Skip to main content

Topic: apsolutni pocetnik  (Read 8081 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

apsolutni pocetnik

pozdrav svima
vec duze vrjeme kanim se upustit u ovaj hobi, i doslo je vrjeme konacno. oduvjek mi je zalja bila imat avion na daljinski al sve nekak izvan dosega. imo sam cak jedan mali i jeftini i razbio sam ga u roku od par dana  :D cak mi je stari bio jednom donjeo jedan casopis o tim avionima iz njemacke, a ja sam samo mogo slinit gledajuci sve to na fotkama. eto nadam se da je dost uvoda  :)

ovako, planiram napraviti svoj avion od stiropora ili slicnim materijalima, i preko bi ga plastificirao ili nekim kitom doradio pa prebrusio i obojao. posto sam pocetnik nisam jos siguran u odabir materijala
htio bi da mi date neki link neke knjige pdf ili neki kratki tekst sa skicama i slikama osnova aerodinamike, posto bi sam dizajnirao cjeli avion
zatim bi htio da avion nema vanjski propeler, nego da iznutra ima nesta slicno turbini pogonjeno strujom
isto tako nisam siguran jel moguce kupit mjesto stanice i prijamnika neki odasiljac koji bi se spojio na laptop i da preko laptopa upravljam avionom (po mogucnosti da moze imat domet signala do 200m), i da na avionu imam neku manju kameru koja bi projecirala sliku na laptopu i tako upravljao avionom (e sad i da je moguce neznam koja bi tu brzina odaziva bila (lag) i kolko bi se to odrazilo na voznju) i prijemnik da ima sto vise mogucih kanala (servoi, motori, baterije, kamera (ak moze), etc..)
puno me svega zanima vezano uz to, tako da ce svaka informacija dobro doci. ;D
gradnu planiram tek na ljeto, tak da cu do tada pripremat materijal i djelove
ubrzo bi skice mogao napravit u 3d programu i stavit vamo :)

Odg: apsolutni pocetnik

Reply #1
a da prije nego razbiješ taj EDF model iz samogradnje, vožen preko fpva i laptopa, izbrusiš malo vještinu na nekom pitomijem modelu s propelerom,
npr zagi? 

jednostavniji za izradu
jeftiniji
lakši za naučit letit od EDF-a, može normalnije letit bez motora...što kod EDFa nije baš slučaj, (ne govorim o flat deproncima)
praktički se sam otme iz ruke, ne treba ga ni baciti, dakle polijetanja ne bi bila problem...
dulje leti
može nosit i kameru kada zatreba.

dođi na livadu pa vidi kako stvari funkcioniraju prije nego se upustiš u kupovinu,
pa si pikneš neku turnigy9x, onda vježbaš na simulatoru, i onda uz pomoć iskusnijeg modelara odradiš prve letove...
a kasnije radiš sve te high-tech perverzije koje si naumio.
uživat ćemo gledajući yubito zapise koje tako napraviš.
onako bi te pad s dugo slaganim i skupo opremljenim modelom mogao odbiti od ovog hobbya.

 

Odg: apsolutni pocetnik

Reply #2
dobro ti je reka tomislav.
prvo nauči osnove letenja na nekom deproncu kojeg vrlo lako sam napraviš. imaš na netu hrpu nacrta ( oštar skalpel , traku za pakete , malo ljepila, setup naručiš od čajne ili kupiš od nekog kolege tu sa foruma ) .
stanicu moraš imat (imaš tu na forumu polovne , jeftine cca 150 -250 kn.)
to sa laptopom zaboravi za sada ( moguće je ali ti dođe skuplje i kompliciranije ).


npr.
Extra 330-3D plans.eps 

  

Odg: apsolutni pocetnik

Reply #3
e da , zaboravih ono glavno
model izradiš od izoflora (lako dobavljiv materijal, imaš ga za kupit u trgovinama koje prodaju
laminate za pod.)

