Skip to main content

Topic: Solar-zagi (Read 50381 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Odg: Solar-zagi

Reply #135
A onda je samo Sunce granica... ;)

Odg: Solar-zagi

Reply #136
Danas sam opet malo isprobavao solare tako da sam na njih spojio, preko watmetra,  80 amperski ESC i motor SK3 3542--800KV s drvenim propelerom 11x7.Snaga je povremeno bila preko 70W i sasvim solidno se vrtio s više od 4A i naponom između 15 i 16V.Sad sam već sasvim siguran da bi s još jednim takvim solarom(pokrivenim folijom ili bez-svejedno) u paralelu imao  potpuno solarni let s modelom od 3m raspona krila i oko 5kg mase.Naravno bila bi tu i baterija ali možda samo od 5,8Ah koja bi se mogla odspajati i spajati po potrebi.
Ako sam dobvro shvatio, to bi bilo ukupno 140W na 5 kg težine modela ?
Ili 140/5 = 28 W po kg težine modela.

Ja imam malo iznad 20 w u idealnim uvjetima i model od 480 gr, tj 20/0,48 = 41 W po kg modela

-i to penje, ali ne previše strmo. naravno samo od negdje 11 do 14 h, dalje je pravi davež letiti samo solarno.

Danas sam testirao: iz 15 h imam samo horizontalni let.

Prema mom Suncomjeru, a to je 8 miliohma kratkospojnik kao shunt na ampermetru, kada je struja ispod 6 A na jednoj ćeliji (uz navedeni kratkospojnik) penjanje polako prelazi u horizontalu ! - > slika dole.

Biti će zanimljivo dalje testirati kako se približava ekvinocij i Sunce pada .

Damir

Odg: Solar-zagi

Reply #137
Da to bi bilo oko 28W/kg.Pod izrazom "potpuno solarni let" ja podrazumijevam da svejedno imam bateriju čija energija omogućava da se model digne na određenu visinu i koja "uskače" kad god je potrebno.Pritom očekujem da kad se model spusti da baterija bude jednako ili približno isto "puna".To bi značilo da paneli podmiruju sve potrebe za energijom ali naravno nemaju dovoljno snage da samostalno penju model jer njemu treba i 20ak A.Tijekom leta pojavljuju se razne situacije kad treba veća struja i tu uskače baterija ali u mirnim razdobljima,koja su dugačka u FPV letu, kad model krstari horizontalno s možda 7A javlja se "višak" energije koji puni bateriju.
Jučer sam opet snimio U-I karakteristiku panela bez folije(oko 14h) i dobio sam najveću snagu oko 73,3W što je za oko 9% bolje nego s onom folijom za zamatanje hrane.Sad je isto pitanje kakva bi bila prozirna oracover folija za presvlačenje krila.Razmišljam i kako staviti panele da ih što manje pokrivam(možda samo rubove cca. 1cm) jer bi se tako u letu dobro hladili strujanjem zraka.Primjetio sam da im napon padne sigurno za 0,5V ako ne i više kad se statično griju.Uglavnom iz karakteristike se vidi da panel daje struju između 4 i 5 A kod napona između 16 i 14,66V a s obzirom da bi bila dva takva u paralelu moglo bi se očekivati  10A što podgrijava moj optimizam.To sve naravno vrijedi u horizontali i po full sunčanom danu(ljeti) ali ni ne očekujem da tako letim svaki dan već da se u par dugačkih(dalekih) letova praktično vidi da to funkcionira.
Razmišljao sam i da oba panela stavim u seriju-tad bi napon bio i do 34V(8S),struja recimo oko 5A tj. bila bi ista snaga ali zbog manje struje bili bi manji toplinski gubici(bolja iskoristivost) ali to bi značilo prelazak na 8S(batka, ESC,motor) što poskupljuje cijelu stvar.
Evo mjerenja i karakteristike:

Odg: Solar-zagi

Reply #138
Da to bi bilo oko 28W/kg.Pod izrazom "potpuno solarni let" ja podrazumijevam da svejedno imam bateriju čija energija omogućava da se model digne na određenu visinu i koja "uskače" kad god je potrebno.
To je i bila moja 1. varijanta: kada radi motor, rade baterija i solar zajedno, kada se motor ugasi, solar dopunjava batku. Sletio sam nako 90 min sa 94% napunjenom batkom. Da sam imao uz sebe dovoljno frikova, mogli smo model održati u zraku sate i sate..

