Skip to main content

Topic: Pomoć oko osnova modelarstva (Read 21929 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Pomoć oko osnova modelarstva

Pozdrav svima.
Evo i mene primila neka RCmanija. Inaće sam iz zapadnog dijela ZG i pratio sam razne radove do sada. Nedavno sam uzeo STmodelov ASW28 i time sam naučio osnove letenja. E sad sam se bacio u izradu YAK-3 VLF pa imam neka pitanjca oko izrade modela;

1. Što koristite za push-pull kablove komandnih površina? Ima li toga za kupit kod nas ili bar neka alternativa?
2. Da li netko zna di ima sprejeva za farbanje deprona. Trebal bi više nijansi.

Bum se sjetio još nekih pitanja tjekom rada  ;)

Thanx,
Hrvoje.
Hrvoje

Odg: Pomoć oko osnova modelarstva

Reply #1
1. push pull možeš koristiti neku tanku čeličnu žicu, nisam osobno to koristio, ali to mi prvo pada na pamet.
2. Budući da si u Zg, imaš u Bauhausu, kod nas u Slavoniji toga nema, sprej na bazi vode (piše aqua na njemu) i imaš ih u puno nijansi, al su skupi, oko 80 kn.
Ja koristim lak na bazi vode 2 u 1 iz Baumaxa , i spužveni valjak, pokazalo mi se kao idealna boja , imaš i mat i sjajni (onaj super sjajni nije na bazi vode).
Ovdje treba ići potpis - no ja sam nepismen.

Odg: Pomoć oko osnova modelarstva

Reply #2
push pull.... žica za gitaru... ili ako treba deblja onda žica za klavir..... Najbolje ju je staviti u bužir.. to možeš za nuždu staviti par cjevčica od vatenih štapića na kritična mjesta...

Odg: Pomoć oko osnova modelarstva

Reply #3
Meni je najdraže za push-pull koristiti finu sajlu (ima u švagiju, mislim da na hobbykingu isto)
MAK Zapad

Odg: Pomoć oko osnova modelarstva

Reply #4
za pull pull ide sajla. za push pull treba kruta veza.
struja zakon, nitro USTAV

Odg: Pomoć oko osnova modelarstva

Reply #5
zašto bi trebala.. ako je sajla u bužiru nema frke....a lijepo ju se provede kroz trup...

Odg: Pomoć oko osnova modelarstva

Reply #6
za pull pull ide sajla. za push pull treba kruta veza.

sorry, imaš pravo
ali ni gitarska žica nije dovoljna za push pull, nema teorije, mora biti barem 1mm (i to je malo osim za nekakve mini/mikro depronce) žica
MAK Zapad

Odg: Pomoć oko osnova modelarstva

Reply #7
zašto bi trebala.. ako je sajla u bužiru nema frke....a lijepo ju se provede kroz trup...

probao sam to na mini hypeu i to sa 1 mm zicom, a ne sajlom i na kraju sam morao polijepiti cijeli buzir u trup da se ne bi pigao pod opterecenjem. eventualno kao sto robi kaze moze ici na neke male depronce.
struja zakon, nitro USTAV

Odg: Pomoć oko osnova modelarstva

Reply #8
Za push-pull najviše koristim žbice od nekog kišobrana, okrugle ne one s profilom  8)
Kineski kišobran dođe 30 kn, a na njemu 9 tih šipki po 60-80 cm, sasvim dosta .
Ovdje treba ići potpis - no ja sam nepismen.

Odg: Pomoć oko osnova modelarstva

Reply #9
i žica od umjetnog cviječa je ok...... za manje dužine i spajalice

Odg: Pomoć oko osnova modelarstva

Reply #10

probao sam to na mini hypeu i to sa 1 mm zicom, a ne sajlom i na kraju sam morao polijepiti cijeli buzir u trup da se ne bi pigao pod opterecenjem. eventualno kao sto robi kaze moze ici na neke male depronce.

Podrazumijeva se da bužir treba biti fiksan (fiksiran) u nekoliko točaka da se cijela stvar nebi pigala. Ulaz u trup (odmah iza serva) te  izlaz iz trupa obavezno, po mogućnosti i još gdjegdje.
Btw, za bužire unutarnjeg nazivnog promjera 1 mm, u praksi treba koristiti maksimalno žicu 0.8  mm, i to pomalo zapinje, a idealno bi bilo 0.7, ta stvarno klizi.
Sajla je stvar ispletena od više tankih niti, to valjda nitko ne koristi za push-pull spajanja.
A da žicu (tj. metalnu šipku) kolokvijalno zovemo sajla, e to je istina 8)
RC elektronika radi na bijeli dim. Kad bijeli dim izađe, elektronika je za baciti...

Odg: Pomoć oko osnova modelarstva

Reply #11

ali ni gitarska žica nije dovoljna za push pull, nema teorije, mora biti barem 1mm (i to je malo osim za nekakve mini/mikro depronce) žica

1. Definiraj gitarsku žicu!
2. Obrazloži tezu barem 1 mm !
3. Definiraj mini/mikro depronce!
4. Objasni autorima nekih vrhunskih modela (npr. ultralajtu za Gupija) da su debelo zaj..ali stvar!

Ok, može se brzo odgovarati na post, i sam požurim, ali ove tvoje tvrdnje stvarno nisu razumljive. Sorry  8)
RC elektronika radi na bijeli dim. Kad bijeli dim izađe, elektronika je za baciti...

Odg: Pomoć oko osnova modelarstva

Reply #12
Pozdrav svima.
Evo i mene primila neka RCmanija. Inaće sam iz zapadnog dijela ZG i pratio sam razne radove do sada. Nedavno sam uzeo STmodelov ASW28 i time sam naučio osnove letenja. E sad sam se bacio u izradu YAK-3 VLF pa imam neka pitanjca oko izrade modela;

1. Što koristite za push-pull kablove komandnih površina? Ima li toga za kupit kod nas ili bar neka alternativa?
2. Da li netko zna di ima sprejeva za farbanje deprona. Trebal bi više nijansi.

Bum se sjetio još nekih pitanja tjekom rada  ;)

Thanx,
Hrvoje.

Tu sa starim članovima tjeram zbog tebe mak na konac a ti se kova još nisi ni http://www.flyfreak.net/nasforum/predstavite-se/210/ :-X
RC elektronika radi na bijeli dim. Kad bijeli dim izađe, elektronika je za baciti...

Odg: Pomoć oko osnova modelarstva

Reply #13
Push-Pull sipke su odlicne žbice od felgi bicikla.
Ima ih u  vise debljina, a starih felgi se takodjer nadje...

Meni kad fali  :P samo si svaku trecu vadim sa svog.
Sada je felga prilicno rijetka... :D


 

  Quick Reply

Warning: this topic has not been posted in for at least 120 days.
Unless you're sure you want to reply, please consider starting a new topic.

Note: this post will not display until it's been approved by a moderator.