Skip to main content

Topic: savjet za početnika - je li ovo dobro za iskusiti čari RC-a? (Read 23273 times) previous topic - next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

savjet za početnika - je li ovo dobro za iskusiti čari RC-a?

EDIT : pogledati 4.stranicu, tamo je snimka leta kupljenog modela



-------------------------------------------------------

cijena  840 kn.

link:
http://217.14.221.177/StartEU.ashx?_command=showItem&item=art-cessna&location=SKL&session=GoEGJFWdIemOlBSWxL7E

video:
RC Ego Cessna 182 by ART-Tech Review Art-Tech 4ch Mini Sky Trainer 182 Sky w/ Brushless Motor - Flight & Review

koliko razumijem sve potrebno je uklučeno: baterija, punjač, motor, relayi, avion i stanica.






u vodiču na ovom forumu je napisano:
 
Quote
Visokokrilac u stilu Cessne 152 pametan je izbor.
to je praktički to, visokokrilac + početnička krila za bolju stabilnost pri zakretanju...

Quote
Možda ovdje ne bi bilo loše napomenuti za početnike da bi se prije upuštanja u prvi let bilo dobro malo uviježbati na simulatoru. Današnje gotovo sve stanice imaju mogučnost spajanja na PC, za kojeg sam uvjeren da 99,99% modelara ima kod kuće, pa umjesto da se model (u koji se ipak uloži truda i novaca) skrši, bolje je to napraviti virtualno.


čini mi se da se stanica može spojiti na PC pa vježbati na simulatoru (na slici vidim kabel i CD), a to nije kabel od punjača koji je lijevo od njega



EDIT: da, dolazi sa simulatorom
Quote
Comes with simulator software and cable to plug transmitter into computer
http://www.avtechtoys.co.za/planes/art-tech_cessna.html




dakle, je li to dovoljno kvalitetno da se može naučiti letjeti, pa onda za pola godine - godinu nabavi napredniji avion i stanica.
rezervnih dijelova ima na lageru, pa i početničke greške neće biti tako skupe(ne čine mi se visoke cijene a ne treba ni ići u drugu državu po njih)

Zahvaljujem

Odg: savjet za početnika - je li ovo dobro za iskusiti čari RC-a?

Reply #1
Tomislav_ZG, ne mogu se oteti dojmu da je ovaj komplet jako primamljiv, svojstvima , opremom i cijenom.
Ovakav isti komplet u drugom dućanu u ZG košta skoro 1000 kn.
No ono što je tipično za ovakve male scala modele sa rasponom do 1 metar: model je prokleto nestabilan u zraku i moraš ga stalno 'imati na oku' i 'osjećati na palici', jer ako samo malo izgubi brzinu, voli padati u kovit.
U pravilu to znači da ga moraš juriti da ti bude pod kontrolom, a kada treba sletiti, treba se snalaziti da se ne ošteti.
Druga je stvar dijelovi, problem je kod ovakvih 2,4 kompleta - prijemnik. Teško se nabavlja, treba ga naravno bindati, stanica nema sve opcije...

Početnici koji su najčešće počinjali sa Easy Starom, uz možda malo veću investiciju u elektroniku, stekli bi prvo rc-letačko iskustvo na modelu koji je za to i namjenjen, a elektronika bi im ostala i nakon što izguštaju Easy-a za druge modele.

Pa razmisli...

Damir

Odg: savjet za početnika - je li ovo dobro za iskusiti čari RC-a?

Reply #2
Definitivno se slazem sa Diogenom, to nikako nije za pocetnika, taj model dosta zahtjeva iskustva i vjestine letenja a pogotovo kod spustanja istog;
Moj ti prijedlog neki model od Multiplexa, Minimag ili Easycub, moze cak i Easystar mada ja to ne smatram avionon nego kantom, jebes avion bez kotaca;

http://www.flyfreak.net/elektro-modeli/multiplex-easycub/

Odg: savjet za početnika - je li ovo dobro za iskusiti čari RC-a?

Reply #3
Damire pozdrav,
kako te interesuje Smola za izradu Kalupa ja bih ti predlozio da se povezes sa pretstavnikom Firme EBALTA koga imate tu u Hrvatskoj,
daleko povoljnija po cijeni je dvokomponentna Smola u koju stavljas punioc po volji,pocev od Aluminijskoga praha za kvalitetne Forme-kalupe pa do praha koga oni nude a cijena mu je niska,ako te interesuje mogu ti i konkretne tipove tih Smola navesti,
napominjem da je vrijeme otvrdnjavanja ovih Smola 20-30 minuta,ja sam godinama radio samo sa ovim gore spomenutim materijalom,nesto bolje i jeftinije ne postoji da dodjes do zeljenoga Kalupa

Odg: savjet za početnika - je li ovo dobro za iskusiti čari RC-a?

Reply #4
2 davorvž: za koliko prodaješ onaj avion što si linkao, jer vidim da piše spreman za prodaju...
i što bi još trebalo uz njega? samo stanica? prodaješ i nju( za koliko)?

pitam da si čisto stavim stvari na papir, i odvagnem.
jer ovo je sve za 840 kn i leti,
a na priloženom simulatoru mogu steći malo feelinga kroz par tjedana.