Sada letim "potpuno solarno " i moram priznati da  imam stvarne probleme u pilotiranju: moram stalno misliti na vjetar i kako su krila okrenuta prema suncu, da li je zavoj "otvoren" prema Suncu ili idem u "zasjenjenje". To je tako na maloj visini, kada se model popne, nije više toliko napeto. Oko 15 h napravio sam valjda 5-6 krugova radijusa oko 150 m i popeo se samo na 5 metara. Oko 12-13 h penje bez problema i po 20-30 metara u samo jednom krugu. Krug mora biti velikog radijusa da krilo u unutrašnjem zavoju ne dodje u sjenu.

Vidim na tvojoj snimci da sa 30 ćelija u idealnim uvjetima izvlačiš 78W, tj. 2,6W po ćeliji.
Moje krilo sa 12 ćelija ide jedna malo preko 20W,  1,6W po ćeliji ; to je realitet montaže ćelija na krilo, vodovi, spojevi, nepovoljni kut, pukotine.

Topli su dani, smola brzo želira pa idem još malo probati sa tanjim staklom i manje smole da vidim koliki je gubitak.
Rubna montaža ćelije je problem, jer mislim da bi se javio "bazen-efekat" tj. pucanje dna u sredini, a i teško je izolirati ćeliju da se smola sa ruba ne razlije po površini.

Damir


Odg: Solar-zagi

Reply #140
Ja bih ovo iskoristio za svoj Sbach 342!
Dosadilo mi puniti baterije :-)

Odg: Solar-zagi

Reply #141
Sezona solarnog se bliži..nastavljam sa malo poboljšanim starim modelom od prošle godine. Moj Suncomjer pokazuje da još nema dovoljno sunčeve energije za penjanje, a i hotizontalni let je upitan-vidi se na slici.

Još jedno mjesec dana i mogli bi početi; prognoze UV zračenja su i sada opake, no ove ćelije su senzibilizirane za (uglavnom) vidljiv spektar.

I da, trebao bi pomoć jednog ili više pilota dobrovoljaca, uvjet je da imaju prakse sa malo nestabilnijom elektrojedrilicom koja ima vrlo slab elektromotor. 
Namjera mi je vidjeti koliko dugo može ostati u zraku, ja izdržim do dva sata, nakon toga mogu samo u ležaljku. Procjena je da bi se moglo do 4 ili čak 5 sati kontinuirano sa ovim modelom, negdje u srpnju dan nakon kiše (potpuno čista atmosfera ! ). Ima li zainteresiranih, možemo i malo vježbati za početak?

Damir

Odg: Solar-zagi

Reply #142
Današnja relativno dobra UV-prognoza (9/11) -> http://prognoza.hr/prognoze.php?id=uvi&param=maps_h

potjerala me na livadu da pokušam malo "solariti".

Suncomjer nije pokazivao nešto posebno jako sunce (atmosfera nekako zamućena):
[attach=1]

Opaka vručina, krivi smjer vjetra za solarno letanje (jug-jugoistok) i nikad viđena ovako suha trava na ovoj lokaciji:
[attach=2]


Ipak uspjelo se odletiti par rundi (između pijenja vode ).
Shvatio sam tko je najbolji prijatelj solarnom letenju: Termika ! Plahutaš naokolo sa modelom i za par minuta popenješ jedva nekoliko desetaka metara, a onda pogodiš stup, ugasiš motor i tako popenješ do granice vidljvosti. A i to je neki Sunčev pogon :D  ?!?

Primjećeno: nakon godine dana ćelije nisu izgubile snagu; grijanjem na suncu ćelijama pada napon, ali istovremeno se zbog rada griju magneti motora te vjerojatno dolazi do pada permeabiliteta, sve skupa ovo se osjeti negdje nakon 15-tak minuta kontinuiranog leta.
Nove ideje naviru....

