Skip to main content

Topic: pocetnicka dilema (Read 16044 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

pocetnicka dilema

pozz ljudi zanima me kao pocetnika u letalima sta bi bilo korisnije uzet za pocetak neki avion ili helica...

naravno mislim na nesto sto bi meni koji tek ulazim u to bilo jednostavnije za shvatit...a s tim i letit

i druga stvar sta je jeftinije odrzavat od tog dvoje...sta gledat kod kupnje da je kvalitetno,a opet ne preskupo i nakrcano nekim nepotrebnim

pizz.. koje ja kao laik (jos) necu u potpunosti iskoristit...do sad sam probo vozit lama v4,neki kineski mini helic i honey bee 3...ali to je sve bilo na minutu s tim da nebi koaksijalca to i tumplek moze vozit....honey bee je ok bio ali treba dosta privikavanja jel nije koaksijalac...avion nikad nisam probo

moze i preporuka nekih modela za kaj se vec odredi....  :-\  a cifra  da je RTF model do 1600max (kn)   ;D

Odg: pocetnicka dilema

Reply #1
Ćuj, nisam siguran što bi ti pasalo, ali mi se ćini da je najbolje početi sa biciklom !?!

No ako si to već uvježbao Easy Star je napravljen baš za početi, imaš verzije za crnke:


ili za plavuše:


dakle ovisi o tome kako se osječaš, a ne kakav ti model treba.

Inače ovo sa EA je poznata stvar i naš cijenjeni kolega zzechner sa pravog aeromodelarskog foruma je prvi dao ovaj savjet, mi smo ga isprobali i mogu ti reći da je 100% uspješan!


D.

Odg: pocetnicka dilema

Reply #2
ova je dobra.... :D

s druge strane meni jasno da das novce za nesto sto bacas u vjetar ali ako vec hičeš da bar bude kvalitetno
to mi je bitno....   :D

imam i bicikl ako netko hoce kupit   :P

Odg: pocetnicka dilema

Reply #3
iako ovo svi preporucaju ja sam sretan da nisam poceo sa easy starom jer sam siguran da bi mi brzo dosadio.

evo posta sa starog flyfreaka kojeg sam napisao dok je jos bio ziv.

"mozda ce ovo zvucati ludo, ali frend modelar se naucio letjeti na ovakvom modelu (ne bas taj vec yak 54 iz iste serije). ja imam ovoga i leti puno bolje i mirnije od yaka, a i puno je okretniji kada se povecaju otkloni elerona i elevatora pa njega i navodim. http://www.hobbycity.com/hobbycity/store/uh_viewItem.asp?idProduct=7371&Product_Name=GeeBee_EPP_3D_Air_Plane_Model_(Unbreakable)

dakle to je 3d model napravljen od epp-a i ima konstrukciju od karbonskih trakica. frend je toliko puta padao da mi nije jasno kako je avion izdrzao. najzanimljivije od svega je da je od svih silnih padova (a bilo ih je pri punom gasu vertikalno prema dolje) konstrukcija krila ostala neostecena, a razderao se samo epp koji se na licu mjesta polijepi sa uhuporom. jos je zanimljivo da trup od padova nema vecih ostecenja osim sto se razlijepio, ali i to se opet sredi sa uhuporom. u redu je priznati da sam i ja puno padao sa tim modelom no to je sve bilo kada sam vjezbao visenje na elisi.
u uz model se uzme combo http://www.hobbycity.com/hobbycity/store/uh_viewItem.asp?idProduct=4712 (obavezno i zamjenske osovine i puno propelera jer to neizbjezno puca pri padovima), neka baterija od oko 1000mAh 3s i hxt900 serva koja su i preporuka za model.
sa ovim setupom model se penje beskonacno vertikalno, radi loop doslovno oko svojeg repa i zbog toga kasnije ne postane dosadan kao sto je meni postala cessna na kojoj sam se ucio. model moze ici jako brzo i jako sporo pa je zbog toga opet primjeren pocetnicima jer nemaju problema sa slijetanjem (koje najcesce i ne izgleda kao slijetanje jer model ima trap koji po meni sluzi samo da isfederira udarac u zemlju). s druge strane visokokrilac cessna na kojoj sam se ucio ima veliku brzinu slijetanja i svako slijetanje bi zavrsilo sa barema malo stete.

