Skip to main content

Topic: FPV experimenti (Read 245185 times) previous topic - next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Odg: FPV experimenti

Reply #525
Nadovezano na prethodni post htio bih reći da je svaki SWR do 1,5:1 sasvim dobar jer se gubi svega do 4% snage. Kad je riječ o prilagođenju antena na predajnike gleda se zapravo da unutarnji otpor ili impedancija izvora bude točno jednak otporu(impedanciji) tereta(u ovom slučaju antene). Pri takvom prilagođenju na teret se prenosi najveća  snaga ali sama korisnost je svega 50% što se vidi iz teoretskog razmatranja na slijedećoj slici:
[attach=1]
Upravo suprotni zahtjev postavlja se na energetski dio tj. pogon modela(ESC i motor). Tu je jako bitan stupanj iskoristivosti energije odnosno jako je poželjno da je unutarnji otpor baterije što manji da bi se na njemu trošilo što manje snage izvora:
[attach=2]
Donji grafikon pokazuje te oprečne zahtjeve koji se postavljaju na telekomunikacijski i energetski dio opreme modela. Vidi se da kad se krivulje snage izvora(Pi) i snage tereta(Pt) približavaju da stupanj korisnosti(eta) raste. To se dešava kad je otpor tereta(Rt) sve veći u odnosu na otpor izvora(Ri):
[attach=3]
Za napajanje cjelokupne elektronike na NELI koristim malu bateriju koja je inače namijenjena za transmitere-ima 1,45Ah,1C i nazivni napon joj je 11,1V(3S). na zadnjem letu dala je 1060 mAh za nekih 100 min koliko je trajao let+početna podešavanja. To znači da sva elektronika na modelu(3 serva,VTX,RCRX,STORM i kamerica) troše zajedno I=potrošeni kapacitet/vrijeme=1,06Ah/1,66h=0,64A pa bi pri toj struji mogla vjerojatno izdržati i 2h a da joj napon ne potone previše. Naime ona je dizajnirana za 1C potrošnju i unutarnji otpor joj je prilično velik-oko 229mOhm(ta veličina varira) pa je i pad napona na Ri pri gore navedenoj struji U=0,229x0,64=0,15V.
[attach=4][attach=5][attach=6]
Pogonska liio baterija je dala na zadnjem letu nešto više od 12,7Ah iako je STORM pokazivao 13,5Ah(potrebno dodatno podesiti). Njen unutarnji otpor je oko 50mOhm što pri struji od 1oak A znači 0,5V pad napona tj. oko 5W snage(Pg). Snimio sam njenu karakteristiku pražnjenja kod 6,5A i do 11,4V(napon kod kojeg ESC počinje reducirati gas).
[attach=7]
Vidi se da bi pri toj struji trebala izdržati 2h leta.






Odg: FPV experimenti

Reply #526
Kupio sam na https://shop.righthere.nu/fpv-lcd-displays-dvr-systems/fpv-japan-digitalvideorecorder-fj-dvr-sd4.html DVR JAPAN. To je vrlo dobar uređaj ali je definitivno preskup. Nema više smrzavanja slike i snima sve čak i kad nema signala(snijeg). Snimio sam kratki video:
http://www.youtube.com/watch?v=lMUWl6OG62Y

Odg: FPV experimenti

Reply #527
Prošli tjedan u četvrtak pokušao sam opet odletjeti prema znate već kamo ali sam slabo pratio DHMZ i uhvatila me kiša tj. oprao me kraći pljusak tako da sam odletio samo do 26777m. Morao sam okrenuti avion jer se između mene i modela izpriječila kišna zavjesa što je jako pokvarilo sliku. To još i ne bi bio toliki problem da mi pri tom vjetar nije srušio tronožac s antenom,DVRom,prijemnikom i monitorom. Da stvar bude još smiješnija sve to mi je palo na prednji branik od auta i potrgalo nosač od registracije  :o  a istovremeno se spustio i kratki ali gadan pljusak ???  a avion u zraku bez nadzora! Brzo sam sve podigao i pokrio uređaje nekakvim najlonom, uključio natrag mali monitor i okretao antenu dok nisam pronašao kakvu takvu sliku. Srećom avion nije skrenuo s rute i njega nije zahvatila kiša, makar se u povratku vraćao upravo prema kišnoj zavjesi. Dok se avion približio bazi oblak se već maknuo s rute. Uvijek sam se pitao šta bi bilo da avion uleti u kišu i sad sam skoro dobio odgovor :) . Ovaj put sam letio južnijom rutom i uspio sam ga dići na 1034m i sve se činilo super, zapravo sam vidio taj gadni crni oblak i kišnu zavjesu u blizini Zaprešića ali sam mislio da će otići s one strane Medvednice na zagorsku stranu. Avion sam okrenuo malo prije nego mi je vjetar srušio baznu stanicu i to, znakovito, iznad mjesta koje se zove TIHOČAJ  :D .
Evo par slika s leta-zapravo bilo je baš interesantno ;D .
[attach=1][attach=2][attach=3][attach=4]
[attach=5][attach=6][attach=7][attach=8]
[attach=9][attach=10][attach=11]