Izolacije - IZO-FLOOR 6 mm :: Arbiton

Odg: apsolutni pocetnik

Reply #4
meni je jasno da ce bit i uspona i padova i svega, skrsio sam vec jednog malog :)
al eto, ja kad si nes zabrijem to odma mora ic daleko xD
inace moj frend koji studira na etf u usijeku, ce sudjelovat u izgradnji, vise oko ovih elektricnih komponenti
pa tak ak treba nes rucno napravit i isprogramirat nebi trebo bit problem. samo trebo bi popis svega sta treba za jedan takav avion

i kolko bi me love kostao jedan zagi sve skupa sa nekim elektronickim djelovima koje bi kasnije mogo iskoristirti u ono sta sam planirao?

nego, moj stari kad radi fasade, dolje za temelje kad prikriva koristi neki tvrdji stiropor, nije onak od kuglica sav, iz jednog komada je i zelene je boje
taj mi je materijal zapo za oko pa cu sutra vidit i naziv, al pogledat cu i to sto ste predlozili :)

Odg: apsolutni pocetnik

Reply #5
meni je jasno da ce bit i uspona i padova i svega, skrsio sam vec jednog malog :)
al eto, ja kad si nes zabrijem to odma mora ic daleko xD
inace moj frend koji studira na etf u usijeku, ce sudjelovat u izgradnji, vise oko ovih elektricnih komponenti
pa tak ak treba nes rucno napravit i isprogramirat nebi trebo bit problem. samo trebo bi popis svega sta treba za jedan takav avion

i kolko bi me love kostao jedan zagi sve skupa sa nekim elektronickim djelovima koje bi kasnije mogo iskoristirti u ono sta sam planirao?

nego, moj stari kad radi fasade, dolje za temelje kad prikriva koristi neki tvrdji stiropor, nije onak od kuglica sav, iz jednog komada je i zelene je boje
taj mi je materijal zapo za oko pa cu sutra vidit i naziv, al pogledat cu i to sto ste predlozili :)

pa si obezbijedjen sa Materijalom,
taj ti je Materijal dobar i nista te ne kosta,

Skalpel i rezi !
Poz. iv

Odg: apsolutni pocetnik

Reply #6
stirodur, kako ga mi zovemo.
malo je teži od običnog stiropora (cca 32kg. 1m3) ali je zato puno bolji. , ima ga u raznim
bojama ; zeleni , rozi , žuti.
kad ga režeš sa žicom ostane ljepi i gladak rez .
preporučil sam ti extru za izradu , ali ako imaš cekač žicu onda radi zagija.
(leti super, dobar za snimanje, minimalni setup...) :)

Odg: apsolutni pocetnik

Reply #7
Prvosi upikni stanicu (Turnigy 9x hobbycity ili FlySky TH9x sa leadershobby.com) mislim da ti je to najbolji izbor jeftino, a zadovoljiti će sve tvoje potrebe i ima domet preko 2Km, dok izrađuješ model, u slobodno vrijeme vježbaš na simulatoru.
Što se tiče Zagija imaš sve na http://rcwings.webs.com/ i naravno ovaj forum
Gaui X3
Trex 600N
Seagull Decathlon 20cc

Odg: apsolutni pocetnik

Reply #8
Nije mi jasno , zašto se ovakva tema ponavlja već nebrojeno puta.... ista pitanja, slićni odgovori !

Sve što početnik treba saznati sa foruma , lijepo je Wespen napisao ovdje:
http://www.flyfreak.net/pocetnici/modelarstvo-letenje-sa-nogama-na-zemlji/

Osim ovoga, važno ti je pronači klub ili neki ekipu koja leti modele u tvom kraju i od njih možeš sve lijepo u praksi vidjeti i pitati, pa je najboloje da kažeš odakle si i netko će ti se već javiti za dogovor.