zasto sve ovo pisem?
zato jer se pocetnicima preporucaju treneri visokokrilci koje je lakse upravljati i oprastaju puno vise gresaka u letu od ovakvih modela. no nije li najveca prednost da se model sto manje razbije pri padu jer ce pocetnik pasti sa bilo kojim modelom. bitno je samo da se u pocetku ucenja otkloni elerona i elevatora postave na 50% ukupnog hoda, teziste se stavi malo naprijed i tada model leti jako mirno i sam se ravna.

letim ovaj model od rujna prosle godine i jos mi nije dosadio, siguran sam da ni nece s razlikom da ja gore imam motor od 220w koji daje 1200 grama potiska na 600 grama rtf tezine pa je avion prezanimljiv i preokretan. ljudi koji su vidjeli sto sve moze nisu krili odusevljenje mogucnostima, a ja cu si definitivno ponovo uzeti isti model kada ovaj ode u zasluzenu mirovinu jer takvo nesto uvijek treba imati u prtljazniku automobila.

imam i snimke na kameri koje mogu dokazati neunistivost aviona, ali nemam firewire kabel tako da ne mogu prebaciti snimku na komp. za sada evo malo snimki sa jubitua - Red Eagle GeeBee 3D EPP Plane Maiden Flight
Hobby City GeeBee
Hobby City GeeBee
vidio sam da i marijom sa foruma ima model iz te serije pa ako je sa njime padao mozda i on moze potvrditi moju pricu o neunistivosti modela.
jedina mana mu je - strasno je ruzan.

nadam se da sam ovime nekome pomogao."

po meni je ovo bolji izbor jer sam skuzio da volim agrsivnije letenje pa ti to i preporucam. neko drugi voli mirnije letenje pa avion takvih karakteristika preporuca drugima. ti ces najbolje znati za sebe i sto god da kupis uzivat ces u tome beskrajno kao i svi mi.

struja zakon, nitro USTAV

Odg: pocetnicka dilema

Reply #4
iako ovo svi preporucaju ja sam sretan da nisam poceo sa easy starom jer sam siguran da bi mi brzo dosadio.

Tako je, slažem se ! Niti ja nisam započeo sa Easy-jem i drago mi je da nisam, jer je to bilo još onda kada su Beatlesi bili još aktivni!

Ja sam započeo sa avionom prikazanim na slici dolje: to je tako dobar model, toliko se može puno naučiti u samo pola godine na njemu , da se taj kit komplet proizvodi još i danas:
https://shop.graupner.de/webuerp/servlet/AI?ARTN=4419

Nažalost, nakon mukotrpnog učenja na njemu i puno uspješnih i neuspješnih letova, od njega mi je ostala samo elisa. Nepoderiva je, dok druge pucaju i lome se kao da su od čokolade, ova je nenadjebiva i čuvam je za buduće generacije!

Da nije bilo ovog modela, ja ne bi ostao u modelarstvu desetljećima!

Damir


Odg: pocetnicka dilema

Reply #5
odgovor na ewanov post....

da da... imao sam jedan takav koji sam prodao sastavljen i jedan koji sam vozio sa dečkima na selu i onda prije nego kaj sam sebi kupio
vrhunska stvar.... skoro neuništiva.... jedino je problem kad ga uzmeš u ruke misliš da se bu sve raspalo...
kao spužva je...


e sada da se vratim na easy...
najbolji avion na svijetu
pored svih koje sam imao do sada(chipmung, extra, cap, pajper, soaring eagle, easy glider itd...) i koje imam u floti(twin jet, extra i easy  star) on je neuništiv.... i nikad dosta zadovoljstva u letenju

kad ti dojadi tromost staviš unutra motor od 500 W i da vidiš veselja...
kad ti krila od akrobacija počnu pucati i pigati se... daš ga Grumfu da upasira unutra dodatnu ramenjaču ...
kad ti od svih tih gluposti nos otpadne i misliš da je za smeče.... staviš pivsku flašu i vozišššššššš

po meni .... bi svaki pravi modelar trebao u svojoj floti imati jedan easy star


 
Debljina je ozbiljan medicinsko-estetski problem koji se može riješiti dijetom, a glupavost je medicinsko - socijalni problem koji se NE može riješiti.