Odg: savjet za početnika - je li ovo dobro za iskusiti čari RC-a?

Reply #5
PoslušJ SAVJET NAS STARIH I MANI SE TOGA ..Cijena je primamljiva ali to nikako nije nešto što bi ti bilo tko od nas preporučio za početak.. jedan mladić kod nas mislim da je imao baš to ali sa drugom stanico i sada ima samo stanicu obzirom da je cesna negdje u minskom polju...
vedro nebo i miran zrak želi vam vukovar

Odg: savjet za početnika - je li ovo dobro za iskusiti čari RC-a?

Reply #6
2 davorvž: za koliko prodaješ onaj avion što si linkao, jer vidim da piše spreman za prodaju...
i što bi još trebalo uz njega? samo stanica? prodaješ i nju( za koliko)?

pitam da si čisto stavim stvari na papir, i odvagnem.
jer ovo je sve za 840 kn i leti,
a na priloženom simulatoru mogu steći malo feelinga kroz par tjedana.
taj model je prodan odavno;
jest 840KN ali je govno brate, prvi pad i raspast ce se u hrpu djelova, pucaju nosaci motora, puca stajni trap i to svaki drugi let ili se sav savine, ne valja definitino, barem ne za pocetnika a ti uzmi 840KN pa kad stulis model ces lupat glavom o zid, druga stvar sta te komponente sta su gore su promaseni slucaj, mani se toga....

Odg: savjet za početnika - je li ovo dobro za iskusiti čari RC-a?

Reply #7
Slušaj savjete starijih... ;)

Ja nisam pa sam počel sa sličnim (skoro istim) modelom... Prvi let je trajal jedno 5 sekundi (efektivno) i završil sam sa slomljenim krilom, svinutom osovinom motora (što povlači za sobom strganu elisu), svinutim stajnim trapom i otkinutim eleronom... :-[
Uglavnom, sad nakon popravaka i trimanja leti dobro, ali mi je guzica još uvijek stisnuta dok letim... :D
Model je mali, brzi i živčano reagira na otklon palice, lako se izgubi orijentacija u prostoru (pogotovo početniku)...

Još jednom, slušaj savjete starijih (iskusnih) modelara/letača...

Ja (mlad i neiskusan) ti govorim ovo iz škole na vlastitim greškama:

1. kupi kvalitetniju stanicu koju nebudeš trebal mijenjati neko izvjesno vrijeme...
2. nabavi dobar simulator (RealFlight, AeroFly) i nauči dobro letjeti na simulatoru da barem malo stekneš dojam o letenju jer je bolje razbiti model 100 puta virtualno nego jednom stvarno...
3. razmišljaj o modelu s kojim ćeš moći letjeti kao početnik, ali za koji ti kasnije treba par sati da ga preradiš u nešto naprednije (mislim da je tomu sličan EasyCub)...

Još jednom, slušaj starije i uživaj u letenju...  ;)

Pozdrav...
Ideš, ovo leti... :D

na stolu: BT 1/6 F4U Corsair
build log: http://www.flyfreak.net/samogradnja/bt-f4u-corsair-u-16-skali/
u zraku: Skyartec 182 Cessna

Odg: savjet za početnika - je li ovo dobro za iskusiti čari RC-a?

Reply #8
a na priloženom simulatoru mogu steći malo feelinga kroz par tjedana.
To je tvrdnja za koju ti iskreno savjetujem da je ćim prije zaboraviš.  Simulator letenja RC modela ima neku svrhu ako već imaš neko iskustvo, pa onda , malo za zezanciju nevećer ili kada ne možeš na teren.

Uostalom, da li bi pustio na cestu nekoga da vozi auto ako je 'samo vježbao na simulatoru vožnje' ?

Takvi RC modeli sa rasponom manjim od 1 m nekako kao da su 'nervozni' i osobno ne volim ih jer se ne možeš izguštati, stalno se izvlačiš iz neke situacije i kada sletiš - olakšanje.

Naprotiv, kod odgovarajučeg modela, kada sletiš, jedva čekaš slijedeći let.

Damir

Odg: savjet za početnika - je li ovo dobro za iskusiti čari RC-a?

Reply #9

Quote
.. stalno se izvlačiš iz neke situacije i kada sletiš - olakšanje.

Naprotiv, kod odgovarajučeg modela, kada sletiš, jedva čekaš slijedeći let.

Damir

 
 
Damir je ovo rekao tocno kako treba, svaka cast ..   :)
 
Za pocetnicki model pokusaj si nabavit nesto sa oko 140 cm raspona krila i da ima elerone.
A ako sada vec znas da ces se koliko-toliko baviti modelarstvom, uzmi bolju stanicu,
neku koja bar ima mogucnost digitalnog sub trimanja servoa..
 
 
 

Odg: savjet za početnika - je li ovo dobro za iskusiti čari RC-a?

