Skip to main content

Topic: Teška Amaterčina (Read 14357 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Odg: Teška Amaterčina

Reply #15


I za kraj samo da naglasim da je pocetak u ovom hoby-u dosta skup i nemoguce ga je za izbjeć

Živa istina, no ako imate volje, želje i mogućnosti, jednom kad kompletirate nekakvu osnovnu elektroniku i materijal za izradu modela, veliku većinu možete ponovno i ponovno iskoristiti u izradi drugih modela ili istog nakon pada i loma. I ja sam relativno nedavno počeo i bilo je teško pokupovati sve što mi se činilo da mi treba, sad je druga priča, kupuje se puno manje i novčanik više ne trpi kao prije, a mogućnosti izrade su sve veće i veće.

Odg: Teška Amaterčina

Reply #16
Ma kaj bi bilo skupo, nekad je modelarstvo bilo višestruko skuplje, sad svi ljepe te depronce (izofloorce :D) doma, pa ispod 1000 kn možeš počet letit s komplet svom elektronikom, punjačem, baterijom... Dalo bi se i za manje love sve skompletirat.
Prije si samo 4kanalnu stanicu platio prek 1000 kn, nije bilo servača za pol dolara i te fore.
MAK Zapad

Odg: Teška Amaterčina

Reply #17
Ma kaj bi bilo skupo, nekad je modelarstvo bilo višestruko skuplje, sad svi ljepe te depronce (izofloorce :D ) doma, pa ispod 1000 kn možeš počet letit s komplet svom elektronikom, punjačem, baterijom... Dalo bi se i za manje love sve skompletirat.
Prije si samo 4kanalnu stanicu platio prek 1000 kn, nije bilo servača za pol dolara i te fore.
Slažem se, stvarno je tako, postaje sve pristupačnije i jeftinije.
 No , ne mogu potpuno shvatiti zašto se danas započinje sa zrakoplovnim modelima upravo sa RC modelima ? Mislim, nekada kada smo započinjali ja i tata od robi1kenobi, free flight model je bio jedini ulazak u hobi , a RC je bio isključivo za iskusnjare, ne samo financijski !
Free flight model može pružiti obilje zadovoljstva i nevjerojatno puno spoznaje samo za dijelić potrebnih financija za RC !
Heb'ga i ja sam prvo učio voziti bicikl, a onda možemo uzeti neko prometalo sa motorom i zujati naokolo !
Vjerojatno je RC primamljiviji, misli se na 'upravljanje' i 'letenje'?   Vjerujte mi, cijenjeni kolege, vidio sam podosta , čak i iskusnih 'letača' kojima upravlja model, a ne oni sa njime.
Najvažnija prednost koja se dobiva ulaskom u ove vode sa FF modelom je shvaćanje kako model leti i kako ga se korigira, tj. reglira, nakon toga bi slijedio simulator i na kraju prvi pravi RC let na livadi uz pomoć iskusnog modelara. Ovakav put mi nekako izgleda kao dobitna kombinacija.

Damir

Odg: Teška Amaterčina

Reply #18
Ne samo Robijev tata, već je i sam Robi kao klinac započeo sa slobodnoletećim modelom, Lahor (nekakva "kopija" Cirrusa il kak se već piše) u klasi A1, stiro-abahi kombinacija materijala i japan-papir premazan lakom  :)
Inače, sreo sam i ja nekoliko njih koji su mi davali svakakve savjete i govorili da ne kupujem taj i taj model (ne pričam o helićima, tu sam još zelen) jer "sve to lijepo izgleda kad gledaš na internetu kak leti, al treba to i znat letit", a ja bih te iste mogao ponešto naučiti o micanju palica  :) Nisam htio ulaziti u rasprave jer su ipak stariji od mene i uvjereni kak su super letači, al ajde  :)
Inače, DEFINITIVNO se slažem s tvojom preporukom, slobodnoleteći (naučiš ponešto o gradnji (iskreno, ja ove izofloor fore ne bih nazvao nekom samogradnjom, prava stvar je kad ti napraviš nešto od balza-šper kombinacije, bio to gotov kit ili potpuna samogradnja), naučiš ponešto o balansiranju modela, aerodinamici,...), itd.
Ja sam imao sreće kaj imam taj neki talent pa sam kao klinac bez simulatora vrlo brzo i uspješno poletio s jednim nitro trenerom koji iza sebe ima hrpu sati leta, ali sam svjestan da je teško početi, dobiti osjećaj za orijentaciju itd., simulatori su fenomenalna stvar! I ne samo za početnike, već za ozbiljne letače, pa i profesionalce.
Ali opet, shvaćam kak je to danas, ljudi odu u Pluramaks jer im je teško pričekati da model stigne iz Kine, a kamoli da ga sami idu gradit. I onda kupe drek od stiropora i lete. I opet im je gušt  :)
Više nema klubova (bar ne onih old-school), nema modelarstva po osnovnim školama, nitko ne gradi kitove, sve ide nekak na brzinu. I to je u jednu ruku OK, ak ti je gušt, zašto ne :)
MAK Zapad

Odg: Teška Amaterčina

Reply #19
Kako god vi momci kazete ali samo sam htio kolegi pocetniku obijasnit da za pocetak ne moze proci ispod  soma kuna ma da radis ne znam kakav model.Naravno sve ovisi koliko si zainteresiran za ovaj hoby.