Ako se želi mnogo više i bolje, zašto ne, poznata poslovica kaže: 'Nema te stvari koju zagrijani amater neće pokušati  napraviti '.... računajući i mene  :D .
Susret sa realnošću odigrava se najčešće na livadi ili u radionici.


Damir

Odg: apsolutni pocetnik

Reply #9
Nije mi jasno , zašto se ovakva tema ponavlja već nebrojeno puta.... ista pitanja, slićni odgovori !


Damir


Covijek se na ovaj nacin zeli i upoznati sa forumasima, na neki nacin zbliziti i da ga upamtimo. Ako bude sam procitao stare postove, nitko nece moci zapaziti da novi covijek na forumu postoji. Nekako treba poceti komunikaciju.

Giga..

Odg: apsolutni pocetnik

Reply #10
Nije mi jasno , zašto se ovakva tema ponavlja već nebrojeno puta.... ista pitanja, slićni odgovori !


Damir


Covijek se na ovaj nacin zeli i upoznati sa forumasima, na neki nacin zbliziti i da ga upamtimo. Ako bude sam procitao stare postove, nitko nece moci zapaziti da novi covijek na forumu postoji. Nekako treba poceti komunikaciju.

Giga..
Svaki početnik bi trebao malo prelistati forum prije upotrebe. Ipak je tu ispisano puno korisnih informacija.
Tako bi naišao na ovo: http://www.flyfreak.net/nasforum/predstavite-se/210/
A onda dalje. Na nekim forumima je to pod prvo što se treba učiniti da se čovjek predstavi a i lijepo se vidi.

Odg: apsolutni pocetnik

Reply #11
inace zivim u vinkovcima a studiram u zagrebu, tak da bi mogo doc jednom negdje di se bude to odrzavalo u zgu da malo pogledam
a sto se tice elektronike, jel se sve nabavlja preko neta ili ima negdje u zgu di se prodaju te stvari?

http://img198.imageshack.us/img198/4448/img3398a.jpg
evo ovo su stvarcice koje vec imam, pa neznam jel tu sta od pomoci

sta se tice letenja, kuzim princip iz kojejkakvih simulatora i igrica sa avionima, samo bi mi trebalo malo prakse , jer drukcije je ipak uzivo sve to

Odg: apsolutni pocetnik

Reply #12
Od ovih komponenti što imaš teško budeš imao koristi. (nekakvi brushed motori za koje trebaš brushed esc)
Kupujemo uglavnom na hobbyking.com (sva elektronika i Turigy 9x) , himodel.com isto, leadershobby.com (Stanica Flysky ),rctimer.com (solidni i jeftini motori i oprema sa besplatnim shippingom, ebay.... i gdje god nađeš šta povoljno i naravno u Flyfreak oglasima
Što se tiče elektronike čitaj forum, začas budeš sve pojmove naučio (brushless motor inrunner, outrunner, ESC, tx, rx, servo....), a uostalom sve ti je već rečeno :http://www.flyfreak.net/pocetnici/modelarstvo-letenje-sa-nogama-na-zemlji/

Gaui X3
Trex 600N
Seagull Decathlon 20cc

Odg: apsolutni pocetnik

Reply #13
Nadam se da znas da ce te posteni FPV setup (letenje sa kamericom) kostati barem 5000 Kn.

Tek toliko da se znas budjetirati.
Dodas jos jedno 1000 Kn za depronca + stanica + elektronika
Posljednji model:
Sin V1: tezina: 7500 g, raspon: 70 cm, gorivo:mlijeko, kapacitet rezervoara: sve veci, izdrzljivost: 0-24

Odg: apsolutni pocetnik

Reply #14
 :o

da se to rjesit i sa puno manje love, 100%

 

  Quick Reply

Warning: this topic has not been posted in for at least 120 days.
Unless you're sure you want to reply, please consider starting a new topic.

Note: this post will not display until it's been approved by a moderator.