljski brijeg u čije podnožje je prisilno sletjela NELA na povratku s misije. :)
Inače da bi link bio dobar, prva Fresnelova zona ne mora biti potpuno čista. Navodno može biti "oskvrnjena" 40-50% ali uz prihvatljive smetnje.