YT kanal http://bit.ly/2lAbpIe

Odg: pocetnicka dilema

Reply #6
Modelarstvom ili se babiš ili ne baviš. Nema sredine.
 
Kažeš da imaš 1600kn. Fino dodaj još par sto kuna i kupi neku kvalitetniju stanicu i kabel za simulator.
 
Fino vježbaš na simulatoru i skupljaš za dobar punjač cca do 100eu.
 
To ti nek bude cilj do nove godine.
 
Poslje punjača budeš već znao što bi htio voziti jer na simulatoru budeš upoznao modele aviona, helikoptera i utrenirao mozak i prstiće.
 
Onda kreneš skupljati lovu za prvi model i na proljeće kad budeš imao skoro sve (jer nikad nebuš sve imao) i budeš imao dobar model, punjać, stanicu i staž na simulatoru onda se pridružiš nekoj ekipi (zavisno što ćeš odlučiti letjeti) i pretočiš znanje stečeno na simulatoru i savjete iskusnih modelara u stvarno letenje i uživanje u letenju  ;)

Odg: pocetnicka dilema

Reply #7
Uf zac...ja mislim da si malo ipak pretjerao...mislim ustvari to je najbolji put ali ako se nema nema se...a ako mu se ne svidi...šta onda?

Ja bih sa ti 1600kn ovak napravio...kupio neku polovnu stanicu za 100tinjak eura max i za 50ak dolara punjač na UH (mislim da 100eur je fakat za početak preveć) i još 600 kn ti ostaje za model...4 servača HXT900, combo set hextronik na UH za 250kn+100kn za bateriju...i napraviš si jednog početničkog depronca trenera i jednog 3D...pa kad skrišiš, skršio si 30kn materijala i 5 sati truda...i prebaciš elektroniku u drugog depronca...i još ti 100kn ostane za simulator sa ebaya.....

Ja sam tak nekak krenuo...s tim da sam dobio stanicu 4 kanalnu (AM) od frenda i kupio punjač za 200kn, avion i batku za 700...odmah ga skršio...onda ipak malo letio na simulatoru i uzeo jednog golog 3d depronca od zaca kojeg sam već 5 puta skršio i krpao-ali i dalje leti(malo aus vinkl ali leti:))...Onda sam si napravio trenera od deprona (kojeg je btw frend letio 10 minuta a nikad nije letio osim 10 min kod mene na simulatoru) i sad s njim letim, a praktičan je jer mu se skidaju krila pa stane i u clio sa dvoje djece:)...sad su u planu "sportska krila"(ravna) za taj avion malo za promjenu...e da a prije njega sam si i DX7 ubo...

a ako ti se ne svidi....stanicu ćeš prodati opet za slične pare kao i elektroniku itd....popušit ćeš maks 300kn...ali svidjet će ti se pa onda ustvari ćeš samo to nadograđivat i još veću lovu davat za to:)

Uglavnom to je moj savjet....ali s obzirm da sam i ja isto početnik sa 20ak letova...možd malo više...treba i moje savjet uzeti sa rezervom:)

Odg: pocetnicka dilema

Reply #8
Uf zac...ja mislim da si malo ipak pretjerao...mislim ustvari to je najbolji put ali ako se nema nema se...a ako mu se ne svidi...šta onda?   Kome se još nije svidjelo modelarstvo  ;D