Odg: FPV experimenti

Reply #528
U subotu sam opet malo letio i sreo jednog, moglo bi se reći, potencijalnog kolegu(ako se učlani na FlyFreak).On ima tj. leti DJI MAVIC PRO pa me snimio kako polijećem-iz ptičje perspektive :) .
Evo kratki video:
http://www.youtube.com/watch?v=Pef90Z6QFNc

Odg: FPV experimenti

Reply #529
Evo jednog laganog zadatka iz geografije čijim rješenjem možete saznati do kud sam i u kojem pravcu odletio prošle nedjelje. Poletio sam s GPS kordinata 15,88495E i 45,78389N (izraženo u decimalnim stupnjevima) i odletio do pozicije 15,54641E i 45,50953N. Upotreba Google Eartha gotovo neizbježna  :) .

Odg: FPV experimenti

Reply #530
Zahvaljujući ovako dobrim vremenskim prilikama uspio sam odletjeti najdalje ikad. Kao što se vidi iz kordinata iz prethodnog posta odletio sam do Karlovca tj. malo iza naplatnih kućica cestarine.Sad se moj osobni rekord popeo na 40331m  :) .Poletio sam naravno opet sa Preljevnice, samo što sam se sad popeo na nasip da bih imao što bolji videolink. Letio sam s NOSAČEM kojeg sam natovario s 21Ah baterija.
Evo opet par slika dok ne bude video:
[attach=1][attach=2][attach=3][attach=4]
[attach=5][attach=6][attach=7][attach=8]
[attach=9][attach=10][attach=11][attach=12]
[attach=13]


Odg: FPV experimenti

Reply #531
Super, da mi je zamisliti rucno bacat takvu grdosiju :P

Odg: FPV experimenti

Reply #532
Zapravo ta baterija od 21Ah ima manju masu od one koja je bila prije na NOSAČU. Ima 1340g i za 70g je lakša iako ima 5Ah više od one lipo. Ova nova batka je sastavljena od NELINE batke kojoj sam u paralelu stavio još jednu od 7Ah koju sam napravio prije par dana.
[attach=1][attach=2][attach=3]



Odg: FPV experimenti

Reply #533
Bravo, svaka ti čast! Napraviš avion, složiš bateriju i obaraš rekorde, kapa do poda!
Kudikamo je bolje znati o svakoj stvari ponešto nego o jednoj sve.

Odg: FPV experimenti

Reply #534
DJDarky, trebalo bi napraviti nešto kao ovaj tvoj F-15 samo s FPV opremom. Uz dobar pogon bio bi do Karlovca i nazad za 40 min a možda i prije ;D .Ovaj moj kramp nije letio već godinu dana ali kad sam mu stavio novu batku i malo poštelao opet je odradio posao makar povremeno za vrijeme leta ima nekih nestabilnosti pa počne malo "ljuljati".Inače već mi je dojadilo "osvajati" Sv.Geru koja je skoro jednako daleko ko i Karlovac ali zbog brdskog terena trebalo bi se valjda popeti u svemir da imaš dobar videolink, mislim nisam odustao ali će malo pričekati. A ovamo do Karlovca fino ravnica s jednim jedinim višim "naborom"(oko 200m) na nekih 10ak km od baze. U principu može se letit ispod 300 m visine skoro do pola puta.
Evo presjeka terena i kratki video položaja "bazne stanice".Popevši se na nasip dobio sam sigurno par dragocjenih dB za linkove :) .
http://www.youtube.com/watch?v=-mJgw5O3BAs

