Skip to main content

Topic: Pomoć oko osnova modelarstva (Read 21890 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Odg: Pomoć oko osnova modelarstva

Reply #15

ali ni gitarska žica nije dovoljna za push pull, nema teorije, mora biti barem 1mm (i to je malo osim za nekakve mini/mikro depronce) žica

1. Definiraj gitarsku žicu!
2. Obrazloži tezu barem 1 mm !
3. Definiraj mini/mikro depronce!
4. Objasni autorima nekih vrhunskih modela (npr. ultralajtu za Gupija) da su debelo zaj..ali stvar!

Ok, može se brzo odgovarati na post, i sam požurim, ali ove tvoje tvrdnje stvarno nisu razumljive. Sorry  8)

Pokrivam se po ušima, al kolko sam skužio, kova neće raditi nekakav brutalan vrhunski model  :)
Git. žica - ne znam 0.11, 0.13 debljine recimo, bez bužira nemre gurat niš
2. bez bužira trebaš recimo 1 mm debelu i čvrstu žicu da bi mogla gurat
3. ovo nemrem definirat

Mir, mir, mir, nitko nije kriv  :D
MAK Zapad

Odg: Pomoć oko osnova modelarstva

Reply #16
za silu se serva mogu ulijepiti na ovaj nacin

struja zakon, nitro USTAV

Odg: Pomoć oko osnova modelarstva

Reply #17
Ej ekipo, sorry nisam se mogao jučer javit pa se nakupilo odgovora  :-[ . Fala svima, radi se konkretno o OVOME modelu. Dakle pretpostavljam da su linkovi kraći.

@amater_total
Sorry malo sam ubrzal pa sam previdio taj podforum. Bum to obavio. Obećajem. Nisam tražio nikakav fajt ovdje već savjet al dečki imaju razna iskustva i primjere što je za svaku apsolutnu pohvalu s moje strane.

Hrvoje
Hrvoje

Odg: Pomoć oko osnova modelarstva

Reply #18
Za te dogfight modele.. ja koristim sa puno uspjeha zicu za CO2 zavarivanje 0,8 mm i nekoliko cjevčica od vatenih štapića zaljepljenih na trup.


Odg: Pomoć oko osnova modelarstva

Reply #19
Dizajn je skoro isti kao mig 3 koji rade par ovdje prisutnih ;) To je avion od 70cm negdje.

Veze na aileronima ako nemaš baš ništa drugo možeš izvesti s štapićima za roštilj. Veze su ni 10cm.

Ja sam radio ovako na nekim avionima:

potrebno:
-štapići za roštilj
-konac
-CA ljepilo
- one najveće spajalice ili neki komad žice koja nije predebela a dovoljno čvrsta kao komad od 3-4cm

1)uzmeš štapiće izmjeriš udaljenost od serva do ailerona(mjesta gdje će se spojiti na njega.)
oduzmeš 1-2 cm
2)odrežeš štapiće na tim mjestima na tu duljinu, dva identična, ako je servo jedan u upotrebi.
3)uzmeš komad spajalice od 3-4 cm izravnat i prisloniš ga na kraj štapića koji si 2cm recimo cijelog u CA ljepilo natopio
4) dok ga tako držiš počneš motati konac u krug tako da pokriješ cijelu površinu žice oko štapića. Pređeš dva puta gore dolje i na kraju staviš još malo CA na površinu.
5) kad se osuši prije će ti puknuti štapić nego taj spoj. Za tu veličinu aviona i više nego dovoljno

A budući da se radi o combat avionu koji bi trebali biti što jeftiniji mislim da je metoda ok.
Repni servo je malo dalje nego dužina štapića ali možeš ga pomaknuti nazad u dizajnu ili kako ekipa kaže neku žicu od kišobrana, karbon cijevčicu ili nešto.
Gitarska žica na elevatoru mislim da ne bi išla bez bužira (slamčica) pigala bi se, osim  ako ne uzmeš najdeblju E žicu s bas gitare ;) No to je masa.

Evo i par slika s jednog malog depronca korištena metoda na vezama za servače i površine te na landing gearu.
Na landing gearu je upotrebljen neki sintetički konac.
[attach=1]
[attach=2]
[attach=3]
[attach=4]




Odg: Pomoć oko osnova modelarstva

Reply #20
spajalice  isto super....

štapići za roštilj su ok... jedino su izvan modela pa mi sa estetske strane nisu dragi.

Odg: Pomoć oko osnova modelarstva

Reply #21
spajalice  isto super....

štapići za roštilj su ok... jedino su izvan modela pa mi sa estetske strane nisu dragi.
Pa na ovom dizajnu i jesu izvan modela.
Servo je debelo iznad krila a tako i tako krilo je debljine 6mm ili koliko več, pa nema prostora za ugrađivanje unutra. Combat je, pa tako i tako nije bitno toliko.