Reply #10
Bez obzira na sve, mislim da ak ti nije zao tih 850 Kn i nije bas toliko los izbor.
Imali smo je i Saraga i ja i lijepo smo se sa njom zabavljali...
Ja sam cak uzeo i model sa vecim rasponom i flapsovima...
http://www.hobbyking.com/hobbycity/store/uh_viewItem.asp?idProduct=10339
inace, ovu kaj ti gledas je
http://www.hobbyking.com/hobbycity/store/uh_viewItem.asp?idProduct=6331
znaci za 300 Kn, fali ti jos stanica, ali onda do 850 Kn mozes uzeti Dx6i.
E sad, dali se isplati cekati (u minusu su na stanju) i placati postarinu... vjerovatno ne.

Uz to kupis i UHU Por i samo ljepis.
Na HCu imas i rezervnih djelova
http://www.hobbyking.com/hobbycity/store/uh_viewItem.asp?idProduct=6660

U bilo kojoj kombinaciji racunaj da ces morati dokupiti jos i slijedece:
3 kom batki sa HC, najjeftinijih
normalni punjac za baterije
brushless gljivicu sa HC (ovaj sa kojim dodje nakon prvog crasha bacis)
5 pari elisa i paketic rezervnih osovina za gljivicu

Stvar sa kotacima / stajnim trapom je slijedeca:
Prvo jace slijetanje raspasti ce se kapotazi
nakon par slijedecih i ova zbica od prednjeg (on je upravljiv, raspadne se cijela sarka ili zica od piganja i ravnanja)

i onda dolazis do finalnog rijesenja... umjesto tricikl slozis klasicni stajni trap.
Pomaknes zadnje kotace malo naprijed, a odozada stavis neku skijicu.

I tako ce ti raditi odlicno...
Posljednji model:
Sin V1: tezina: 7500 g, raspon: 70 cm, gorivo:mlijeko, kapacitet rezervoara: sve veci, izdrzljivost: 0-24

Odg: savjet za početnika - je li ovo dobro za iskusiti čari RC-a?

Reply #11
ja sam poceo s time i jos je ziv, ali sam nabavio samo model bez punjaca i stanice. jobescu je poceo sa epp 3d modelom na kojem smo smanjili otklone i koji je letio kao trener tako da sam ja nisam pobornik easystara kao pocetnog modela jer to nije ni jedrilica ni avion pa mi ne djeluje zanimljivo. no svatko po svome i kako mu odgovara....

ja sam stajni trap skinuo i slijetao u travu.

uzmi nekog iskusnog da ti digne avion i poslije da ga spusti i tako imas veliku sansu za uspjeh
struja zakon, nitro USTAV

Odg: savjet za početnika - je li ovo dobro za iskusiti čari RC-a?

Reply #12
ukoliko si dobro zagrizao u modelarstvo i namjeravaš se time duže baviti najbolje ulaganje u početku bilo bi u solidnu stanicu...kako budeš stasao tako će rasti i potrebe pa ti i ta stanica vjerovatno neće biti i posljednja...moje iskustvo je slijedeće..ja sam cijelu svoju početničku godinu rezao modele od izoflora...vrlo jeftin materijal i lagan za obradu..da bi od njega napravio Citabriju - visokokrilac raspona od 120 cm treba ti svega jedan list izoflora a on košta svega 6 kuna....treba ti jedna karbonska šipkica od 2mm, jeftini set up s HC i možeš letjeti..kada je razbiješ samo malo uhu pora i to je to..ili za jednu večer izrežeš i složiš novu...to mi se čini jako jeftin, a opet dosta učinkovit način učenja letenja...on će te primorati i na nešto malo više gradnje nego je to kod ARF modela..naravno, uvijek možeš krenuti s Easy starom ili sličnim klonovima ...nedavno sam gledao Easya kako ga lete početnici na livadi..milina od modela ..to je veće ulaganje, ali i model leti onako kako se to i očekuje...uvijek ti ostaje i opcija da se pridružiš nekome funkcionalnom modelarskom klubu ukoliko ti je dostupan...ili nekome voljnome i iskusnome modelaru...
 
lp
 
Toni 

Odg: savjet za početnika - je li ovo dobro za iskusiti čari RC-a?

Reply #13
dajem vam obojici za pravo Wesp i EEWAN,
 i ja bih savjetovao to isto,
u pocetku bi Elerone ili iskljucio ili jednostavno Avion bez njih,
Easystar je skup za pocetnika i ne smatram ga toliko vrijednim koliko ga prikazuju,

tvoj pocetak je ispravan,tockove dole i na Travu,Trbuh poljepiti Trakom da se umanji ostecenje.

Odg: savjet za početnika - je li ovo dobro za iskusiti čari RC-a?

Reply #14
no, Diogenova primjedba o malom rasponu i živčanosti i dalje stoji..gledao sam i jedan i drugi model...s cesnom se moraš boriti s easyem ipak ne...ovdje govorimo Ivane o potpunom početniku..
 
 
lp
 
Toni 

 

  Quick Reply

Warning: this topic has not been posted in for at least 120 days.
Unless you're sure you want to reply, please consider starting a new topic.

Note: this post will not display until it's been approved by a moderator.