Odg: FPV experimenti

Reply #535
U subotu sam opet malo letio i sreo jednog, moglo bi se reći, potencijalnog kolegu(ako se učlani na FlyFreak).On ima tj. leti DJI MAVIC PRO pa me snimio kako polijećem-iz ptičje perspektive :) .
Evo kratki video:
http://www.youtube.com/watch?v=Pef90Z6QFNc


Dobar dan Dare i dan svim pilotima,
Čestitam na novom poduhvatu i osobnom rekordu prema Karlovcu, svaka cast!
Evo da ovom prilikom promjenim status potencijalnog u ajmo reci kolegu juniora pošto sam novi tu.
Forum je prva liga obilje korisnih informacija i dosta entuzijasta dobre volje. Polako se zainteresirao za fpv modele aviona, pošto do sada godinama letim quadovima pa da proširim eskadrilu:) Drago mi je da zajednica raste i razvija se.


Ekipa mirno vrijeme za letenje želim

Odg: FPV experimenti

Reply #536
Pozdrav MavIP, drago mi je da si se registrirao i postao članom FlyFreak foruma!
Kao što sam ti bio najavio u subotu kad smo se opet bili sreli,sutradan sam zaista uspio odletjeti do Karlovca. Letio sam s nasipa kako si mi predložio.
Danas sam napokon editirao video i stavio na YouTube.  Ubrzao sam ga 2x tako da ne traje 100 nego samo 50 min. Iz tog razloga sve se povremeno malo brže "ljulja" ali je gledljivo. Da sve ne bi bilo dobro pobrinuo se DVR koji je raširio-odrezao donji dio OSD videa, pa se tako ne vidi trenutna potrošnja struje,potrošeni kapacitet,proteklo vrijeme,udaljenost od baze. Razlog tome je vjerojatno taj što sam gasio dva puta video prijemnik (IFTRON) dok je već DVR snimao pa je iz nekog razloga raširio sliku. S obzirom na mali display na DVRu, to uopće nisam primjetio dok nisam došao kući i analizirao snimku. Inače slika na preostala dva monitora u koje gledam dok letim je bila normalna. Ostali telemetrijski podaci se vide dobro, pa se tako iz koordinata GPSa može točno odrediti dokle sam doletio a može se pratiti i trenutna udaljenost od baze ako se oduzmu povremena kruženja-to se vidi u gornjem lijevom kutu ukupno prijeđenog puta. Vrijeme leta odredio sam prema trajanju video snimke DVRa(namješten je da snima failove od pola sata) a potrošeni kapacitet baterije prema onome koliko se napunila nakon leta. Dizao sam model samo onoliko koliko je bilo potrebno da ne izgubim video. Povremeni potpuni gubitak videa je posljedica mojeg "igranja" tj. pomicanja(ciljanja) antene za vrijeme leta ne bih li dobio bolju sliku. Što se tiće RC linka (Dragonlink)-ostao sam ugodno iznenađen činjenicom da RSSI nije pao ispod 40% čak i kad sam smanjio izlaznu snagu na LOW (s 500 na 250 mW) i to na 40km udaljenosti. Gotovo sam siguran da bi se s ovim setupom moglo odletjeti i 10ak km dalje samo bi se zbog videolinka trebalo vjerojatno popeti iznad 1km. MOBIUS je snimio oko 66min leta-tamo i skoro do pola natrag makar kad sam ga jednom testirao mogao je snimati i 90min(stvar napunjenosti baterije).
Evo podataka o letu i letjelici:


Naziv letjelice........NOSAČ


-površina krila............................................70dm2
-masa.......................................................  4kg
-ukupni prijeđeni put...................................87,9km
-koordinate najdalje točke leta......................15,546E  i  45,509N iz čega slijedi udaljenost od 40,3km u odnosu na početne koordinate
-trajanje leta..............................................100min i 30s..........1,675h
-potrošeni kapacitet(vraćeno u bat.)...............15,5Ah od 21Ah
-potrošnja...................................................0,176Ah/km ili 5,67km/Ah
-prosječna struja motora...............................9,25A
-prosječna brzina.........................................52,47km/h
-najveća visina leta......................................707m


