Skip to main content

Topic: Pomoć oko osnova modelarstva (Read 21927 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Odg: Pomoć oko osnova modelarstva

Reply #30
damire, nisam se susreo s ovakvim pull pull sistemom... ako sam dobro shvatio stavi se opruga koja konstantno zateze kormilo samo u jednu stranu dok se sa sajlom preko serva otpusta i zateze preko druge strane?

susreo sam se samo sa pull pull sistemom s dvije sajle i hornama na obje strane kormila kao sto sam vec napisao na ovoj temi.
struja zakon, nitro USTAV


Odg: Pomoć oko osnova modelarstva

Reply #32
Da, definitvno vidim primjenu ovoga. Puno lakše nego zezancija s pull pull stvarima, koncima, mikro sajlama.

Tipa na 95cm F3P aviončeku od 130grama AUW skinuti još 10grama zamjenom sveg karbona za pull pull s koncima je dosta. A tam je svaki gram važan.

Hvala na videu, ovo još nisam vidio.


Odg: Pomoć oko osnova modelarstva

Reply #33
damire, nisam se susreo s ovakvim pull pull sistemom... ako sam dobro shvatio stavi se opruga koja konstantno zateze kormilo samo u jednu stranu dok se sa sajlom preko serva otpusta i zateze preko druge strane?
 
Eewan, moramo češe letjeti modele zajedno - barem radi razmjene iskustva  ;) .

Pošto vidim da postoji interes za pull-pull nadovezati ću se na Lakija: moguće je izvesti više varijanti ovakvog upravljanja.

-Jedna je da se sa jedne strane kormila stavi feder od recimo kemijske kao na prvoj slici,
a sa druge strane zakvači se na hornu sajla za upravljanje prema servu, na slici je dyneema 0,3 ili 0,4 mm , stabilna sintetička nit - pletenica sa prekidnom silom većom od 12 kg i premazana teflonom da bolje klizi, jeftino i lako se dobije u dučanima za ribiče.

-Druga varijanta za modele do 200 gr je da se stavi feder za zatvaranje poklopca sa onih 3.5 '' disketa (ako to netko još uopće i koristi), a to se vidi na 3. slici.

-Najbolja varijanta, koju koriste amateri poput mene, kao i oni vrhunski letaći su torzijske opruge - Lakijev video. Ovo je daleko najbolja varijanta upravljanja za modele do oko 500 grama bez obzira na brzinu jer podnosi i F3K izbačaj (cca 100 km/h u momentu šusa).
Prvo napravi se torzijska opruja u obliku slova 'U' po dimenzijama sa slike od materijala koji je na slici dolje. Za modele do 200 gr, jedna opruga po kormilu od 0,33 gitarske žice, a za cca 400 gr potrebne su dvije opruge - ovo je čista empirija !

Jedna strana opruge zabode se u kormilo, a druga u nepokretni dio, kapne se malo cyano-mikrokapljica i potom se gore i dole spoj preljepi selotejpom ili bolje tessa bandom 4124 (nije selotejp iako tako izgleda!).

Sve je poslikano na slijedećim slikama, a na posljednoj vidi se V-rep jednog F5J-N modela sa upravo tako izgradjenim upravljenjem.

Oni oštra oka vidjeti će da na V-repu nisu obje sajle istog presjeka (konkretno 0.33 i 0.43) što ima vrlo specifičan i zaheban razlog, a tko prvi skuži zašto, ima pivo ili radlera kod mene   :)    !

Nadam se da sam dobro objasnio...

Damir

Odg: Pomoć oko osnova modelarstva

Reply #34
Ovo ja zovem školom modelarstva. Ajde dajte još neke savjete kaj se tiće izrade modela.
Hrvoje


Odg: Pomoć oko osnova modelarstva

Reply #36
damire, nisam se susreo s ovakvim pull pull sistemom... ako sam dobro shvatio stavi se opruga koja konstantno zateze kormilo samo u jednu stranu dok se sa sajlom preko serva otpusta i zateze preko druge strane?
 
Eewan, moramo češe letjeti modele zajedno - barem radi razmjene iskustva  ;) .
...


damire, tesko da bi ja tebe imao sto za nauciti. za letenje sam uvijek, ali vremena nikad nemam... ;)
struja zakon, nitro USTAV



Odg: Pomoć oko osnova modelarstva

Reply #39
Uhvatio malo vremena pa naletio na ove postove.

