Skip to main content

Topic: Rezanje stiropora žicom (Read 15498 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Rezanje stiropora žicom

Napravio bih si rezač s vrućom žicom da s njim mogu rezati stiropor ili slično pa Vas molim za pomoć oko toga. Kolko sam skužio pretpostavljam da bi mi za to trebala neka žica koja se zagrije i nekakvo napajanje pa me zanima kakva žica i kakvo napajanje bi mi trebalo te gdje bih to mogao naći u Zagrebu. Malo sam tražio te sam naišao na ovakvu cekas žicu http://skr.rs/JQC jedino ne znam je li dobra i kakvo napajanje mi treba niti je li mi još nešto potrebno da to napravim?


Odg: Rezanje stiropora žicom

Reply #2
Je li ova gore cekas žica dobra što sam link stavio i gdje da uzmem takvo napajanje i to s čim se kontrolira temperatura? Imam ja dvije batke 4S 1600mah 14.8V 40-80C pa ne znam je li mogu njih koristiti tako da batku spojim na tu žicu ili adapter od 3 do 12V kojeg imam jedino ne znam kako bih njega spojio jer on ima razne nastavke pa bih valjda negdje trebao kupiti nešto gdje bih ga priključio pa da imam dvije žice.

Odg: Rezanje stiropora žicom

Reply #3
na toj žici 10.8 Ohm-a

snaga i struja potrebna bi ti bila na recimo 12 volti:
po izračunu: Amperi = Volti/Otpor bi bilo 1.12 ampera
što znači da bi ti trebal izvor napajanja koji daje pri 12 volti 1.12 ampera i snagu od 10.8 watta (Snaga = Napon/Amperi)

ovdje imaš objašnjenja i kalkulatore za električne izračune: http://www.sengpielaudio.com/calculator-ohm.htm


sad što se tiče baterija i kako bi to funkcioniralo s njima vrlo vjerojatno bi ti trebao buck konverter da digneš tj reguliraš napon.
najjedonstavnije riješenje bi ti bilo napajanje tipa neki adapter ili čak punjač od laptopa, možeš ih nabaviti u chipoteci https://www.chipoteka.hr/


tu ti je stranica s uputstvima i informacijama oko temperaturne kontrole preko arduina: http://fritzing.org/projects/hotwire-foam-cutter
temperaturna kontrola se tu vrši preko PWM sistema Pulse Width Modulation (možeš nač info o tome na google-u) ili proguglay foam cutter arduino temperature controller


što se tiče dal je ta žica dobra, stvarno nemam pojma, moj savjet bi bio da nazoveš dučan i pitaš njih, dal je ta žica ok za tu primjenu ili da pričekaš nekoga tu na forumu ko ima iskustva s tim uređajem da ti da konkretni odgovor.



Odg: Rezanje stiropora žicom

Reply #4

Odg: Rezanje stiropora žicom

Reply #5
Kupi cekas zicu u tapikeru zagreb ili bilo gdje drugdje,
Spojis na regulator rasvjete za 40kn i rezes krila i letis,
Pusti pwm regulacije i to, ne radis nuklearni reaktor.
pogotovo ak racunas da je 1.2A pri 12V samo 10W, nebus daleko dogurao.  ;)


Sretno :)


https://www.youtube.com/watch?v=BPFRMqyXWeQ


Jet model  www.tinyurl.com/turbojet01         Balza Jet  www.tinyurl.com/BalzaJetModel
FockeWulf 190 www.tinyurl.com/FockeWulf190noisemaker      Benzinski šleper 2.5m  www.tinyurl.com/BiduleSleper

Odg: Rezanje stiropora žicom

Reply #6
Nisam te baš razumio s tim regulatorom rasvjete, što da ga spojim na gradsku mrežu i onda kada ga vrtim podesim si jačinu  od 0 do 230V kako mi odgovara ili?

Odg: Rezanje stiropora žicom

Reply #7
točno, vidi se u videu iznad bijeli regulator na zelenoj podlozi poda garaže, dimmer za ugraditi u zid na mjesto prekidača za rasvjetu.


10 Ohma ti ima valjda svih 5m žice a toliki luk sumnjam da ćeš raditi, isto tako žica se jače zagrije u zraku nego dok ide kroz styro,
a pritom se i skuplja/steže pa je dobro imati oprugu u luku da napetost bude ista, ne nategnuti ju na fiksne točke jer će puknuti kada ugasiš struju.
ukratko, previše računanja tu ne pomaže, u praksi kreneš od minimuma i prema jačoj struji vrtiš...
ne možeš na silu gurati ampere kroz žicu a fixan napon imati npr, sve to ovisi o naponu, pa rastu watti sami od sebe...
uzmeš, spojiš, probaš na par komada styra kako radi, napraviš krilo po uputama s neta i ideš letit, to je priprosta tehnika i dobra je ali nemoj se zabiti preduboko jer rezultat na kraju ne varira toliko imao ti PWM ili ne  ;)


Sretno letenje
Jet model  www.tinyurl.com/turbojet01         Balza Jet  www.tinyurl.com/BalzaJetModel
FockeWulf 190 www.tinyurl.com/FockeWulf190noisemaker      Benzinski šleper 2.5m  www.tinyurl.com/BiduleSleper

Odg: Rezanje stiropora žicom

Reply #8
Izgleda malo previše opasno neka slučajno dotaknem žicu a struja je na max... radije ću uzeti neko normalnije riješenje.

Odg: Rezanje stiropora žicom

Reply #9
Mislim uzeti neko starije pc napajanje pa ako netko ima iz Zagreba koje viška dobro bi mi došlo.

Odg: Rezanje stiropora žicom

Reply #10
Dobio sam na poklon jedan gotov rezač a za napajanje sam upotrijebio adapter kojega sam imao te na njemu mogu staviti od 3V do 12V no meni je za one ploče 6mm najbolje 6V jer onda malo dimi a dobro reže :)


 

  Quick Reply

Warning: this topic has not been posted in for at least 120 days.
Unless you're sure you want to reply, please consider starting a new topic.

Note: this post will not display until it's been approved by a moderator.