Skip to main content

Topic: FPV experimenti (Read 245229 times) previous topic - next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Odg: FPV experimenti

Reply #480

Evo nije baš da se ništa ne radi. Spojio sam onaj BMS i pripasao display kulonmetra na trup.Sad je već ispod cijela "šuma" skalamerije koja sigurno ne doprinosi aerodinamičnosti modela ali to je ionako više experimentalna platforma .Sad se čeka opet sunčani dan da odemo na livadu i da mu ispravim ono skretanje u lijevo tj. da ga pripremim za ugradnju AP. Istodobno treba vidjeti jel BMS odrađuje svoj posao i koliko FNP-i doprinose energetskoj bilanci. BMSu sam skinuo temp. sondu i stavio kratkospojnik, dodao balanser i dugački kablić do balans konektora na batki.
Na prvoj slici je U-I karakteristika snimljena 22. 04. prije prvog leta. Maximalna snaga je bila za oko 5W veća nego prikazuje karakteristika jer je mjerenje obavljeno s teretom koji je bio vezan na sabirnice 1,5 m dugim kabelom(2,5 mm2 presjeka) pa je nastao određeni pad napona.


Odg: FPV experimenti

Reply #481
Ma da pa kak to mene nije zezalo na ni jednom modelu?! Da se razumijemo, kuzim ja da taj efekt postoji ali mislim da nebi on trebao biti tako jak kak je tebi na onim kolicima. ?!?!
Na mome se ista stvar desava,kad mu poklopin gas pri polijetanju isto ga zanese u livo,pa mu ja to odma kompenziran rudderon
I never crash, I simply have a trick where I use impact with the ground to revert my model back into kit form

Odg: FPV experimenti

Reply #482

Evo nije baš da se ništa ne radi. Spojio sam onaj BMS i pripasao display kulonmetra na trup.Sad je već ispod cijela "šuma" skalamerije koja sigurno ne doprinosi aerodinamičnosti modela ali to je ionako više experimentalna platforma .Sad se čeka opet sunčani dan da odemo na livadu i da mu ispravim ono skretanje u lijevo tj. da ga pripremim za ugradnju AP. Istodobno treba vidjeti jel BMS odrađuje svoj posao i koliko FNP-i doprinose energetskoj bilanci. BMSu sam skinuo temp. sondu i stavio kratkospojnik, dodao balanser i dugački kablić do balans konektora na batki.
Na prvoj slici je U-I karakteristika snimljena 22. 04. prije prvog leta. Maximalna snaga je bila za oko 5W veća nego prikazuje karakteristika jer je mjerenje obavljeno s teretom koji je bio vezan na sabirnice 1,5 m dugim kabelom(2,5 mm2 presjeka) pa je nastao određeni pad napona.


Koji BMS ste stavili?

Odg: FPV experimenti

Reply #483
Evo još jednom link na BMS   https://www.aliexpress.com/store/product/4S-20A-11-1V-li-ion-BMS-PCM-battery-protection-board-bms-pcm-for-lithium-LicoO2/1821822_32388217872.html
Iako BMS nije baš dobro staviti direktno na  bateriju kod naših primjena jer je veća mogućnost da se ostane bez pogona odnosno i napajanja RXa ako je spojen na ESC. Tako bi štiteći bateriju mogli izgubiti cijeli avion.
Što se tiće skretanja u lijevo ja ću također kompenzirati ali s malim trimom aileronima. Problem je u tome da je skretanje jače izraženo samo kod jakog gasa pa trimanje treba izvesti tako da kod gasa potrebnog za level let bude bez skretanja.

 

Odg: FPV experimenti

Reply #484
Ovaj moj odgovor nazvao bi "neželjeno skretanje".


Prvo, koilica za startanje tvog modela nebi trebala imati paralelne prednje kotače, da ne duljim slika i objašnjenje je ovdje:
http://www.flyfreak.net/elektro-modeli/avios-hawker-sea-fury/msg204420/#msg204420


Drugo, moment na elisi modela, zapravo je okretni moment kao i kod helikoptera (koji ga kompenzira repnim rotorom).
Kod naših modela to se postiže (govorimo o desnookretnoj elisi iz perpspekive pilota u cockpitu) tako da motor usmjerimo 2-3 stupnja udesno i isto 2-3 stupnja prema dole.
No, ovo je samo aproksimacija koja daje dobar rezultat samo pri nekoj brzini okretanja elise. Zato ovdje uskaču mixevi na stanici, njih dva: prvi se kombinira sa gasom na motoru, što je jači gas, to horizontalac daje jače usmjerenje "prema dole" da model ne diže nos. Među modelarima to je poznato kao "kompenzacija motora" što je u biti kolokvijalan i nesuvisao naziv. Isto tako moguć je i drugi mix na stanici koji će kompenzirati obrtni moment elise po uzdužnoj osi avijuna na eleronima. Također se može proporcionalno vezati na gas, i sam si rekao da ti se pojavi onda kada je gas jači.