Imam par pitanja na ovu temu, nesto je vec spomenuto, samo bi mozda probao dobiti malo vise detalja...
pa ako bi mi netko mozda mogao pomoci.

1. Zanima me dali je netko koristio pull pull spoj na depronu, ako da kako to izgleda i kakva su mu iskustva?

2. Ako se korisit push pull spoj dali je dovoljno koristiti samo cvrstu vezu (npr zica debljine 1.5mm, zicu iz kisobrana ili nesto slicno) bez buzira? Da budem precizniji radi se o modelu s prve stranice ovih postova http://www.flyfreak.net/samogradnja/prva-rc-samogradnja-%28depron%29/

3. Sto obicno koristite za buzire 1-2mm promjera? Procitao sam par ideja... stapici za usi (ne znam tocno koji, jer one koje ja imam doma nisu cjevcica nego su punog profila  :) ), cijevcice iz onih plasticnih tubica za rasprsivanje deterdženta i sl... slamcice iz sokova... Mozda jos neka ideja sto koristite, a moze se relativno lako nabaviti kod nasu u centrima, ducanima?

4. Kad spajate zicu debljine npr 1.5mm na rucicu serva s cim prosirujete rupicu? Vrucim serafcigerim, šilom i sl? Dali se moze prosiriti busilicom?

5. Mozda neke ideje od cega rucno radite control horn povrsine ako ne narucujete sa HK-a, a lako se nadje kod nas?

Hvala unaprijed,
Marko


Odg: Pomoć oko osnova modelarstva

Reply #40
pozz marko,odgovorit cu ti na par pitanja sto se tice push rood-a ja radim depronce za pushrood uzmem sipkice s kisobrana i na krajevima uvinem u slovo L i samo je provucem kroz horn i ruku serva,ruku serva busim istom tom sipkom samo je zagrijem na svijeci,a hornove pravim od plasticnih kartica.Ako te zanima kako to sve izgleda javi pa cu poslat koju sliku
R.I.P modeli: cessna 185, 5xF16 Falcon,2x zagi,Super Bandit,Eurofighter,Mig 29,Mig 29 v1.1,Eurofighter v1.1,Eurofighter v1.2
U izgradnji: Tarot fy 450 & F15 Frc Foamies MK2
Sada letim: -Ništa

Odg: Pomoć oko osnova modelarstva

Reply #41
Thnx na odgovoru!
Moze, molim te, slika bi dobro dosla.
Gdje nabavis plasticne kartice?

Odg: Pomoć oko osnova modelarstva

Reply #42
koristim auto moto kartice kojih sam jos dok sam bio mal nakupio hrpu,sliku idu za 5 min
R.I.P modeli: cessna 185, 5xF16 Falcon,2x zagi,Super Bandit,Eurofighter,Mig 29,Mig 29 v1.1,Eurofighter v1.1,Eurofighter v1.2
U izgradnji: Tarot fy 450 & F15 Frc Foamies MK2
Sada letim: -Ništa

Odg: Pomoć oko osnova modelarstva

Reply #43
Ma te hornove si narucis iz kine, cjena je kifla,a dobijes 10kom u pakovanju i predobri su,imas za depron, i za balzu, i nemoras se,zezati i pravit od kartica, ovo kada stavis izgleda urednije ljepse, ako te zanima stavim,link, a zica od kisobrana je dosta dobra ja je koristim,.

Odg: Pomoć oko osnova modelarstva

Reply #44
btw ako zica od kisobrana nema dovoljno duzine odsjecem samo krajeve koji su u formi L i zalijepim na stapic za raznjice,isto dobro drzi
R.I.P modeli: cessna 185, 5xF16 Falcon,2x zagi,Super Bandit,Eurofighter,Mig 29,Mig 29 v1.1,Eurofighter v1.1,Eurofighter v1.2
U izgradnji: Tarot fy 450 & F15 Frc Foamies MK2
Sada letim: -Ništa

 

  Quick Reply

Warning: this topic has not been posted in for at least 120 days.
Unless you're sure you want to reply, please consider starting a new topic.

Note: this post will not display until it's been approved by a moderator.