Odg: Teška Amaterčina

Reply #20
Ma kaj bi bilo skupo, nekad je modelarstvo bilo višestruko skuplje, sad svi ljepe te depronce (izofloorce :D ) doma, pa ispod 1000 kn možeš počet letit s komplet svom elektronikom, punjačem, baterijom... Dalo bi se i za manje love sve skompletirat.
Prije si samo 4kanalnu stanicu platio prek 1000 kn, nije bilo servača za pol dolara i te fore.
Slažem se, stvarno je tako, postaje sve pristupačnije i jeftinije.
 No , ne mogu potpuno shvatiti zašto se danas započinje sa zrakoplovnim modelima upravo sa RC modelima ? Mislim, nekada kada smo započinjali ja i tata od robi1kenobi, free flight model je bio jedini ulazak u hobi , a RC je bio isključivo za iskusnjare, ne samo financijski !
Free flight model može pružiti obilje zadovoljstva i nevjerojatno puno spoznaje samo za dijelić potrebnih financija za RC !
Heb'ga i ja sam prvo učio voziti bicikl, a onda možemo uzeti neko prometalo sa motorom i zujati naokolo !
Vjerojatno je RC primamljiviji, misli se na 'upravljanje' i 'letenje'?   Vjerujte mi, cijenjeni kolege, vidio sam podosta , čak i iskusnih 'letača' kojima upravlja model, a ne oni sa njime.
Najvažnija prednost koja se dobiva ulaskom u ove vode sa FF modelom je shvaćanje kako model leti i kako ga se korigira, tj. reglira, nakon toga bi slijedio simulator i na kraju prvi pravi RC let na livadi uz pomoć iskusnog modelara. Ovakav put mi nekako izgleda kao dobitna kombinacija.

Damir

  SI U PRAVU Damire,
i ja sam tako poceo i velika vecina modelara tada no danas su Aptiti veliki a sa tim i vece Sume,
Dejvid i ja ti predlazem ovaj Put,
kada si uhodas letenje Slobodno letecom jedrilicom ne treba ti Link,
meni su iskusni govorili, pusti ga da leti a ti mu samo koriguj let i to je za pocetak,
Poz.Iv

Odg: Teška Amaterčina

Reply #21
Slazem se sa svima koji su komentirali ovu temu i znam kakve su cijene bile nekad,a kakva je danas.No ovdje se raspravlja o cijenama koje su danas prisutne tj. kolega Dejvid je postavio pitanje vezano za sami pocetak ovog hoby-a koji nije bas jeftin.Racunajmo i da gospodin napravi svoj model od najjeftinijeg materijala koji mu je dostupan,ppstavlja se pitanje sto s ostalim (elektronikom ),pocevsi od stanice,pogona,izvora energije za pogon pa do upravljackih komponenti,punjaca itd. Takodjer kolega Dejvid je zainteresiran za ovaj hoby iskljucivo zbog svoga sina ?,znaci nema smisla ulagati novac u nesto sto vas ne zanima u potpunosti i bilo bi steta da covjek baci novac u vjetar,a cca 1000 kn nije malo...

Odg: Teška Amaterčina

Reply #22
Poslao sam mail HK (glasi ovako), dali neko ima još kakvu sugestiju šta napraviti da se proba proći bez carinjenja
i koliko se otprilike čeka na stanicu kad je uopšte nemaju na zalihi
Ako ovo prođe bez carine i hacom lihvara stanica bi trebala koštati 39.99+17.95=57.94$ .... 337kn

Dear Sirs

I want to buy turning 9X (mode2) transmitter, trere are no any on stock but i supose that they will be.
Question is can you make the packidge little more lighter, to remove (manual, batteries if there are any, instructions and so..)
I only need transmitter and reciver.
I am from croatia and our customs seek permit required for radio frequency of transmitter and also we pay lot of tax.
They do not open packidges under 1000gr and If the price is under 50$ and marked as gift.
Can you tell me if that can be aranged, and details of payment.

Thank you for your response, and best wishes in new year.


Odg: Teška Amaterčina

Reply #23
Dejvid = optimista :)
Posljednji model:
Sin V1: tezina: 7500 g, raspon: 70 cm, gorivo:mlijeko, kapacitet rezervoara: sve veci, izdrzljivost: 0-24

Odg: Teška Amaterčina

Reply #24
 :) kakav car

Odg: Teška Amaterčina

Reply #25
Tko pita taj ne skita! ;) ;)

Odg: Teška Amaterčina

Reply #26
Brdo "Mudrih" odgovora a to je odlika ovog Foruma!

Poz. Iv

Odg: Teška Amaterčina

Reply #27
da ti skratim muke,
u kutiji dođe SAMO stanica i reciver (nema uputa, baterija i sl.) i samo po sebi je teško oko 1,2kg +stiropor, kutija i omot cca do 100g.

Ja sam uvezo 8 kom. jer sam za svoju platio dozvolu (na nju stane 5 kom) što znači da su 3 prošle mimo carine :)

Što znači da ti samo može pomoć sreća! A na kraju i da platiš dozvolu i porez (pismo od carine 10+dozvola 200+porez 86+usluge 30) =  cca650kn -koliko košta u Monster shopu + za Monster još moraš platit poštarinu

Znači u najgorem slučaju ćeš proć jeftinije, a onda možeš ustupit/prodati ostala 4 mjesta na dozvoli ;)

Odg: Teška Amaterčina

Reply #28
Znači samo stanica 1kg + baterije kad staviš, pa to je teško imaš šta za nosit.
Očito se ovim hobiem možeš i nabildat  :)


Odg: Teška Amaterčina

Reply #29
Iowa molim te da se suzdrzis nepotrebnih komentara...

 

  Quick Reply

Warning: this topic has not been posted in for at least 120 days.
Unless you're sure you want to reply, please consider starting a new topic.

Note: this post will not display until it's been approved by a moderator.