Ja bih sa ti 1600kn ovak napravio...kupio neku polovnu stanicu za 100tinjak eura max  za 100eu stanica neće zadovoljavati dugo ako se želi napredovati i za 50ak dolara punjač na UH (mislim da 100eur je fakat za početak preveć) taj punjač + poštarina već košta 70dolara i to nije daleko od 100eu s tim da je to tek da zadovolji npr. preporučio bi mu ovaj punjač: http://www.hobbycity.com/hobbycity/store/uh_viewItem.asp?idProduct=6792&Product_Name=iCharger_106B-plus_250W_6s_Balance/Charger + poštarina i tu smo negdje ili može odmene kupiti povoljno punjač  ;D  imam 2 na lageri i jedan i drugi dobri  ;)  i još 600 kn ti ostaje za model...4 servača HXT900, combo set hextronik na UH za 250kn+100kn za bateriju...i napraviš si jednog početničkog depronca trenera i jednog 3D...pa kad skrišiš, skršio si 30kn materijala i 5 sati truda...i prebaciš elektroniku u drugog depronca...i još ti 100kn ostane za simulator sa ebaya.....   Model e sad svatko bi trebao shvatiti k čemu naginje i prema tome se usmjeriti sve drugo je trošenje love i vremena
Ja sam tak nekak krenuo...s tim da sam dobio stanicu 4 kanalnu (AM) od frenda i kupio punjač za 200kn, avion i batku za 700...odmah ga skršio...onda ipak malo letio na simulatoru i uzeo jednog golog 3d depronca od zaca kojeg sam već 5 puta skršio i krpao-ali i dalje leti(malo aus vinkl ali leti:))...Onda sam si napravio trenera od deprona (kojeg je btw frend letio 10 minuta a nikad nije letio osim 10 min kod mene na simulatoru) i sad s njim letim, a praktičan je jer mu se skidaju krila pa stane i u clio sa dvoje djece:)...sad su u planu "sportska krila"(ravna) za taj avion malo za promjenu...e da a prije njega sam si i DX7 ubo...
a jelda tak će i on u proljeće kupovati DX7 a onih 100eu si mu potrošio na neku stanicu koje se neće moći riješiti
a ako ti se ne svidi....stanicu ćeš prodati opet za slične pare kao i elektroniku itd....popušit ćeš maks 300kn...ali svidjet će ti se pa onda ustvari ćeš samo to nadograđivat i još veću lovu davat za to:)

Uglavnom to je moj savjet....ali s obzirm da sam i ja isto početnik sa 20ak letova...možd malo više...treba i moje savjet uzeti sa rezervom:)   Nisam ja ništa pretjerao kupil si bude solidnu opremu i što je naj važnije za napredak bit će zadovoljan a bez zadovoljstva postaje teret a to nije dobro pogotovo ak si taj teret masno platio   Sve kaj sam mu pobrojao ako misli letjeti avione sa avionom na metanol do 1600mm raspona krila (zavisno koji) koštalo bi ga okolo 3500kn a sad pobroji koliko si ti do sada već potrošio love u modelarstvo? znaš da se tu perje topi ko snijeg na suncu Naj važnije je da je čovjek zadovoljan s onim kaj ima a tak će mu i interes za modelarstvom biti veći   Ujedno to je najjeftiniji način, ako se čovjek traži nakupuje hrpu toga i tek onda skuži da ga 80% od toga ne zanima i ne treba mu a perje se otopilo   Prije ili kasnije bude došao na ovo kaj sam mu gore napisao osim toga jedan takav plan do proljeća i sve to kupiti uopće nije dugo vremena a kad kreneš krivo prođe 2-3 godine a da se nije došlo do značajnog napredka a to ubija volju   ne kažem da si ga loše savjetovao ti si još dobro i jeftino prošao spram nas drugih  ;D  samo već si u ovim vodama dosta dugo i već bi trebao pohvaliti sa puno boljim letenjem   Prije nego se potroši lova svatko bi trebao znati da će se naraditi, provesti vremena na internetu i puno love potrošiti i ako nije uporan kao mazga i spreman na sve to bolje nek ni ne pokušava  8)   Uglavnom kako god da napravi nek napravi po svom i bude OK!

Odg: pocetnicka dilema

Reply #9
evo kako sam bi ja da sam na tvom mjestu uradio
i ja sam takodjer pocetnik i nisam nikad letio ali vec godina dana visim po forumima tako da znam mnogo sto se tice teorije.
prvo bi sebi uzeo neku jednostavniju stanicu kao naprimjer spectrum dx5e,ona moze posluziti za prvih par godina bavljenja modelarstvom,
napravio bi neki depronac ili kao ja kupio sebi model od epp.
onda iz hobiciti-ja narucio tower pro kombo i neku 3s batku od 1000-1500 mah 20c
punjac neki jeftiniji ja sam sebi uzeo graupner lipo 4
ja sam ovo sve uzeo u www.der-schweighofer.at pa me izaslo malo skuplje(270 e) ali kada bi kupovao preko hobiciti-ja izaslo bi te sigurno manje,oko 200e
ja nisam jer mi je malo komplikovanje i cekanje pa sam otisao direktno u shweighofer i nisam imao postarine i carine,a za simulator,kupi samo sebi kablic i mozes letjeti u google earthu ako ti je novija verzija odes na tools/enter flight simulator i letis
opsirnije o mojoj kupovini naces na sljedecem linku
http://rcfly4um.org/index.php?topic=2504.0
pozz :) ;) ;)

