Skip to main content

Topic: EPO MODELI... malo drugačiji pristup (Read 2816 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

EPO MODELI... malo drugačiji pristup

Malo drugačiji pristup najpopularnijoj(najprodavanijoj) kategoriji RC modela:

Autor:TOM HUNT, dizajner UAV letjelica , aerodinamičar ,pilot i RC pilot-USA-
Ja sam ''nesretan'' jer znam dovoljno. To sam to znanje  kompletirao  s dugogodišnjim iskustvom RC letenja i tako ga barem donekle  uravnotežio .Dio razmišljanja vezan za  ARTF modele napravljene od ''modernih'' materijala (kompoziti ,EPO  itd) iznosim ovdje ,u kraćoj formi ,dakle nešto o Warbirds  skala modelima ,proizvodnje sa Dalekog Istoka........koje jako volim.


Letio sam RC modele prije nego sam letio punoj skali.
Letio sam RC modele prije nego što sam postao i Aero-Inženjer strojarstva.
Dizajnirao i testirao modele u  aerodinamičkom tunelu (30 + godina)
Dizajnirao  UAV-a. (veliki i mali)

Od ''malih'' dana sam gradio scale modele.
Zato ''odmah u glavu'': " skala" modeli su dobili vjetar u leđa pojavom modernih materijala pretežito EPO, tako da sam se uvjerio da ''foamies'' nešto bolje izgleda i nešto bolje  leti i jeftiniji je nego modeli iste kategorije napravljeni na klasičan način ,od klasičnih materijala.  Nekoliko je  faktora koji im to omogućuju ,a koji nisu tema današnjeg osvrta.
Mjerila nekih modela  zrakoplova NE MORAJU,kako se tvrdi , biti pogrešni. Postoje neke iznimke a najgore u mojim 40 + godina letenja RC modela je Hawker Hurricane. Površina  horizontalnog stabilizatora  ovog zrakoplova je bez donjeg profila tako da ni  ''stari'' Reynolds ne pomaže.

Osim tog zrakoplova  nema "popularne" WW2  ptice koja se ne može napraviti u točnom razmjeru i letjeti dobro.

Vidimo da su proizvođači  konstruirali transportnu kutiju,po standardima međunarodnog transporta,čitaj da poštarina bude nešto manja, a zatim tek  osmisliti i dizajnirali model koji se može uklopiti u gabarite novonastale  kutije. Najnoviji primjer je sveprisutan FMS P-51D. Horizontalna rep je prava veličina, ali 4cm  preblizu krilima! Pa ipak, to još uvijek leti super! ali oni su preskočili  jedan od najvažnijih atributa aerodinamike zrakoplova! Također, nos je prekratak 2.5cm .Da su zadržali skale mjere i napravili kako treba,  ne bi bilo ovoliko CoG pitanja! Uz 1450mm krilo (1400-1450 njihov standard), trup s kućištem , vertikalac sa  horizontalcem  su  preveliki  za postojeću kutiju ako je model  ispravno napravljen u skali!

Povećati stranice kutije značilo bi   učiniti pravu stvar ,a onda napraviti  malo veće repne površine i duži  trup. ... ostale mjere nisu mijenjali pa modeli i dalje lete ''super'' .... kakvi  likovi ...

Najviše uznemirujući primjer došao je  nedavno. Parkzone Mk 9 Spitfire. U "Parkzone" tvrde  da su morali napraviti veći vertikalac da bi funkcionirao ??? Nije bilo potrebno, pogotovo jer su napravili Parkzone BF-109- G , TOČNO u skali a koji ima manju površinu vertikalca od Spitfire.

Ja sam izgradio više od desetak različitih veličina Spitfire-a u mom životu i nikada nije bilo potrebe za  većim vertikalcem,  leti dobro, čak i za one malo s malo   RC letačkog  iskustva.

Ako "misle" da moraju varati, to je radi nedovoljno testiranja ,što je dugotrajan i skup postupak te se komercijalno odražava na krajnju cijenu proizvoda , a ovako  ostaje  puno igranja sa CoG, promjenama , ostavljajući niže kvalificiranim letačima modela promjene CoG,povećanje osjetljivosti sa svakom promjenom upravljačkih površina i komandi i bilo kojim dodacima na modelu,što je uvijek podložno fatalnim greškama u operativi (letenju).
Potpuno je razvidno da je nemoguće ''utjecati'' na proizvođače ,jer svi znamo da je potražnja velika a ponuda često usporavana sa čuvenim  sveprisutnim BACKORDER-om......permanentno smo na čekanju i jako sretni kada poštar donese naručeni i voljeni model.


Varali ONI  ili ne... i dalje ću kupovati ARTF ... ali moji (njihovi) modeli neće letjeti u zadanoj   konfiguraciji  proizvođača ! Mijenjati ću sve  što je potrebno .....zato jer to znam i mogu.Ostalim kupcima-modelarima, sa manje iskustva, preporučam da putem modelarskih foruma nađu sretno i adakvatno riješenje.

Sve najbolje

Tom Hunt

Preveo: REMOTE
Djeca i luđaci su iskreni u svojim kreacijama
Mes

Odg: EPO MODELI... malo drugačiji pristup

Reply #1
Hvala na prijevodu.

 

  Quick Reply

Warning: this topic has not been posted in for at least 120 days.
Unless you're sure you want to reply, please consider starting a new topic.

Note: this post will not display until it's been approved by a moderator.