http://www.youtube.com/watch?v=sYfvao895qU&t=17s




Odg: FPV experimenti

Reply #537
Ohrabren uspješnim letom do Karlovca i natrag uzeo sam malo odmora od FPVa i aviona.Naime za ovu godinu sam si bio zacrtao da moram odletjeti 40+km pa je bila ideja da letim s obronaka Kalnika prema Bjelovaru ili da idem do sv.Gere. Pokazalo se da je ipak najlakše odletit ovim nizinskim predjelom do Karlovca, iako bi s Kalnika do Bjelovara bilo sigurno još i lakše(zbog pozicije koju sam bio odredio na 430 m nadmorske visine). Ipak Kalnik je dosta daleko od Zg pa je logistički to sve malo teže usuglasiti a trebaju se poklopiti i meteorološki uvjeti. Sv. Gera se je pak pokazala kao tvrd orah(za sada) jer je to jako brdovito i visoko područje gdje treba postići veliku visinu leta.
Budući da mi vrag ne da mira,za slijedeću godinu zacrtao sam si plan 50+km  :)  pa sam se sad okrenuo usavršavanju opreme. Za početak ću raditi novu antenu(yagicu) za Dragon link koja bi trebala biti dovoljna za sigurnu rc vezu i na udaljenostima većim od 100km.Ta antena bi se spajala na Dragon link(stanicu) nakon uzleta aviona i nakon toga bi stanica bila vezana za mjesto tj. stup antene a odspajala bi se tek kad se avion približi bazi tj. na Dragon link bi se vratila njegova serijska antena(stanica opet postaje mobilna). Na taj način bi se izbjegla upotreba repetitora koji zapravo predstavlja još jednu kariku u lancu s još većom vjerojatnošću da nešto pođe po zlu.
Antenu ću napraviti na temelju kita naručenog s NUXCOMa------link: http://www.nuxcom.de/ od radioamatera Attile Kocisa (DL1NUX).
Antena je inače za 70cm radioamaterski opseg(432 MHz) ali bez problema može poslužiti i za 433MHz. Njena osobitost je da ju je čovjek konstruirao praktički od elektroinstalacijskog materijala  :) .
Evo slike sadržaja kita(dobio i bombone  :) ). Zapravo se sve to može nabaviti i u bilo kojem elektro dućanu ali ajde uzeo sam to da čovjeku napravim malo prometa.

Odg: FPV experimenti

Reply #538
Gdje se bomboni apliciraju na anteni?  [emoji6]

Odg: FPV experimenti

Reply #539
Pa vjerojatno da se čovjek ne ljuti previše kad se ozlijedi prilikom izrade  :) .
Evo i mali osvrt na tehničke karakteristike antene prema dokumentaciji koja dolazi s njom. Radi se o 7 elementnoj Yagi anteni (5 direktora, dipol i reflektor). Dipol je jednostruki koji inače ima impedanciju od 75ohm ali dodatkom pasivnih elemenata(reflektor i direktori) impedancija  pada na 50ohm. S obzirom da je svaki dipol simetrična naprava potrebno je prilagođenje balunom na nesimetrični koaksialni kabel. Za tu svrhu dali su komad koaksialca RG 188 od kojeg se namota zavojnica s 5-7 namotaja na komadiću cijevi, dakle prilagođenje bez transformacije impedancije.
Antena bi trebala imati prema priloženim diagramima zračenja dobitak od 10,33dBd na glavnom pravcu što bi značilo čak 10,8 puta bolje od dipola. Čak i kod kuteva odstupanja od glavnog pravca od 20,7° u horizontalnoj odnosno 23,7° u vertikalnoj ravnini tj. kod smanjenja zračenja za 3dB(za pola) još uvijek bi trebala biti oko 5,4 puta bolja od dipola odnosno Dragonlinkove klasične antene.
Prema diagramu avion bi mogao "skrenuti" s rute i do 34° u bilo koju stranu i još uvijek bi trebao imati signal kao da imaš na Dragonlinku njegovu antenu.
SWR  je prema priloženom diagramu svega 1:1,023 za 433,5 MHz a za 433 MHz je odprilike 1,04 što je savršeno. Priložene su sve dimenzije elemenata i rastojanja među njima. Sad treba to složiti s najvećom mogućom preciznošću i vjerujem da rezultati neće bitno odstupati.