Treća stvar je propeller helical wash, ne znam to prevesti, ali radi se o tome da struja zraka iza propelera putuje u obliku heliksa (kao one antene) i ako pri tome udara u vertikalni stabilizator, pojaviti će se intenzivno skretanje točno pri nekoj turaži motora (okr/min).
Ova slika daje objašnjenje:




Kompenzacija je moguća jedino na vertikalcu (pojavljuje se i izvjesna torzija uzduž trupa!), zato bi ga svaki veći model pogonjen vučnom elisom trebao imati (pusher najčešće iza sebe ima "zrak" pa ne pravi takav problem).

Nažalost, Dare to je tako: sa svakim centimetrom kako se povećava model, rastu i problemi i to nekako eksponencijalno. Zato su najbolji mali modeli  :D  !

Želim ti puno uspjeha i letova do iznemoglosti pilota sa tvojim Fotonom!


Damir

Odg: FPV experimenti

Reply #485
Pozdrav Damire i hvala ti na vrlo opširnom i poučnom postu. Tvoji postovi su uvijek vrlo zanimljivi i može se svašta naučiti.
S ovim FOTONOM sam zaista malo pretjerao u veličini ali zbog želje da smjestim što više FNPa. Mogao sam možda bolje napraviti za NELU malo duža krila da stane 30 FNPa pa bi se isto moglo dobro eksperimentirati.
Kako god bilo jučer sam obavio drugi probni let s FOTONOM i sad je situacija već znatno bolja. Kompenzirao sam ono skretanje u lijevo laganim trimom na aileronima. Još uvijek je malo nosat pa ću pomaknuti bateriju
malo u nazad. Bacanje modela iz ruke više nije neki problem, najteže je dignut ga iznd glave ali kad dam gas i zaletim se odmah se osjeti olakšanje i diže se bez problema čak bolje od drugih modela. Mislim da je već
lagano spreman za ugradnju auto pilota koji će ga još stabilizirati. Jučer sam letio bez uključenih FNPa jer je bilo prilično oblačno i kasno(iza 17 h). Iz batke je izašlo 2,5 Ah za oko 9-10 min leta tj. struja je bila prosječno 15-16 A što je prilično ali nadam se da će se pri manjoj brzini i uz pomoć APa svesti u okvire od 12A.
Evo i videa:
http://www.youtube.com/watch?v=SX4ui67pXgA

Odg: FPV experimenti

Reply #486
Dare samo naprijed, nadam se novim rekordima preko 50km uz pomoc fotona :)

Odg: FPV experimenti

Reply #487
Hvala Experthr na podršci i riječi ti se pozlatile ali to će biti dosta teško za ostvariti. Kao prvo 50 km je udaljenost koja vjerojatno nadmašuje rc vezu Dragon linka s njegovom oriđiđi antenom pa će trebati neka usmjerenija antena. Onda pitanje videolinka,pa gdje letit, pa se treba poklopit meteorologija. No radi se polako na tome-korak po korak, bez žurbe. Svaki novi kilometar udaljenosti je poticaj za dalje. :)
Evo paralelno s testiranjem FOTONA obnovio sam i NELU. Zamijenio sam slomljeni propeler i promijenio dio trupa koji se bio rasklimao prilikom skidanja s onog bora. Iskoristio sam letvice i onaj ribički štap koji je trebao biti na FOTONU i sad je sve znatno čvršće i ni malo teže. U fazi ispitivanja je i onaj gps tracker TK 102B koji ste mi preporučili ti i Daglas i to super radi. Sad ga pokušavamo spojiti preko GPRSa i nekog od servera da mogu pratiti cijelu rutu leta a naročito ako što pođe po zlu. Ova ruta preko Žumberka se pokazala prilično dobrom i vjerojatno ću tuda pokušavati i dalje s krajnjim ciljem "osvajanja" Sv. Gere ali to je na 43 km od Preljevnice! ::)
Inače elektronika na NELI nije pretrpjela nikakvu štetu osim batke od 1Ah(za pogon elektronike i servača) koja se bila preizpraznila. ESC je sad poštelan na 2,85V po članku (11,4V za 4S). Evo par slika:
[attach=1][attach=2][attach=3][attach=4]
[attach=5][attach=6][attach=7][attach=8]




Odg: FPV experimenti

Reply #488
Preporucam da ako je moguce iskljucite cutoff na escu i ravnate se prema naponu sa osd. Nikad neznate sto se moze desiti pa bolje imati opciju unistiti bateriju nego ostati bez pogona.