Odg: Pomoć oko osnova modelarstva

Reply #23
Ma slažem se nije mi baš do estetike, a i kad se oboji neće baš bit vidljivo. Izvest ću tu šemu s ražnjićima i spajalicom.
Inaće pošto ona boja u baumaxu sa početka priće?
I ima li veze oko postavke motora pod odredjenim kutom ili je to zanemarivo kod ovih modela?
Hrvoje

Odg: Pomoć oko osnova modelarstva

Reply #24
evo jedna info u vezi push-pull šipki

u BAUMAX-u u Zg sam našao KALJENU ČELIČNU ŽICU

imaju 1, 1,6 i mislim 1,8mm

ALI, kolutovi su po 50 metara... :(

tražio sam u x željezarija i dućana, i jedino tamo sam našao, da bi na kraju odustao  zbog veličine pakiranja i rasturio stari kišobran

kod leo modeli u čakovcu ima toga i bužira manje više uvijek na lageru, i rezano je po 1m

tako da ako netko treba više žice, ili se može utaliti s nekim, pravac baumax


Odg: Pomoć oko osnova modelarstva

Reply #25
evo jedna info u vezi push-pull šipki

u BAUMAX-u u Zg sam našao KALJENU ČELIČNU ŽICU

imaju 1, 1,6 i mislim 1,8mm

ALI, kolutovi su po 50 metara... :(

tražio sam u x željezarija i dućana, i jedino tamo sam našao, da bi na kraju odustao  zbog veličine pakiranja i rasturio stari kišobran

kod leo modeli u čakovcu ima toga i bužira manje više uvijek na lageru, i rezano je po 1m

tako da ako netko treba više žice, ili se može utaliti s nekim, pravac baumax

Ili da se opet napravi jedna grupna narudžba karbona s HK-a ;) ;) ;) 10 ljudi 5 kila karbona podijeli se poštarina i ispadne ništa.

Ja ga još imam za valjda iduće dvije godine. Ideja amater_total inače, i super provedena.

Odg: Pomoć oko osnova modelarstva

Reply #26
Ja sam baš jučer otišao u bauhaus po ljepljivu traku i superglue. Vidio sam žicu za varenje 0.8mm . Čini mi se čvrsta za kratke raspone (za duže bi trebala ona cijevčica) al mi cijena isto tako ne paše. BTW balze ima ko u priči 20-40kn ovisno o debljini (1mm-8mm).
Bacio sam oko i na boje al ima samo par osnovnih boja na vodenoj bazi.

Daj recite kak da pričvrstim motor na model. Kužim za onu pločicu na koju se motor veže al kak vi to izvodite? Vijcima, ljepilom? I kak dobiti potreban kut nosača motora?

@Moriaty
Jel misliš nekaj poput OVOG ?

Hrvoje

Odg: Pomoć oko osnova modelarstva

Reply #27
Daj recite kak da pričvrstim motor na model. Kužim za onu pločicu na koju se motor veže al kak vi to izvodite? Vijcima, ljepilom? I kak dobiti potreban kut nosača motora?
 
Dobar način pričvršćenja motora na model od pjenastog materijala je na slici ovdje u attachu: sloj stakla+epoxy nije nužan ali ''odokativno rečeno'' daje 30% povečanu čvrstoću i elastičnost.

Balza u Bauhausu: industrijski otpad , k tome i opako skup.  Imao sam prilike u Bauhausu dobiti skoro punu paletu svježe pristigle balse, nakon jednog sata biranja i provjere valjda 1000 listova kupili smo 2-3 tek toliko jer nam je hitno trebala.
Dvoje je biralo, ja sam vagao, niti jedan jedini list nije udovoljio kriterij od max 10 gr težine po 1 mm debljine lista balze domenzija 10cm * 100 cm .

Najbolje potražiti kod Leo-modeli u Čakovcu.

A sada o bovdenima:

sve se to može upotrijebiti, žbice bicikla, kišobrana, karbonske cjevčice, tanke žice za zavarivanje;

vrlo jeftine i kvalitetne žice za gitaru uzimaju se obićno debljine 0,30  0,33 i 0,43 mm , paziti da se ne gledaju debljine u colima.
Deblje žice od ovih su pletene i zapinju, a tanje su rizične. Osobno koristim žicu od 0,33 ili ovu od 0,43  ali isključivo za manje modele u pull-pull spoju:
-kormilo se nategne na feder, torzijsku oprugu ili gumicu, a sa druge strane se stavi hvatište sajle (horn, rog ili sl) i onda se provede do servača. Prednost ovog spoja je jednostavnost i vrlo velika preciznost upravljanja, cjevčica nije potrebna jer je žica stalno prednapeta  !
Ako nisam bio jasan, rado ću objasniti kako se pravi pull-pull spoj.

Damir

 
 

Odg: Pomoć oko osnova modelarstva

Reply #28
Thanx Damire.
Ja nažalost nisam stavio ovu ploču špera u sredinu (kroz model). Moram samo naći neke vijke da pričvrstim motor na nosać.
Hrvoje

Odg: Pomoć oko osnova modelarstva

Reply #29
Za manje modele, recimo do 300-400 grama ne mora niti biti šper, može se staviti čak i balzina pločica, recimo debljine 5 mm i važno je da se ona montira u utore u samom nosaču motora u koji se šarafi.  Princip je prenjeti silu na veću površinu pjenastog materijala .
Damir

 

  Quick Reply

Warning: this topic has not been posted in for at least 120 days.
Unless you're sure you want to reply, please consider starting a new topic.

Note: this post will not display until it's been approved by a moderator.