Damir

Odg: Solar-zagi

Reply #143
Svaka čast Damire, treba imati hrabrosti izaći po ovoj vrućini. Treba se stvarno dobro zaštititi.Ja sam se u subotu zamotao kao kakav arapin.Neki ljudi su slučajno prolazili onuda i zaobišli me u širokom luku  :D .
Ovo s termikom je super, kad bi još stavio kakvu malu batku pa da se puni. Možda ne bi bio pretežak i dalje za termičko jedrenje.
Ove ćelije se stvarno jako griju u mirovanju možda postižu i 60°C. U letu se valjda malo ohlade. Koliko sam čitao specifikacije gube 0,32% snage po °C tj. 1,8mV napona/°C.
U subotu sam krenuo testirati FOTONA točno oko podneva al sam obavio samo kraći let jer je prije drugog pokušaja zapuhao takav vjetar da mi je srušio, stalak, avion i "baznu stanicu". Prepsovao sam sve živo i mrtvo. Čekaš vikend jer nemreš kroz tjedan i onda dočekaš zaista sunčan dan ali s abnormalnim vjetrom.


Želim ti puno uspjeha i možda da staviš koji kratki video da vidimo "atmosferu" na letalištu iz prve ruke!

Odg: Solar-zagi

Reply #144

Svaka čast Damire, treba imati hrabrosti izaći po ovoj vrućini. Treba se stvarno dobro zaštititi.Ja sam se u subotu zamotao

Većina natjecanja na otvorenom traje od recimo 8-9 h ujutro do 17-18 h popodne. Jedini hlad koji imamo su suncobrani i pokoji gazebo.

U pravilu imamo dobre tenisice ili gojzerice i obavezno duge hlaće zboh insekata i grube trave.
Na glavi je obavezno šešir za obranu od Sunca, ja uvijek koristim ovaj: https://www.sundayafternoons.com/p/sport-hat/
..štiti i lice i vrat, ima 'odzračnike" za znojenje i kada ti je vruće jednostavno se poliješ sa malo vode. Uzimanje tekućine obavezno!
Uostalom sombrero nije samo nacionalni simbol nego i genijalna zaštita od Sunca!

Još teže je na free flight natjecanjima jer ideš preko livade za modelom ! Na logeru bi rijetko kada imao manje od 10-12 km hodanja i ne sjećam se da je nekada nekome ozbiljno pozlilo jer se svi držimo pravila zaštite.



Ovo s termikom je super, kad bi još stavio kakvu malu batku pa da se puni. Možda ne bi bio pretežak i dalje za termičko jedrenje.


Imao sam takvu verziju modela u početku: problem je što mi nedostaje mjesta za dvije ćelije da bi imao 8,4 V panel (plus 0,5 V schotky) da bi glatko punio bateriju. Uzeo sam odgovarajući step-up konverter da to riješim, a on je težak najmanje 40 grama, kao još 4 panela !
A onda pravi problem: kada ugasim motor, 3-4 A sa panela "navali" na punjenje baterije, to znači da bi morao imati bateriju koja može podnjeti punjenje sa 3-4C u slućaju da je 2S1000 mAh ! Takva NanoTurnigy je najmanje 80-90 grama + step-up od 40 grama =120 dodatnih grama na modelu koji sada ima 480 i težak je za 20 W panel!

Zato sam odustao od te koncepcije i imam ovo sada "pure solar" pa kako je da je. leti nekako!

(Točna kalkulacija je put do pakla  :D  )


U subotu sam krenuo testirati FOTONA točno oko podneva al sam obavio samo kraći let jer je prije drugog pokušaja zapuhao takav vjetar da mi je srušio, stalak, avion i "baznu stanicu".


Nadam se da nije bilo neke štete? Ja za predikciju vremena koristim isključivo Alladin model sa DHMZ-a. To je jedan sasvim drugačiji svijet nego li one clickbait kreature sa AccuWeather i slićnih komercijalnih stranica.


Damir