Odg: FPV experimenti

Reply #489
@Experthr:   Slažem se s tvojom preporukom samo na ovom escu se ne može isključiti.
Experimenti se nastavljaju ali ne onom dinamikom kako bi trebalo. Prošli tjedan sam ugradio FPV opremu i čekao vikend a dočekao kišu i vjetar.
Jučer sam ulovio vremena i isprobao ga u fpv letu. Stavio sam na njega i GPS tracker. Stavit ću kasnije neki video od jučer a sad samo par slika:
[attach=1][attach=2][attach=3][attach=4]
[attach=5][attach=6][attach=7][attach=8]
[attach=9][attach=10][attach=11][attach=12]
Složio sam bateriju za elektroniku("po mjeri") od li-io članaka 18650. Nije baš lijepa ali ima 3,5Ah, 3S i trebala bi moći prilično dugo napajati elektroniku i servače.
Nabavio sam 8" monitor da se nađe uz antene i da mogu na licu mjesta podešavati IFTRON i recorder. Dobro je imati još jedan monitor radi zalihosti a ovaj nema plavi zaslon kod nestanka video signala.




Odg: FPV experimenti

Reply #490
Evo videa s FPV probe. Slika s kamerice opet ima izobličenja ali sam skužio da se javljaju samo kad je kamerica usmjerena prema suncu. Izgleda da se radi o prejakoj modulaciji video signala.
STORM je sad u verziji V 2.2 ali nisam primijetio neku razliku, osim kod simbola potrošenog kapaciteta baterije  gdje je sad "1" kad je potpuno puna a tek kasnije se pojavi simbol baterije i prikazuje u mAh.
Osnovna podešenja STORMA napravio sam doma na strogo ravnoj plohi (vaservage) a ostalo na livadi. Treba se još poigrati sa gainovima i odrediti BAT SCALE tj.točno pokazivanje potrošnje.
Za sad je unutra FUTABIN rc RX koji ima domet oko 3km a PA SAFE RANGE stavio sam na 1km ali nisam išao dalje od 500m.
Ovaj početni model FUTABA stanice ima fail safe samo za gas(stavio sam ga na 47%-to je oko 12A) i nema podatak za RSSI.
GPS tracker radi odlično preko GPRSa i snimio je trasu cjelokupnog vrludanja aviona pa se nadam da u buduće imam sigurni alat za pronalaženje modela, zlu ne trebalo!
https://www.youtube.com/watch?v=ezgi1-b9sEI
http://www.youtube.com/watch?v=fiW0kIGiLe0


Odg: FPV experimenti

Reply #491
Super da tracker radi, koju ste karticu stavili unutra, na bonove obicnu pa stavili na nju bon?

Odg: FPV experimenti

Reply #492
Stavio sam vip sim karticu na bonove i aktivirao zakon tarifu(50 kn/mjesečno) koja ima 1500MB i 1500 minuta ili SMSa ali prebacit ću se na mini zakon tarifu 300MB i 300 min./SMS (30 kn/mj.).
GPS tracker za slanje podataka troši vrlo malo data-e tako da ću na kraju trećeg mjeseca morat vaditi sim karticu iz trackera i potrošiti preostale MB da ne propadnu  :)

Odg: FPV experimenti

Reply #493
Da to je problem, trebalo bi testirati da ide cisto na bon bez tarife kolko bi trosio.

Odg: FPV experimenti

Reply #494
Drustvo, u svojim trackerima koristim bon bon karticu, 50-55 kn 6 gb, mozes kombinirati tarifu kod njih na webu kada registriras karticu kako hoces (sms/data/call). Zgodna stvar je za 160 kn bon traje godinu dana, a nakon godine dana sto se ne potrosi poklonite/prodate nekome tko koristi bon bon svakodnevno. Meni jedan od trackera godisnje (svakodnevno testiranje) potrosio 40-ak kn, na kraju godine mi je ostalo 120 kn na racunu, prebacio frendu na njegov mob preko web aplikacije i dogovorili se za 90 kn naknade :)