Odg: pocetnicka dilema

Reply #10
evo kako sam bi ja da sam na tvom mjestu uradio
i ja sam takodjer pocetnik i nisam nikad letio ali vec godina dana visim po forumima tako da znam mnogo sto se tice teorije.
prvo bi sebi uzeo neku jednostavniju stanicu kao naprimjer spectrum dx5e,ona moze posluziti za prvih par godina bavljenja modelarstvom,


Auuu....čekaj samo da žac ovo pročita:)...Kaj buš sad žac sad smo dvojica skoro isto savjetovali:)
Šalu na stranu...Svatko će ti savjetovat što misli da je najbolje a najgore od svega je što od svih tih opcija opet moraš ti odlučit(odabrati) a još gora stvar je što moraš TI dati lovu...

Odg: pocetnicka dilema

Reply #11
Žac je to već pročitao  :)
 
Svi ti štedljivi savjeti na kraju ispadnu skupi neki i skuplji i od naj skupljih. Ima jedna poslovica: škrtac uvijek plaća dva puta.
 
Nema jeftinog modelarstva to je jedna i jedina istina.
 
Nisam rekao da si ga ti ili predator loše savjetovali. Mene su savjetovali jedrilica pa ovo pa ono no ja sam kupio Trenera 1600mm raspona sa metanolskim motorom i onda čisto solidnu Hitec eclipse stanicu. Sva komplet oprema od kabla za simulator grijača svijećice i startera, avion i stanicu sam već spomenuo, za 3000kn i mislim da je tako bilo naj lakše i naj brže uploviti u modelarske vode.
 
Već sam odlučio odustati od metanolskih modela, budem prešel u električare ali ali
 
nema dok ne zamastiš ruke  ;D
 
Baš sam jučer i prekjučer letio svog minijaturnog Yak-a 55 i drugi je to filing od depronca
 
Još si moram i nitro heli priuštiti  :)
 
Kaj misliš kak je smiješno ovo čitati onima kaj lete benzince i modele iznad 2m kaj misliš kaj oni mogu kupiti za 1600kn, servače za dubinu 2 komada  ;D  i jedan za repno kormilo, možda

Odg: pocetnicka dilema

Reply #12
Ma znam...ali s deproncima počet je mislim najbolja solucija (najbrže i najlakše se poprave)..a stanica...ja sam kupio dx7 samo zato jer je šogi bio u americi pa mi je glupo bilo to ne iskoristiti(em jeftinije dosta em full range stanica)...ali sam uvjeren da je sljedećih 5 godina neću moći iskoristiti...tj da sam mogo sljdećih 5 godina bez beda letit na mx12 ili bilo kojoj 6kanalnoj polovnoj stanici do 100tinja eur....jer i prijemnici nisu baš jeftini za ovo...a 35 mhz...za 200 kn nađeš kakav god hoćeš...

Odg: pocetnicka dilema

Reply #13
Ma sve oke
 
Svatko treba početi kako misli da je naj bolje
 
Depronci su sasvim ok i ja ga imam i nekako mi je naj za zajebanciju
 
sve ima svoje čari
 
Samo se ljudi varaju ako misle da je depronce lagano letjeti
 
Mislim da je lakše sa nekom jedrilicom od 2000mm naučiti letjeti (samo nek ima komande ko avion a ne samo repno upravljanje jer onda to za avion nije od neke koristi) ili trenarom 1600-1800mm raspona krila


 

  Quick Reply

Warning: this topic has not been posted in for at least 120 days.
Unless you're sure you want to reply, please consider starting a new topic.

Note: this post will not display until it's been approved by a moderator.